Proiect Didactic Popas in Lumea Anot.

18
PROIECT DIDACTIC Învăţător, Mariana Morozan DATA: 27.04.2010 CLASA: a IV-a B DISCIPLINA: Popas în lumea anotimpurilor UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: ,,Vara” ELEMENTE DE CONŢINUT: ,,Legende” TEXT SUPORT: “Legenda florii soarelui” TIPUL LECŢIEI: mixtă (predare – învăţare – evaluare) SCOPUL LECŢIEI: desprinderea informaţiilor esenţiale din text şi consolidarea deprinderilor de comunicare orală şi scrisǎ OBIECTIVE CADRU: 1. Stimularea capacităţii de receptare a textelor literare 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă 3. Dezvoltarea atitudinii pozitive faţă de realizarea unui mediu natural echilibrat şi propice vieţii 4. Dezvoltarea simţului practic, estetic şi economic 5. Dezvoltarea spiritului de echipă şi al colaborării 6. Cunoaşterea şi utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru şi a unor tehnici specifice artelor plastice OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A) Cognitive: OC1 – să recepteze prin lectură conţinutul de idei al legendei;

description

popas

Transcript of Proiect Didactic Popas in Lumea Anot.

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

nvtor, Mariana Morozan

DATA: 27.04.2010

CLASA: a IV-a B

DISCIPLINA: Popas n lumea anotimpurilorUNITATEA DE NVARE: ,,VaraELEMENTE DE CONINUT: ,,LegendeTEXT SUPORT: Legenda florii soareluiTIPUL LECIEI: mixt (predare nvare evaluare)

SCOPUL LECIEI: desprinderea informaiilor eseniale din text i consolidarea deprinderilor de comunicare oral i scris

OBIECTIVE CADRU:1. Stimularea capacitii de receptare a textelor literare

2. Dezvoltarea capacitii de exprimare oral i scris

3. Dezvoltarea atitudinii pozitive fa de realizarea unui mediu natural echilibrat i propice vieii

4. Dezvoltarea simului practic, estetic i economic

5. Dezvoltarea spiritului de echip i al colaborrii

6. Cunoaterea i utilizarea materialelor, a instrumentelor de lucru i a unor tehnici specifice artelor plastice

OBIECTIVE OPERAIONALE:

A) Cognitive:

OC1 s recepteze prin lectur coninutul de idei al legendei;

OC2 s ordoneze versurile unei poezii ntr-o ordine logic;

OC3 s memorize i s recite cteva versuri;OC4 s realizeze cu ajutorul diferitelor materiale floarea soarelui;

OC5 s prezinte cteva date referitoare despre planta tehnic floarea soarelui;

OC6 s stabileasc valoarea de adevr a unor afirmaii;

OC7 s alctuiasc o problem folosind cuvinte ntlnite n textul legendei;

OC8 s interpeteze un cntecel despre flori;

OC9 s completeze enunuri lacunare i s justifice alegerea fcut. B) Psihomotorii:

OM 1 - s-i dirijeze activitatea oculomotorie spre centrul de interes propus de nvtor;

OM 2 - s-i utilizeze mijloacele de nvmnt n mod corespunztor;

OM 3 - s adopte o poziie corect n timpul lucrului, n banc, n faa clasei.

C) Afective:

Elevii:

OA 1 - vor accepta propunerile nvtorului, mobilizndu-se pentru realizarea lor;

OA 2 - vor manifesta interes pentru nvare;

OA 3 - vor colabora cu nvtorul / colegii n activitatea de nvare.

RESURSE:

A) Bibliografice:

1. oficiale: Curriculum Naional - Programe colare pentru nvmntul primar, Bucureti, 20042.metodico didactice: Estera Nicolescu, Didactica limbii i literaturii romne pentru nvmntul primar, Editura Egal, Bacu,2003; 3. pedagogice: Venera Mihaela Cojocariu, Teoria i metodica instruirii, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2002

Ilinca Anton, Metodica predrii limbii romne n nvmntul primar, Bacu, Editura Grigore Tbcaru,1999

Elena Hussar, Tatiana Safciuc, Colaborare i incluziune n sala de clas, Editura Casei Corpului Didactic Bacu, 2008

4. Legende populare romneti

Poveti i legende despre plante i animaleB) Metodologice:

Strategia didactic: inductiv, semialgoritmicMetode i procedee: explicaia, conversaia, observaia, exerciiul, munca independent, jocul didactic, teoria inteligenelor multiple

Forme de organizare frontal, pe grupe i individual;

Mijloace didactice fie, jetoane, cartea Poveti i legende despre plante i animale, semine de dovleac i de in, aracet, acuarele, radiocasetofon, videoretroproiector.C) Temporare: 50 minute

OBIECTIVE EVENIMENTELE LECIEI STRATEGII DIDACTICE

CONINUTURI I SARCINI DE NVARE

OB.ETAPELE LECIEI

CONINUTURI I SARCINI DE INVARE

STRATEGIA DIDACTICEVALUARE

METODE

I

PROCEDEEMIJLOACEMODURI

DE

ORGANIZARE

OM1

OA1I. CAPTAREA ATENIEI-Civa elevi vor prezenta n versuri cele patru anotimpuri .-Elevii recunosc personajele interpretate.

Conversaia,

Jocul didacticActivitate frontalAprecieri verbale

OM1

OA1

OA3

II. ACTUALIZAREA CUNOTINELOR

-Voi solicita elevilor s rspund la cteva ntrebri:*Care sunt lunile de var?

*Prin ce se caracterizeaz acest anotimp?

*Cum este vremea?

*Cum sunt zilele i nopie?

*Ce fac oamenii vara?

*Dar psrile i animalele?

Conversaia,

explicaiaActivitate frontalAprecieri verbale

OM1 III. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR-Propun elevilor s rspund la cteva ghicitori (ANEXA 1)

-Elevii sunt ateni i dau rspunsuri ct mai apropiate.

-Printre rspunsurile date de elevi se regsete i floarea soarelui . Le precizez elevilor c aproape fiecare lucru aprut pe pmnt are o explicaie logic sau imaginar. La fel se ntmpl i cu floarea soarelui.-Anun elevii c ora aceasta vom studia Legenda florii soarelui

Conversaia,

Explicaia,

Jocul didacticFi cu ghicitori,

imaginiActivitate frontalAprecieri verbale

OC1

OM1

OA2IV. PREZENTAREA OPTIM A CONINUTULUI

-Solicit elevilor s-i aminteasc ce este legenda (legenda explic n mod imaginar un fapt real) i le cer s-i aminteasc alte legende ascultate sau citite de ei (Legenda bostanului i a viei de vie, Povestea viorelei, Legenda bujorului, Legenda ghiocelului).-Voi citi textul Legenda florii soarelui(legend popular romneasc).

Conversaia,

Citirea modelFi cu coninutul legendeiActivitate frontalAprecieri verbale

OC1

OM2

OM3

OA2V. DIRIJAREA NVRII- Solicit citirea pe roluri a legendei de pe fiele aflate pe bnci (ANEXA 2).

-Se vor formula ntrebri legate de coninutul textului, iar pe msur ce se discut textul se vor completa fiele de lucru de pe bnci (ANEXA 3).

*Cnd se petrece ntmplarea?

*Unde se petrece?

*Care sunt personajele textului?

*Cum era fata mpratului?

*Cine a preschimbat-o pe fat n floare? De ce?

*De unde provine numele plantei? De ce i ntoarce mereu faa cte soare?Conversaia,

Exerciiul,

Fie cu coninutul legendei,

Fie de lucruActivitate frontal i individualObservarea sistematic

OC2

OC3

OC4

OC5

OC6

OC7

OC8

OC9

OM2

OA3VI. OBINEREA PERFORMANEI

-Elevii vor fi mprii n ase grupe(ase inteligene). Fiecare grup va avea pe banc cte un jeton colorat diferit. Sarcinile vor fi mprite n funcie de tipul de inteligen predominant a fiecrui copil marcate de jetoanele de pe bnci

(ANEXA 4 Sarcini de lucru bazate pe inteligenele multiple).

-Lucrrile obinute vor fi prezentate n faa clasei i discutate.

Conversaia,

Explicaia,

Exerciiul.

Teoria inteligenelor multipleFie de lucru,jetoane,culori, semine, hrtie colorat, radiocasetofonActivitate frontal i pe grupeObservarea sistematic

OC1

OM3VII. FEEDBACK-UL

-Se aplic metoda explozia stelar elevii fiind solicitai s formuleze ntrebri pe baza coninutului textului (ANEXA 5) -Elevii sunt antrenai n formularea de ntrebri de tipul: Ce? Cine? Unde? Cnd? De ce?

Conversaia, metoda Explozia stelarCreta coloratActivitate frontalAprecieri verbale

OM1VIII. EVALUARE

-Apreciez rezultatele elevilor i le voi acorda celor active jetoane cu chip vesel, iar celor ce nu i-au ndeplinit sarcinile le voi pregti jetoane cu chip trist.

Explicaia, exerciiulAprecieri verbale, acord calificative

OA1IX. RETENIA I TRANSFERUL

-Voi cere elevilor s-mi spun ce au nvat din aceast lecie (moral-rutatea, invidia i minciuna pot face mult ru unor persoane nevinovate; tiinific- au aflat cum a aprut aceast plant pe pmnt).-Voi anuna tema pentru acas: -fiecare elev va pregti, la alegere, un desen, o compunere sau o poezie despre floarea soarelui.

ConversaiaActivitate frontal

ANEXA 1

GHICITORI

Clopoel mititel, Noi avem un butoia,

Scoate capul din zpad, Alb, voinic, parc-i de ca:

Primvara s o vad. Cercuri n-are i nici doage

Ghici ce e? Este bun cnd mama-l coace.

(ghiocelul) (dovleacul)

Cine strig colo sus, S-mi ghicii o ghicitoare;

Singur numele i-a pus? Pene negre pe-aripioare, (cucul) Peste broate e mai mare. (barza)

O mie de friori

Care floare

O mie de diniori

Parc-i soare?

Stau nfipi cte o mie

ntr-un fund de farfurie.

ANEXA 2LEGENDA FLORII SOARELUI

Cic tefan cel Mare avea o fat tare frumoas, dar mut din nscare. Din aceast pricin, Domnitorul era amrt peste msur. Vracii i doctorii de-atunci n-au lecuit domnia de muenie. La urm, vine o btrn grbovit la voievod i spune: Mria Ta, fata domniei tale poate s prind grai.

Cum?

Cheam-l pe Soare la cetate i cinstete-l cum se cuvine. Dup osp, trimite domnia s-i cereasc o

srutare i, apoi, o s scape de muenie, norocoasa copil.

Voievodul tefan s-a nveselit i fcu pregtiri, precum a zis btrna prezictoare. Numai c, pe capul domnitorului, era un blestem. Piaz-Rea, aflnd gndurile stpnitorului, alerg la Lun-Rsare, adic la Doamna-Nopilor, i-i optete c Soarele e necredincios.

-Lun-Rsare, zice viclean Piaz-Rea, pn acum l-ai avut de brbat pe Soare, ns l-ai prpdit.Te las de tot. Soare se nsoar cu fata mut a lui tefan, stpnul rii. Uite, chiar desear se-ncinge nunta.

Auzind una ca asta, Luna e gata s turbeze de gelozie.

-Pe mine s m prseasc Soare? Nu se poate. Am s nimicesc fata voievodului tefan!

ncepe nunta la castelul de piatr. Soare, ft-frumosul cu plete de lumin, ospteaz cu vod i curtenii.-Vine mireasa, se aude un crainic.i domnia cea frumoas i mut intr n sal, printre sunete de buciume. Mireasa ngenuncheaz la picioarele lui Soare. i cere o gur de mntuire.

Vznd srutul mirilor, Luna nnebunete de-a binelea i se arunc din nalt, prin geamul castelului. Cade ca o ploaie de blestem peste fptura Domniei i, pe dat, i topete chipul, prefcndu-l n floare galben.

Nuntaii rmn ngrozii de fapta nedreapt a Lunii. Btrnul voievod e nucit de ntmplare. Mesenii bocesc.

Suprat, Soarele o prinde pe Lun de pletele razelor i o arunc prin fereastr, departe, n caierul norilor.

n locul Domniei e, acum, o floare nalt, ct statul omului. Soarele o ia n brae i o duce n grdin, sdind-o n pmnt.

Ea e dragostea mea i se va numi foarea-soarelui!

Tocmai de atunci, floarea-soarelui a rmas cu faa galben i nfiorat de durere. ndrgostit pe vecie de

Soare, ea i ntoarce mereu faa ctre craiul zilei, cerind srutarea mngietoare.

ANEXA 4Grupa I verbal lingvistic

Aezai n ordine versurile urmtoare i apoi memorai la alegere o strof:

i la sor i la frate.

Nrva i prea fierbinte,

Iar tu fat, s fii floare,La-nceputul lumii cnd

ntr-un camp cu flori a pus.

i pe Soare s-l veghezi!

Ne-a cusut galben vemnt

Fratele pe cer l-a dus,

- Tu, biete, s fii Soare

Domnul le-a fcut pe toate,

Sora, blnd i cuminte,

Lumea s o luminezi,

Grupa II vizual-spaial

Realizai o floarea soarelui din materialele aflate pe bnci.

Grupa III logico matematic

1. Stabilii valoarea de adevr a urmtoarelor afirmaii:

*De diminea pn seara, tipsia de culoare galben a florii soarelui se rotete urmrind micarea soarelui.

*Fiecare parte a plantei este folosit pentru a trata anumite boli.2. Alctuii n scris o problem folosind cuvinte din text.

.

Grupa IV muzical ritmic

Amintii-v cteva cntece despre anotimpuri sau despre flori, notai titlurile i cteva versuri.

Interpretai un cntec din cele amintite.

Grupa V naturalist

Completai fia dat cu date despre planta tehnic floarea soarelui.

Denumire:

-limba romn

-limba italian

- limba francez.

..

..

Origine i timpul cnd a ajuns pe teritoriul rii noastre:

.

.

Importan/foloase:

..

..

.

.

.Primele uleinie din ar:

.

.

.

Grupa VI intrapersonal

Completai enunurile urmtoare:

*Dac am fi un personaj din text, am fi ..,pentru c.......*Gsii un alt final legendei.

Titlul:

Locul unde se petrece aciunea:

Timpul cnd se petrece aciunea:

Personaje: