Proiect Didactic - Padurea

download Proiect Didactic - Padurea

of 6

Transcript of Proiect Didactic - Padurea

Propuntor: inst

Propuntor: inst. Ioana Butoi

coala Vasile Alecsandri

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20.03.2003

CLASA: a IV a C

OBIECTUL: tiine

SUBIECTUL: Pdurea mediu de via

TIPUL: predare nvare

OBIECTIVE GENERALE:-descrierea i caracterizarea organismelor care au ca mediu de via pdurea;

-identificarea relaiilor dintre organismele care triesc n pdure;

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O.1 s evidenieze importana pdurii enumernd principalele beneficii aduse de aceasta;

O.2 s enumere elementele care se stratific ntr-un mediu de pdure observnd macheta prezentat;O.3 s comunice despre tipurile de pdure din ara noastr observnd materialele puse la dispoziie: frunze, fructe, plane cu arborii studiai (stejarul, fagul bradul), film video;

O.4 s descopere etajele de vegetaie i faun observnd jetoanele i planele expuse;

O.5 s descrie relaiile dintre prile componente ale pdurii subliniind influena reciproc a factorilor abiotici i biotici;

O.6 s dezbat modalitile de prevenire a aciunilor factorilor de mediu cu efecte nocive asupra omului propunnd msuri ce pot fi realizate de elevi.

STRATEGII DIDACTICE

a) Metode i tehnici de lucru: nvarea n cooperare, brainstormingul, ciorchinele, problematizarea, jocul didactic, nvarea prin descoperire, problematizarea, munca independent, cubul, cvintetul, jocul de rol;

b) Mijloace de nvmnt: caset audio, caset video, fie de lucru, plan cu reeaua trofic ntr-un mediu de pdure, plan cu piramida trofic, montaj (colaj) cu pdurea i animale care vieuiesc n ea, machet cu elementele care se stratific ntr-un mediu de pdure, puzzle;

c) Forme de activitate: frontal, individual, independent, n grup.

BIBLIOGRAFIE:

1. Viorica, Prial, tiine ale naturii, auxiliar pentru elevi, cadre didactice, prini, Editura Euristica, Iai, 2002.

2. xxx Ghid metodologic de aplicare a programei colare de tiine ale naturii la clasele a III a i a IV a, Editura Aramis Print S.R.L., Bucureti, 2001.

3. Iordache, Ion, Ulpia, Maria, Leu, Metodica predrii-nvrii biologiei, Editura Corson, Iai, 2001.

4. Laura, Mrgineanu, Relaii n lumea vie, Editura Dacia, Cluj-Napoca, 1986.

Secvenele lecieiOb.

oper.Do-za-reActivitatea nvtoruluiActivitatea elevilorStrategii didacticeEvalu-are

Metode de nv.Mijloace de nv.Forme de org.

123456789

I. Captarea ateniei2'- Le voi prezenta cubul magic pe care sunt nscrise sarcinile de lucru i le voi cere s rezolve cerina de pe faa verde avnd ca simbol trifoiul. Elevii rezolv sarcina, asamblnd bucele de carton (puzzle) i descoperind pdurea n diferite anotimpuri.nva-rea prin desco-perirepuzzlepe grupe

II. Anunarea subiectului leciei i enumerarea obiectivelorO.13'- Le voi cere s enumere principalele beneficii pe care le avem de la pdure, pe care le voi scrie la tabl.

- i voi anuna c subiectul leciei este Pdurea mediu de via, rmnnd ca celelalte aspecte s fie dezbtute la ore de educaie plastic, educaie muzical, literatur, geografie, istorie, abiliti practice.

-Voi prezenta obiectivele leciei: cunoaterea tipurilor de pdure i a vieuitoarelor care-i au habitatul n pdure, precum i a relaiilor care se stabilesc ntr-un mediu de pdure i nu n ultimul rnd ce msuri se pot lua pentru ntreinerea pdurii. Elevii prezint nsemntatea pdurii.

-tehnica Ciorchi-nelui

-brains-tormin-gul

frontalfronta-

l

III. Dirijarea nvrii i obinerea performanelor1'

2'-Le voi cere s-i nchipuie c sunt ntr-una din pdurile colindate i s spun ce aud.

Glasul pdurii-i vrjitor

N-ai s-l auzi de n-o iubeti,

De treci prin ea nepstor

i n-o asculi i n-o priveti

-Solicit s se ntoarc la cubul magic i s rezolve cerina de pe faa galben care are ca simbol coarul.-Elevii dau rspunsuri la ntrebarea pus de nvtor, timp n care vor auzi de pe o caset audio un concert de psrele.

-Elevii au de alctuit un cvintet despre pdure.brainstor-mingul

cvintetul caset audio munca indepen-dentcaset audiofrontal

pe grupefronta-

l

123456789

O.2

O.35'

2'

5'

-Pe baza observaiilor fcute n excursia din toamn i pe baza observaiei directe asupra machetei prezentate, le voi cere s descopere care sunt elementele care se stratific ntr-un mediu de pdure.

-Revenind la imaginile descoperite la nceputul orei, le voi cere s descrie pdurea, explicnd influena factorilor de mediu asupra pdurii.

-Le voi cere s fac o clasificare a pdurilor dup criteriul: dac i pstreaz sau nu nveliul frunzos n anotimpul rece

- Fcnd apel i la cunotinele de geografie, le voi cere apoi, s spun ce tipuri de pduri de foioase cunosc.

- Le voi cere s spun ce alte specii de arbori mai cresc n pdurile de stejar.

-Apelnd la cunotinele de la opional, le voi cere s spun ce specii de stejari cunosc.

-Voi localiza pe harta judeului Brila principalele pduri: Viioara i Camnia

-Pdurea Camnia va fi prezentat pe o caset video.

-Le voi cere s prezinte curioziti despre stejari.-Elevii descoper elementele care se stratific ntr-un mediu de pdure: stratul de roc, stratul de sol, stratul de frunze, plantele ierboase, arbutii i arborii cu fauna corespunztoare.

-Elevii explic influena factorilor abiotici: aer, ap, lumin, temperatur, sol asupra pdurii, punnd accent pe schimbarea valorilor acestora.

-Elevii clasific pdurile, n pduri de foioase i pduri de conifere

-Elevii tiu de la geografie c tipul pdurii depinde de specia lemnoas care o domin. Prin urmare, exist pduri de stejar i pduri de fag.

-Elevii rspund la ntrebri.

-Elevii localizeaz i ei pe hart cele dou pduri.

-Elevii urmresc filmul video i fac comentarii pe marginea acestuia.

-Elevii vorbesc despre stejarii declarai monumente ale naturii din oraul Brila i despre ali stejari cu valoare istoric.munca indepen-dent

nvarea prin descope-rire

observa-rea dirijat

dezbate-rea

conver-saia

explicaia

observa-rea dirijat

mache-ta

peisaje cu pdurea cu cele patru anotim-puri

harta

caset video

indivi-dual

frontal

frontal

fronta-

l

123456789

O.4

5'

2'

5'

5'-Pe baza materialelor pe care le au pe banc i a planelor le voi cere s descrie apoi pdurea de fag i apoi s fac deosebirea dintre stejar i fag.

-Pe baza observaiilor fcute n excursie le voi cere s descrie pdurea de foioase, punnd accent pe celelalte plante care cresc alturi de arbori.

-Le voi cere s descrie pdurea de co-nifere n comparaie cu cea de foioase.

-Voi purta o discuie cu elevii pentru a scoate n eviden aezarea n trepte a etajelor de vegetaie.

-Voi veni cu un element surpriz: Harta cu vegetaia Romniei din 1937.

-Le voi cere s rezolve sarcina de pe faa verde a cubului magic, avnd ca simbol potcoava.

- Solicit s descopere animalele slbatice din pdurile de foioase i conifere pe jetoanele date.

-Se va realiza la tabl, cu toat clasa, un montaj cu treptele de vegetaie i faun.

-Le voi cere s rezolve sarcina de pe faa albastr a cubului magic care are ca simbol ciuperca.

-Le voi cere s spun ce relaii se stabilesc ntre vieuitoarele pdurii.-Elevii observ i descriu arborii studiai.

-Elevii vorbesc despre plantele ierboase i arbutii care cresc n pdurile de foioase, n luminiuri i la marginea pdurii.

-Elevii vor scoate n eviden elementele semnificative: pdure ntunecoas, lipsa ierburilor, prezena arbutilor n luminiuri.

-Elevii desprind importana aezrii n trepte a etajelor de vegetaie .

-Elevii pot face diferena ntre suprafeele ocupate de pdure n trecut cu cele din ziua de azi.

-Elevii vor aeza n ordine treptele de vegetaie.

-Elevii vor descoperi animalele care i au habitatul n acele pduri.

-Elevii vin i aaz pe montajul cu formele de relief plantele i animalele corespunztoare, fcndu-le o scurt descriere.

-Elevii rezolv individual o fi care reprezint esena a ceea ce s-a nvat pn n acel moment n lecie.

-Elevii rspund: relaii de hrnire, de nmulire, de aprare, de concuren.dezbate-rea

munca indepen-dent

jocul didactic

conver-saiafrunze, fructe de stejar, fag, paltin

harta din 1937

colaje cu etajele de vegeta-ie

postere cu animale slba-tice

fagul, stejarul, bradul

fie de lucru

pe grupe

frontal

indivi-dualfronta-

l

indivi-dual

123456789

O.5

O.65'

2'

3'

-Cele mai importante relaii sunt cele de hrnire. Pentru ca pdurea s dinuie cu miile ei de vieuitoare, este necesar existena a trei categorii (grupe) de organisme: productorii, consumatorii i descompuntorii.

-Existena celor trei grupe are la baz relaiile trofice dintre organisme relaii de asigurare a hranei. Aceste relaii trofice pot fi reprezentate grafic sub forma unei piramide.

Se va studia piramida trofic.

-Le voi cere s rezolve sarcina de pe faa maro a cubului magic avnd ca simbol bnuul.

-Le voi prezenta reeaua trofic dintr-un mediu de pdure de foioase i le voi cere s descopere i alte lanuri trofice.

-Se va sublinia ideea circuitului hranei n natur.

-Le voi sublinia faptul c o pdure poate rezista un mare numr de ani, dar n mod treptat ea se modific. Le voi cere s motiveze afirmaia mea.

-Le voi cere s spun ce alte fenomene pot duce la distrugerea pdurii.

-Le voi cere s rezolve sarcina de pe faa portocalie a cubul magic, avnd ca simbol globul ecologic.

-Elevii urmresc explicaiile nvtorului.

-Elevii scot n eviden faptul c numrul productorilor este mai mare (baza piramidei plantele) iar numrul consumatorilor erbivori i carnivori scade i crete n talie.

-Elevii descoper lanul trofic i numesc animalele aezate n linie de la stnga la dreapta, n ordinea n care sunt mncate.

-Elevii vin i descoper pe plan i alte lanuri trofice.

-Elevii evideniaz faptul c hrana circul de la un organism la altul ntr-un circuit nchis.

-Animalele consum oxigen i substane hrnitoare i redau mediului mediului cantiti imense de substane care sunt diferite de cele consumate.

-Elevii dau exemple de fenomene distrugtoare:inundaii,incendii,erupii vulcanice,tieri masive,vnatul n exces

-Elevii vor motiva de ce trebuie ocrotit natura (pdurea).observa-rea dirijat

nvarea prin

descope-rire

munca indepen-dent

conver-saia

explicaia

brainstor-mingul

conver-saia

jocul de rolplan cu pira-mida trofic

fi cu lanul trofic

reeaua trofic

fie de lucrufrontal

pe grupe

frontal

indivi-dualfronta-

l

pe grupe

123456789

IV. Realizarea reteniei i a transferului3'-n finalul leciei le propun s devin membrii unui cerc al naturii i le voi da un ecuson cu inscripia Prietenii pdurii.

Ca tem le voi cere s alctuiasc un program de activitate privind ocrotirea naturii.

-Voi face aprecieri nominale i colective-n final, elevii interpreteaz cntecul n poiana verde.

pdurea

aer

ap

sol

vnat

mediu de via

lemn

plante medicinale

fructe de pdure

muz

22