Proiect Didactic Ora Clasa

9
Proiect didactic Data : 08. 04. 2013 Liceul Teoretic Lucian Blaga Сlasa: a VIII-a,,A” Subiectul lecţiei: Familia – sursa de iubire părinteacă Subcompeţele: Să-şi exprime opinia proprie la importanţa dragoste, iubire, ca valoare pentru autorealizare. Obiective: O1: Să definim noţiunea de familie şi dragoste. O2: Să argumentam că familia este principala sursă de satisfacere a nevoii de dragoste. O3: Să analizam carenţele familiei actuale în R.Moldova şi căi de soluţii. Strategii didactice: Chestionarul, Brainorming, Lucrul în perechi/ grup,Conversaţia euristică, Observaţia Materiale ilustrativ didactice:Fişe de lucru, Cariocă, foi,Acrostihul cuvintelor: familie şi dragoste. Desfăşurarea activităţii Etapele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

description

Proiect didactic la dirigintie.

Transcript of Proiect Didactic Ora Clasa

Proiect didactic

Proiect didacticData : 08. 04. 2013Liceul Teoretic Lucian Blagalasa: a VIII-a,,A

Subiectul leciei: Familia sursa de iubire printeacSubcompeele: S-i exprime opinia proprie la importana dragoste, iubire, ca valoare pentru autorealizare.

Obiective:

O1: S definim noiunea de familie i dragoste.

O2: S argumentam c familia este principala surs de satisfacere a nevoii de dragoste.

O3: S analizam carenele familiei actuale n R.Moldova i ci de soluii.

Strategii didactice: Chestionarul, Brainorming, Lucrul n perechi/ grup,Conversaia euristic, ObservaiaMateriale ilustrativ didactice:Fie de lucru, Carioc, foi,Acrostihul cuvintelor: familie i dragoste.Desfurarea activitiiEtapele lecieiObiective operaionaleActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedee

EvocareaNotarea absenelor. Pregtirea materialelor ce urmeaz s fie utilizate la lecie. Pregtesc caietele i manualul.Conversaia

mpart la fiecare elev cite un chestionar cu urmtoarele ntrebri:

Enumereai 3 persoane de cae avei nevoie n via Trei lucruri fr de care nu v imaginai viaa Enumerai cel puin 3 planuri care le ve-i realiza n viitorCine v poate susine n realizarea acestor vise?Anun elevilor tema nou.

Completeaz fiele.

FamiliaNoteaz n caieele tema de studiu n cadrul oreiChestionarulConversaia

Realizarea sensuluiO1Scriu la tabl acrostihul:familie i dragoste.Sarcin: Completai acrostihurile cu substantive abstracte cu referire la cuvintele scrise

Completeaz oral acrostihurileBrainstormingAcrostih

Conversaia euristic

F frumuseeA afeciuneM mamI instinctL liniteI iubireE efectivitate

D drnicieR respectA atenieG gingieO onestitate

S sinceritateT tandreeE emoii

mpart clasa n 4 grupuri de elevi. Repartizez fiecrei grupe cite un motto despre dragoste ( Anexa 1)Sarcin: Scriei n caieele voastre cumcredei de ce fiina uman are nevoie de dragoste?

Citesc mottoul i-l comenteaz

-P/u a crea o familie.

-P/u a da sens vieii

-P/u a tri.

-P/u a nate copii.

-P/u c D-zeu a creat omul cu 2 mini, 2 picioare, 2 ochi, dar numai o singur inim, pentru a o cuta n via pe cea de-a doua inim a sa.

Lucrul n grup

Comentarea

Conversaia euristicObservaia

ReflecieO3Cunoatem bine c R.M. de 2 decenii trece printr-o perioad grea de tranziie i respectiv aceast situaie se rsfrnge negative asupra statutului de familie. Deci din cauza migraiei se destram un ir de familii iar consecinele le culeg copii.Elevii fiind repartizai n 4 grupe le impart cite un studiu de caz cu urmtoarele sarcini: (Anexa 2)

Analizai documentul i propunei recomandri pentru copii i prinii acestora

Analizeaz articolul , rspund la ntrebri dup algoritmul propus i nainteaz sfaturi i recomandri pentru priniii copiii respective.

Lucrul n grup

Studiu de caz

Sarcin: Completai tabelul

Ce ai lua de la aceast activitate cu voi acas ?

Ce-ai arunca la gunoi i n-ai aplica n practic niciodat?

Cum apreciai activitatea voastr la aceast or?

Ce ntrebri ai la aceast tem?

Elevii completeaz tabelulConversaia

Anexa 11.,,O familie far dragoste este asemenea unui an fr primvar.

2.,,Nu exist prietenie sau dragoste mai mare ca aceea a unui printe pentru copilul su.

3.,,Adevrata dragoste ncepe acolo, unde tu nu mai atepi nimic n schimb .

4.,,Orice poate fi distrus n lumea aceasta afar de dragostea adevrat.

Anexa 2 (a)Studiu de caz N-1

Ina urcanu, 14 ani.

,,Primul an mi-a fost mai greu, urmtorii trei, parc m-am deprins cu lipsa mamei. Mi-a fost foarte greu m-am nvat singur a face mncare. Au fost perioade, cnd mi prea c toate problemele s-au rstunat peste capul meu: coal conflicte cu prietenii,nenelegerea tatlui.Bineneles,i lui i era greu, ns mie mi era mult mai greu, ,,Cnd mama era acas, eram toi fericii i parc nu simeam lipsa banilor. Prinii ns ,spun c banii snt necesari. Pentru mine era mult mai bine fr bani, dar cu mama acas. Eram toi fericii...,,

1.Comentai fraza:,,Cnd mama era acas eram toi fericii i parc nu simeam lipsa banilor,,.

2.Dac ai avea o chei fermecat, cum ai ajuta aceast feti?

3.Pot banii nlocui cldura i efeciunea printeasc?Studiul de caz N-2

Angela urcan, 15 ani.

,,Mai ntia plecat tata, apoi i mama. Eu aveam grij de tot ce trebuia n gospodrie...Pregteam bucate,fceam curenie n cas, iar pentru sora mea mai mic, am nlocuit mama.Eram la o vrst despre care psihologii zic c e dificil. M confruntam i eu cu numeroase probleme. Aveam foarte multe greuti pe suflet, dar nu aveam cu cine s le mprtesc. Acest lucru m determina s sufr i mai mult. n consecin am devenit cam agresiv chiar i cu persoanele apropiate. Doar ndrumrile prietenei mele m-au ajutat i asta pentru c mama ei era acas.

1. Cu ce greuti se confrunt Angela?

2. Poate deveni aceast feti n grup de risc?

3. Cine o poate ajuta pe Angela urcan s depeasc problemele n afar de prietena sa.Anexa 2(b)

Studiu de caz N-3

Mama: Doamne, viaa asta e aa de grea, banii aceastea nu ajung. Copiii ne cresc mari.

Doamne, cred c le lepd pe toate i m duc la minc n Italia. nprumutm nite dolrai m duc, cci aici nu ai la ce sta...

Tata: Dac te duci tu, m duc i eu n Rusia , m duc la Moscova!

Fata: Da eu cu cine dintre voi m duc....?

Mama: Tu te duci la bunica!

Fata: Da eu vreau cu voi, nu vreau la bunica!

1.Ce cale aleg astzi prinii pentru a soluiona problemele financiare.

2.Comentai fraza:,,Le lepd pe toate i m duc n lume n Italia!,,

3.Comentai:,,Eu vreau cu voi, nu vreau la bunica!

________________________________________________________________

Studiu de caz N-4

,, Nu am mai vzut-o pe mama de cnd a plecat la Izrael. Au trecut deja doi ani. Simt un gol n suflet, ns golul din buzunar a determinat-o pe mama s plece de acas. M confrunt cu foarte multe probleme specifice adolescentului i nu cunosc cum ar trebui s procedez n anumite situaii.mi lipsesc sfaturile i ndrumrile mamei.Cei de sus trebuie s se gndeasc cum ar putea gestiona situaia financiar a cetenilor Republicii Moldova.

1. Cu ce probleme se confrunt Maria?

2. Numii cauza principal ce a dus la dezintegrarea acestei familii.

3. Care ar fi soluia de stopare a midraiei cetenilor moldoveni peste hotare.