Proiect Didactic - Motivatie Si Performanta

6
Proiect didactic Data: Cadru didactic: Clasa: Disciplina: Orientare şi consiliere Tema: Motivaţie şi performanţă Obiective generale: - Învăţarea unor abilităţi de adaptare pentru a face faţă cât mai bine la schimbările legate de vârstă şi la problemele cu care se confruntă elevii; Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii, elevii trebuie să fie capabili: O1 – să analizeze relaţia dintre motivaţie şi performanţă; O2 – să identifice impactul negativ al mobilizării excesive asupra performanţei; O3 – să identifice moduri prin care pot modifica nivelul lor motivaţional cu ajutorul unor gânduri constructive Metode şi procedee: explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ, reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ. Mijloace şi materiale: fişe de lucru 1

Transcript of Proiect Didactic - Motivatie Si Performanta

Proiect didactic

Proiect didactic

Data: Cadru didactic: Clasa: Disciplina: Orientare i consiliereTema: Motivaie i performan

Obiective generale:- nvarea unor abiliti de adaptare pentru a face fa ct mai bine la schimbrile legate de vrst i la problemele cu care se confrunt elevii;

Obiective operaionale:La sfritul activitii, elevii trebuie s fie capabili:O1 s analizeze relaia dintre motivaie i performan;O2 s identifice impactul negativ al mobilizrii excesive asupra performanei;O3 s identifice moduri prin care pot modifica nivelul lor motivaional cu ajutorul unor gnduri constructiveMetode i procedee: explicaia didactic, conversaia, problematizarea, observaia sistematic, reflecia personal, activitatea independent.Mijloace i materiale: fie de lucru BIBLIOGRAFIE:Consiliere educaional, Edit. RAABE, BucuretiGabriele Lemeni, Anca Tru Consiliere i orientare, Edit. ASCR, Cluj-Napoca, 2004George W. Burns 101 poveti vindectoare pentru copii i adolesceni, Ed. Trei, Bucureti, 2011

Secvena de lecieObiective operaionaleDuratActivitatea cadrului didacticActivitatea elevilorResurse proceduraleResurse materiale

1. Moment organizatoric2 min.- Notarea absenelor;- Pregtirea elevilor pentru activitate;- Se pregtesc de lecie- Conversaia

2. Sensibilizarea pentru activitate/ Comunicarea temeiO110 min.- Se prezint elevilor povestea terapeutic Fii bun, nu perfect, care abordeaz probleme legate de aspiraii le perfeciune, stabilirea unor standarde excesiv de nalte;- Se comunic elevilor c vom face un exerciiu n cadrul cruia vom ananiza modul n care motivaia le poate influena performana.- Se anun tema leciei;- Se prezint obiectivele;- Solicitarea elevilor s participe activ la or;- Ascult prezentarea cadrului didactic,

- Strategie discursiv de tip argumentativ;

3. Dirijarea orei

O1

O2

O3

20 min.

Activitatea 1- Se organizeaz clasa n perechi i se cere elevilor s analizeze n perechi situaia propus n fia de lucru E.1- Se sugereaz elevilor s identifice componentele situaiei n care se afl personajul: gnduri, emoii, nivel de motivaie i s fac predicii asupra nivelului de performan pe care l va atinge personajul descris;- Se sugereaz elevilor s noteze observaiile lor legate de relaia dintre aceste componente i performan;- Se cere elevilor s identifice situaii de supramotivare, submotivare i motivaie optim pe care le-au experimentat i sunt rugai s se gndeasc la performana obinut n acea situaie;- Particip la activitatea propus;

- Munca individual/ n perechi;

- Particip la discuii;

- Explicaia

- Observaia sistematic

- Conversaia,problematizarea;

- Strategie discursiv de tip explicativ;

Fia - E.1

4. Obinerea performanei/ Asigurarea feed- back-ului;O1

10 min.- Discuii finale, concluzii;Discuiile finale vor evidenia moduri prin care pot modifica nivelul lor motivaional cu ajutorul unor gnduri constructive

- Particip la discuii, trag concluzii;- Strategie discursiv de tip explicativ;

- Conversaia;

1