Proiect Didactic Morometii

9
PROIECT DIDACTIC Obiectul: limba şi literatura română Subiectul: Tipuri de roman în perioada postbelică Tipul lecţiei: Sistematizare şi fixarea cunoştinţelor Texte- suport: Moromeţii, Cel mai iubit dintre pământeni , Marin Preda. Clasa: a XII-a B Obiective operaţionale: Cognitive: la sfârşitul orei, elevii vor trebui: - să explice conceptul de roman - să precizeze tipologia romanului postbelic - să identifice trăsăturile romanului obiectiv, respectiv subiectiv, raportându.se la texte studiate şi folosindu-se de fragmente concrete -să recunoască, în texte date, tipul de narartor, perspectiva narativă, tipul de focalizare şi tehnicile narative aferente - să utilizaze adecvat concepte precum personaj reflector, introspecţie, retrospecţie - să identifice, în romanele studiate, trăsături ale realismului. Afective: elevii vor trebui: -să participela oră cu interes şi atenţie, implicându-se în discuţii - să-şi dezvolte sensibilitatea şi gustul pentru lectură Formative: elevii vor trebui:- să-şi integreze cunoştinţele nou dobândite despre romanul postbelic, într-un sistem propriu de valori. Starategia didactică: 1. Metode şi procedee:- conversaţia euristică - proiectul - exerciţuil problematizant

description

proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic Morometii

PROIECT DIDACTICObiectul: limba i literatura romnSubiectul: Tipuri de roman n perioada postbelicTipul leciei: Sistematizare i fixarea cunotinelorTexte- suport: Moromeii, Cel mai iubit dintre pmnteni, Marin Preda!lasa: a "##-a $Obiective operaionale:Cognitive: la sfritul orei, ele%ii %or trebui:- s explice conceptul de roman- s precizeze tipolo&ia romanului postbelic- s identifice trsturile romanului obiecti%, respecti% subiecti%, raportnduse la texte studiate i folosindu-se de fra&mente concrete-s recunoasc, 'n texte date, tipul de narartor, perspecti%a narati%, tipul de focalizare i te(nicile narati%e aferente- s utilizaze adec%at concepte precum persona) reflector, introspecie, retrospecie- s identifice, 'n romanele studiate, trsturi ale realismuluiAfective: elevii vor trebui: -s participela or cu interes i atenie, implicndu-se 'n discuii- s-i dez%olte sensibilitatea i &ustul pentru lecturFormative: ele%ii %or trebui:-s-i inte&reze cunotinele nou dobndite despre romanul postbelic, 'ntr-un sistem propriu de %alori Starategia didactic:!" #etode $i procedee:% con%ersaia euristic- proiectul- exerciuil problematizant&" Forme de organi'are a activitii elevilor: - acti%itate frontal - acti%itate pe &rupe de le%i(" #i)loace de *nvm+nt:% !* cuprinznd proiectul cu prezentarea 'n po+er point a temei Tipuiri de roman 'n perioada postbelic - %ideoproiectorul - fie de lucru - fie de citat Re,ur,e:- !apacitatea de 'n%are specific lele%ilor clasei a "##-a- timp de ,- de minute.-ibliografie: -Preda, Marin, Moromeii, %ol#, ##, /d !artex Ser%, $ucureti, 0--1- Preda, Marin, Cel mai iubit dintre pmnteni, %ol #, ##, ###, /d !artexSeSer%$ucureti, 0--1-Limba i literatura romn, manual pentru calasa a "##-a, /d 2rt, !ostac(e3 #oni, M:4: 5ascr, 2 S%oiu-Limba i literatura romn, manual pentru clasa a "##-a, /d !orint, /u&enSimion 6coordonator7- Simion, /u&en, Scriitori romni de azi, /d !artea 8omneasc, $ucureti, .9:;DESF./0RAREA ACTI1IT.2II DIDACTICEI" Organi'areacla,ei: sefaceprezena, seasi&urcelenecesaredesfurrii leciei6.minut7II" Captarea ateniei:Profesorul prezint ele%ilor importana pe care o are pentru ei cunoaterea diferitelortipuri de roman, 'n perspecti%a susinerii bacalaureatului /le%ii sunt solicitai sdefineasc noiunea de roman i s treac 'n re%ist diferitele tipuri de romane pe care le-au studiatIII" Anunarea ,ubiectului leciei noi:Profesorul anun subiectul noii lecii i scrie titlui acesteea pe tabl Se prezint, deasemenea obiecti%eel operaionale 60 minute7I1" 3nvarea diri)at $i obinerea performanelor 6?iziunea- focalizare extern, %iziune par derriere, din spate- focalizare intern, %iziune avec 6'mpreun cu7Persona)ul- tipul ranului patriar(al, autenticce se confrunt cu timpul- tipul intelectualului lucid aflat sub po%ara istorieiTe(nici narati%e- decupa)ul, rezumarea, detaliul semnificati% i anticipator- introspecia, retrospeciaProblematica Confruntarea omului cu timpul cu i,toria1" A,igurarea feed bac6%ului3eed bac@-ul se face pe parcursul 'n%rii, prin aprobarea, corectarea sau nuanarearspunsurilor primite de la ele%i1I" A,igurarea reteniei $i a tran,ferului 60 minute7/le%ii primescpentruacasurmtoareatem: 8ealizati uneseunestructurat, cutitlul,,Tipolo&ii ale romanului romnesc postbelicA, numind i interpretnd principaleleparticulariti ale acestuia B24/"2FI/. DE 50CR07R0PA I!itii cu atenie urmtoarele fra&mente i apoi rspundei cerinelor mai )os formulate,,Cn cmpia *unrii, cu ci%a ani 'nainte de-al doilea rzboi mondial, se pare c timpulavea cu oamenii ne,f+r$it rbdareD %iaa se scur&ea fr conflicte mari 6E7!t ieeau din iarn i pn aproape de sfntul 4iculaie, Moromeii mncau 'n tind, la omas )oas i rotund, aezai 'n )urul ei, pe nite scunele ct palma 6E7 !ei trei frai%itre&i, Parasc(i%, 4il i 2c(im, stteau spre partea dinafar a tindei, ca i cnd ar fi fost&ata'noriceclipssescoaleispleceafar *ecealaltparte, sttea'ntotdeauna!atrina Moromete, mama %itre& a celor trei frai, iar ln& ea 'i a%ea pe ai ei, pe 4iculae,pe#lincai peTita, copii fcui cuMoromete 6E7Morometestteaparcdeasupratuturor 5ocul lui era pe pra&ul celei de-a doua odi, de pe care el stpnea cu pri%irea pefiecare Toi ceilali stteau umr ln& umr, 'n&(esuii, masa fiind prea mic Morometen-o mai sc(imbase de pe %remea primei lui cstorii, dei numrul copiilor crescuse*ar cu toat aparenta sa nepsare, Moromete nu mai fu %zut stnd ceasuri 'ntre&i peprisp sau pe stnoa& 4ici nu mai fu auzit rspunznd cu multe cu%inte la salut *inMoromete cunoscut de ceilali rmase doar capul lui de (um ars, fcut odat de *in?asilescuE Trei ani mai trziu, izbucnea cel de-al doilea rzboi mondialTimpul numai avea rbdare"8 6 #oromeii9 %ol #, Marin Preda7!erine:#lustrai conceptul de roman obiectiv, preciznd- tipul de narator- perspecti%a narati%- tipul de focalizare> %iziunea folosit 'n realizarea narrii- te(nicile narati%e abordate, prin raportare la timpul bi%alent 6 subiecti%- rbdtor-, alindi%idului i obiecti%- nerbdtor-, al istoriei7 70PA a II% a!itii atent urmtorul text i rspundei la cerinele mai )os formulate:,,Moromete se aez pe piatra de (otar, 6E7 ca un martor al unei lumiciudate care apierit 4u cum%a timpul era unde%a acelaiF 4u cum%a copiii de aceea sunt copii, ca snu-i 'nelea& prinii Ei de aceea printele e printe ca s-i ierte i s sufere pentru eiF6E7 2m fcut tot ce trebuia, le-am dat la toi fiecruia ce-a %rutE ce mai trebuia s fac in-am fcutF !e mai era de fcut i m-am dat la o parte i n-am a%ut &ri)F Mi-au spus eimie s le dau ce%a i nu le-am datF 2 cerut cine%a ce%a de la mine i eu am spus nuF Mi-aartat mie cine%a un drum mai bun pentru ei pe care eu l-am ocolit fiindc aa am %ruteuF S-au luat dup lume, nu s-au luat dup mineG Hi dac lumea e aa cum zic eu, ce mairmne de fcutF 4-au dect s se scufundeG Cnti lumea i pe urm ei cu eaA:#oromeii, Marin Preda7!erine-Preczai tipuldepersona)pecare'l'ntruc(ipeazMoromete'ncontextul &eneral alromanului, spri)inindu-% pe ar&umente pertinente-Moti%ai statutul dereflectoral lui Morometeiprecizai ceefect areunasemeneapersona), prin raportare la naratorul omniscient al crii- Moti%ai prin dou ar&umente apartennena la realism a romanului7R0PA a III%a!itii cu atenie textul urmtor i rspundei cerinelor mai )os formulate:,,Mi-amrecitit 'ndelun&acest manuscrisi dincolodeceeaceel conine, m-auimitbarbaria concretului, pe lar& etalat, i cu plcere %izibil i pe care l-am putut ocoli, fiind'ncredinat c astfel m-a fi c(inuit 'ndelun&, fr s obin spiritualmente, eliberarea totala contiinei mele de ceea ce am trit 2m fost ispitit o clip s-l arunc 'n foc Hi, totui,mi-am spus, trebuie s-i dau drumul s mear& Muli dintre semenii mei au &ndit, poate,la fel, au )ubilat ca i mine,au suferit i au fost fericii'n acelai felMitul acesta alfericirii prin iubire, al acestei iubiri descrise aici i nu al iubirii aproapelui, n-a 'ncetat inu %a 'nceta s exite pe pmntul nostru, s moar adic i s renasc perpetuu Hi attatimpct acestetrepteurcatei cobortedemine, %or mai fi urcatei cobortedenenumrai alii, aceast carte %a mrturisi oricndE dac dra&oste nu e, nimic nu eGA: Cel mai iubit dintre pm+nteni9%ol ###, Marin Preda7!erine:#lustrai conceptul de roman subiecti%, preciznd:- Tipul de narator- Perspecti%a narati%- Tipul de focalizare> %iziune folosit 'n realizarea narrii- Tipul de persona)- Te(nicile narati%e folosite 'n fra&mentul dat i 'n ansamblul 'ntre&ului roman- 2ducei un ar&ument conform cruia romanul are trsturi realiste7R0PA a I1%a/xprimai-% opinia cu pri%ire la problematica romanelor lui Preda, pornind de laurmtoarea afirmaie, aparinnd criticului literar /u&en Simion:,,Preda are ceea ce n-au muli creatori: o filozofie de existen, un mod adic de a &ndiomul i relaiile lui 'n uni%ers 4umai la Sado%eanu mai aflm o %iziune despre om de oesemenea profunzime i coeren: omul pri%it dinspre partea cosmicului 5a Preda, omuleste pri%it dinspre partea istorieiA 6art Timpul n%a mai avut rbdare7