Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

24
Proiect didactic Data: 08. 10. 2013 Instituţia: Liceul Teoretic Român-Francez ,, Gheorghe Asachi”; Clasa: a VII-a ,, A”; Disciplina: Limba română; Profesorul: Studenta-practicantă, Burca Zinaida; Tema: Viaţa şi activitatea lui Mihai Eminescu. Crăiasa din poveşti. Tipul lecţiei: De formare a priceperilor şi deprinderilor; Durata: 45 min; Competenţă specifică: Competenţe : 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare dialogată şi monologată; 4. Utlizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse. Subcompetenţe: 2.2.Să valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite; 1.3.Să integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii. Obiective operaţionale: elevii vor fi capabili :

Transcript of Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Page 1: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Proiect didactic

Data: 08. 10. 2013

Instituţia: Liceul Teoretic Român-Francez ,, Gheorghe Asachi”;

Clasa: a VII-a ,, A”;

Disciplina: Limba română;

Profesorul: Studenta-practicantă, Burca Zinaida;

Tema: Viaţa şi activitatea lui Mihai Eminescu. Crăiasa din poveşti.

Tipul lecţiei: De formare a priceperilor şi deprinderilor;

Durata: 45 min;

Competenţă specifică:

Competenţe : 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare dialogată şi monologată;

4. Utlizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Subcompetenţe:2.2.Să valorificarea categoriilor semantice învăţate, în contexte diferite;1.3.Să integrarea categoriilor semantice în structuri lexicale proprii.

Obiective operaţionale: elevii vor fi capabili :O1 să citească expresiv un text liric ;O2 să interpreteze semnificaţia contextuală a unor cuvinte şi îmbinări de cuvinte ; O3 să explice rolul utilizării variantelor lexicale ;O4 să argumenteze funcţia expresivă a semnelor de punctuaţie ;O5 să-şi completeze cunoştinţele despre universul fabulos al creaţiei eminesciene ;O6 să distingă cuvintele şi îmbinările de cuvinte care conturează cadre şi secvenţe diferite în poezie ;

Page 2: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Strategii didactice:

a) Metode : conversaţia  euristică, analiza în bază de algoritm; b) Procedee : explicaţia , exerciţiul  oral  şi  scris , lectura expresivă, analiza  sintactică, comentarea, argumentarea ;c) Forme de organizare : frontală, individuală, grup ;d) Mijloace de instruire : fişe  de  lucru, caietul elevului,     Graffiti (dezvoltarea gândirii asociative), texte lingvistice, agenda cu notiţe

paralele; (cercetare împărtăşită; clustering); harta cuvântului; cinquain ; test de cunoştinţe.

Resurse educaţionale : Proiectul didacticT. Cartaleanu, M.Ciobanu, O.Cosovan, Manualul de limba şi literatura română, clasa a VII , Ştiinţa,2007Formarea de competenţe prin strategii didactice interactive. T.Cartaleanu, O.Cosovan ,Chişinău,2008Ciornâi Ion, Limba Română îndreptar fonetic şi gramatical, Editura LUMINA, Chişinău, 1991.

Page 3: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Desfăşurarea activităţii :Etapele lecţiei Obiect

ive Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii

didacticeTimp Evaluare

Evocare Profesorul salută elevii şi le spune să se pregătească de lecţie.Profesorul face o caracterizare generală asupra lucrărilor şi le spune că notele le vor primi la sfârşitul orei.

Profesorul întreabă tema pentru acasă :Fişa biografică a lui Mihai Eminescu.Elevii au fost eventual împărţiţi în 3 echipe, fiecare echipă trebuie să prezinte : recital, reper critic, date importante din viaţa autorului şi operele.

Profesorul propune elevilor un joc.Profesorul propune un început de basm pe care elevii trebuie să-l continue în lanţ.,, A fost odată un împărat ........

Ce semnifică basmul pentru voi ?Aţi trăit momente în care va-ţi simţit ca-ntr-o poveste ?Propun elevilor să scrie asocieri ale cuvântului ,, basm’’

Elevii slută profesorul şi se pregătesc de lecţie.

Elevii răspund câte un citat depre Mihai Eminescu, se recită poeziile acestui autor, şi diagrama activităţii autorului.

Elevii continuă basmul, în lanţ, urmărind firul narativ.

Elevii răspund la întrebări.

Elevii scriu ce semnifică basmul şi cu ce îl asociază.

Conversaţia

Replica în lanţ

Deducţia

Clustering

2 min

15 min

5 min

3 min

Evaluez cunoştinţele elevilor asupra autorului.

Realizarea sensului

Profesorul citeşte un fragment din ,,Basm de Goe Bogza

Profesorul anunţă tema nouă : ,, Crăiasa

Elevii recunosc fragmentul, numesc opera şi autorul, observând explicarea fabuloasă a naştere marelui poet.Elevii notează în caiete tema lecţiei.

Lectura expresivă

2 min

Urmăresc sensibilizarea elevilor.

Basmul

Page 4: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

O1

din poveşti’’ de Mihai Eminescu. Receptarea şi observarea textului.

Profesorul citeşte poezia , realizând lectura model a textului.Le cere să citească ei poezia pentru a înțelege mai uşor sensurile.

Ce impresii postlecturale aveţi ?Care este starea eului liric ?Sentimentele date vi sau transmis şi vouă ?

Pornind de la titlu ce tip de poezie este ?Care este definiţia basmului ?

Profesorul le spune să noteze definiţia şi trăsăturile basmului.

Profesorul împarte clasa în 6 grupe şi le oferă câte o însărcinare :Găsiţi sinonime pentru cuvintele din prima strofă şi explicaţi, în contextul poeziei, înţelesul lor:

Elevii ascultă poezia, apoi citesc ei textul.

Definiţie:Basmul este o naraţiune populară în proză de mare întindere şi cu multe personaje care au cel mai adesea forţe supranaturale, unele reprezentând binele şi altele răul. Trăsături :Acţiunea este simplă,Personajele sunt numeroasePersonajele au însuşiri supranaturale şi reprezintă lupta dintre bine şi răuApar obiecte miraculoase, substanţe miraculoase, ajutoarele care îl ajută pe personajul pozitiv, fiinţe supranaturale, animale fabuloaseElementele reale se împletesc cu elementele fantasticeAcţiunea se desfășoară atât în lumea noastră, cât şi pe tărâmul  celălaltTimpul şi spaţiul sunt imaginare , neprecizateFinalul basmului este de obicei fericit.Creație de dimensiuni mari.

Demonstraţia

Conversaţia euristică

Lucrul în grup

3 min

5 min

5min

Apreciez originalitatea elevilor.

Page 5: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

O2

O3

O4

Gr. 2 – str.1 “negură”; “a naşte”; “a întinde” Gr. 2 - str. 2“şezătoare”; “tort”; “piatră (scumpă)”. Gr. 3 - str. 3“ bulgări( de lumină)”; “a urzi”; “fină”. Gr. 4 - str.4“plecată”; “undă”; “fermecată”. Gr. 5 - str.5-6“chip”; “vrăjit”; “a ieşi”. Gr. 6 - str.7 “faţa”; “a luci”; “albaştri”.

Profesorul le cere să numească varianta literară a cuvintelor din text şi să explice rolul lor în text : s-adun- se adunăsă rumpă-să rupăanină- agăța, apuca, atârna, prinde, spânzura, suspenda, ține.Ex .3 pag. 38

Alcătuiţi enunţuri în care să folosiţi omonimele: 1.lac-lac2.fină-fină3.păr-părEx . 7pag. 38

Optaţi pentru o variantă: punctele de suspensie din ultima strofă marchează grafic:

a) bucurieb) aşteptarec) tristeţed) uimire

1.Negură-ceaţă, beznă.A naşte - a apărea, a plăsmui, acrea.A întinde – a desfăşura, a lărgi.2.şezătoare –şedinţă, clacăTort- torsătură, torsură.Piatră-rocă, diamant.3.Bulgări-scînteieA urzi-a crea, a concepeFină-sensibil, delicat.4.plecată- înclinată, aplecată.Undă-adiere, boare, suflare.Fermecată- magică, vrăjită.5.chip-înfăţişare, portret, imagineVrăjit-fermecat, încântat.A ieşi-a apărea, a se ivi6.Faţă- întruchipare, chipA luci- a sclipi, a luminaAlbaștri -s siniliu, străveziu.Elevii observă:- bogăţia expresivă a vocabularului

eminescian;- expresivitatea limbajului ;- structura fonetică a cuvântului

creează un efect eufonic (muzical).

1. Mama mea are o fină.2. O adiere fină îmi mângâie obrajii.3. Păsările se adună lângă lac.4. Am dat mesele cu lac.5. Ce păr ţi-a crescut ?6. Am sădit un păr la vie.

Elevii citesc ultima strofă şi-şi expun părerile; versul ca să confirme: a,b,c,d şi compară .

Conversația

Exerciţiul

Activitate în grup

7 min

Evaluez capacitatea elevilor de a da câte mai multe sinonime.

Apreciez originalitatea elevilor.

Page 6: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Ex 8 pag. 38chipul fetei colţul naturii

umbră, copila, neguri albe, luna păr galben, faţa argintie, câmpie, flori, lucitoare, ochi lac, valuri, trestia, albaştri. trandafiri.

Concluzionează că (…) - exprimă aşteptare (aşteptarea chipului iubit). Semnele de punctuaţie evidenţiază emoţiile, stările sufleteşti, au funcţie expresivă.

Descoperire

Interogare orală

Reflecţie O5

O6

Profesorul împarte clasa în 6 grupe :

Gr. 1 Identificaţi şi aranjaţi într-un clustering elementele terestre din poezie ce plasticizează tabloul feeric.

Gr. 2 Identificaţi şi aranjaţi într-un clustering elementele celeste din poezie, care eternizează frumuseţea naturii şi a sentimentelor.

Gr. 3 Identificaţi şi aranjaţi într-un clustering cuvintele şi îmbinările de cuvinte cu ajutorul cărora se creează o atmosferă de vrajă , de basm.

Gr. 4-5 În poezie domină un tablou de lumini şi de culori. Selectaţi cuvintele care creează un spaţiu luminos şi colorat. Prezentaţi aparte spaţiile: lumină şi culori.

Gr. 6 Selectaţi din poezie cuvinte şi îmbinări de cuvinte care conturează chipul fetei – crăiese. Propuneţi 2 trăsături pe care consideraţi că le are crăiasa din poveşti.Anexa 1

Elevii realizează exercițiul. Lucrul în grup

Conversația

5 minEvaluez capacitatea elevilor de a lucra în grup.

Extensiune Tema pentru acasă :Ex. 5,8 9 pag.39-40

Elevii notează tema pentru acasă.

Page 7: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Elemente terestre

Page 8: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Elemente cereşti

Page 9: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Atmosfera de basm

Page 10: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Lumină

Page 11: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Culori

Page 12: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Chipul fetei

Page 13: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Basm, de Geo BogzaPe vremea când Dumnezeu şi Sfântul Petru umblau pe pământ sub chipul unor moşnegi gârbovi sprijiniţi în toiag şi cu sandale rupte, se întâmpla să bată pe la uşile oamenilor la căderea nopţii iar de multe ori erau izgoniţi.

Odată i-a prins noaptea pe câmp şi odată cu ea o ploaie care le-a udat veşmintele şi i-a umplut de noroi. Şi tot rătăcind ei, numai într-un târziu au ajuns la marginea unui sat, abia au îndrăznit să bată cu toiagul în prima poartă. Câinii mari s-au repezit să-i sfâşie, dar numaidecât s-a auzit un glas bărbătesc, întrebând cine bate. Şi au răspuns:

-Oameni buni!

Atunci omul, potolind câinii, i-a poftit în casă unde nevasta şi copiii abia se treziseră din somn. El a început să dea porunci, dar cu blândeţe.

- Mario, ia mai pune nişte vreascuri pe foc! Tudore, dă fuga la fântână după o doniţă cu apă proaspătă! Ileano, ia vezi tu de o oală cu lapte!

Şi le-au dat să se spele şi să se şteargă cu ştergare albe şi i-au ospătat şi i-au pus sî doarmă într-o odaie care mirosea a gutui şi busuioc.

A doua zi dimineaţă, iar le-au dat să se spele, i-au ospătat, le-au pus şi în traistă nişte mere cum nu mai văzuseră şi le-au urat drum bun.

Cum au ieşit din sat, Sfântul Petru a început să se roage la Dumnezeu.:

- Doamne, fă ceva pentru oamenii aceştia, că tare ne-au primit frumos!

- Ce-ai vrea să fac, Sfinte Petre, că ai văzut că nu erau nevoiaşi.

- Fă ceva, fă să-şi vadă măcar o dată sufletul.

- Să-şi vadă sufletul, spui, Sfinte Petre?

- Da, Doamne, să-şi poată vedea sufletul, aşa cum vedem noi plopul acela, de acolo.

- Bine, Sfinte Petre, a spus Dumnezeu, privind gânditor satul din vale.

Iar după o vreme, din neamul acela de oameni s-a născut Mihai Eminescu.

Page 14: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Definiţie:Basmul este o naraţiune populară în proză de mare întindere şi cu multe personaje care au cel mai adesea forţe supranaturale, unele reprezentând binele şi altele răul.  Tema basmului este lupta dintre bine şi rău(Binele se înfruntă cu Răul)Acţiunea este simplă,Personajele sunt numeroasePersonajele au însuşiri supranaturale şi reprezintă lupta dintre bine şi răuApar obiecte miraculoase, substanţe miraculoase, ajutoarele care îl ajută pe personajul pozitiv, fiinţe supranaturale, animale fabuloaseElementele reale se împletesc cu elementele fantasticeAcţiunea se desfășoară atât în lumea noastră, cât şi pe tărâmul  celălaltTimpul şi spaţiul sunt imaginare , neprecizateFinalul basmului este de obicei fericit.Creație de dimensiuni mari

Pastelul este o creație lirică descriptivă, aparținând literaturii culte care, prin intermediul unui peisaj, transmite sentimentele eului liric. Modul de expunere folosit este descrierea. Într-un pastel dominante sunt imaginile artistice, realizate prin figuri de stil, organizate într-o descriere tip tablou. Aceasta poate avea ca temă un anotimp, un colț de naturǎ, un moment al zilei, un aspect din viața micilor viețuitoare etc.

Trăsăturile pastelului

Sunt prezentate trăsături caracteristice ale unui anotimp, colț de natură Sunt exprimate, prin tabloul creat, sentimentele poetului Se folosesc figuri de stil specifice descrierii: epitetul dublu, triplu, ornant, cromatic, metaforic, personificarea, comparația, repetiția, aliterația,

enumerația, asonanța Modul de expunere este descrierea.

Page 15: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Mihai Eminescu s-a născut la 15 ianuarie 1850 la Botos ani. Parintii: caminarul Gherorhe Eminovici si Raluca Jurascu. Copilaria si-a petrecut-o la Ipotesti, unde cunoaste timpuriu frumusetile naturii, asa cum va marturisi mai tarziu in poezia Fiind baiet paduri cutreieramStudiile le începe acasă cu un dascăl neamț. Urmează școala primara la Cernăuți, pe care o termina in 1860.Mihai Eminescu debutează in 1866 cu poezia La mormântul lui Aron Pumnul publicata in broșura Lăcrimioarele invataceilor gimnazisti. Adevaratul debut are loc in același an in revista Familia scoasa de Iosif Vulcan la Pesta.

Prima poezie publicata este De-as avea...:De-as avea si eu o floare

Etapa Vieneza (1869-1872)începe sa colaboreze la revista Convorbiri literare care-i publica poeziile Epigonii, Mortua est, Venere si madona.

Revine in tara si cu ajutorul lui Titu Maiorescu si a junimii obține o bursa de studii la Berlin.Etapa Berlineza (1872-1874)

Audiază cursul de filozofie si de istorie. Fără a-si încheia studiile, revine la Iași. Este numit directorul bibliotecii centrale din Iași; datorita intrigilor lui Petrini Mihai Eminescu este înlăturat din aceasta funcție si este numit revizor școlar.

Activitatea literara

Este foarte bogata si variata, ținând cont de scurta existenta a poetului. Putem deosebi 3 etape:etapa începuturilor: – se observa influenta înaintașilor, a poeților pașoptiști Alecsandri, Bolintineanu:– se mai observa influenta poeziei populare: De-as avea– tematica poeziilor este variata anunțând direcțiile ale liricii de mai târziu:– poezie patriotica: Din străinătate, Ce-ti doresc eu tie, dulce Românie– poezii ocazionale: La mormântul lui Aron Pumnul– poezii satirice: Junii corupți- etapa desprinderii de influenta înaintașilor si a descoperirii unor drumuri noi si fertile:– in aceasta etapa scrie marele poeme, bazate pe antiteza: împărat si proletar, înger si demon, Venere si madona.- etapa capodoperelor (1876-1883): acum scrie Luceafărul si Scrisorile

Page 16: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Genuri si specii cultivate de Eminescu

Genul liric

1. idila : Dorința, Lacul, Sara pe deal2. ecloga: Floare albastra, Povestea teiului3. satira: Junii corupti, Scrisorile, Criticilor mei4. epistola: Scrisorile5. romanța: Pe langa plopii fara sot, De ce nu-mi vii6. cântecul: Atat de frageda, O, ramai..., Somnoroase pasarele7. meditația: imparat si proletar, La steaua, Mortua est!8. elegia: Revedere, Melancolie, O, mama, Mai am un singur dor9. sonetul: Trecut-au anii, Venetia, Sonete10. glossa: Glossa11. gazelul: Gazel, moto la Calin (file din poveste)12. oda: Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie, Oda13. poemul: Calin, Luceafarul, Strigoii, Fata din gradina de aur, Memento mori14. doina: Ce te legeni, Doina15. poezia gnomica: Cu mane zilele-ti adaogi, Glossa16. epigrama: Epigrame, Epigramatice17. strigatura: Strigaturi

Genul epic

1. schița: La aniversara2. nuvele: Sarmanul Dionis, Avatarii faraounului Tlá, Cezara, Archaeus3. roman: Geniu pustiu4. basm cult: Fat-Frumos din lacrima

Genul dramatic

1. fargmente si proiecte dramatice: Ciclul Musatinilor, Decebal, Avram Iancu

Page 17: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

“Cu totul deosebit in felul sau, om al timpului modern, deocamdată blazat in cuget, iubitor de antiteze cam exagerate, reflexiv mai peste marginile iertate [...], dar în fine poet, poet în toata puterea cuvântului este Mihai Eminescu.”Titu Maiorescu  

Page 18: Proiect didactic mihai eminescu zina.docx

Obiective operaţionale: elevii vor fi capabili :

O1 să citească expresiv un text liric ;O2 să interpreteze semnificaţia contextuală a unor cuvinte şi îmbinări de cuvinte ; O3 să explice rolul utilizării variantelor lexicale ;O4 să argumenteze funcţia expresivă a semnelor de punctuaţie ;O5 să-şi completeze cunoştinţele despre universul fabulos al creaţiei eminesciene ;O6 să distingă cuvintele şi îmbinările de cuvinte care conturează cadre şi secvenţe diferite în poezie.