Proiect Didactic - Lectie de Evaluare Scrisa

5
Colegiul Economic “Ion Ghica” Bacău PROIECT DIDACTIC Disciplina: Comunicare profesională Clasa: a X-a F Profesor: Gabor Gabriel Tema: Negocierea vânzării produselor şi serviciilor Tipul lectiei: evaluare scrisă Timp: 50 minute Data: 12.IV.2011 OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: verificarea cunoştinţelor cu privire la procesul negocierii vânzării produselor şi serviciilor OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive: o OC1: să cunoască etapele negocierii unei vânzări o OC2: să pecizeze cerinţele cu caracter general ale clienţilor, precum şi regulile obligatorii pentru cei care prestează servicii o OC3: să clasifice şi să caracterizeze clienţii după diferite criterii o OC4: să cunoască modul de informare a clientului cu privire la oferta de produse şi servicii o OC5: să enumere şi să exemplifice tipurile de întrebări adresate clientului o OC6: să cunoască modul de a identifica şi de a răspunde obiecţiilor clienţilor o OC7: să enumere căile de fidelizare a clienţilor o OC8: să definească eliberarea mărfurilor, serviciile post-vânzare o OC9: să exemplifice servicii post-vânzare o OC10: să caracterizeze documentele specifice vânzarii mărfurilor în relaţia vânzător-client Afective: o OA1: să manifeste interes pentru lecţie o OA2: să se implice în rezolvarea testului Psihomotorii: o OPM1: să adopte o poziţie corectă în bancă STRATEGIA DIDACTICĂ: 1. Metode si procedee: 2.Mijloace didactice: - explicaţia - catalog 1

Transcript of Proiect Didactic - Lectie de Evaluare Scrisa

Page 1: Proiect Didactic - Lectie de Evaluare Scrisa

Colegiul Economic “Ion Ghica” Bacău

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Comunicare profesionalăClasa: a X-a FProfesor: Gabor GabrielTema: Negocierea vânzării produselor şi serviciilorTipul lectiei: evaluare scrisăTimp: 50 minuteData: 12.IV.2011

OBIECTIVUL FUNDAMENTAL: verificarea cunoştinţelor cu privire la procesul negocierii vânzării produselor şi serviciilor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive:

o OC1: să cunoască etapele negocierii unei vânzări

o OC2: să pecizeze cerinţele cu caracter general ale clienţilor, precum şi regulile obligatorii pentru

cei care prestează serviciio OC3: să clasifice şi să caracterizeze clienţii după diferite criterii

o OC4: să cunoască modul de informare a clientului cu privire la oferta de produse şi servicii

o OC5: să enumere şi să exemplifice tipurile de întrebări adresate clientului

o OC6: să cunoască modul de a identifica şi de a răspunde obiecţiilor clienţilor

o OC7: să enumere căile de fidelizare a clienţilor

o OC8: să definească eliberarea mărfurilor, serviciile post-vânzare

o OC9: să exemplifice servicii post-vânzare

o OC10: să caracterizeze documentele specifice vânzarii mărfurilor în relaţia vânzător-client

Afective:o OA1: să manifeste interes pentru lecţie

o OA2: să se implice în rezolvarea testului

Psihomotorii:o OPM1: să adopte o poziţie corectă în bancă

STRATEGIA DIDACTICĂ:1. Metode si procedee: 2.Mijloace didactice:

- explicaţia - catalog- lucrul individual - test- conversaţia

3. Forme de organizare:- Frontală- Individuală

RESURSE: Temporale: 50 minute Spaţiale ( locul de desfăşurare): sala de clasă Materiale: calculator, videoproiector

1

Page 2: Proiect Didactic - Lectie de Evaluare Scrisa

Colegiul Economic “Ion Ghica” BacăuBIBLIOGRAFIE: Vasile Burja, Camelia Burja, Florea Voiculescu, Elisabeta Voiculescu – “Didactica ştiinţelor economice”, ghid metodologic cu caracter aplicativ, Ed. Irecson, 2006.

2

Page 3: Proiect Didactic - Lectie de Evaluare Scrisa

Colegiul Economic “Ion Ghica” Bacău

Momentelelecţiei T

imp

Com

pete

nţe Activitatea desfăşurată de către: Strategii didactice

EvaluareProfesor

Elevi MetodeMijloacedidactice

Activităţi de învăţare

1. Moment organizatoric

2’ - Salutul, scurtă conversaţie de acomodare, verificarea prezenţei, a mijloacelor didactice pregătite, a existenţei caietelor de notiţe, instrumentelor de scris, a portofoliului elevului.

- Salută profesorul şi răspund la solicitările acestuia.

Conversaţia Catalog Frontală

2. Anunţarea conţinutului ce urmează a fi evaluat

5’ OPM1OA1

Negocierea vânzării produselor şi serviciiloro OC1: să cunoască etapele negocierii unei

vânzărio OC2: să pecizeze cerinţele cu caracter general

ale clienţilor, precum şi regulile obligatorii pentru cei care prestează servicii

o OC3: să clasifice şi să caracterizeze clienţii după diferite criterii

o OC4: să cunoască modul de informare a clientului cu privire la oferta de produse şi servicii

o OC5: să enumere şi să exemplifice tipurile de întrebări adresate clientului

o OC6: să cunoască modul de a identifica şi de a răspunde obiecţiilor clienţilor

o OC7: să enumere căile de fidelizare a clienţilor

o OC8: să definească eliberarea mărfurilor, serviciile post-vânzare

o OC9: să exemplifice servicii post-vânzareo OC10: să caracterizeze documentele specifice

vânzarii mărfurilor în relaţia vânzător-client

Dă indicaţii elevilor cu privire la completarea testelorÎmparte elevilor testele

- Sunt atenţi la explicaţiile profesorului

ExplicaţiaConversaţia euristică

Frontală

3

Page 4: Proiect Didactic - Lectie de Evaluare Scrisa

Colegiul Economic “Ion Ghica” Bacău3. Verificarea propriu-zisă

30’OC1, OC2, OC3, OC4,OC5, OC6, OC7, OC8, OC9, OC10

OPM1OA1OA2

Asigură atmosfera necesară desfăşurării testului Rezolvă testele Lucrul individual

Test Individuală Scrisă

4. Evaluarea testelor şi interpretarea rezultatelor

13’ OA1OPM1

Justifică răspunsurile corecteNotează elevii

Sunt atenţi la explicaţii

ConversaţiaExplicaţia

TestCatalog

FrontalăIndividuală

4