Proiect didacticinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · 2017. 10. 14. · Panaite...

12
Panaite Florin LECTIE HR Seria 1 Grupa 1 Proiect didactic Instituția de învățământ: Școala Gimnazială „Geo Bogza” Disciplina: TIC și Informatica Profesor: Panaite Florin Data: 21.10.2017 Clasa: a V-a Unitatea de învățare: Sisteme de operare Subiectul lecției: Fișiere și directoare. Denumirile unităților externe. Tipul lecției: mixtă Timp: 50 min Nivelul inițial al clasei : Elevii au însușit noțiunile teoretice legate de sisteme de operare și interfețe grafice. COMPETENȚE SPECIFICE: CS1. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană. CS7. Colectarea, păstrarea şi prelucrarea informaţiei cu ajutorul aplicaţiilor software specializate. OBIECTIVELE LECȚIEI : La finele lecţiei elevii vor fi capabili: O 1 - definească noțiunea de fișier și director; O 2 - aplice regulile de formare a denumirilor de fișiere și directoare; O 3 - determine tipul fișierului; O 4 - creeze fișiere și directoare; STRATEGII DIDACTICE: conversaţia; dialogul; problematizarea; explicaţia; învățarea prin descoperire; Mijloace de învăţare: Calculatoare PC. Software : SO WINDOWS, Prezentare Microsoft Office (Power Point); Manual; Fişe; Bibliografia: 1. Manual de Informatică și TIC pentru clasa a V-a, Litera 2017 2. www.google.md , www.didactic.ro

Transcript of Proiect didacticinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:... · 2017. 10. 14. · Panaite...

  • Panaite Florin LECTIE

    HR Seria 1 Grupa 1

    Proiect didactic

    Instituția de învățământ: Școala Gimnazială „Geo Bogza”

    Disciplina: TIC și Informatica

    Profesor: Panaite Florin

    Data: 21.10.2017

    Clasa: a V-a

    Unitatea de învățare: Sisteme de operare

    Subiectul lecției: Fișiere și directoare. Denumirile unităților externe.

    Tipul lecției: mixtă

    Timp: 50 min

    Nivelul inițial al clasei :

    Elevii au însușit noțiunile teoretice legate de sisteme de operare și interfețe grafice.

    COMPETENȚE SPECIFICE:

    CS1. Formarea unei viziuni ştiinţifice asupra componentei informatice în societatea contemporană. CS7. Colectarea, păstrarea şi prelucrarea informaţiei cu ajutorul aplicaţiilor software specializate.

    OBIECTIVELE LECȚIEI : La finele lecţiei elevii vor fi capabili: O1 - Să definească noțiunea de fișier și director;

    O2 - Să aplice regulile de formare a denumirilor de fișiere și directoare;

    O3 - Să determine tipul fișierului;

    O4 - Să creeze fișiere și directoare;

    STRATEGII DIDACTICE: conversaţia;

    dialogul;

    problematizarea;

    explicaţia;

    învățarea prin descoperire;

    Mijloace de învăţare:

    Calculatoare PC. Software : SO WINDOWS, Prezentare Microsoft Office (Power Point); Manual; Fişe;

    Bibliografia:

    1. Manual de Informatică și TIC pentru clasa a V-a, Litera 2017 2. www.google.md , www.didactic.ro

    http://www.google.md/http://www.didactic.ro/

  • Panaite Florin LECTIE

    HR Seria 1 Grupa 1

    Etapele lecţiei Timp Activitatea profesorului Activitate elevilor Metode şi

    pppppproc procedee

    Moment

    organizatoric

    5 min Salut elevii. Notez absențele

    Propun elevilor să-și adreseze câte un complement, pentru

    înviorare.

    Pregătesc materialele necesare

    pentru lecție. Adresează câte un

    complement colegilor.

    Evocare

    10 min Repartizez elevii la calculatoare.

    Verific tema pentru acasă și cunoștințele acumulate printr-

    un chestionar la calculator. (Anexa nr.1)

    Elevii răspund la întrebări și anunță

    profesorul despre punctajul

    acumulat.

    Lucrul

    independent

    Realizarea

    sensului

    2 min

    Anunț tema lecției :”Fișiere și directoare”.

    Luăm cunoștință cu obiectivele urmărite. (Anexa nr.2)

    Își notează tema în caiete.

    15 min

    Întreb elevii ce cunosc ei despre aceste cuvinte:

    Fișiere și directoare.

    Le indic în ce dosar se află prezentarea PowerPoint la

    această temă.

    Explic noțiunile de fișier și director.

    Explic elevilor cum corect se crează un nume de fișier și

    dosar.

    Răspund la întrebările profesorului.

    Definesc noțiunile în caiete.

    Conversația

    Învățarea prin

    descoperire

  • Panaite Florin LECTIE

    HR Seria 1 Grupa 1

    Reprezentarea grafică a unui fişier se face printr-o

    pictogramă care conţine iconul aplicaţiei din care provine.

    Fişierele se grupează după criterii în dosare (foldere).

    Organizarea dosarelor se face pe principiul ierarhic al

    arborelui. Dosarul rădăcină se află pe primul nivel şi

    reprezintă întregul stoc de informaţie de pe suportul de

    stocare (dischetă, hard-disc, etc). Celelalte grupări creează

    nivelurile 2, 3, la final se regăsesc fişierele.

    Explic crearea unui fișier, unui folder și operațiile care le

    putem efectua cu ele.

    Elevii definesc noțiunile în caiete.

    Adresează întrebări dacă nu le este

    clar.

    Dialogul

    Problematizarea

    Explicația

  • Panaite Florin LECTIE

    HR Seria 1 Grupa 1

    Discuţii dirijate

    Întrebări reflexive

    Reflecţie 10 min

    2 min

    Lucrare practică. (Anexa3)

    Analizăm cele create de elevi la fiecare calculator.

    Elevii completează un chestionar. (Anexa4)

    Elevii realizează lucrarea practică

    la calculatoare.

    Creează o structură arborescentă de

    dosare și fișiere.

    Completeză chestionarele.

    Explicația

    Extindere 1 min Propun elevilor pentru data viitoare să ne aducă exemple și

    informație despre fișiere unde extensia este formată din 4

    litere și nu 3.

    Notez elevii cei mai activi.

    Temă pentru acasă:

    §3.9 de citit şi de analizat. Ex8. Pag66

    Noteză în caiete

  • Panaite Florin LECTIE

    HR Seria 1 Grupa 1

    Anexa nr.3 Fișa 1

    Fișiere si dosare

    1. Construiți pe Desktop următoarea structură arborescentă de dosare

    (foldere) astfel :

    Clasa VII - A

    Nume, Prenume

    PRIETENI ORAR TEME MATERIALE

    DIN ȘCOALĂ DIN AFARA REFERATE LECTURI

    ȘCOLII

    1. Folosind aplicația NotePad sau Microsoft Word construiți urmatoarele fișiere :

    -În dosarul ORAR constuiește fișierele :

    LUNI cu textul : l.română, matematica , informatica , l.franceză.

    MARȚI cu textul: muzica, l.română, geografie.

    MIERCURI cu textul: fizica, matematica , istorie , arta plastică.

    JOI cu textul: chimie, ed.fizică, l.franceză, informatica.

    VINERI cu textul : l.română, matematica , fizica, istorie.

    - În dosarul LECTURI constuiește fișierele : I. CREANGĂ cu textul AMINTIRI DIN COPILĂRIE

    M .EMINESCU cu textul Poezii

  • Panaite Florin LECTIE

    HR Seria 1 Grupa 1

    Anexa nr.4

    Chestionar:

    Operații cu fișiere

    Operații cu directoare

  • Panaite Florin

    HR Seria 1 Grupa 1

    Unitatea şcolară Școala Gimnazială „Geo Bogza” Bălan, Harghita

    Disciplina:Informatică și TIC

    CLASA NR. ORE/SĂPT: V A /1 ora

    PROFESOR: Panaite Florin

    PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

    Sisteme de operare

    Număr de ore alocate 5

    Nr.

    crt. Conţinuturi

    Competenţe

    specifice Activităţi de învăţare Resurse Evaluare Obs.

    1. Rolul unui sistem

    de operare.

    1.2.1

    1.2.2

    1. Rolul unui SO 2. Funcțiile unui sistem de operare 3. Pachete software : nucleul,

    interfața SO

    4. Exemple de SO

    Manual /

    Calculator/

    Videoproiector

    Conversaţia

    Explicaţia

    Observare

    sistematică şi

    notare

    2.

    Elemente de

    interfaţă

    ale unui sistem

    de operare

    1.2.1

    1.2.2

    1. Tipuri de interfață cu utilizatorul: interfața de tip linie de comandă,

    interfața grafică

    2. Principalele elemente ale unei interfețe grafice: cursorul,

    fereastra, pictograme, meniu

    3. Elementele componente ale unei ferestre

    4. Combinații de taste - variante de lucru

    Manual /

    Calculator/

    Videoproiector

    Explicaţia

    Exerciţiul

    Fișa de lucru

    Observare

    sistematică şi

    notare

    3. Organizarea

    datelor pe suport

    extern

    1.2.1

    1.2.3

    1. Fișiere 2. Tipuri de fișiere. Extensii 3. Foldere 4. Proprietățile fișierelor/folderelor 5. Cale (path)

    Manual /

    Calculator/

    Videoproiector

    Explicaţia

    Exerciţiul

    Fișa de lucru

    Observare

    sistematică şi

    notare

  • Panaite Florin

    HR Seria 1 Grupa 1

    4. Operații cu

    fișiere și

    directoare

    1.2.3.

    1. Crearea unui folder 2. Selectarea unui fișier/folder 3. Copierea unui fișier/folder 4. Mutarea unui fișier/folder 5. Ștergerea unui fișier/folder 6. Aplicații

    Manual /

    Calculator/

    Videoproiector

    Explicaţia

    Exerciţiul

    Munca

    Individuală

    Observare

    sistematică şi

    notare

    Portofoliu

    (format

    electronic)

    5. Evaluare

    1.2.1

    1.2.2

    1.2.3

    Se rezolvă un test practic de 20 min

    Test scris 10 min

    Proiect

    Test

    Probă practică

    Test sumativ

    Competențe specifice:

    1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software

    1.2.1 exersarea utilizării elementelor de interfață, într-o aplicație specifică sistemului de operare folosit (de exemplu un editor de texte simplu sau un

    editor grafic), cu evidenţierea rolului unui sistem de operare

    1.2.2 descrierea modului de organizare a informațiilor pe suport extern și exersarea modalităților de specificare a căii către un fișier (în mod absolut și

    în mod relativ) pe o schemă dată sau în contextul oferit de calculatorul de lucru

    1.2.3 realizarea într-o aplicație specifică sistemului de operare sau într-un utilitar specializat (de exemplu, Total Commander, Midnight Commander

    etc.) a principalelor operații cu fișiere și directoare (creare, ștergere, redenumire, copiere, mutare, căutare)

  • Panaite Florin

    HR Seria 1 Grupa 1

    FISA DE LUCRU

    Organizarea datelor – fișiere și foldere (dosare)

    1. Deschide-ti aplicatia My Documents.

    2. Creati un dosar cu numele “Club”.

    3. In dosarul “Club” creati un fisier de tip “Microsoft Word” cu numele “ Primul meu

    documet Word”.

    4. Deschide-ti fisierul creat anterior.

    5. Infisierul creat scrieti-va numele, clasa, varsta, scoala de provenienta si numele doamnei

    voastre invatatoare.

    6. Salvati documentul dupa completare.

  • Panaite Florin

    HR Seria 1 Grupa 1

    Fișă de evaluare

    Organizarea datelor – fișiere și foldere

    1. Precizați care dintre următoarele afirmații sunt adevărate și care sunt false:

    Numele unui fișier este important deoarece ne poate indica conținutul

    acestuia.

    Extensia unui fișier poate avea maxim 8 caractere.

    Pentru fișierul referat.doc numele asociat este referat iar extensia doc.

    Un folder poate conține doar unul sau mai multe fișiere, nu și alte foldere.

    2. Completaţi spaţiile libere pentru a obţine enunţuri adevărate:

    Un fişier se caracterizează prin ……….

    Extensia unui fişier este formată din maxim ….. litere şi indică………

    Numele unui fişier poate avea maxim …… caractere şi este separat de

    extensie prin …….

    Un folder poate conţine …………

    Aplicația Explorer este utilizată pentru ……..

    3. Încercuiţi denumirile corecte de fişiere

    lucrare.txt

    Medii de lucru.doc

    Afaceri%.txt

    989.txt

    Medii:.exe

    Felicit!.bmp

    4. Completați următorul tabel:

    Nume

    fisier

    Extensie

    fisier

    Aplicația care permite vizualizarea

    fișierului

    referat.doc

    personal.pptx

    viena.mp4

    date.txt

  • Panaite Florin

    HR Seria 1 Grupa 1

    Fișă de lucru

    Organizarea datelor – fișiere și foldere

    1. Lansați in execuție aplicația File Explorer.

    2. Vizualizați conținutul celor 2 panouri.

    3. Pentru vizualizarea detaliilor despre fișiere/foldere: a. Selectați folderul / fișierul din panoul din stânga. b. Meniul View – Detail (se poate vedea numele fișierelor/folderelor conținute,

    când au fost modificate, ce tip de obiecte sunt, ce dimensiune au).

    4. Pentru aranjarea fișierelor/folderelor a. Meniul View – Sort By. b. Se alege opțiunea după care se face ordonarea.

    5. Vizualizarea proprietăților folderelor / fișierelor a. Click dreapta pe folder / fișier b. Properties (se poate vedea numele, tipul, unde se găsește în calculator, ce

    dimensiune are, când a fost creat / modificat / accesat, se pot modifica atributele

    corespunzătoare).

  • Panaite Florin

    HR Seria 1 Grupa 1

    Rezolvare fișă de evaluare

    1. Precizați care dintre următoarele afirmații sunt adevărate și care sunt false:

    Numele unui fișier este important deoarece ne poate indica conținutul

    acestuia.(A)

    Extensia unui fișier poate avea maxim 8 caractere. (F)

    Pentru fișierul referat.doc numele asociat este referat iar extensia doc. (A)

    Un folder poate conține doar unul sau mai multe fișiere, nu și alte foldere. (F)

    2. Completaţi spaţiile libere pentru a obţine enunţuri adevărate:

    Un fişier se caracterizează prin nume, tip, dimensiune, atribute, data şi ora

    creării, modificării sau accesării acestuia.

    Extensia unui fişier este formată din maxim 4 litere şi indică faptul că acel

    fișier poate fi deschis folosind un anumit program (aplicație).

    Numele unui fişier poate avea maxim 255 caractere şi este separat de extensie

    prin caracterul punct.

    Un folder poate conţine mai multe fișiere și foldere.

    Aplicația Explorer este utilizată pentru gestiunea fișierelor și a folderelor.

    3. Încercuiţi denumirile corecte de fişiere

    lucrare.txt

    Medii de lucru.doc

    Afaceri%.txt

    989.txt

    Medii:.exe

    Felicit!.bmp

    4. Completați următorul tabel:

    Nume

    fisier

    Extensie

    fisier

    Aplicația care permite vizualizarea

    fișierului

    referat.doc referat doc Microsoft Word

    personal.pptx personal pptx Microsoft Power Point

    viena.mp4 viena mp4 Windows Media Player

    date.txt date txt Notepad