Proiect didactic la educatie muzicala, pentru gradinita

8
PROIECT DIDACTIC PROPUNĂTOR: Trandafir Adriana Nicoleta CLASA: a XII-a A GRUPA: Mijlocie - mare UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: C.N.I. „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea DATA: 17.01.2014 DISCIPLINA: Educaţie muzicală TEMA LECŢIEI:Cântec: „Ceasul” TIPUL LECŢIEI: Predare - învăţare OBIECTIV CADRU Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii; OBIECTIVE OPERAŢIONALE a) Cognitive: OC 1 - Să execute exerciţiile de antrenament muzical; OC 2 - Să cânte în cor, într-un grup stabilit şi individual; OC 3 - Să respecte comanda şi tonul de începere; OC 4 - Să memoreze textul şi melodia unui cântec nou;

description

Poriect didactic, gradinita. Educatie muzicala

Transcript of Proiect didactic la educatie muzicala, pentru gradinita

Page 1: Proiect didactic la educatie muzicala, pentru gradinita

PROIECT DIDACTIC

PROPUNĂTOR: Trandafir Adriana Nicoleta

CLASA: a XII-a AGRUPA: Mijlocie - mare

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: C.N.I. „Matei Basarab”, Rm. Vâlcea

DATA: 17.01.2014

DISCIPLINA: Educaţie muzicală

TEMA LECŢIEI:Cântec: „Ceasul” TIPUL LECŢIEI: Predare - învăţare

OBIECTIV CADRU Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii;

OBIECTIVE OPERAŢIONALEa) Cognitive:

OC1- Să execute exerciţiile de antrenament muzical;OC2- Să cânte în cor, într-un grup stabilit şi individual;OC3- Să respecte comanda şi tonul de începere;OC4- Să memoreze textul şi melodia unui cântec nou;OC5- Să intoneze cântecul “Ceasul” în cor şi în grupuri mici;

b) Afectiv-volitive: OA1- Să participe activ şi cu interes la activităţile muzicale;

OA2- Să manifeste un comportament adecvat în relaţia cu colegii.

Page 2: Proiect didactic la educatie muzicala, pentru gradinita

c) Psiho-motorii:OP1- Sa aibă o poziţie corectăStrategii didactice

1) Resurse proceduralea) Metode si procedee: explicaţia, conversaţia, audiţiab) Forme de organizare: frontal, individual.

2) Resurse umane: 16 elevi

3) Resurse temporale: 30 minute

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.

Nr.crt.

Eveniment didactic

Conţinut ştiinţific Strategii didactice

Evaluare Activitatea cadrului didactic

Activitatea copiilor

1. Moment organizatoric

●Se pregăteşte materialul didactic;●Se asigură liniştea şi ordineanecesare desfăşurării în condiţii bunea lecţiei;●Se prezintă copiilor câteva reguli de

●Copiii ascultă cu atenţie indicaţiile mele.

●Conversaţia

Page 3: Proiect didactic la educatie muzicala, pentru gradinita

comportare civilizată:să aibă o poziţie corectă pe scăunel, iar dacă au întrebări să ridice două degete.

2. Captarea atenţie ●Captarea atenţiei se realizează prin adresarea unor ghicitori la care preşcolarii va trebuie să răspundă:

●Preşcolarii ascultă cu atenţie ghicitorile şi răspund

●Conversaţia

●Explicaţia

●Aprecieriorale asupra raspunsurilor copiilor.

3. Reactualizarea cunoştinţelor

„Săptămâna aceasta despre ce aţi învăţat voi?”„În ce se exprimă timpul”„În ce se măsoară timpul”

„Săptămâna acesta noi am învăţat despre timp”„Timpul se exprimă în ore,minute,secunde”„Timpul se măsoară cu ajutorul ceasului”

Conversaţia introductivă

4. Anunţarea ● Pentru astăzi v-am pregătit un cântec foarte frumos despre un instrument cu

●Copiii ascultă cu atenţie.

●Conversaţia●Explicaţia

Page 4: Proiect didactic la educatie muzicala, pentru gradinita

temeisi a obiectivelor

ajutorul căruia se măsoară timpul.Se numeşte „Ceasul”.

5. Activităţi muzicale pentru încalzirea vocii

● Pentru a putea cânta cât mai frumos, propun copiilor câteva exerciţii pentru regalarea respiraţiei şi omogenizarea vocii:

o oftatul;o mirositul florilor;o zboară fulgul;o stinge lumânarea;o umflarea balonului;o cântatul cocoşului;o imitarea vântului;o încălzirea mâinilor reci.

●Copiii ascultă cu atenţie

●Conversaţia

●Explicaţia

●Aprecieriorale asupra răspunsurilor copiilor.

Page 5: Proiect didactic la educatie muzicala, pentru gradinita

6. Prezentarea noului conţinut

♪♪♪

a) Demonstrarea cântecului Voi solicita atenţia copiilor pentru a putea interpreta conţinutul noului ,cântec, ‘’Ceasul” având în vedere o execuţie clară, corectă şi nuanţată:

Ceasul1.Tic,tac,tic,tac bate ceasul ne-ncetat,Scoală-te copile,vremea-i de învăţat.Tic,tac,tic,tac zice ceasul tot mereu,Vremea trece iute,iute cum bat eu.

Tic,tac,tic,tac ceasul nu bate-n zadar,Cel ce nu învaţă,nu e un bun şcolar.

b)Familiarizarea copiilor cu textul cântecului

●Copiii interpreteazăcântecul „Ceasul”

●Conversaţia●Aprecieriorale asupra răspunsurilor copiilor.

Page 6: Proiect didactic la educatie muzicala, pentru gradinita

7. Fixarea si consolidarea conţinutului

- Cântecul va fi interpretat pe fragmente, dar şi în întregime de toată grupa, urmărindu-se intonaţia şi dicţia;

- Voi repeta cantecul de 2, 3 ori fără a obosi copiii;

●Copiii ascultă cu atenţie.

●Copiii interpretează cântecul

●Conversaţia

●Aprecierea

●Analiza produselor activităţii.

●Aprecieri orale generale.

8. Încheierea activităţii

Voi face aprecieri generale asupra modului cum s-a desfăşurat lecţia de educaţie muzicală.Preşcolarii care au cântat corect vor primi o recompensă.

●Copiii ascultă cu atenţie

●Recompensa

●Aprecierea

●Aprecieri orale generale