Proiect Didactic Ix, d'Ale Carnavalului
-
Upload
teodora-iacob-hulpoi -
Category
Documents
-
view
664 -
download
10
Transcript of Proiect Didactic Ix, d'Ale Carnavalului
PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional de Informatică Clasa: a IX-a EObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul lecţiei: D’ale carnavalului, de I. L. Caragiale – comedie de moravuriTipul lecţiei: consolidare a cunoştinţelor;
I. Competenţe specifice: 1.1. utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte; 1.5. utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare; 2.3 compararea ideilor şi atitudinilor diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare; 2.7 compararea limbajului cinematografic cu acela al textului scris; 3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate;
II. Obiective operaţionale:a) instructive (cognitive):
--O1: verificarea cunoştinţelor asimilate de elevi; --O2: dezvoltarea competenţelor de ascultare/ receptare (globală, detaliată);--O3: prezentarea unor mostre de diferite registre stilistice; --O4: încurajarea şi generarea de conversaţii, discuţii, implicit, comunicarea dintre elevi, dar şi dintre profesor şi elevi etc.--O5: sistematizarea şi aprofundarea cunoştinţelor;
b) formative (afective):--stimularea muncii independente;--stimularea colaborării elevilor;--consolidarea cunoştinţelor din anii anteriori;--educarea judecăţii logice;
Obiectivele sunt in concordanţă cu programa de învăţământ şi sunt realizabile într-o oră (50 de min.);
III. Resurse educaţionale:
--capacitatea normală de învăţare a elevilor;--condiţiile materiale ale şcolii şi clasei sunt corespunzătoare ;
IV. Strategii didactice:
a) metode si procedee:--conversaţia euristică (în descoperirea treptată a semnificaţiilor secvenţelor de analizat);--problematizarea (în stimularea lucrului individual sau pe echipe);--exerciţiul (de identificare, de transformare, de completare, de analiză);--metoda audio-vizuală;
b) material didactic şi bibliografic:
1
--D’ale carnavalului, de I. L. Caragiale;-- D’ale carnavalului, secvenţe din film, regia Gheorghe Naghi;--fişe de muncă independentă;
c) mijloace tehnice: calculator, retroproiector;
Desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric –profesorul notează absenţele,cere elevilor să se pregătească pentru lecţie (1 min.)
2. Captarea atenţiei elevilor (1min.)--astăzi vom discuta despre genul dramatic, despre comedie, instanţele comunicării, subiectul operei…--elevii sunt invitaţi să-şi amintească trăsăturile de bază ale genului dramatic şi ale comediei;
3. Enunţarea obiectivelor cognitive urmărite ( 3min.):La sfârşitul orei elevii vor fi capabili să:--definească genul dramatic şi specia comediei;--prezinte subiectul operei;--identifice instanţele comunicării în textul dramatic;--comenteze asemănările şi deosebirile dintre secvenţele narative şi cele cinematografice;-- identifice în film personajele din comedie;
4. Prezentarea conţinutului lecţiei :
Momentul I (5 min.) --definirea genului dramatic şi a comediei;
Momentul II (20 de min.) --rezumarea subiectului comediei; --identificarea instanţelor comunicării în textul dramatic (extratextuale şi intratextuale);
Momentul III (10 min.): --vizionarea unei secvenţe de 6 minute şi 40 de secunde din filmul D’ale carnavalului, 1958, având ca punct de plecare scena IX din actul II;--antrenarea elevilor în discutarea unor similitudini / diferenţe dintre film şi roman;
Momentul IV (5 min.) --evaluarea receptivităţii elevilor faţă de secvenţele urmărite, a spiritului de observaţie, a priceperilor şi deprinderilor căpătate, prin discuţii referitoare la componentele tehnice ale imaginii de film: scenariu, regizor, colonă sonoră, plan apropiat, plan îndepărtat, prim-plan (filmarea de ansamblu / focalizarea), tăietura de montaj etc.
Momentul V (5 min.) --asigurarea retenţiei şi a transferului: elevii vor avea ca temă pentru acasă de realizat un eseu de 10 – 15 rânduri în care să răspundă argumentat la întrebarea: „Ce vă sensibilizează mai mult: literatura sau filmul?”
2