Proiect Didactic - Inmultirea Numerelor in Concentrul 0 -100

12
PROIECT DE LECTIE Data: 19.01.2010 Clasa a III-a A Disciplina : Matematică Subiectul : Înmulţirea numerelor în concentrul 0 -100 Tipul lecţiei: de consolidare şi sistematizare de cunoştinţe Obiective cadru: 1. Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii; 2. Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme; 3. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in context variate. Obiective operaţionale : a)cognitive O1- să efectueze înmultiri în concentrul 0-100; O2- să utilizeze terminologia specifică în rezolvarea de exercitii şi probleme; O3- sa argumenteze proprietatile inmultirii, fara terminologie; O4- sa afle factorul necunoscut;

description

înmultirea numerelor in concentrul 0-100

Transcript of Proiect Didactic - Inmultirea Numerelor in Concentrul 0 -100

PROIECT DE LECTIE

Data: 19.01.2010

Clasa a III-a A

Disciplina : Matematic

Subiectul : nmulirea numerelor n concentrul 0 -100

Tipul leciei: de consolidare i sistematizare de cunotine

Obiective cadru: 1. Cunoasterea si utilizarea conceptelor specifice matematicii;2. Dezvoltarea capacitatilor de explorare/investigare si rezolvare de probleme;3. Dezvoltarea interesului si a motivatiei pentru studiul si aplicarea matematicii in context variate.

Obiective operaionale :a) cognitiveO1- s efectueze nmultiri n concentrul 0-100;O2- s utilizeze terminologia specific n rezolvarea de exercitii i probleme;O3- sa argumenteze proprietatile inmultirii, fara terminologie;O4- sa afle factorul necunoscut;O5- s recunoasc situaiile problematice n rezolvarea crora este necesar efectuarea operaiei de inmulire;O6- s rezolve probleme prin cel puin dou operaii;O7- s rezolve exerciii de calcul respectnd ordinea efecturii operaiilor;

b)psiho-motoriiO8 s adopte o poziie corect n timpul scrisului;

c)afectiveO9- sa participe cu plcere la activitile i jocurile organizate;O10- sa manifeste spirit de echip, iniiativ si colaborare.

Strategia didactic :

Metode si procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, metoda florii de lotus, jocul didactic, problematizarea, munca independent

Mijloace de didactice: laptop, videoproiector, fie de lucru, marker, flipp-chart, floare de lotus, soft educativ; Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Resurse umane :10 elevi

Durata leciei : 50 de minute

Bibliografie:-Programa colar pentru clasa a III-a la Matematic-Culegere de matematic pentru clasa a III-a, Editura Paralela 45, Piteti, 2008- Neagu, Mihaela & Mocanu, Mioara Metodica predarii matematicii in ciclul primar, Editura Polirom, Iasi, 2007.-Manu Maria, Bratu Marina Culegere de exerciii i probleme de matematic pentru clasele I-IV, Editura Pontis, Cluj Napoca, 2003; -Viorica Prial Culegere de exerciii i probleme pt. clasa a III, Ed. Euristica, Iai, 2005;-www.didactic.ro

Nr.crtEtapelelecieiOb.op.ActivitateanvtoruluiActivitatea elevilorElemente de strategieModali- ti de evaluare

1Moment organizatoric Verific dac sunt pregtite materialele.Elevii sunt organizai n trei grupe.

2Verificareatemei

O8Verific tema calitativ si cantitativ . In timp ce elevii citesc tema.individual

Verificarea temei

3Captareaateniei O9n faa clasei expun o floare cu 8 petale. n centrul florii este scris NMULIREA NUMERELOR NATURALE.

Elevii asculta cu atenie.floarea de lotus

4Anunarea temei i a obiectivelor

Dup cum v-ai dat seama astzi vom consolida cunotinele despre nmulirea numerelor naturale.Vom lucra exerciii i probleme, astfel nct la sfritul leciei s-mi demonstrai c tii sa aplicai aceast operaie n situaii diverse. Scriu titlul la tabl : nmulirea 0- 100( recapitulare)

Elevii scriu titlul leciei pe caiete.

conversaia

frontal

5Dirijareaconsolidrii

O1

O5

O2

O1O3

O1

O7

O1O4

O1O10

O1O4

O4

O1

O5

O6

O10

nainte de a ne lmuri ce e cu floarea din faa clasei, s efectum cteva exerciii de calcul oral. Calculati: 4x7, 3x8, 5x9, 8x7, 6x6... Care este produsul nr. 4 si 6, 5 si 9, 2 si 7? Aflati nr de 7 ori mai mare decat 3, 7, 6, 2? Mrii numrul 5 de 6 ori ! Mrii cu 10 produsul numerelor 6 i 8.

S ne ntoarcem la floarea expus n faa clasei . Pe fiecare petal este scris ce tim noi despre nmulire. Hai s le desfacem pe rand , sa le rezolvam si vom vedea ce cuprinde fiecare, pe parcursul lectiei!

Temele sunt notate pe petalele florii i lipite petalele spre centru.Vom lua pe rnd cele 8 provocri i dac le vom rezolva vom deschide petala. Oare cte petale va avea floarea la sfritul leciei ?La fiecare cerin rezolvat deschid o petal.Cu ajutorul video-proiectorului prezint elevilor urmatoarele exercitii:

1. TerminologieEste scris un exerciiu de nmulire. - n casete vom scrie denumirea fiecrui numr. 5 x 8 = 40

2. Semnul operaiei- Care este semnul nmulirii ?

3. ProprietiCa s vedem dac cunoatei proprietile nmulirii, veti lucra urmatorul exerciiu.Scrieti A, daca sunt adevarate si F, daca sunt false exercitiile urmatoare si explicati de ce: 5 x 1 = 50 x 9 = 06 x 8 8 x 6(2 x 3 ) x 3 = 2 x (3 x 3 )

4. Exerciii1.Ajut-i pe cei doi s calculeze corect: 7 x 6= 8 x 6 = 7 x 3 = 8 x 5 =8 x 9 = 9 x 4 = 8 x 2 = 9 x 0 =9 x 3 = 7 x 9 = 9 x 7 = 7 x 3 =9 x 6 = 7 x 0 = 7 x 6 = 8 x 4=

5 x 8 + 10 =4x4 - 6=6 x 3 + 9 x 5 =2 x 4 x 9 =2 x 6 + 7 x 4 25 =

2.Gsii perechi de numere al cror produs s fie numrul indicat:

3.Urmatorul exerciiu va fi rezolvat pe grupe, clasa fiind impartita in grupe de elevi.1 grup: Caut stpnul fiecrei cuti!2 grup: Trimite fiecare veveri la nuca sa!3 grup: Ajut fluturaii s ajung fiecare pe floricica sa!

5.Numr necunoscut1.Scrie factorul care se ascunde n cizmuli:

x 7 = 63 8 x = 64

9 x = 54

6 x = 42

x 5 = 45

x 8 = 48

2.Un elev neatent i-a ptat caietul. Ajut-l s rescrie cifrele!

9 x = 18 x 3 = 2410 x = 40 x 8 = 64 9 x = 72 x 6 = 0

6. Situaii care necesit nmulire1.Mrii de 8 ori numrul 4 !2.Aflai produsul dintre 7 i 6 !3.Aflai dublul numrului 9 !4.De 7 ori mai mult dect 2 nseamn5.De 9 ori cte 5 nseamn ...6.Aflai suma dintre produsul nr 3 i 9 i produsul nr. 7 i 7.

7. Problemen curtea bunicii 4 pisici pndesc 7 psri. Cte picioare sunt n curte , n total ?

Se lucreaza pe grupe. Se impart fise elevilor cu cele 4 sarcini:l grupa: datele problemeill grupa: intrebarea problemeilll grupa: rezolvarea problemeilV grupa: raspunsul problemei

Dup timpul de lucru acordat se clarific modul n care trebuia rezolvat problema, prin afisarea fiselor la table si discutarea lor.

8. Bravo! tii nmulirea!

Calculeaz oral.

Cele 8 teme de parcurs n cadrul metodei sunt:1. Terminologie2. Semnul operaiei3. Proprieti4. Exerciii5. Numr necunoscut6. Situaii de nmulire7. Probleme8. Felicitari! Stii inmultirea!

Se scrie in casete denumirile: factori, produs.

x (ori)

Elevii rezolva si argumenteaz.

Elevii rezolv.

Elevii vor rspunde oral, ct mai rapid posibil.

Elevii vor rspunde oral, ct mai rapid posibil.

Se vor consulta i vor rezolva exercitiile de pe fisa de lucru.

Elevii vor rspunde oral, ct mai rapid posibil.

Elevii vor rspunde oral, ct mai rapid posibil.

Elevii vor rspunde oral, ct mai rapid posibil.

Vor citi problema, apoi vor trece la rezolvarea sarcinilor de pe fise.

Pun afisele la tabla.Se discuta.

exerciiul

frontal

tehnica florii de lotus

frontal

flipp-chartmarker

flipp-chartmarkerindividual

frontal

laptopsoft didacticvideo- proiector

exerciiul

exerciiul

problemati-zarea

jocul didacticfisemarker

frontal

exerciiul

frontalexerciiul

prezentare PowerPoint

exerciiul

munca independenta

problema ilustratpower-point

Cadranele

Fise

Pe grupe

explicatia

Aprecieri orale

Apreciez corectitu- dinea rspunsuri- lor.

Observarea sistematica

Observarea sistematica

Evaluare orala

Apreciez corectitu- dinea rspunsuri- lor.

Observareasistematica

Analiza si evaluarea planselor

6Obinerea performanei

O10

O1

O7Joc didactic: Istetel Reguli de joc: 1) Evaluarea jocului se face la ncheierea jocului;2) Fiecare grup rezolva exercitiile urmarind sageata, de jos in sus;3) Rezultatul final este scris pe palaria lui Isteel;4) Ctigtorii vor fi cei care termin primii irul i obin rezultatul corect.Desfurare Elevii sunt mprii n patru grupe. Se desemneaz liderul fiecrei grupe. Se anun titlul jocului i sarcina didactic. Se prezint materialul didactic i se explic regulile jocului. Se face un joc de prob, apoi ncepe jocul propriu-zis la un semnal stabilit. Dac rezultatul final va fi corect, nvtorul va desena pe Isteel rznd, iar dac s-a greit, Isteel va fi desenat plngnd. Dac toate grupele lucreaz corect, va ctiga grupa care a terminat prima i va fi aplaudat de celelalte grupe.

Se vor consulta i vor rezolva exercitiile de pe fisa de lucru cat mai repede posibil.

pe echipe

joc didactic

plansemarkere

Aprecieri orale si felicitari grupei castigatoare

7Asigurareareteniei

Precizez care este tema de casa (de pe fisa). Le cer sa lipeasca fisa in caiete si sa rezolve exercitiile.Se fac aprecieri.

Elevii noteaz tema.fise de lucru