Proiect didactic. In lumea povestilor lui Creanga.
-
Upload
carmen-cosuta -
Category
Documents
-
view
1.055 -
download
17
description
Transcript of Proiect didactic. In lumea povestilor lui Creanga.
PROIECT DIDACTIC
Educatoare: Cosuta CarmenData:Grupa: MijlocieCategoria de activitate: Educarea limbajuluiMijloc de realizare: Activitate integrataTema: In lumea povestilor lui CreangaTipul: EvaluareObiective generale:
Dezvoltarea creativitatii si expresivitatii limbajului oral; Manifestarea initiativei in comunicarea orala si a interesului pentru semnificatia cuvintelor;
Obiective operationale:1) sa recunoasca titlul povestii sau personajul din poveste, folosind imagini (scene din povesti), caseta audio, ghicitori, proverbe,
siluete ale personajelor;2) sa retina cuvinte si expresii din textele literare;3) sa interpreteze un cantec ce are ca protagonist un personaj din povestile cunoscute;4) sa recite expresiv, respectand intonatia, pauza, in concordanta cu mesajul transmis;5) sa povesteasca in propozitii simple si dezvoltate, fapte si intamplari din povestile respective;
Metode si procedee: Povestirea, explicatia, conversatia, dialogul, monologul, ghicirea, problematizarea
Material didactic: plansa (scena din poveste), caseta audio (fragment din poveste), ghicitori, proverbe, text ritmat adaptat din diferite povesti; costume (accesorii) specifice personajelor din povesti siluete (personaje);
Strategia didactica: mixtaMaterial bibliografic:
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii; Educarea limbajului la prescolari (texte ajutatoare), editura Aramis, 2001; Documentar metodic pentru activitatile de educare a limbajului; Revista invatamantului prescolar: Educatia in anul 2001, Educatia in anul 2004;
Durata: 35 minute;Locul desfasurarii: sala de grupa;
Etape Timp Obiective Elemente de continut Strategii didactice Evaluare1 2 3 4 5 6
I. Organizarea activitatii
1-2 minute
Intrarea copiilor in sala de grupaAsezarea in semicercSalutul fata de oaspeti Toti copii recita: “Bun venit aici la
noi in gradinita/ Si aici la grupa noastra mare/Dragelor educatoare!”
II. Introducerea in activitate
Captarea atentiei
1 minut Copilul “menestrel” va capta atentia copiilor si a invitatilor recitand versurile acompaniat de o toba:
“Lume, lume! Astazi grupa mijlocie/ V-a pregatit un eveniment inedit;/ Si
va invita sa petreceti degraba/ In lumea povestilor lui Creanga.”
III. Anuntarea temei si
enuntarea obiectivelor
3-4 minute
Se va purta o discutie cu copiii:Cine este Creanga? Ce povesti a scris el?Cum se numeste cartea in care Creanga povesteste intamplari de cand era copil?
Educatoarea adauga faptul ca cel mai bun prieten al lui Creanga Mihai Eminescu, l-a indemnat sa-si scrie “Amintirile din copilarie” cat si celelalte povesti.Educatoarea prezinta copiilor Abecedarul lui Creanga, pe care acestia sa-l recunoasca.
Prin tot ce veti face astazi, veti demonstra cat de pregatiti sunteti pentru scoala, cat de frumos stiti sa povestiti, sa recitati expresiv, sa recunoasteti personajele din povestile lui Creanga, sa folositi in in propozitii cuvinte din povesti, sa spuneti proverbe potrivit comportamentului eroilor.
Conversatia
Expunerea
Enumerarea obiectivelor urmariteExplicatia
IV. 25 O2 Copilul “menesrel” il va introduce in “Lume, lume, Acum pe Creanga al Individuala
2
Desfasurarea activitatii
minute
O4
O3
O1O2
activitate pe “copilul” Creanga, care va prezenta in cateva versuri intamplari din copilarie:
Un copil va recita versurile ce vorbesc despre copilarie:
Copiii canta “Pupaza din tei” - fragment.
Educatoarea dirijaza activitatea catre lumea povestilor:- Sa trecem acum la adevaratele povesti, care ne-au incantat, ne-au amuzat/ si din care lucruri bune si frumoase noi am invatat.
O fetita “vulpea” recita versurile:
Toti copiii intreaba:
nostru/ Il puteti asculta/ Spunandu-ne cate ceva, /Din Amintirile ce noi le-am auzit/ Aici in gradinita zi de
zi.”
“Eu sunt Nica fara frica/ Ce multe amintiri eu v-am lasat./De la matusa Marioara, cea rea/ Si cea zgarcita ce era./Si cand la scaldat eu am fugit/
Si mama pentru asta urat m-a pedepsit./ Sau cand pupaza din tei eu am inchis/ In podul casei parintesti pe-ascuns,/ Si repede cu ea la targ m-am dus./ Dar n-am vandut-o,/
Caci un mos scartar /De care eu n-aveam habar,/Scapata a facut-o, si
m-a amenintat/Si speriatrusinat apoi spre casa am plecat.”
Expunere
Joc - dialog
“Cand miros de peste mi-a venit/ Eu moarta-n drum m-am prefacut.”
”Cine esti? Spune negresit/ Din ce poveste ai venit?”
Individuala
Frontala
Individuala
Frontala
3
O1
O3
O2
O5O2
O2O4
O1
“Vulpea” incearca sa-i pacaleasca pe copii:
Copiii recunosc personajul:
Copiii canta o strofa din cantecul “Lumea povestilor”.
Cum incepe povestea?Un copil povesteste inceputul povestii “Ursul pacalit de vulpe”.
Se prezinta o plansa (scena din poveste) pe baza careia se poarta o discutie cu copiii:Ce a patit ursul?De ce a reusit vulpea sa-l pacaleasca?Ce personaje au fost pacalite?Cum ar fi fost corect sa procedeze ursul? Dar mosul?
Copiii vor gasi cuvinte opuse pentru:
Educatoarea va spune 2-3 cuvinte din povestea “Fata babei si fata mosului”, solicitand copiii sa continue cu alte cuvite si expresii din textul povestii.
”Va rog frumos sa ma credeti/ Din povestea “Capra cu trei iezi” eu am
venit.”
“Nu-i adevarat, Vrei sa ne pacalesti!/ Ca pe ursul din poveste./ Esti vulpea
cea sireata/ Toti te stim/ “Ursul pacalit de vulpe” povestea se
numeste.
“Sa te joci nu-i greu de loc/ Vata, leapsa sau alt joc / Dar cea mai
frumoasa e /Joaca de-a povestile.”
Expunere
Conversatia
viclean (credul)inghetat (dezghetat)
harnica, rea la suflet
cartitoare, catelusa, cuptor, impopotonata, rabdatoare, buna la
suflet, robace, melita, usernica, limpede ca lacrima., nadejde in
Dumnezeu etc.
Frontala
Individuala
Frontala
Frontala
Frontala
4
O1
O2
O5
O2
O1
O3
O4
Din ce poveste am format ciorchinele de cuvinte?Cum raspundea fata babei la toate rugamintile personajelor in suferinta?
De ce a adus fata babei numai balauri in lada?Care sunt personajele pozitive din aceasta poveste? Dar cele negative?
Copiii vor gasi opusul unor cuvinte din text si vor alcatui propozitii cu acestea.
Se va prezenta copiilor un fragment din alta poveste “Punguta cu doi bani” prin intermediul unei casete audio: Din ce poveste este fragmentul ascultat?
Se va interpreta cantecul Si era un mos:
Doi copii, “mosul” si “baba”, vor recita cateva versuri ce contin un fragment din povestea “Punguta cu doi bani”.
Conversatia
“Da cum nu!Ca nu mi-oi festeli eu manutele tatucutei si ale mamucutei! Multe slugi ati mai avut ca mine?”
Conversatia
Lenes - harnicBun la inima - rau la inima
Frumos - uratRece – fierbinte
Expunerea
Conversatia
“Si era un mos/ S-avea un cocos/ Ah, ce mai cocos!/Cum canta la mos?/ Ia canta cocosule, Sai de joaca mosule?/ Si era o baba/ Si-avea o gaina,/ Ah, ce mai gaina!/ Tot cu gusa plina/ Oua multe ea facea;/ Toate baba le manca.”
“Babo, babo, te-as ruga/ daca nu-i cu suparare/ Am o pofta asa de mare, cat un car!/ Un ou tare as manca/ Sa imi fac pofta macar/”“Cum de nu! Ce-ai crede tu?/ Niciun
Frontala
Frontala
Frontala
Frontala
Frontala
Individuala
5
O5
O2O4
Se vor purta discutii in continuare pe faptele care au urmat.Prin ce peripetii a trecut cocosul in poveste?Cum a incercat sa scape boierul de cocos?Copilul “menestrel” il prezinta pe “cocosul” din poveste:
Un copil “cocos” va recita versuri care vorbesc de pedepsirea cocosului:
Copiii vor gasi un proverb ce reflecta comportamentul boierului: “Lacomia
ou nu-ti dau sa stii/ Ia mai pune-ti pofta-n cui!/ Bate-ti tu cocosul bine!/ Sa vezi cu ce oua-ti vine!/ Cum mi-am batut eu gaina/ Si-acum face oua-ntruna.”
Conversatia
” Lume, lume, veti afla/ Cum si-a facut dreptate/ Cocosul nazdravan/
Din punguta cu doi bani”
Monologul
“Sunt cocosul nazdravan/ Din “Punguta cu doi bani”/ Pe boier l-am pedepsit/ Pentru raul ce-a facut/ Iar
pe mos l-am rasplatit/ Vazand boierul ca nu-i dau pace,/ Punguta
cu doi bani mi-a azvarlit-o-ncoace./ Si uite-asa eu am plecat/ Acasa la
mosneag/ Dar nu de unul singur/ In alai cu tot ce boierul avea mai drag./ Zicea boierul trist/ Privind in urma mea:/ Duca-se cu tot, cu tot/ Mai
bine c-am scapat de o belea!”
Individuala
6
O5
O2
O1
strica omenia”.
Copiii vor primi un plic “surpriza” cu siluete din povestea “Capra cu trei iezi”:Ce reprezinta aceste siluete?Din ce poveste fac parte?
“Menestrelul” va introduce in scena dialogul dintre capra si iezisori:
Urmeaza dialogul dintre capra si iezisori:
Capra:
Iezii:
Capra:
Iezii:
Conversatia
Monologul“Lume, lume, mai aveti rabdare!/
Veti asculta acum cu luare-aminte/ Pe o mama iubitoare/ Care-si creste cu rabdare/ Copilasii ei cei dragi./ Si cum dusmanul cel rau/ A-ntristat-o
foarte rau.”
Dialogul“Dragii mamei iezisori/ Mama
pleaca dupa flori./ Pleaca unde-i iarba mare/ Sa v-aduca demancare./ Fiti atenti cand va jucati/ Usa sa n-o descuiati./ Lupul rau de se arata/ O sa va manance-ndata./ Sunteti inca mititei / Si va-nghite pe toti trei”
“Bine mama,/ Las’ca stim/ Si cuminti noi o sa fim!”
“Eu o sa ma-ntorc curand/ Si la usa o sa va cant:”
”Trei iezi cucuieti/ Usa mamei descuieti/ Ca mama v-aduce voua/ Frunze-n buze, iarba-n barba/ Drob
de sare in spinare/ Malaiesi in calcaies/ Smoc de flori la subsuori””Bine mama, poti pleca/ Usa o vom incuia/ Si cuminti noi la fereastra/
Frontala
Frontala
Individuala
Individuala
7
O5
O4
O5
Ce a urmat apoi?
Un copil “lup” va recita:
Ce-i spune iedul cel mic la intoarcere mamei sale?Iedul del mic:
Care este finalul povestii?Care sunt formulele de incheiere ale unei povesti?Care sunt invatamintele acestei intamplari?Cu cine putem asemana capra? Dar lupul?Spuneti niste proverbe care se potrivesc intamplarilor din aceasta poveste.
Te vom astepta.”
ExpunereaConversatia
Monologul”Ce sa fac, m-au cunoscut!/ Iute limba mi-o ascut…/ Si cand le-oi
canta subtire/ Usa ei imi vor deschide./ Ah! Ca tare sunt
flamand,/ Dar ma satur eu curand./ Cred ca acum ma vor primi/ Vocea
cand mi-or auzi./ Ascutita mi-e limbuta/ Si vorbesc chiar ca
maicuta.”
Conversatia
“Mamuca, mare foc si potop s-a abatut peste capul nostru!”
“Pentru fapta si rasplata”“Bine faci, bine gasesti,/Rau faci rau
gasesti!”
Frontala
Frontala
V. Incheierea activitatii
2-3 minute
“Menestrelul” incheie cu versurile:
Copiii canta o strofa din cantecul
“Lume, lume!S-a sfarsit activitatea noastra/ Suntem foarte multumiti/
Ca-n aceasta zi frumoasa/ Ati venit sa ne priviti”
Frontala
8
“Lumea povestilor”.
Educatoarea face aprecieri generale si individuale cu privire la desfasurarea activitatii.
Individual-frontala
9