Proiect Didactic Imaginea de Sine

download Proiect Didactic Imaginea de Sine

of 5

Transcript of Proiect Didactic Imaginea de Sine

  • 7/21/2019 Proiect Didactic Imaginea de Sine

    1/5

    Proiect didactic

    Data :09.12.2014

    Unitatea de nvmnt : Liceul Teoretic Mihai Eminescu Cluj-Napoca

    Clasa :a-!!-a

    Propuntor: Ciascai "n#reea "le$an#ra

    Disciplina de nvmnt: %siholo&ia E#ucatiei

    Subiectul leciei : !ma&inea #e sine

    Tipul leciei : Lec'ie #e transmitere i (nsu ire #e noi cuno tin'e

    Obiective operaionale :

    O1 : s) #e*ineasc) no iunea #e +ima&ine #e sine+ ca urmare a #iscu iei cu pro*esorul,

    O2 : s) #i*eren iee componentele ima&inii #e sine i #imensiunile acestora,

    O : s) (n'elea&) c) suntem crea'i (n mo# #eoseit/ (n ciu#a *aptului c) nu suntem per*ec'i,

    O! : s)-i i#enti*ice punctele tari i punctele slae,

    O" : s) con tientiee importan a unei ima&ini #e sine poitie.

    #etode i procedee didactice : conersa'ia/ e$punerea/ e$plica'ia

    $orme de or%ani&are a activitii : *rontal)/ in#ii#ual)

    #ateriale didactice : *i e #e lucru/ *ilm

    Durata : 0 #e minute

    Des' urarea activit ii

  • 7/21/2019 Proiect Didactic Imaginea de Sine

    2/5

    (tapele activit ii

    didactice

    Obiective

    opera ionale

    Strate%ia instruirii Con inutul instruirii (valuarea activit ii i

    alte observa ii

    1.Momentor&aniatoric - se verifc dac toi eleviisunt pregtii pentrunceperea leciei i se asigurcondiiile propice pentrudesurarea acesteia;

    2.Captarea aten iei Conversaie - se introduce un joc despargere a gheii "JoculNumelui" n care eleviitre!uie s i spunprenumele(nso'it #e un a#jecti care s) (nceap)

    cu prima liter) #in pronume 3e$ Cristina cea curioas) pentru c) (i

    place s) cunoasc) multe lucruri5 ,

    !servarea graduluide activism irelevana e#emplelorpre$entate

    6."nun area temei i a

    oiectielor

    %#punere - se va introduce titlul lecieii vor f preci$ate o!iectiveleoperaionale;

    4.7irijarea (n) )rii &

    '

    Conversaie

    %#punere

    %#plicaia

    - este introdus tema discuieiprin pre$entarea unui flmuledespre anore#ie din care ne

    putem da seama ce esteimaginea de sine i c(t deimortant este s avem oimagine de sine po$itiv ;-se chestionea$ elevii cuprivire la ceea ce cred ei c

    nseamn imaginea de sine;- se defnete noiunea deimagine de sine i anume

    )precieri ver!ale

  • 7/21/2019 Proiect Didactic Imaginea de Sine

    3/5

    * +

    ",maginea de sine este moduln care o persoan i percepepropriile caracteristici f$icecognitive emoionale sociale

    i spirituale";- se enumer componenteleimaginii de sine.a/ eul actual - este modul ncare persoana i percepepropriile caracteristici f$icecognitive emoionale socialei spirituale la un momentdat ;!/ eul ideal - este modul n

    care o persoan i repre$intmental ceea ce ar dori s fedar este n acelai timpcontient c nu are npre$ent resursele reale sdevin;c/ eul viitor - este modul ncare o persoan i repre$intmental ceea ce poate deveni

    n viitor olosind resursele de

    care dispune n pre$ent- se enumera dimensiunileeului actual i anume.

    eul f$ic - este modul ncare persoana ipercepe propriiletrsturi f$ice nspecial cele reeritoarela propriul

  • 7/21/2019 Proiect Didactic Imaginea de Sine

    4/5

  • 7/21/2019 Proiect Didactic Imaginea de Sine

    5/5

    c este perceput decei din jurul su;

    eul spiritual - este ceeace persoana percepe ca

    find valoros iimportant n via- se pre$int metodele demaniestare a imaginii de sinenegative i anume.

    evitarea; agresivitatea deensiv; compensarea; motivaia sc$ut;

    re$istena;- se pre$int consecineleimaginii de sinepo$itive2negative

    .8i$area cuno tin elor - se ace o scurt recapitularea activitii desurate

    )precieri ver!ale

    . Ealuarea actiit) ii. + - li se mparte elevilor o fpe care tre!uie s ocomplete$e