Proiect Didactic Finantarea Afacerii -Majorarea. Cap Social Prin Noi Aporturi

7
PROIECT DIDACTIC Unitatea de invatamant: Liceul Tehnologic Economic ,, Elina Matei Basarab”-Rm-Sarat Data : 4.11.2014 Clasa : a XII-a B Disciplina: Finantarea afacerii Unitatea de competenta: Surse proprii şi străine în finanţarea unei afaceri Subiectul lectiei: Majorarea capitalului social prin noi aporturi Tipul lectiei:mixta Durata: 50 min Locul de desfasurare: Sala de clasa Competente specifice: Determină sursele proprii şi străine în finanţarea unei afaceri Competente derivate: La sfarsitul orei elevii vor dobandi urmatoarele competente: C1: prezentarea modalitatilor prin care se realizeaza noi aporturi la capitalul social C2 : constientizarea scopului pentru care se realizeaza majorarea capitalului prin aporturi in numerar si in natura C3: identificarea modalitatilor prin care se realizeaza cresterea capitalului social prin noi aporturi in numerar si in natura C4: aplicarea conostintelor teoretice privind modul de crestere a capitalului in rezolvarea aplicatiilor practice Strategia didactica

Transcript of Proiect Didactic Finantarea Afacerii -Majorarea. Cap Social Prin Noi Aporturi

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICUnitatea de invatamant: Liceul Tehnologic Economic ,, Elina Matei Basarab-Rm-SaratData : 4.11.2014Clasa : a XII-a BDisciplina: Finantarea afaceriiUnitatea de competenta: Surse proprii i strine n finanarea unei afaceri Subiectul lectiei: Majorarea capitalului social prin noi aporturi Tipul lectiei:mixtaDurata: 50 minLocul de desfasurare: Sala de clasa

Competente specifice: Determin sursele proprii i strine n finanarea unei afaceriCompetente derivate: La sfarsitul orei elevii vor dobandi urmatoarele competente:C1: prezentarea modalitatilor prin care se realizeaza noi aporturi la capitalul socialC2 : constientizarea scopului pentru care se realizeaza majorarea capitalului prin aporturi in numerar si in naturaC3: identificarea modalitatilor prin care se realizeaza cresterea capitalului social prin noi aporturi in numerar si in naturaC4: aplicarea conostintelor teoretice privind modul de crestere a capitalului in rezolvarea aplicatiilor practiceStrategia didactica* Metode si procedee didactice=conversatia,explicatia, problematizarea,exercitiul* Forma de organizare:frontal,individual*Mijloace de invatamant: tabla,manualul,cretaBibliografie: Finantarea afacerii- Ed. Oscar Print-Camelia Ilie Suzana(coordonator),Bucuresti 2007Didactica disciplinelor economice ASE Bucuresti, 2005, Maria Elena Drua.

Scenariu didacticMomentele leciei/duratActivitatea propuntoruluiActivitatea elevuluiStrategie didacticaEvaluare

MetodeForme de organizareResurse Materiale

Moment organizatoric2 minSe va face prezenta.Se vor pregati materialele didactice.Raspund la apel.Isi pregatesc materialele didactice.Conversatia Frontal

Catalogul

Verificarea si reactualizarea cunostintelor anterioare3min Se vor adresa intrebari referitoare la lectia anterioara-AutofinantareaMetode de calcul a autofinatarii,,Cum definiti autofinantarea?Care sunt modalitatile prin care se poate determina autofinantarea?Care sunt etapele prin care se realizeaza autofinantarea prin cele doua metode?Sunt atenti.Raspund la intrebari.

Conversatia

FrontalIndividual

-Evaluarea oralaFormativa

Captarea atentiei2 minDaca ramanem fara resurse financiare si dorim sa finantam noi proiectecum putem rezolva aceasta problema in calitate de actionar?Sunt atenti.Raspund la intrebare.ConversatiaProblematizareaFrontal -Evaluarea formativa

Anuntarea temei si competentelor1minVoi scrie pe tabla titlul lectiei noi,,Majorarea capitalului prin noi aporturi in numerar si in natura si obiectivele lectiei.Noteaza in caiete titlul lectiei .Conversatia Frontal

Tabla Creta -

Dirijarea invatarii30

C1

C2

C3

Se va prezenta elevilor schema lectiei pe tabla.Se vor adresa intrebari legate de modalitatile prin care se realizeaza majorareacapitalului social. Se va prezenta modalitatile prin care se poate realiza majorarea capitalului social:-,,noi aporturi in numerar si in natura;-operatiuni interne-conversia datoriilor in actiuniPrezentarea modalitatii de majorare a capitalului prin noi aporturi in numerar si in natura.,,Care credeti ca este scopul pentru care se realizeaza majorarea capitalui prin aceasta metoda?

Voi prezenta elevilor modalitatile prin care se realizeaza cresterea capitalului social prin noi aporturi.Se va prezenta formulele de calcul ale raportului de paritate si ale drepturilor de subscriere.Raportul de paritate=act.noi/act vechi D.S= Val contabila veche-Val contabila vecheNoteaza in caiete schema lectiei. Raspund la intrebari.Sunt atenti

Sunt atenti.Raspund la intrebare:,,. Scopul majorarii capitalului prin noi aportui este : atragerea de noi resurse in vederea finantarii operatiilor de investitii si consolidarea situatiei financiare.

Noteaza in caiete constintele prezentate.Sunt atenti. ConversatiaExplicatia

ConversatiaExplicatia

Explicatia Expunerea Conversatia Frontal

Frontal Individual

Frontal Tabla CretaManulul

ObservareaSistematica

Evaluarea formativa orala

Fixarea si sistematizarea cunostintelor7min

C4

Pentru fixarea cunsointelor se va da elevilor o aplicatie in care trebuie sa calculeze o crestere de capital prin noi aporturi,, SC.X cu un capital social de 100000 lei,format din 20000 actiuni a 6 lei valoare nominala,emite 10000 de actiuni noi,pentru remunerarea unui aport in numerar la un pret de emisiune de 6,5 lei.Valoarea matematica contabila a actiunilor inainte de cresterea capitalului social era de 7 lei.Sa se calculeze valoarea contabila actiunilor dupa majorarea capitalului si valoarea unui DS. Se rezova aplicatia la tabla si se trag concluzii referitoare la situatia data.Sunt atenti .Rezolva aplicatia.Actiuni Numar Val unitaraVal totalaVal conta. Dupa crestere

Vechi200007140.00205000/30000=6.8

Noi10.0006.565.000Val unui D.S

Dupa crestere30.0006.8205.000D .S=7-6.8=0.2

Problemaizarea ConversatiaExplicatia IndividualFrontal CaieteTabla Creta Evaluae formativa Aprecierea modului de lucru al elevilor

Asigurarea conexiunii inverseRealizarea feedbak-ului3 minSe fac aprecieri si se trag concluzii refritoare la modul de lucru al elevilor si asupra desfasurarii activitatii didactice.Sunt atenti.Primesc aprecierile si trag concluzii referitoare la activitatea didactica desfasurata.Conversatia Frontal -Aprecierea modului de lucru Observarea sistematica

Evaluarea 2 minSunt notati elevii care s-au facut remarcati.

Sunt atenti si raspund la apel.Conversatia Frontal CatalogEvaluarea formativa