Proiect Didactic Final Recapitulare Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica
-
Upload
cristina-obada -
Category
Documents
-
view
335 -
download
1
description
Transcript of Proiect Didactic Final Recapitulare Organizarea Activitatii in Unitatile de Alimentatie Publica
INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI SUCEAVA
COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTARĂ SUCEAVA
Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro
PROIECT DIDACTIC
Modulul II: Organizarea activităţii în unităţile de alimentaţie publică şi turism
Data: 30.05.2012
Prof. Corina Stamatin
Clasa: a IX-a G
Profil: Servicii
Filieră: Tehnologică
Domeniul de pregătire de bază: Turism şi alimentaţie publică
Unitatea de învăţare: Baza tehnico-materială în turism si alimentatie
Tema lecţiei: Baza materiala de cazare
Tipul lecţiei: Consolidare si sistematizare
Unităţi de competenţe:
Baza tehnico-materială în turism şi alimentaţie publică.
Rezultatul invatarii:
Utilizează baza tehnico-materială a unităţilor de cazare.
Competente derivate:
Cd1: să definească structura de primire turistică;
Cd2: să enumere principalele structuri de cazare;
Cd3: să clasifice unităţi de cazare după criterii stabilite;
Cd4: să identifice structuri de primire turistice cu funcţiuni de cazare;
Cd5: sa identifice spatiile de cazare
Cd6: sa caracterizeze spatiile de cazare
Cd7: sa cunoasca dotarile structurilor de cazare
Cd8: sa recunoasca operatiunile specifice desfasurate in operatiunile de cazare
Metode şi procedee: observaţia sistematică, expunerea, conversaţia, problematizarea, exerciţiul
dirijat, jocul didactic, munca independentă;
Mijloace de învăţământ:
a) Materiale informativ – demonstrative: tabla, creta, planşe, prezentare Power Point.
b) Materiale pentru formarea şi exersarea deprinderilor: fişă de lucru, test de evaluare.
c) Bibliografie:
- Mihai Ştefania – „Alimentaţie publică şi turism”, Editura Niculescu ABC, Bucureşti, 2006;
- Mihai Ştefania – „Tehnologie hotelieră”, Editura Niculescu ABC, Bucureşti, 2003;
- Lupu Nicolae – „Hotelul – economie şi management”, Editura All Beck, Bucureşti, 2005;
Forma de organizare a lecţiei: activitatea frontală, pe grupe şi individuală;
Resurse materiale:
1. Oficiale: Curriculum pentru clasa a IX-a, Profilul: Servicii, Domeniul pregătirii de
bază: Turism şi alimentaţie.
2. Temporale: 50 min;
Evaluare: frontală, prin participare la jocul didactic ,,Copacul ideilor” si completarea fisei de
lucru si prin rezolvarea fisei de evaluare
INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI SUCEAVA
COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTARĂ SUCEAVA
Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro
Ice breaking
POSTER ,,Zambete si vaicareli”
INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI SUCEAVA
COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTARĂ SUCEAVA
Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro
Desfăşurarea activităţii didactice
Nr.
Crt.
Secvenţele lecţiei
Activitate
Metode Mijloac
e Eval
Profesor Elev
1 Momentul organizatoric 2 min
Pregătirea materialelor necesare lecţiei
Elevii de serviciu identifică condiţiile de igienă şi organizare la clasă
2 Captarea şi orientarea atenţiei 5 min
,,Zambete si vaicareali”
Completeaza poster-ul Conversaţia Flipchart Post-it
3 3.Precizarea
materiei supusă recapitulării
Se scrie titlul la tablă.
Elevii reţin sarcinile de lucru ce vor fi realizate până la sfârşitul orei.
Problematizarea
Frontală
4
4.
Rec
apit
ula
rea
conţi
nutu
rilo
r
25 m
in
Recapitularea cunoştinţelor asimilate în orele anterioare prin adresarea următoarelor întrebări:
Ce sunt structurile de primire?
De câte feluri sunt structurile de primire?
Enumeraţi principalele structuri de primire cu funcţiuni de cazare.
Clasificaţi structurile de primire după nivelul de confort: Clasificaţi unităţile hoteliere după capacitate şi după regimul de funcţionare
:
Răspund la întrebări -Structurile de primire sunt acele constructii care prin proiectare si constructie sunt destinate cazării, servirii mesei împreună cu serviciile aferente -Structuri de primire cu funcţiuni de cazare, cu funcţiuni de alimentaţie, -Principalele structuri de primire cu funcţiuni de cazare sunt: hotelul, hotelul pentru tineret, hotel apartament, motelul, cabana turistică, vilă, pensiunea turistică, satul de vacanţă, popasul turistic. - După nivelul de confort, unităţile hoteliere pot fi: de categorie modestă (1*), nivel mediu (2*-3*) şi de lux (4*-5*) - În funcţie de capacitatea de cazare, hotelurile sunt cu capacitate mică, medie, mare. - După regimul de funcţionare, unităţile de cazare sunt deschise permanent şi sezoniere
Conversaţia Problematizarea
Individuală Frontală Frontală Individuală
INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI SUCEAVA
COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTARĂ SUCEAVA
Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro
Partea a 2 a a recapitularii consta in derularea unui joc didactic ,,Copacul ideilor” Clasa se imparte in 3 grupe: mere, flori si frunze.primesc sigla grupei, cateun post-it de diferite culori:galben-mere, verde-frunze, roz-flori. Profesorul adreseaza intrebari din partea a doua a lectiei supuse recapitularii. Pe masura ce elevii raspund, profesorul lipeste post-itul grupei pe plansa/ copacul plasat pe flipchart. La sfarsit, se numara post-it-urile, si se departajeaza grupa castigatoare in functie de numarul acestora de pe ,,Copacul ideilor”
Elevii urmaresc planul de recapitulare Elevii raspund la intrebari Aplica post-it-ul in dreptul temei la care grupa din care fac parte, a dat raspunsul corect Revin asupra unor concepte neclare. Solicita intrebari suplimentare
Observarea sistematică
Fisa de lucru Plansa ,,Copacul ideilor”
Frontala
5. Explicaţii
suplimentare
Profesorul ofera explicatii suplimentare si revine asupra unor concepte dificile, neintelese sau cu caracter de noutate
Sunt atenti Intervin si solicita explicatii Raspund la intrebari
Observare sistematica
Frontal Individual
5 6. Asigurarea
feed-backului
Plansa realizata, va fi subiectul feed-back-ului realizat de catre elevi
Ofera feed-back ul activitatii
Problematizarea Exerciţiul
Planşă didactică
Frontală
6 Fixarea şi evaluarea cunoştinţelor 10min
Fişă de evaluare tip grilă Elevii citesc cerinţele exerciţiilor şi marchează răspunsurile corecte
Exerciţiul Test de evaluare
Individuală
7 7. Tema pentru acasă/Explicaţii pentru continuarea activităţii acasă (durata)
Temă: Realizati o prezentare in care sa analizati 2 unitati de cazare diferite insistand asupta : tipului, caracteristicilor, dotarilor, formelor de de turism specifice. Aprecierea activităţii elevilor. Se notează elevii.
Notează tema pentru acasă Ofera feed-back in legatura cu activităţile desfăşurate.
Conversaţia Frontală
INSPECTORATUL ŞCOLAR AL JUDEŢULUI SUCEAVA
COLEGIUL TEHNIC de INDUSTRIE ALIMENTARĂ SUCEAVA
Str. D. CANTEMIR, nr.5, Suceava, cod 720189 Tel. 0230-522304 Fax 0230-522305 E-mail: [email protected] http://www.ctias.ro