Proiect didactic Exerciţii şi probleme cu înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale în...

download Proiect didactic  Exerciţii şi probleme cu înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale în concentrul 0-1000

of 7

description

Exerciţii şi probleme cu înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale în concentrul 0-1000Tipul activităţii: recapitulare şi consolidarea cunoştinţelor dobândite anterior

Transcript of Proiect didactic Exerciţii şi probleme cu înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale în...

Data: 12.03.2014Propuntor: Trandafir Adriana NicoletaProfesor mentor: Andrei SimonaProfesor metodist: Perpelea Doinanvtoare: Ctnoiu AlinaUnitatea de nvmnt: C.N.I Matei BasarabDomeniul de activitate: MatematicSubiectul activitii: Exerciii i probleme cu nmulirea i mprirea numerelor naturale n concentrul 0-1000Mijloc de realizare: exerciiul,jocul didacticTipul activitii: recapitulare i consolidarea cunotinelor dobndite anteriorObiective Cadru:

-Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii

-Dezvoltarea capacitilor de explorare-investigare i rezolvare de probleme

-Formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul matematic

Obiective de referin:-S utilizeze semnificaia poziiei cifrelor n formarea unui numr natural mai mic dect 1000

-S foloseasc simboluri pentru a pune n eviden numere necunoscute n rezolvarea de probleme

-S rezolve i s compun probleme de tipul:a+b=x;a-b=x;a+b+c=x;a-b-c=x; a x b=x;a:b=x,unde a,b,c sunt numere naturale date mai mici dect 1000,iar x este necunoscuta

-S exprime clar i concis semnificaia calculelor fcute n rezolvarea unei probleme

Obiective Operaionale:

Cognitiv-formative:

-S utilizeze terminologia specific operaiilor de nmulire i mprire(factori,produs,demprit,mpritor,ct,jumtate,sfert,dublu)

-S efectueze nmuliri i mpriri cu numere naturale n concentrul 0-1000 utiliznd tabla mpririi

-S afle termenul necunoscut dintr-o nmulire sau mprire n concentrul 0-1000-S rezolve corect sarcinile de lucru

Afectiv-atitudinale:

-S participe cu interes la activitatea desfurat

Psihomotorii:

-S adopte o poziie corect pe durata activitiiStrategia didactic:Resurse procedurale: exerciiul,problematizarea,explicaia,conversaia,brainstorming,activitate independentResurse materiale: fie de lucru,bileele cu exerciii,tabl,caietForme de organizare: frontal,individual

Modaliti de evaluare:-continu-formativ:-prin observarea comportamentului copiilor; -prin analiza i corectarea rspunsurilor;

-final:-prin rezolvarea fiei de evaluare;

Locul activitii: sala de clas

Durata: 50 minute

Bibliografie: Angelica (2008) - ,,Matematic. Culegere de exerciii i probleme clasele I-IV, Editura Universal Pan, Bucuresti;Metodica predrii matematicii la clasele I-IV-M.Rosu cursNr. crt.ETAPELE LECIEICONINUT TIINIFICStrategii DidacticeEVALUARE

METODE I PROCEDEEMATERIAL DIDACTICFORME DE ORG.

1.MOMENT ORGANIZATORIC

Crearea condiiilor optime pentru stabilirea climatului afectiv educativ al activitii;

Pregtesc materialele necesare pentru desfurarea leciei Copiii se pregtesc pentru nceperea activitii.ConversaiaIndividual

2.VERIFICAREA TEMEIVerific tema din punct de vedere cantitativ i calitativElevii sunt ateni la verificarea temei i corecteaz pe caiet eventualele greeliConversaiaCaietIndividual

3.CAPTAREA ATENIEIAnun elevii c voi organiza un concurs pe rnduri s vd care rnd este cel mai bine pregtit n ceea ce privete cunoaterea tablei nmulirii i mpririi.Trebuie s fie ateni la ceilali colegi n cazul n care acetia vor rspunde greit,ei vor trebui s recunoasc greeala i s o corecteze.

Fiecare rnd va fi o echip(echipa verde,echipa albastr i echipa roie).Pentru fiecare rspuns corect la cele trei activiti echipa va primi cte o bulin ce va fi ataat pe panoul respectiv al echipei.La final echipa cea mai bun va primi un premiu.Elevii ascult cu atenie regulile concursului i ceea ce trebuie s facConversaia Explicaia

Jocul didactic

Prolematizarea

4.REACTUALIZAREA CUNOTINELORFiecare elev va primi un bileel cu dou exerciii de nmulire respectiv mprire.Vor venii la tabl fiecare i vor nota propriul exerciiu,iar colegul de banc l va rezolva.Fiecare rnd va primi o bulin la panou dac vor rezolva corect.Elevii ascult cu mare atenie sarcinile de lucruExplicaia Conversaia

ExerciiulBileele cu exerciiiTabla

CaietFrontalOral prin analiza i corectarea rspunsurilor

5.ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELORAstzi, la ora de matematic ne vom reaminti nmulirea i mprirea numerelor naturale i totodat vom rezolva exerciii cu mai multe operaii respectnd ordinea efecturii lor.Voi nota data i titlul pe tabl,iar copiii vor face acelai lucru

Elevii sunt ateni i vor nota i ei pe caieteExplicaiaConversaiaTablCaiet

6.DIRIJAREA NVRIICopiii vor primi o fi de lucru cu exerciii i probleme pe care o vom realiza mpreun la tablElevii rezolv fia,scriind pe caiete exerciiile i problemele sub atenta supraveghere a meaExplicatia

Problematizarea

Activitatea independenta Brainstorming-ulExerciiulTablaCaiet

Fis de lucruFrontalOral prin analiza i corectarea rspunsurilor

7.OBINEREA PERFORMANEI Elevii vor primi o fi de evaluare

Rezolv corect exerciiile i problemele de pe fia de evaluare

ProblematizareaActivitatea independentFi de evaluareIndividualScris prin rezolvarea fiei de evaluare

8.NCHEIEREA ACTIVITIISe vor verifica fiele ,se vor discuta rezultatele.Se fac aprecieri asupra participrii afective a elevilor la desfurarea leciei,se va stabili echipa ctigtoare i se vor da recompensele.ConversaiaExplicaiaPanoul cu bulineSe fac aprecieri asupra modului cum s-au comportat elevii n cadrul activitii.