Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or....

11
Proiect didactic la dirigenție Subiectul lecției: Comunicarea eficientă Clasa: a VII-a Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de înțelegere și de aplicare a cunoștințelor. Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili: O 1 : să-și exprime punctele de vedere direct și deschis. O 2 : să-și formeze abilitatea de a-și comunica nevoile, emoțiile, opiniile și convingerile. O 3 : să exerseze abilitățile de ascultare activă. O 4 : să-și consolideze încrederea în sine și să manifeste respect pentru ceilalți. O 5 : să formuleze enunțuri în soluționarea unor probleme. O 6 : să aplice tehnicile de comunicare eficientă în diverse situații. Tehnologii didactice: a) forme: -activitate frontală; lucru în perechi; -activitate în grup; b) metode: -joc de rol; brainstorming; -problematizare; discuție; analiză. c) mijloace de învățămînt: -postere, fișe, obiecte pentru descriere, gheme cu ață, marchere. d) bibliografia: N.Stanton. Comunicarea Deprinderi de viață. Manual pentru clasa a V-VII- a Învăț să fiu. Ghid pentru psihologi, diriginți,

Transcript of Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or....

Page 1: Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or. Soroca

Proiect didactic la dirigenție

Subiectul lecției: Comunicarea eficientă

Clasa: a VII-a

Tipul lecției: Lecție de formare a capacităților de înțelegere și de aplicare a cunoștințelor.

Obiectivele lecției: La finele lecției elevii vor fi capabili:O1: să-și exprime punctele de vedere direct și deschis.O2: să-și formeze abilitatea de a-și comunica nevoile, emoțiile, opiniile și convingerile.O3: să exerseze abilitățile de ascultare activă.O4: să-și consolideze încrederea în sine și să manifeste respect pentru ceilalți.O5: să formuleze enunțuri în soluționarea unor probleme.O6: să aplice tehnicile de comunicare eficientă în diverse situații.

Tehnologii didactice: a) forme: -activitate frontală; lucru în perechi; -activitate în grup; b) metode: -joc de rol; brainstorming; -problematizare; discuție; analiză. c) mijloace de învățămînt: -postere, fișe, obiecte pentru descriere, gheme cu ață, marchere. d) bibliografia: N.Stanton. Comunicarea Deprinderi de viață. Manual pentru clasa a V-VII-a Învăț să fiu. Ghid pentru psihologi, diriginți, profesori. Eu și universul meu. Provocînd diversitatea. Ghidul formatorului. Laptop. Proiector. Programul Power Point.

Ceban Valentina, profesor de matematică,

grad didactic I,Liceul Teoretic “C.Stere”,

or. Soroca.

Scenariul lecției

Page 2: Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or. Soroca

Captarea atenției.

Jocul „Ghemul” Clasa este împărțită în 5 grupe. Fiecare grupă are fie un obiect

(jucărie, suvenir, atc), fie o poezie, fie o problemă, pe care trebuie să o descrie. Elevii sînt așezați în cerc, un elev primește un ghem de ață, pe care îl prinde la un capăt, în timp ce ține capătul aței, dă ghemul la alt elev, acesta ține ața, descrie obiectul și rostogolește ghemul altui coleg. Astfel se formează o pînză.

a) Discuția jocului: Elevi vor găsi între pînza de ață formată și descrierile pe care le-au făcut o legătură.Concluzia: Comunicînd formăm relații interpersonale.

b) Anunțarea temei: Comunicarea eficientă. Profesorul face o introducere în temă expune niște gînduri despre comunicare și relațiile care le formăm între oameni.

c) Asalt de idei.

De ce avem nevoie de

comunicare?

pentru a ne perfecţiona

pentru a ne împărtaşi

bucuriile si necazurile

pentru a ajuta pe cineva

pentru a forma nişte atitudini

pentru a nu fi singuri

Page 3: Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or. Soroca

Punctul pe iComunicarea este un mod al existenței noastre umane.

d) Definiți comunicarea (asalt de idei, discuție).Concluzia: Comunicarea este procesul de schimb de informație, care are loc de obicei printr-un sistem de simboluri.

e) Stilurile de comunicare.Se prezintă anexa1 cu stilurile de comunicare.Discuție: cărei forme de comunicare îi revine cea mai mare parte (cel mai mare procent)Inițial numerele care indică procentul vor fi acoperite, după discuție se vor deschide aceste numere si se vor contrapune rezultatele cu presupunile elevilor.Curiozități: În medie un om vorbește 1 oră pe zi, adică 2,5 ani din viața lui. Dacă s-ar înregistra toate cuvintele rostite de un om în viața lui,

Care sînt obiectivele

comunicării?

să fim receptaţi (auziţi sau citiţi) să fim acceptaţi

să provocăm o reacţie (o atitudine, o schimbare de

comportament)să fim înţeleşi

În ce mod (formă)

comunicăm?

timbrul vocii

verbal

scris

prin gesturimimică

inter-net

ascul-tînd

Page 4: Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or. Soroca

s-ar obține 1000 de volume de cărți a cîte 400 pag. fiecare.

f) Trei elevi vor citi pe rînd 3 mesaje (anexa2). Fiecare echipă va primi o indicație cum să se comporte in cazul fiecărui mesaj.Primul mesaj va fi citit foarte rău, echipele vor asculta în liniște.Al doilea mesaj va avea un conținut care nu va fi interesant pentru toți elevii, cîteva echipe vor asculta în liniște, ceilalți vor face gălăgie.Al treilea mesaj va fi citit expresiv si va prezenta inters pentru toți ascultătorii. Se discută cît de eficientă a fost comunicarea în fiecare caz, sau dacă nu a fost eficientă, care a fost cauza. Se prezintă (anexa3) „comunicarea eficientă”. Se discută.

Punctul pe i.Comunicarea eficientă este un proces circular, iar mesajul transmis, este de fiecare dată, similar cu cel recepționat.

g) Barierele în comunicare – care sunt ele. Ce ar întrerupe acest circuit ?

h) Cum depășim aceste bariere pentru a obține o comunicare eficientă ? (Asalt de idei. Discuții. Analiză)

i) Comunicarea asertivă (anexa 4) Concluzie: Comunicarea asertivă presupune apărarea drepturilor persoanei, dreptul la exprimarea gîndurilor, sentimentelor, convingerilor; presupune respect față de sine și față de

Barierele în comunicare

Lipsa de interes

Diferența de vîrstă

Diferența de cultură (religie)

Emoțiile

Concluzii grăbite

Vocabularul sărac

Lipsa de încredere

Stereotipurile

Temperament

Naționalitate

Page 5: Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or. Soroca

ceilalți; ia în considerație interesele, emoțiile și opiniile altor persoane.

j) Ascultarea 3 perechi vor prezenta situații diferite:

I caz: ascultătorul este absent la ceea ce spune interlocutorul. II caz: ascultătorul întrerupe permanent interlocutorul și încearcă să schimbe tema discuției.III caz: ascultătorul este atent, receptiv, încurajează și susține discuția.Se discută fiecare situație:

Concluzie: Să poți asculta este la fel de important ca să și poți vorbi. Ascultînd pe cineva, dăm posibilitate interlocutorului să-și examineze problema din punctul său de vedere. Atenția este concentrată pe vorbitor, ne străduim să-l înțelegem, îl privim în ochi, suntem atenți la emoțiile lui; îl încurajăm, accentuînd cele mai importante fragmente din discursul lui, expunem părerea proprie numai după ce am ascultat tot, nu întrerupem interlocutorul.

k) Evaluarea lecției. Fiecare grup va pregăti o situație de comunicare asertivă, va prezenta o înscenare timp de 1-2 min.

I grup: O invitație la zi de naștere.II grup: Un coleg cere o carte pentru a studia suplementar la istorie. Cum vei accepta această cerere.III grup: Refuzul unei invitații la un concert.IV grup: O colegă a cîștigat olimpiada raională la matematică. Altă colegă își exprimă bucuria și admirația pentru ea.V grup: Ați ofensat un coleg și doriți să vă cereți scuze. Cum o veți face?

Analiza prezentărilor. Discuții referitoare la vocabularul utilizat, comunicarea paraverbală și nonverbală.

l) Finalizarea lecției Profesorul va citi un text, care să provoace pe toți la ascultare, să fie foarte interesant pentru toți și să trezească niște gînduri filosofice. (anexa 5)

Tăcerea este un instrument puternic de comunicare, dar care trebuie folosit cu abilitate. Ea este o tehnică eficientă de încurajare a interlocutorului , dar există momente cînd tăcerea ridică ziduri, stopează comunicarea. Fiind ființe sociale avem nevoie de susținerea celor din jur, avem nevoie nu numai de confirmarea faptului că existăm pentru ei, dar și a faptului că ne simpatizează sau chiar ne admiră, ne doresc binele și sunt binevoitori cu noi. Deci trebuie să comunicăm, să ne susținem prin comunicare, să ne bucurăm împreună, să trăim împreună aceleași emoții.

m) Tema pentru acasă. Rostul complementelor.

Page 6: Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or. Soroca

n) Aprecieri sociale ale activității elevilor.

Anexa 1

Anexa 2

Mesajul I

Inițial, așezarea Orheiul Vechi a fost situată pe malul drept ala Răutului pe spațiul dintre satele

Comunicare

Verbală 7%limbajuldiscuţiicomunicări

Paraverbală 38%intonaţiaaccentulpauzaviteza vorbirii

Nonverbală 55%gesturimişcăriprivirezîmbetvestimentaţiapoziția corpului distanţa

Page 7: Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or. Soroca

Trebujeni și Butuceni la 12km de rîul Nistru și la 16km de Orhei.Orheiul Vechi a fost descoperit la sfîrșitul secolului XIX, localitatea fiind menționată de Dimitrie Cantemir în “Descrierea Moldovei”. Domnitorul ne vorbește despre cetatea Petrodava, însă pe acest loc mai apoi au mai existat două localități, aparținînd altor civilizații, iar în secolul XV – începutul secolului XVII pe locul lor a apărut un oraș moldovenesc.

Mesajul II

Mesajul III

Fie XOY un unghi ascuțit. Punctele A și C aparțin laturii [OX, astfel încît A este între O și C, iar punctele B și D aparțin [OY, astfel încît B este între O și D. Știind că [OA] ≡ [OB] și [AC] ≡ [BD], arătați că [OP este bisectoarea <XOY, unde {P} = BC ∩ AD .

Anexa3

S-au scris despre tine duioase povești, Cuvintele mele ar vrea, bunăoară, S-au scris poezii ce-au rămas neuitate, În zori să se schimbe în albi ghiocei Căci tu, cea mai dragă ființă-ntre toate, Și-n urmele pașilor tăi să răsară Al vieții triumf pe pămînt împlinești. Căci, Mamă, tu ești dulcea mea primăvară, Mereu însoțind drumul anilor mei.Tu ești bunătatea ce raze împarte,Ești pomul cu muguri și creanga cu flori,Esti gîndul ce-alină și dorul ce ardeȘi-a nopții lumină veghind pînă-n zori.

Mesaj

Receptor Sursă

Mesaj

Sursă Receptor

Page 8: Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or. Soroca

Anexa 4

Componentele comunicării asertive

Exprimă deschis sentimentele. Formulează direct și exact mesajul. Fă un compromis, propune o alternativă. Cere permisiune. Argumentează răspunsul. Ascultă, zîmbește, privește interlocutorul. Mulțumește zîmbind. Adresează complemente. Apreciază persoana, argumentează pentru ce o apreciezi.

Nu fi ironic. Ascultă. Nu întrerupe interlocutorul. Argumentează de ce nu ești de acord. Ascultă critica, accept-o. Nu dramatiza situația. Nu contraataca. Privește interlocutorul în ochi. Vocea este fermă, cu volum suficient. Fața orientată spre interlocutor. Distanța 0,5 – 1m. Gesticulația – mișcări calme, relaxante.

Anexa 5

Deseori m-am întrebat ce se întîmplă cu frunza care în toamnă îngălbenește. Verdele ei senin de vară întrunește două culori: albastru și galben, iar la unii pomi se relevă roșul. Dar tocmai albastrul – adevărata vipoare a frunzelor, toamna, se retrage și dispare. Și, ele, frunzele, galbene, roșii, foșnitoare, zboară duse de rafalele unui vînt trist, lovind pietrele și măturînd asfaltul, apoi, asemenea unor lilieci, se mistuie, în umbră, luînd cu ele amintirea zilelor trecute și dispar pentru totdeauna. Bunelul cîndva îmi spunea că în toamnă frunzele își dau sufletul copacului, ca acesta să fie mai tare și mai rezistent la gerurile iernii.

Page 9: Proiect Didactic Dirigentie. Cl. VII. Comunicarea Eficienta. Ceban Valentina. LT C. Stere, Or. Soroca

Deci, chiar albastrul e tăria frunzelor și a pomului. Și acestei tării eu îi zic dor de viață. La apropierea iernii frunzele se sacrifică, ele se lasă cuprinse de fiorul morții și se sting, dăruindu-i pomului puterea, pentru ca prin el să renască din nou și, astfel, să trăiască tot neamul lor, al frunzelor. Dar și omul e o frunză. Ce lasă el neamului său , care îi este esența vieții, cui îi dăruiește dorul și dragostea care întărește și purifică sufletele și în ce mod se renaște ?