proiect Didactic Dirigentie

download proiect Didactic Dirigentie

of 5

description

proiect didactic

Transcript of proiect Didactic Dirigentie

GRUP COLAR AGRICOL HOLBOCA

GRUP COLAR AGRICOL HOLBOCA

Disciplina: DIRIGENIE

Profesor: OTILIA PNTEA

Data: 9.05.2008

Clasa: a XII-a A

Lecia: 9 MAI ZIUA EUROPEIPROIECT DE LECIE

I. nainte de a ncepe leciaMOTIVAIA:

Aceasta activitate educativ are ca scop sa ne conduca imaginar spre Uniunea Europeana, organizatie care simbolizeaza progresul, civilizatia si prietenia intre tari. In cadrul acestei ore vom afla informatii despre UE si vom incerca sa identificam avantajele i dezavantajele faptului ca Romania a devenit membra a UE(daca ele exista)

OBIECTIVE:La sfritul leciei, elevii vor fi capabili s:

-sa enumere caracteristici generale ale UE;

-sa recunoasca insemnele UE si sa localizeze pe harta Europei statele membre;

-sa enumere cat mai multe tari ale acestei UE;

-sa identifice cateva din avantajele aderarii Romaniei la UE, din perspective vietii scolare si sociale; sa identifice cateva din eventualele dezavantaje ale aderarii Romaniei la UE;

-sa participe activ si creativ la formarea unei atitudini responsabile ca cetatean al UE.OBIECTIVE EDUCATIVE: dezvoltarea relatiilor interpersonale prin comunicare;

dezvoltarea capacitatii de lucru in echipa;

formarea si dezvoltarea capacitatii de asumare a responsabilitatiilor in cadrul grupului.

CONDIII PREALABILE:

Elevii au notiuni generale despre UE, despre statele componente, despre nsemnele UE.

EVALUARE: evaluare calitativ

monitorizarea activitilor n perechi, a discuiilor (se vor observa ideile exprimate de elevi i numrul ideilor exprimate)

monitorizarea activitii pe grupe (modalitatea n care elevii i asum rolul, contribuia la realizarea sarcinii de lucru)

aprecierea verbal / notare a produselor realizate de eleviMANAGEMENTUL RESURSELOR:

MATERIALE reteaua de calculatoare din dotarea laboratorului de informatica, prezentare Power Point,fie de lucru, fie cu informaii despre UE, concurs Europa n coal,creta,coli,markere, stegulete, harta Europei, creioane colorate. ;

PROCEDURALE: conversaia, expunerea, tiu Vreau s tiu Am nvat, metoda SINELG, analiza i sinteza, munca independent;

UMANE:elevi, invitai

TIMP: 60 minute.

II. Lecia propriu-zis

Momentul didactic

(timp)Coninutul momentului didacticMetoda activ utilizatEvaluare

EVOCAREA

Se prezint pe nelesul elevilor tema i obiectivele propuse pentru activitate - s afle informaii despre UE.Se constituie echipe de cte 4 elevi.

Prin metoda brainstormingului n echip,elevii vor nota informaiile pe care le au despre UE.

Tehnica tiu / Vreau s tiu / Am nvat.

Pe tabl sau flipchart, profesorul constriete un tabel tiu / Vreau s tiu / Am nvat.

Fiecare grup va desemna un raportor care va comunica celorlali ce a scris grupa.n tabel se inventariaz ideile pe care elevii le comunic. (la rubrica tiu).

Se prezint cele notate de elevi i informaiile sunt clasificate pe domenii.

n continuare, profesorul i ajut pe elevi s formuleze ntrebri despre lucrurile de care nu sunt siguri. Aceste ntrebri vor fi notate n coloana Vreau s tiu.

n finalul orei se va completa ultima rubric cu ce au aflat nou, cu ce i-au completat cunotinele.

Elevii aduc pentru aceast or cteva informaii obinute din orice surs despre rile UE.

Brainstorming

(n perechi)

Metoda

tiu / Vreau s tiu / Am nvat.

Evaluare calitativ

REALIZAREA SENSULUI

(20 minute)Prezentarea Power Point informaii despre diferite aspecte ale UE.

Elevii lectureaz textul, surprind mesajul imaginilor.

Coninutul de idei din prezentarea Power Point este pus la dispoziia elevilor i pe fie, unde acetia vor bifa pe marginea textului

( ceea ce ei deja tiau;

! unde nu sunt de acord sau e diferit de ceea ce tiau

+ pentru o informaie nou

? pentru idei neclare, confuze i doresc s-i completeze cunotinele.

Se acorda un timp de 3 minute in care elevii sunt stimulati sa adreseze intrebari colegilor din grup referitoare la textul parcurs. Apoi profesorul initiaza o scurta discutie stimuland elevii sa-i adreseze intrebari referitoare la notiunile cu caracter de noutate precum si cele confuze.

Dup lectura i marcarea textului, se va reveni asupra ntrebrilor trecute n coloana Vreau s tiu.

Raspunsurile gsite vor fi trecute n coloana Am nvat.

Profesorul va ntreba elevii n legtur cu informaiile pe care le-au gsit n text , dar despre care nu au pus ntrebri. Aceste informaii vor fi trecute tot n coloana Am nvat.

Profesorul va discuta cu elevii despre modul n care pot gsi informaii despre ntrebrile care au rmas fr rspuns.

SINELGObservaia direct

Se apreciaz gradul de implicare al elevilor .

Profesorul noteaza si apreciaza verbal elevii cei mai activi in cadrul discutiilor.

REFLECIA

Cum vor folosi elevii coninutul leciei?

Fiecare grup de elevi va participa la concursul Europa n coal cu ntrebri din tema parcurs.

Dezbaterea

Concurs

Mai multe capete la un locSe remarc i se premiaz elevii ctigtori.

NCHEIEREA

(8minute)Profesorul formuleaz aprecieri, observaii i recomandri cu privire la noiunile prezentate i clarific noiunile mai dificile.

Vor fi premiate grupele ctigtoare.

Se vor evidenia noiunile asimilate n aceast activitate.

Elevii i nsuesc recomandrile i vin cu completri.

Comunicarea frontal i dezbatereaSe evideniaz completrile interesante

III Dup lecieEXTINDEREA (2 minute)

Cerin: realizarea unor desene n creion, caricatur, sloganuri, nsemne specifice n vederea constituirii unui poster al clasei afi cu tema leciei alt form de exprimare.

Aceste materiale vor rmne afiate n sala de clas.