Proiect Didactic dirigentie

12
Masterand: Dana Mădălina Lisniuc PROIECT DIDACTIC PROIECT DIDACTIC I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE Unitatea de învățământ : C.N. Economic ,, Andrei Bârseanu Clasa : a XI-a Aria curriculară : Om și societate Disciplina : Contabilitate Unitatea de învățare : Clasa 1 de conturi Subiectul: Împrumuturile din emisiunea de obligațiuni Durata activității: 50 min Data : 17.03.2015 Tipul activității: Predare - Învățare II. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENŢELE SPECIFICE CODUL Competenţele specifice vizate* Obiective operaţionale** La sfârșitul lecției la disciplina Contabilitate cu titlul ,, Registre contabile ” elevii clasei a X-a vor fi capabili : C. 1. 1. Capacitatea de a utiliza corect terminologia specifică domeniului contabil. 1.1 (cognitiv) sa definească corect noțiunea de obligațiune. 1.2 ( afectiv atitudinal) să colaboreze în echipă în vederea recunoașterii unor tipuri de obligațiuni și a 1 Observaţii *

description

proiect didactic dirigentie

Transcript of Proiect Didactic dirigentie

Page 1: Proiect Didactic dirigentie

Masterand: Dana Mădălina Lisniuc

PROIECT DIDACTICPROIECT DIDACTIC

I. DATE DE IDENTIFICARE A UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE

Unitatea de învățământ : C.N. Economic ,, Andrei Bârseanu ”

Clasa : a XI-a

Aria curriculară : Om și societate

Disciplina : Contabilitate

Unitatea de învățare  : Clasa 1 de conturi

Subiectul: Împrumuturile din emisiunea de obligațiuni

Durata activității: 50 min

Data : 17.03.2015

Tipul activității: Predare - Învățare

II. OPERAŢIONALIZAREA OBIECTIVELOR CARE EXPRIMĂ COMPETENŢELE SPECIFICE

CODULCompetenţele specifice vizate*

Obiective operaţionale**La sfârșitul lecției la disciplina Contabilitate cu titlul ,, Registre contabile ” elevii clasei a X-a vor fi capabili :

C. 1.

1. Capacitatea de a utiliza corect terminologia

specifică domeniului contabil.

1.1 (cognitiv) sa definească corect noțiunea de obligațiune.1.2 ( afectiv atitudinal) să colaboreze în echipă în vederea recunoașterii unor tipuri de obligațiuni și a valorilor corespunzătoare.

C. 2.2. Capacitatea de a aplica regulile specifice conceptelor studiate

2.1 (cognitiv ) să transpună evenimentele prezentate în operațiuni economico-financiare din punct de vedere al modului de înregistrare în contabilitate.

1

Observații*

Page 2: Proiect Didactic dirigentie

III. NECESARUL DE CUNOŞTINŢE ŞI DEPRINDERI FORMATE ANTERIOR

Conceptele de înregistrare contabilă, operațiune economico-financiară, cont, debit, credit, rulaje, solduri inițiale și finale.

Conceptul de datorie, credit, dobândă, obligațiuni

Capacitatea de analiză și sinteză

Spirit de observație și implicarea pe parcursul desfășurării lecției atât individual cât și în echipă.

IV. ARIA DE CONŢINUT

Definiția, clasificarea și valorile împrumutului din emisiunea de obligațiuni

Deosebirea dintre acțiuni și obligațiuni

Conturile utilizate în contabilitatea creditelor obligatare

V. RESURSE MATERIALE UTILIZATE LA LECŢIE

Manualul

Tabla

Suportul de curs

VI. METODE DE PREDARE-ÎNVĂTARE

Metoda conversației Metoda explicației Metoda expunerii Metoda observării sistematice

2

Page 3: Proiect Didactic dirigentie

VII. STRATEGIA DE EVALUARE

Codul Metode de evaluare Codul Forme de evaluareEvaluarea orală Aplicație practică pe parcursul lecțieiEvaluarea scrisă

VIII. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII

Organizare frontală Organizare individuală

3

Page 4: Proiect Didactic dirigentie

IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII

Secvenţele de instruire

****Activitatea didactică Conţinutul instruirii Metode și procedee Mijloace didactice

Forme de organizar

e

Metode și forme de evaluare T

imp

1 2 3 4 5 6 7 8

Mom

ent

orga

niz

ator

ic

Profesorul intră în clasă, salută. Pregătirea instrumentelor didactice utilizate. Are loc verificarea prezenței cu notarea absenților.

-

Metoda Conversației -FrontalăIndividuală

- 2 min

Cap

tare

a at

enţi

ei

Profesorul solicită elevilor să precizeze care este lecţia studiată în ora anterioară Profesorul ii anunță pe elevi că în ultima parte a lecției de astăzi vor avea un test sumar de verificare a cunoștințelor dobândite pe parcursul orei Se menționează faptul că rezultatele favorabile la test vor constitui puncte în plus la nota pentru activitate

-

Metoda Conversației -

FrontalăIndividuală

-2

min

4

Page 5: Proiect Didactic dirigentie

Secvenţele de instruire

****Activitatea didactică Conţinutul instruirii Metode și procedee Mijloace didactice

Forme de organizar

e

Metode și forme de evaluare T

imp

1 2 3 4 5 6 7 8

Anuntarea temei si prezentarea obiectivelor activitatii

Profesorul imparte elevilor suportul de curs aferent lectiei Se noteaza pe tabla titlul activitatii si se prezinta strucutra acestuia

Creditele obligatare:1) Definiție2) Clasificare3) Evaluarea creditelor obligatare4) Diferența dintre acțiuni și obligațiuni5) Conturile utilizate

Metoda ConversațieiMetoda Explicației

Suportul de cursTabla

Frontală -

2 min

5

Page 6: Proiect Didactic dirigentie

Secvenţele de instruire

****Activitatea didactică Conţinutul instruirii Metode și procedee Mijloace didactice

Forme de organizar

e

Metode și forme de evaluare T

imp

1 2 3 4 5 6 7 8

Transmiterea informatiilor

4.1 Punctul 1) si 2) al lecției

Se defineste notiunea de obligațiuneSe prezinta tipurile de obligațiuniSe prezinta fiecare tip de obligațiuneSe raspunde la intrebarile si solicitarile venite din partea elevilor.

Obligațiunea este un titlu de valoare, de obicei pe termen lung și care arată o sumă de bani împrumutată de o persoană juridică de la o persoană fizică investitoare.Pe perioada împrumutului agentul economic are obligația de a plăti dobânda stabilită inițial.Obligațiunile sunt de mai multe feluri:- ordinare VN = VE- obligațiuni cu primă unde apar prime de rambursat- cu loterie VN=VR

Evaluarea obligațiunilor se poate face la VN, la preț de emisiune și la Valoare de rambursare.

Valoarea Nominală = valoarea

Metoda ConversațieiMetoda Explicației

Suportul de curs Frontală Evaluarea initiala

8min

6

Page 7: Proiect Didactic dirigentie

Secvenţele de instruire

****Activitatea didactică Conţinutul instruirii Metode și procedee Mijloace didactice

Forme de organizar

e

Metode și forme de evaluare T

imp

1 2 3 4 5 6 7 8

Transmiterea informațiilorPunctul 3) al lecției

Transmiterea informațiilorPunctul 4) al lecției

Profesorul prezintă fiecare tip de valoare care poate interveni în cadrul creditelor obligatare și explică modul în care se determină.Pe parcursul explicației se notează pe tablă valorile pentru a putea fi la îndemâna elevilor în momentul aplicației practice.

Profesorul imparte fiecarui elev o mini-fișă urmând ca acestia sa citească enunțul unui eveniment economico-financiar si sa inregistreze corect operatiunea.

Se prezintă o serie de diferențe dintre acțiuni și obligațiuni prin interactivitate cu elevii, utilizându-se o fișă de lucru.

înscrisă pe titlu.

Valoare de emisiune = Prețul de emisiune = Valoarea negociabilă ți poate fi mai mică sau egală cu valoarea nominală.

Valoarea de rambursare este formată din VN la care se adaugă o primă de rambursare.

Diferențe dintre A și O:1) A - titlu de proprietate nominativ O – titlu de credit2) Posesorul A primește ca venit dividende care depinde de profitul realizat și de numărul de acțiuni.Posesorul O primește ca venit dobândă care poate fi fixă sau variabilă.3) O – nu conferă drept de vot! Obligatarul este creditorul societății iar acționarul este proprietarul societății.4) O – are perioada determinată (valabilitate) A – valabilă cât există societatea.

Metoda ConversațieiMetoda ExplicațieiMetoda Expunerii

Metoda ExplicațieiMetoda Conversatiei

Tabla

Fisa de lucru

Frontală

FrontalăIndividuală

Evaluarea orala

Evaluarea finala

7min

7min

7

Page 8: Proiect Didactic dirigentie

Secvenţele de instruire

****Activitatea didactică Conţinutul instruirii Metode și procedee Mijloace didactice

Forme de organizar

e

Metode și forme de evaluare T

imp

1 2 3 4 5 6 7 8

Transmiterea informațiilorPunctul 5) al lecției

Profesorul menționează faptul că sunt 4 conturi utilizate, specifice creditelor obligatare și prezintă pe scurt regulile lor de funcționare. În acest timp elevii sunt stimulați să răspundă la noțiunile simple, utilizate și în cadrul lecțiilor anterioare.

Contul 161 – Împrumuturi din emisiunea de obligațiuni:După conținutul economic este cont de capitaluri împrumutate iar după funcție de PASIV.Se C cu suma împrumutului obținute în urma emisiunii de obligațiuni/Se D cu ocazia răscumpărării obligațiunilor emise. SFC arată împrumuturile nerambursate.

Contul 1681 – Dobânzi aferente împrumuturilor din emisiunea de obligațiuniDupă conținut este un cont de datorie, după funcție de pasiv.Se C cu dobânzile datorate.Se D cu dobânzile achitate. SfC arată dobânzile rămase neachitate.

Contul 169 – Prime privind rambursarea obligațiunilorDupă conținut este un cont rectificativ al surselor împrumutate, după funcție de ACTIV.Se D cu prima de rambursare aferentă împrumutului și se C cu amortizarea primelor de rambursare.

Contul 6868 – Amortizarea primelorO societate emite un pachet de 1000 obligațiuni, VN 10 lei. Dobânda anuală 25%. După 2 ani, obligațiunile se răscumpără la VN

Metoda ExplicațieiMetoda Conversatiei

TablaFrontală

7 min

8

Page 9: Proiect Didactic dirigentie

Secvenţele de instruire

****Activitatea didactică Conţinutul instruirii Metode și procedee Mijloace didactice

Forme de organizar

e

Metode și forme de evaluare T

imp

1 2 3 4 5 6 7 8

Transmiterea informațiilorPunctul 6) al lecției

Evaluarea informațiilor transmise

Finalizarea lectiei

Se realizaează o aplicație practică utilizând informațiile prezentate.

Tema pentru acasă

Se dictează tema pentru acasă:Se răspunde la întrebări din partea elevilor.

Se reiau pe scurt informațiile furnizate pe parcursul lecției.Profesorul salută și iese din clasă.

și se anulează.

Se vând 2000 de obligațiuni VN 25 lei pe 3 ani. Dobânda 20% pe an. Plata se face anual. După 3 ani, obligațiunile se răscumpără și se anulează.

Metoda ExplicațieiMetoda Conversatiei

-

Metoda ExplicațieiMetoda Conversatiei

FrontalăIndividuală

Frontală Individuală

FrontalăIndividuală

10 min

2 min

3 min

9

Page 10: Proiect Didactic dirigentie

X. Bibliografie și anexe*****

10