Proiect Didactic - Def de Auz

5
Proiect de lecţie Data: 21.01.2014 Ora: 9.00-10.00 Instituţia de învăţământ: Şcoala cu clasele I–VIII CSEI “Constantin Pufan” Timişoara Clasa a I-a A Disciplina: Alternative de comunicare Profesor: Sirca Edwin Titlul lecţiei: Colaje de iarna Tipul lecţiei: consolidare de cunoştinţe Metode didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, competiţia Material didactic: bileţele colorate, carton colorat, desene pentru colaj, lipici, creioane colorate, carioci, vată, premii/ diplome Forme de organizare: frontal, pe grupe Obiective operaţionale: O1 Să enumere caracteristicile iernii. O2: Să citescă propoziţiile scrise pe bileţele. O3: Să traducă în LMG propoziţia. O4: Să realizeze colaje în confomitate cu propoziţiile scrise, alegând figurile corespunzătoare.

Transcript of Proiect Didactic - Def de Auz

Proiect de lecie

Proiect de lecie

Data: 21.01.2014Ora: 9.00-10.00

Instituia de nvmnt: coala cu clasele IVIII CSEI Constantin Pufan Timioara

Clasa a I-a A

Disciplina: Alternative de comunicare

Profesor: Sirca EdwinTitlul leciei: Colaje de iarnaTipul leciei: consolidare de cunotineMetode didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, competiiaMaterial didactic: bileele colorate, carton colorat, desene pentru colaj, lipici, creioane colorate, carioci, vat, premii/ diplomeForme de organizare: frontal, pe grupeObiective operaionale:

O1 S enumere caracteristicile iernii.

O2: S citesc propoziiile scrise pe bileele.

O3: S traduc n LMG propoziia.

O4: S realizeze colaje n confomitate cu propoziiile scrise, alegnd figurile corespunztoare.

O5: S lucreze n echip.

Obiective specifice:

O1:Dezvoltarea auzului fonematic.

O2: Dezvoltarea abilitilor de labiolectur.O3: Formarea interesului pentru comunicarea oral i a motivaiei pentru nsuirea comunicrii orale.Desfurarea lecieiMomentele leciei/ DurataObiectiveConinutul lecieiStrategii didacticeObservaii

Metode didacticeMaterial didacticForme de organizare

1. Moment organizatoric (2 min)Stabilirea ordinii i lintii n clas; antrenament foniatric.ConversaieFrontal

2. Captarea ateniei

(3 min.)Elevii vor fi anunai c vor participa la un concurs pe grupe. Ei sunt mprii n 3 grupe n urma tragerii la sori a unui bileel colorat corespunztor echipei din care vor face parte albastru, rou, verde. Se aeaz pe echipe.ConversaieBileele colorate Frontal

3. Anunarea temei i a obiectivelor ( 1 min)Fiecare grup va trebui s realizeze tablouri ct mai frumoase de iarna, ns nu oricum, ci dup unele indicaii.ConversaieFrontal

4. Verificarea cunotinelor anterioare (10 min)O1

Cum este iarna? Din lecia anterioar elevii vor trebui s rspund, enumernd cteva carateristici ConversaieFrontal

5. Desfurarea activitii (30 min)

O2 O3

O4

O5Se dau instruciunile. Elevii vor primi un plic cu mai multe figure i un carton imparit n patru. Pe rnd vor primi cte o propoziie:

1. Iarna copiii fac om de zpad.

2. Iarna copacii sunt plini cu zpad.

3. Iarna ne mbrcm gros.

4. Iarna ne dm cu sania.

Ei vor trebui s citesc propoziia , s o traduc n LMG, iar apoi pe echipe s aleag imaginile corespunztoare pe care le vor lipi, colora si aranja n unul din spaii. Sub desen se va scrie propoziia care reprezint colajulDemostraia se va face pe propoziia:

Iarna vine Mo Crciun. Demonstraie, conversaieCarton; lipici, figuri pentru realizarea colajelor, creioane colorate, carioca.Imagini cu propoziiile corespunztoreFrontal

Pe grupe

6. Obinerea performanei (feedback-ul)Realizarea corect a colajelor.ObservaiePe grupe

7. Evaluarea i aprecierea (10 min)Fiecare echip va prezenta lucrrile sale. Vom aprecia mpreun corectitudinea i frumuseea execuiei. Vor fi premiai n consecin, premiu pentru: Echipa care a fcut cele mai corecte colaje;

Echipa care a fcut cele mai frumoase colaje;

Echipa care a lucrat cel mai frumos mpreun;ConversaiaPremii/ DiplomeFrontal