Proiect Didactic Def.

12
PROIECT DIDACTIC DATA: 22.02.2011 Grupa: mare Tema anuală: Ce şi cum vreau să fiu? Activitatea: integrată DLC-DEC Tema activităţii: 1.Parada meseriilor- joc didactic 2.Meseria mea preferata- desen Tipul activităţii: Consolidare de cunoştinţe Forma de organizare: pe grupe, individual şi frontal. Scopurile activităţii: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor, referitoare la diverse meserii întâlnite în societate; activizarea vocabularului copiilor cu cuvinte care denumesc meserii şi unelte; dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini, obiecte; conştientizarea că fiecere om trebuie să se pregătească pentru o meserie. Activităţi liber alese: - Artă: „Cofetarul priceput” -modelaj - Joc de masă: „Unelte şi meserii” -puzzle - Construcţii: „Micii constructorii” Obiective operaţionale: Artă: Să folosească ambele mâini pentru a modela plastilina; Să modeleze corect plastilina pentru a reda forma unor produse de cofetărie;

Transcript of Proiect Didactic Def.

Page 1: Proiect Didactic Def.

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.02.2011Grupa: mareTema anuală: Ce şi cum vreau să fiu?Activitatea: integrată DLC-DECTema activităţii: 1.Parada meseriilor- joc didactic

2.Meseria mea preferata- desenTipul activităţii: Consolidare de cunoştinţeForma de organizare: pe grupe, individual şi frontal.Scopurile activităţii:

verificarea şi consolidarea cunoştinţelor copiilor, referitoare la diverse meserii întâlnite în societate;

activizarea vocabularului copiilor cu cuvinte care denumesc meserii şi unelte;

dezvoltarea capacităţii copiilor de a descrie imagini, obiecte; conştientizarea că fiecere om trebuie să se pregătească pentru o meserie.

Activităţi liber alese: - Artă: „Cofetarul priceput” -modelaj- Joc de masă: „Unelte şi meserii” -puzzle- Construcţii: „Micii constructorii”

Obiective operaţionale:Artă:

Să folosească ambele mâini pentru a modela plastilina; Să modeleze corect plastilina pentru a reda forma unor produse de

cofetărie; să păstreze acurateţea lucrărilor.

Joc de masă: să unească corect piesele puzzelului oferit; să denumesacă corect uneltele şi meseriile descoperite pe parcursul

puzzelui.Ştiinţă:

să deseneze atâtea unelte câte arată cifra; să participe activ şi creativ la activitate, rezolvând corect şi cu atenţie fişa

primită.

Activităţi integrate:

Page 2: Proiect Didactic Def.

Domeniul experenţial: Limbă şi comunicareObiective operaţionale:O1: să recunoască şi să denumească meseriile pe baza unor ilustrate;O2: să identifice pe baza unei ghicitori meseria indicată;O3: să asocieze imaginea care sugerează o meserie cu imaginea uneltelor necesare în desfăşurarea ei;O4: să expună corect meseriile şi uneltele acestora ajutându-se de tehnica blazonului;O5: să respecte regulile jocului „Parada meseriilor”

Domeniul experienţial: Estetic şi creativO6: să deseneze corect uneltele flosite la meseria preferată;O7: să respecte în cadrul desenului forma iniţială a uneltelor desenate;O8: să facă aprecieri asupra desenelor realizate.Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul,exerciţiul, expunerea, instructajul, tehnica blazonului, turul galeriei.Material didactic: planşă cu blazonul, jetoane cu diverse unelte, plicuri, coli de desen, creioane colorate, aracet, imagini cu meserii, beţişoare.Material bibliografic:1.“Curriculum pentru învăţământul preşcolar” , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE, 20092.“Revista Învăţământul preşcolar nr. 3-4/2009”, Editura ARLEQUIN, 20093.“Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura GHEORGHE-CÂRŢU ALEXANDRU, 20094.“Metode interactive de grup”, Editura ARVES, 2009Durata: o zi

Page 3: Proiect Didactic Def.

SCENARIUL ZILEI

La întâlnirea de dimineaţă, copiii vor fi aşezaţi în cerc, în picioare, iar eu voi fi cea care va da tonul salutului, salutându-l pe copilul de lângă mine „Bună dimineaţa Andrei”. Salutul se va continua până la bătaia mea din palme, când copiii vor trebui să schimbe formula de salut incepând alta „Salut Karla”...Vom incerca să ne salutăm si abordând meseriile invăţate „Buna medicule” etc.

Calendarul naturii va fi completat de unul dintre copii care ne va oferi informaţii despre: ziua, luna, anotimpul, anul in care ne aflăm precum si vremea de afară.

Prezenţa se va realiza cu ajutorul creioanelor colorate. Fiecare copil va primi câte un creion, iar în faţa lor se vor aşeza 3 cutii: cutia fetelor prezente, a băieţilor prezemţi şi cutia absenţilor. În momentul în care copilul îşi va auzi numele va aşeza creionul în cutia potrivită. Cu ajutorul creioanelor vom stabili câte fete prezente sunt, câţi băieţi preyenţi sunt, câţi absenţi sunt si câţi copii ne aflăm în total azi la grădiniţă.

Împărtăţirea cu ceilalţi se va face se va face prin povestea Petrică şi pâinea unde ne este prezentet un copil care credea că pâinea creşte în copaci. Cu ajutorul unei firmituri de pâine copilul învaţă că pâinea se realizează astfel: dintr-un bob de grâu care este aruncat toamna pe câmp răsare un lan de grâu, care este secerat vara de oameni, dus la moară, măcinat, făina care a iesit este trimisă la brutar care adaugă peste aceasta apă, drojdie, sare, realizându-se un aluat. Este lăsat la dospit, bărat la cuptor şi scos ca pâine.

Tranziţia se va realiza cu ajutorul cântecului: Moara macină făina.În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA ), copiii vor fi grupaţi pe trei

arii de stimulare. La sectorul Joc de masă, vor fi puse la dispoziţia copiilor mai multe puzzle-uri cu meserii, sarcina constând în reconstituirea imaginilor, precum şi recunoaşterea acestora si precizarea rolului pe care il au in profesia stsabilită.

La sectorul Ştiinţă, copiii vor primi sarcina de a rezolva o fişă individuală cu cerinţa: Desenează atâtea unelte câte arată cifra, in cadrul cărora îşi vor însuşi cât mai multe informaţii despre unelte şi meseriile acestora.

La sectorul Artă, copiii vor fi îndrumaţi să modeleze produse de patiserie pe care le vor aşeza apo la expoziţie si vom discuta pe baza acestora. După finalizare, copiii merg la fiecare centru pentru a vedea şi aprecia lucrările colegilor.

Page 4: Proiect Didactic Def.

Etapele activităţii

Conţinutul instructiv-educativ

Strategii didactice

Evaluare

1.Moment organizatoric

Asigurarea condiţiilor pentru buna desfăşurare a activităţii: *aerisirea sălii de grupă; * aranjarea scaunelor în formă de semicerc, pentru activitatea pe grupe; * pregătirea materialului didactic pentru activitate.

- exerciţiu organizatoric frontal

2.Introducerea în activitate

În cadrul întâlnirii de dimineaţă se va face: prezenţa copiilor, completarea calendarului naturii, discuţii referitoare la tema abordată în această săptămână, astfel realizându-se si introducerea în activitate.

- conversaţiaIntroductivă Frontală

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor

Le comunic copiilor ca azi nu vom juca jocul: “Parada meseriilor” care ne va ajuta să învăţăm cât mai bine meseriile şi uneltele, iar spre sfârşit vom desena uneltele meseriilor preferate.Voi împărţi copiii pe grupe ajutându-mă de norii coloraţi pe care îi poartă in piept (puşi la întâlnirea de dimineaţă).

Conversaţia

3. Desfăşurareaactivităţii

Domeniul Ştiinţă

a) intuirea materialului didactic

Pe un suport le voi arăta o planşă sub formă de nor care ne va ajuta în desfăşurarea activităţii.Vom observa planşa. Are titlul “Parada meseriilor” şi este împărţită în 4 părţi sub formă de norişori mai mici. Pe primul nor se află ilustrat un doctor, pe al doilea un bucătar, pe al treilea croitor, iar pe ultimul un constructor. După ce vor recunoaşte meseriile ilustrate şi le vor numi, îi voi solicita să recite poezia “Toate meseriile” pe care am învăţat-o recent.Le voi arăta copiilor 4 plicuri colorate pe care se află notate câte o ghicitoare.Grupele care vor răspunde corect la ghicitori, vor primi plicurile în care vor descoperi jetoane cu unelte care ne vor ajuta în activitate.Ex: Cine lucreză de zor, făcând pâine în cuptor? – brutarulCine te ascultă şi-ţi prescrie

Expunerea

Observaţia

Conversaţia

Continuă

Continuă

4

Page 5: Proiect Didactic Def.

b) explicarea jocului si a regulilor acestuia

c) jocul de probă

d) jocul propriu-zis

e) complicarea jocului

Cum să iei o doctorie? – doctorulCine cose cu mult sporStofă, pânză şi mătaseÎn folosul tuturor? – croitorulÎn clasă pe orişicine,Îl învaţă ce e bine? – cadrul didactic Le explic regulile jocului “Parada meseriilor”. Fiecare grupă va trebui să aleagă uneltele potrivite pentru meseria solicitată de mine. Câte un reprezentant al grupului va veni cu jetonul în faţă, îl va încadra la meseria corectă lipindu-l pe planşă, îl va numi şi va spune întrebuinţarea pe care o are. Vom realiza jocul de probă, în care voi lua un jeton de pe masă şi cu ajutorul copiilor îl voi încadra la meseria corespunzătoare şi vom prezenta întrebuinţarea lui.Exemplu: meseria de doctor – stretoscop, este întrebuinţat de către medici pentru a asculta inima pacienţilor. Se va da startul jocului în cadrul căruia fiecare copil va avea ocazia să lipească câte o unealtă la meseria corespunzătoare şi să precizeze cât mai multe caracteristici ale acesteia.Exemplu1: lingura – este folosită de către brutar pentru a adăuga ingredientele necesare pentru realizarea produselor de panificaţie.Exemplu 2: ciocanul – este unealta constructorului care îl ajută pe acesta să bată cuie pentru realizarea obiectului dorit.Exemplu 3: foarfece – este folosită de croitor care are nevoie de aceasta pentru a tăia materialul din care vrea să obţină obiecte vestimentare. Complicarea jocului o voi face solicitând copiii să despartă în silabe fiecare unealtă si meserie şi să spună câte silabe au acestea.Exemplu: ac, se-rin-gă, bru-tar, cu-ie, ter-mo-me-tru etc. De asemenea, voi solicita copiii să găsească proverbe despre muncă pe care să le

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

Jocul

Problematizarea

Continuă

5

Page 6: Proiect Didactic Def.

Domeniul Estetic şi Creativ

împărtăşească cu restul grupei. Pentru realizarea cât mai bună a feedback-ului jocului realizat, voi solicita copiilor pe colile de desen primite să deseneze cu ajutorul creioanelor colorate, uneltele meseriilor preferate. Se va urmări aspectul estetic al lucrării iar uneltele desenate să facă parte dintr-o singură meserie pe care preşcolarii o plac mai mult. Pe parcursul întregii activităţi, copiii care se vor remarca prin comportamentul şi răspunsurile oferite vor primi ca recompensă inimioare roşii. Se va face expoziţie cu lucrările realizate de copii fiind aleasă cea mai reuşită.Încheierea activităţii se va face prin aprecieri generale şi individuale asupra modului de participare la întreaga activitate fiind răsplătiţi cu o surpriză dulce.

Exerciţiul

Turul galeriei

Individuală

Frontală

6.Asigurarea feedback-ului

7. Evaluarea

În această etapă se vor adresa diferite întrebări care au rolul de a fixa cunoştinţele. Exemplu:- Despre ce meserii am discutat astăzi?- Care sunt uneltele specifice meseriilor învăţate?- Solicit să cânte cântecul “Brutarul”.Forma de evaluare este continuă.

Conversaţia de fixare

Frontală

8.Încheierea activităţii

Voi face aprecieri generale şi individuale referitoare la modul de lucru şi la felul cum s-au comportat la activitate. Drept răsplată pentru buna purtare şi activitatea din timpul jocului, fiecare copil îşi va primi “salariul” promis la începutul activităţii: bănuţi de ciocolată.

Finală

6

Page 7: Proiect Didactic Def.

Programul distractiv

1. „Vindecă pacientul” – joc cu caracter sportiv.Efectivul grupe de copii este împărţit în două echipe, egale ca număr, aşezate pe două şiruri. Fiecare echipă are în mână o cutie cu medicamente aflată la primul copil din grupă. Se vor face trasee la sfârşitul cărora se află un iepuraş şi un ursuleţ care sunt bolnavi şi au nevoie de medicamente pentru a se face bine.La comanda dată, primii medici aleargă pe traseu lăsând câte o pastilă în coşul aflat lângă aceasta, se întorc în alergare, predând cutia cu medicamente următorilor coechipieri şi apoi se aşează la coada şirului.Câştigă echipa care a parcurs prima traseul.Obiective:O1: să perceapă componentele spaţio-temporale (durată, localizare);O2: să-şi dezvolte atenţia şi capacitatea de organizare;O3: să se raporteze corect la un reper dat;O4: să respecte regulile jocului propus.2. „Un cocor în mijlocul morii părăsite” – joc cu cânt.

7

Page 8: Proiect Didactic Def.

8