PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ
-
Upload
mardari-andrei -
Category
Documents
-
view
2.751 -
download
1
Transcript of PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ
PROIECT DIDACTIC DE SCURT DURAT la BIOLOGIE realizat n clasa a XII-a, profil umanist
Tema: Poluarea ecosistemului acvatic i protecia lui Tipul leciei: Lecie de asimilare a cunotinelor Durata: 45 min. Demersul formrii competenelorCompetene de baz n tiine (biologie)Competena de a proiecta aciuni de ocrotire a biodiversitii i a ecosistemelor. Elaborarea i aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare i rezolvare a unor situaii problem
Obiectivele operaionale: Elevul va fi capabil:1. 2. 3. 4. 5. S identifice pe baza informaiei din text factorii polurii ecositemului acvatic. S descrie pe baza observaiei sursele polurii ecosistemelor. S stabileasc corelaii pe baza textului, ntre ecosistemul acvatic i cel terestru. S interpreteze, pe baza observaiilor factorii specifici mediului acvatic. S propun idei pentru ameliorarea ecosistemelor utiliznd surse de specialitate.
Bibliografia:Curriculum la disciplin Manual de biologie, clasa XII-a
Etapele leciei Momentul organizatoric
Obiective operaionale
Coninutul informaional SD1 Generalizai fraza urmtoare ntr-o noiune.Ansamblu format din biotop i biocenoz, n cadrul cruia se stabilesc relaii strnse att ntre organisme, ct i ntre acestea i factorii abiotici.
Tehnologia didactic Activitatea frontal Conversaie
Evaluarea Verificm corectitudinea rspunsului
Notai noiunea n careu
Reactualizarea cunotinelor
SD2 Completai rubricile : tiu, Vreau s tiu , Am nvat ale tabelului: Despre ecositem Stiu vreau s tiu am nvat
Activitate frontal tiu-vreau s tiu-am nvat Lucrul cu tabelul Activitate individual Activitate n grup Lucrul cu textul
Reactualizm cunotinele cptate anterior
Comunicarea cunotinelor noi
O1
O2
SD3 Tema: Ecositemul acvatic i cel terestru Citii textul Ecosistemul , alineatele 1 i 2. Scriei noiunea de ecositem acvatic. SD4 Citii alineatele 3-5 Prezentai ntr-un grafic datele statistice privind poluarea ecosistemelor acvatice din Republica Moldova
Verificm corectitudinea formulrii definiiei prin evaluarea frontal
Evideniem particularitil e Lucrul cu ecositemului graficul acvatic prin evaluare Conversaie reciproc Lucrul cu textul Verificm rezolvarea sarcinilor Lucru cu didactice prin imagini(ima prezentarea gini cu oral a ecositeme rspunsurilor. acvatice i terestre poluate , cu animale afectate de poluarea acestora.
O3
SD5 Citii alineatele 6-12 n ce msur poluarea ecosistemelor duneaz lumii animale i celei vegetale?
Astfel, ecosistemul cuprinde toatlitatea vieuitoarelor unei biocenoze, alctuind o unitate
natural, ce necesit a fi protejat de aciunile antropice.
SD 6 O4 Enumerai asemnrile i deosebirile dintre factorii polurii antropogeni i cei naturali a ecosistemului terestru. Evideniem c factorii Activitate antropogeni n grup de poluare Sintez sunt mult mai Analiz Conversaie periculoi dect cei naturali.
O5
SD 7 Propunei cel puin 3 soluii pentru rezolvarea problemei: locuieti n preajma unui lac, n care de obicei te scalzi vara, datele din laborator au identificat soluii nocive,ce soluii vei propune pentru ameliorarea calitii apei.
Menionm necesitatea Activitate de a evita individual poluarea Exerciiu conversaie ecositemelor acvatice.
Tema pentru acas
Studirearea temei Poluarea ecosistemelor acvatic i terestru Rezolvarea SD7 din manual, i urmtoarea sarcin didactic: Scrie un referat n care s refleci dispariia anumitor specii de plante n urma poluarii ecositemului terestru. Intituleaz referatul Anexeaz referatul la aceast tem
Etapele leciei Momentul organizatoric
Obiectivele operaionale
Activitatea profesorului Activitatea elevului- noteaz absenii - organizeaz clasa - org. materialele - creeaz un climat cooperant - rspund cerinelor - pregtesc materia lele solicitate; - se aeaz la locurile indicate
Evaluarea
Elevul va fi capabil:1. S identifice pe baza informaiei din text factorii polurii ecositemului acvatic.
Reactulizarea cunotinelor
2. S descrie pe baza observaiei sursele polurii - mediaz opiniile -stabilete schema ecosistemelor. 3. S stabileasc corelaii pe baza textului, ntre ecosistemul acvatic i cel terestru. 4. 5. S interpreteze, pe baza observaiilor factorii specifici mediului acvatic. 6. S propun idei pentru ameliorarea ecosistemelor utiliznd surse de specialitate.
- formeaz motivaia studiului Poluarea ecosistemelor -subliniaz importana evitrii polurii ecosistemelor acvatic i terestru
-elaboreaz rspunsurile la cerine; - autoevalueaz
Verificare frontal
Evocare
-solicit elevilor s identifice factorii de risc asupra ecosistemelor; - noteaz pe tabl titlul, monitorizeaz elevii -prezeaz obiectivele leciei;
-identific aliniatele:factorii de risc -noteaz n caiete
Observare sistematic
Dobndire de noi cunotine
-asigur