Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

10
Proiect didactic Data: 10.10.2015 Clasa: a V-a Aria curriculară: Matematică şi ştiinte ale naturii Obiectul: Biologie Unitatea de învăţare: Structura şi funcţiile plantelor –Organele vegetative Subiectul: Rădăcina- alcătuire externă Propunător: Șovea Lavinia Scopul lecţiei: Cunoaşterea şi caracterizarea principalelor tipuri de rădăcini şi alcătuirea vârfului rădăcinii. Competenţe specifice: 1.2 Stabilirea relaţiei factori de mediu plante 1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori 2.1 Utilizarea de metode şi mijloace adecvate explorării/ investigării lumii vegetale 3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor 4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare 4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare 5.1 Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală Obiective operaţionale: O 1 - să specifice relaţia rădăcinii cu mediul; O 2 - să definească corect rădăcina;

Transcript of Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

Page 1: Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

Proiect didactic

Data: 10.10.2015

Clasa: a V-a

Aria curriculară: Matematică şi ştiinte ale naturii

Obiectul: Biologie

Unitatea de învăţare: Structura şi funcţiile plantelor –Organele vegetative

Subiectul: Rădăcina- alcătuire externă

Propunător: Șovea Lavinia

Scopul lecţiei: Cunoașterea și caracterizarea principalelor tipuri de rădăcini și alcătuirea vârfului

rădăcinii.

Competenţe specifice:

1.2 Stabilirea relaţiei factori de mediu plante

1.4 Explicarea alcătuirii generale a unei plante cu flori

2.1 Utilizarea de metode şi mijloace adecvate explorării/ investigării lumii vegetale

3.1 Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor

4.1 Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare

4.2 Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare

5.1 Utilizarea în viaţa cotidiană a cunoştinţelor de biologie vegetală

Obiective operaționale:

O1 - să specifice relația rădăcinii cu mediul;

O2 - să definească corect rădăcina;

O3 - să clasifice diferitele tipuri de rădăcini;

O4 - să recunoască elementele structurale caracteristice rădăcinii;

O5 - să caracterizeze fiecare tip de radăcină;

O6 - să descrie corect alcătuirea externă a unei rădăcini;

O7 - să demonstreze rolul rădăcinii în viaţa plantelor.

Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe

Resurse procedurale: -observaţia ;

-modelarea ;

-conversaţia euristică ;

-demonstraţia ;

Page 2: Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

-învăţarea prin descoperire ;

b.Resurse materiale: - pentru fiecare elev: fişă de lucru, manualul;

-pentru întreaga clasă: planşe, modele, imagini rădăcini diferite de plante,

atlase botanice;

Forma de organizare: frontal şi pe grupe

Evaluare: formativă prin chestionare orală.

Locul desfăşurării: laboratorul de biologie.

Bibliografie:-Mohan Gheorghe, Ardelean Aurel, Mihail Aurora -Biologie.Manual pentru clasa a V

a,EdituraALL, București 1997

- MEN, 2009, Programe şcolare pentru clasa aV-a, Bucureşti

-Toma Constantin, Niță Mihaela, Ivănescu Lăcrămioara, Costică Naela, Rugină

Rodica, Morfologia şi anatomia plantelor, Editura Universităţii „ Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi,

2004.

- Costică Naela, Metodica predării biologiei, Editura Graphys, Iaşi, 2008

Desfăşurarea lecţiei

Etapele activității didactice

Obiectivele operaționale

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Resurse Evaluare

1. Moment organizatoric

Verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei.Notează absenții.Pregăteşte materialul didactic necesar lecţiei.

Işi pregătesc caietul de biologie, manualul şi obiectele de scris

Catalog

2. Verificarea cunoștințelor

Ţesutul vegetal.Tipuri de ţesuturi.1.Ce este un ţesut vegetal?2.Ce tipuri de ţesuturi cunoaşteţi?3.Care sunt ţesuturile conducătoare?4.Ce rol au

1. O grupare de celule care au aceeaşi formă,structură, şi îndeplinesc aceeaşi funcţie.2. De protecţie, conducătoare,de susţinere,asimilatoare,de depozitare,secretoare.

Prin chestionare orală verific lecţia.

Page 3: Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

ţesuturile asimilatoare?

3.Vase conducătoare lemnoase şi vase conducătoare liberiene.4.Au rol în prepararea hranei.

3. Captarea atenţiei

Prezint elevilor imagini sau material proaspăt cu alcătuirea externă a rădăcinii şi îi încurajez să spună ce observă.

Elevii vor da răspunsuri cu ceea ce observă.

Planșe, diferite tipuri de rădăcini.

4. Anunţarea temei şi obiectivelor

Anunţ şi scriu pe tablă tema lecţiei şi prezint obiectivele pe care elevii trebuiesă le cunoască la terminarea lecţiei.

Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.

Manualul, tabla

5. Dirijarea învățării

O1

O2

O3O4O5

Prezint materialul didactic, adică rădăcinile.Unde credeți că se dezvoltă rădăcina?Rădăcina este organul vegetativ al plantei care crește, de obicei, în pământ.Folosindu-mă de materialul didactic existent dirijez pe elevi în descoperirea tipurilor de rădăcini.Ce formă are

În pământ

Notează definiția rădăcinii

Elevii spun că rădăcinile sunt pivotante, firoase, rămuroase și adventive.

Are formă de

Tabla, planșele, materialul biologic viu

Planșele, materialul biologic viu

Evaluare orală pe parcursul orei la elevii care dau răspunsuri bune și foarte bune.

Page 4: Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

rădăcina pivotantă?Câte tipuri de rădăcini o alcătuiesc?Sunt alcătuite dintr-o rădăcină principală și mai multe rădăcini secundare.

La ce plante se întâlnesc?Cum arată rădăcinile firoase?Din ce sunt alcătuite?Ele sunt alcătuite din rădăcini de aceeași grosime și lungime.La ce plante se întâlnesc?Cum credeți că arată rădăcinile rămuroase?Rădăcinile rămuroase au rădăcinile secundare aproape tot așa de lungi și groase ca și rădăcina principală.La ce plante întâlnim astfel de rădăcini?Din ce iau naștere rădăcinile?Rădăcinile adventive, în anumite condiții, iau naștere pe

țăruș.

Elevii notează în caiete descrierea rădăcinii.

La păpădie, lucernă, rapiță.Arată ca un mănunchi, smoc.

La cereale.

Seamănă cu coroana unui arbore, arbust.

La arbori și arbuști.

Din sămânță.

Page 5: Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

O6

O7

tulpini sau frunze.Cu ajutorul planșelor și desenului din carte le voi prezenta zonele vârfului rădăcinii.De la vârf spre bază:-scufia: țesut care protejează vârful rădăcinii; rol: protecție;-zona netedă: zona de creștere în lungime a rădăcinii;-zona perișorilor absorbanți: aspect de manșon, alcătuit din firișoare subțiri numite perișori absorbanți;-zona aspră: formată din partea bazală a foștilor perișori absorbanți.Care credeți că este rolul rădăcinii în viața plantei?De ce rădăcina are un rol atât de important pentru plantă?

Elevii descriu mai întâi ce observă, iar apoi notează și realizează în caiete desenul cu vârful rădăcinii.

Elevii răspund la întrebări și dau exemple.

Page 6: Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia

SCHIȚA LECȚIEI:Rădăcina - alcătuire

Organele plantei cu flori:- vegetative: - rădăcina

- tulpina - frunza

- de înmulțire: - floarea- fructul- sămânța

Radăcina este organul vegetativ al plantei care se dezvoltă, de obicei, în pământ și nu prezintă niciodată muguri sau frunze.

Tipuri de rădăcini: - pivotante: - forma unui țăruș - sunt alcătuite dintr-o rădăcină principală, groasă, și mai multe

rădăcini secundare, subțiri. - se întâlnesc la păpădie, lucernă, rapiță, morcov, fasole, trifoi.

-firoase: - au toate rădăcinile de aceeași grosime și lungime - rădăcina principală dispare de timpuriu, fiind înlocuită de un

mănunchi de rădăcini egal dezvoltate - se întâlnesc la grâu,secară,lalea

-rămuroase: - rădăcinile secundare sunt aproape la fel de lungi și de groase ca și rădăcina principală

- se întâlnesc la stejar, fag, brad - adentive: - în anumite condiții, la unele plante, iau naștere pe tulpini sau frunze

- exemplu: iedera

Alcatuirea externă a vârfului rădăcinii de la vârf spre bază: - scufia: acoperă şi protejează vârful rădăcinii.

-zona netedă zona de creştere reprezintă zona de creștere în lungime a rădăcinii -zona absorbantă : are aspectul unui manșon și este alcătuită din așa numiții perișori absorbanți; aceștia asigură absorbţia apei cu sărurile minerale; -zona aspră reprezintă partea bazală a foștilor perișori absorbanți.

Voi efectua desene la tablă pentru fiecare tip de rădăcină și alcătuirea externă a rădăcinii..

Page 7: Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia