Proiect Didactic Clasa a 5 a a 2 religie

10
6 PROIECT DIDACTIC Şcoala Gimnazială Drăguşeni Profesor: Apetrei Emanuel Data: 25 martie 2015 CLASA: a V – a Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de învățare: Mântuitorul Hristos – Învăţătorul desăvârşit Titlul lecției: Să fim prevăzători – Pilda celor zece fecioare Tipul lecției: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Durata: 50 minute Competenţe generale: 1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului; 2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare; 3. Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente; 4. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri. Competenţe specifice: 1.2. Identificarea, în pildele studiate, a modalităţilor de relaţionare cu Dumnezeu; 2.1. Integrarea corectă a termenilor religioşi, specifici temelor studiate, în diferite contexte de comunicare; 2.2. Comunicarea clară şi corectă a conţinutului şi mesajului moral-religios din textele studiate;

description

religie proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic Clasa a 5 a a 2 religie

Page 1: Proiect Didactic Clasa a 5 a a 2 religie

6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială DrăguşeniProfesor: Apetrei EmanuelData: 25 martie 2015CLASA: a V – a Disciplina: Religie OrtodoxăUnitatea de învățare: Mântuitorul Hristos – Învăţătorul desăvârşitTitlul lecţiei: Să fim prevăzători – Pilda celor zece fecioareTipul lecţiei: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţeDurata: 50 minute

Competenţe generale:1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului;2. Utilizarea adecvată a limbajului din sfera valorilor religioase în diferite contexte de comunicare;3. Manifestarea valorilor şi a cunoştinţelor religioase în propriile atitudini şi comportamente;4. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri.

Competenţe specifice:1.2. Identificarea, în pildele studiate, a modalităţilor de relaţionare cu Dumnezeu;2.1. Integrarea corectă a termenilor religioşi, specifici temelor studiate, în diferite contexte de comunicare;2.2. Comunicarea clară şi corectă a conţinutului şi mesajului moral-religios din textele studiate;3.2. Identificarea învăţăturilor morale care se desprind din pildele Mântuitorului;3.5. Identificarea şi selectarea informaţiei relevante pentru o temă dată, pe paginile web recomandate de profesorul de religie;4.1. Integrarea în comportamentul cotidian, a învăţăturilor morale cuprinse în pildele Mântuitorului.

Competenţe derivate: C1 – Rezumarea conţinutului pildei / parabolei; C2 – Explicarea simbolurilor din pildă; C3 – Precizarea motivului necunoaşterii timpului celei de-a doua veniri a Mântuitorului; C4 – Prezentarea modalităţilor de pregătire pentru întâmpinarea Mirelui; C5 – Formularea învăţăturilor folositoare progresului în viaţa spirituală;

Page 2: Proiect Didactic Clasa a 5 a a 2 religie

6

COMPETENŢE FORMATIV – EDUCATIVE: O6 – Formarea comportamentului religios – moral în vederea întâmpinării Mirelui; O7 – Manifestarea intenţiaei de a aplica învăţăturile în viaţa zilnică.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode şi procedee: – conversaţia, explicaţia, lectura biblică, povestirea,

- exerciţiul, observarea dirijată, problematizarea, dramatizarea;Mijloace de învăţământ:

- Videoproiector, Sfânta Scriptură, Caiet special pentru elevi, fişe de lucru; Forme de organizare: activitate frontală;

Bibliografie:

~ Noul Testament cu Psalmii, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2006; ~ Cucoş, Constantin, “ Psihopedagogie pentru examenele de definitivat şi gradele didactice “ , Editura Polirom, Iaşi, 1998; Leon, Magdan, “ Cele mai frumoase pilde şi povestiri creştin – ortodoxe “ , Editura Aramis, Bucureşti, 1998, pag. 84;

~ Muha, Camelia, Religie creştin – ortodoxă, caiet pentru elevi, clasa a V-a, Editura Sfântul Mina, Iaşi, 2012;~ Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Prof. Monica Opriş, Prof. Dorin Opriş, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba-Iulia, 2000;

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. crt.

Momentele lecţiei

C.D. CONŢINUTUL INSTRUCTIV - EDUCATIV TimpMetode şi procedee

Mijloace de învăţământ

EvaluareForme de

organizare

I.Momentul

organizatoric

- salutul;-rostirea rugăciunii de început de către elevi, împreună cu profesorul;- notarea absenţelor – interesarea de cei care lipsesc;- pregătirea pentru începerea orei – managementul clasei;

5min.

conversaţia;

exerciţiul;

activitatefrontală;

Page 3: Proiect Didactic Clasa a 5 a a 2 religie

6

II.Actualizarea

cunoştinţeloranterioare

~ Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din lecţia anterioară. ,,Ce lecţie am învaţat săptămâna trecută la ora de religie?” - Rugăciunea curată – Pilda vameşului şi a fariseului;

,,Ce învăţături desprindem din această pildă? “ - adevărata rugăciune este cea însoţită de pocăinţă; - vameşul este modelul celui care se roagă curat; - rugăciunea fariseului nu este o laudă adusă lui Dumnezeu, ci o laudă de sine;

5min.

conversaţia;

activitate frontală şi

individuală;

aprecieri verbale;

III.

Pregătirea aperceptivă a

elevilor

,,Ce urăşte şi ce iubeşte Dumnezeu?” - Dumnezeu urăşte slava deşartă şi iubeşte smerenia;

1min.

conversaţia;

activitatefrontală;

aprecieri verbale;

IV.

Anunţarea titlului şi a

competenţelor urmărite

C1C2C3C4C5C6C7

~ Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul noii lecţii: ,,Să fim prevăzători - Pilda celor zece fecioare ” ( Matei 25, 1-13 )

Astăzi vom vorbi despre modul în care ne putem pregăti pentru a doua venire a Mântuitorului ( a Mirelui ), tocmai pentru a nu ne surprinde nepregătiţi şi vom încerca să formulăm, împreună, învăţăturile acestei pilde. Nu uitaţi, e important să le aplicăm în viaţa zilnică şi, mai ales, să-i învăţăm şi pe alţii.

4min.

expunerea;activitatefrontală;

V. Comunicarea /însuşirea

noilor cunoştinţe C1

Profesorul prezintă elevilor un power point despre Pilda celor zece fecioare.

Profesorul citeşte expresiv pilda. Se explică cuvântul “ priveghere “ – “ rugăciune făcută la

ceas târziu de noapte “ Profesorul cere elevilor să identifice personajele şi să

rezume conţinutul pildei. Profesorul alege dintre elevi povestitorul, mirele şi un

slujitor. Ceilalţi elevi vor fi împărţiţi în două grupe, una reprezentând fecioarele înţelepte şi alta, fecioarele

15min. lectura

biblică;

explicaţia;

povestirea;

Videoproiectoractivitate frontală;

Page 4: Proiect Didactic Clasa a 5 a a 2 religie

6

C2

C3

neînţelepte. Apoi, cere elevilor să citească pe roluri această pildă. Se va purta o conversaţie cu copiii:“ Pe cine credeţi că reprezintă Mirele? “ - pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos;“ Cine sunt fecioarele? “ - oamenii chemaţi la Judecată;“ Ce oameni sunt reprezentaţi prin fecioarele înţelepte? “ - creştinii ce se îngrijesc de sufletul lor;“ Dar prin fecioarele neînţelepte? “ - oamenii nepăsători faţă de mântuire;“ De unde ştim că fecioarele înţelepte erau pregătite pentru nuntă? “ - aveau candele împodobite şi pline cu undelemn;“ Ce simbolizează candela fiecărei fecioare? “ - sufletul omului;“ Dar untdelemnul, ce simbolizează? “ - faptele bune săvârşite de om;“ Ce răspândeşte candela în jur, când este aprinsă? “ - lumină; Precizare : iată răspunsul Mântuitorului dat Sfinţilor

Apostoli, care L-au întrebat despre momentul precis (data) al sfârşitului lumii: “ De ziua şi ceasul acela nimeni nu ştie, nici nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl “

( Matei 24, 36 ). “ De ce nu trebuie să ştie oamenii timpul celei de-a doua veniri a lui Iisus Hristos? “ - pentru a se pregăti continuu să-l întâmpine pe Mirele Bisericii;

dramatizarea

observarea dirijată;

conversaţia;

explicaţia;

Sfânta Scriptură;

Sfânta Scriptură;

activitate individuală;

activitate frontală;

aprecieri verbale;

activitate frontală;

VI. Fixarea cunoştinţelor C4

C5

~ Cum numai Dumnezeu ştie când va fi sfârşitul veacurilor, trebuie să fim întotdeauna pregătiţi pentru întâmpinarea Mirelui. Pregătirea se face prin spovedanie, Sfânta Împărtăşanie şi prin rugăciune neîncetata care, ca o candelă pururea aprinsă, ne luminează viaţa.Precizere: în cultul ortodox există o slujbă care se numeşte miezonoptică, pentru că se săvârşeşte la miezul nopţii. Troparele acestei slujbe ne amintesc de Mirele care soseşte pe neaşteptate,

10min.

conversaţia;

lectura;

Page 5: Proiect Didactic Clasa a 5 a a 2 religie

6

în miezul nopţii, şi ne îndeamnă la pregătire permanentă prin fapte bune.Profesorul cântă elevilor ,,Iată mirele vine ...”Trebuie să fim pregătiţi, căci nu se ştie clipa în care va veni Mântuitorul să judece pe cei vii şi pe cei morţi şi să răsplătească pe fiecare după faptele sale.

Profesorul împarte fişe de lucru elevilor

,, Numerotează în ordine cronologică ideile principale ale lecţiei”

Iisus relatează Pilda celor zece fecioare.

Cele zece fecioare aşteaptă sosirea Mirelui.

Sfinţii Apostoli solicită Mântuitorului să le descopere

momentul sfârşitului veacului.

Fecioarele înţelepte pregătesc candelele cu untdelem.

Mirele soseşte la nuntă.

Fecioarele înţelepte întâmpină Mirele.

Fecioarele neînţelepte pleacă sa cumpere untdelemn.

Mirele nu recunoaşte fecioarele neînţelepte.

Fecioarele neînţelepte nu-şi pregătesc suficient

untdelemn.

Fecioarele neînţelepte nu sunt primite la nuntă.

,, Toţi oamenii au sufletul împodobit cu fapte bune? “ - nu, mai sunt şi unii care se aseamănă cu fecioarele neînţelepte;“ De unde trebuie să-şi procure untdelemnul fecioarele neînţelepte? “ - de la cei ce vând;“ Când trebuie să adunăm, noi, fapte bune? “ - când suntem în viaţă, după aceea nu mai putem;“ Ce se întâmplă cu cei care mor nepregătiţi? “

conversaţia

fişa de lucru

aprecieri verbale;

activitate frontală;

Page 6: Proiect Didactic Clasa a 5 a a 2 religie

6

- nu sunt primiţi în Împărăţia Cerurilor, rămân afară;“ De ce nu trebuie să ştie oamenii timpul celei de-a doua veniri a lui Iisus Hristos? “ - pentru a se pregăti continuu să-l întâmpine pe Mirele Bisericii;

VII.

Precizarea şi explicarea

temei pentru acasă

Temă: exerciţiul III din fişa de lucru2

min.explicaţia;

activitate frontală;

VIII.Încheierea activităţii

- rugăciunea;- salutul;- se mulţumeşte elevilor pentru contribuţia adusă în desfăşurarea orei; 3

min.

activitate frontală;

aprecieri verbale;

activitate frontala;

Schiţa tablei

Să fim prevăzători – Pilda celor zece fecioare Data

“ priveghere “ – “ rugăciune făcută la ceas târziu de noapte “

Simbolurile pildei

nunta Împărăţia lui Dumnezeu

mirele Mântuitorul Iisus Hristos

fecioarele înţelepte creştinii ce se îngrijesc de sufletul lor

fecioarele neînţelepte oamenii nepăsători faţă de mântuire

candela sufletul

untdelemnul faptele bune

Învăţătura: Trebuie să fim pregătiţi, căci nu se ştie clipa în care va veni Mântuitorul să judece pe cei vii şi pe cei morţi şi să răsplătească pe fiecare după faptele

sale.