Proiect Didactic Asa Da Asa Nu

8
PROIECT DIDACTIC Educatoare :Stefan Ramona Grupa: mare Denumirea activitatii: Educatie rutiera Tema: "Asa da, asa nu!" Tipul activitatii:consolidare Mijloc de realizare: convorbire Scopul activitatii: Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor situatii specifice circulatiei rutiere. Obiective operationale: a) cognitive: La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie: - sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor; - sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra, semafor); - sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo unde nu exista indicatoare de circulatie; - sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de pietoni; - sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie; - sa nu foloseasca strada ca loc de joaca; - sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor la 1

description

;

Transcript of Proiect Didactic Asa Da Asa Nu

Page 1: Proiect Didactic Asa Da Asa Nu

PROIECT DIDACTIC

Educatoare :Stefan RamonaGrupa: mare Denumirea activitatii: Educatie rutiera Tema: "Asa da, asa nu!"Tipul activitatii:consolidareMijloc de realizare: convorbireScopul activitatii:

Cunoasterea si respectarea regulilor de circulatie; utilizarea unui limbaj adecvat in prezentarea unor situatii specifice circulatiei rutiere.Obiective operationale:

a) cognitive:La sfarsitul activitatii didactice, toti copiii trebuie:

- sa cunoasca cele trei culori ale semaforului si semnificatia lor;- sa precizeze locul pe unde se poate traversa strada (zebra,

semafor);- sa cunoasca modul de asigurare pentru trecerea strazii, acolo

unde nu exista indicatoare de circulatie;- sa cunoasca semnificatia indicatoarelor: stop, trecere de

pietoni;- sa inteleaga consecintele nerespectarii regulilor de circulatie;- sa nu foloseasca strada ca loc de joaca;- sa analizeze comportamentul unor copii din imagini referitor

la respectarea regulilor de circulatie;

- sa precizeze cateva reguli referitoare la deplasarea cu mijloacele de transport in comun;

- sa-si exprime ideile proprii folosind un limbaj adecvat.b)afective: - sa participe cu interes la activitate; - sa constientizeze aprecierile.c)psiho-motorii: - sa se conformeze instructiunilor date de educatoare; - sa-si reprime tendinta de a practica miscari inutile in timpul activitatii.

Metode si procedee:observatia, ghicirea, explicatia, conversatia,problematizarea.

1

Page 2: Proiect Didactic Asa Da Asa Nu

Material didactic: imagini semnificative, fise individuale, creioane colorate, recompense.

Material bibliografic: 1. M. Ed. C.- Programa activităţilor instructiv- educative în grădiniţa de copii şi Legislaţie şi documente reglatoare, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2005.

2. Stoica, Constanţa. – Roboţel şi prietenii săi, E. D.P., Bucureşti, 1989.

3. Stoica, Constanţa.- „Semaforul –Licurici îi ajută pe cei mici”, Culegere de povestiri, poezii, cântece, scenete şi jocuri pentru copii, Direcţia de circulaţie din I. G. P.

4. I. P. J. Suceava,Serviciul poliţiei rutiere, - Ne jucăm, desenăm şi învăţăm să circulăm, Lidana, 2006

Forme de organizare: frontal si individual Locul de desfasurare: sala de clasaDurata: 30 minute

2

Page 3: Proiect Didactic Asa Da Asa Nu

DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr.Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintificStrategii didactice

Evaluare (instrumente si indicatori)

I. Captarea atentiei

Se va realiza printr-o ghicitoare:Trei ochi colorati,In cutie ferecati.Pe rand sclipesc,Pe rand soptescTrei cuvinte treiVezi seama sa iei,Pe strazi cand pasestiAstfel o patesti.

(Stopul)

Conversatia

Ghicirea

II. Reactualizarea cunostintelor

Se va realiza printr-o scurta discutie.- Unde este asezat pe strada semaforul? - Ce rol are semaforul?- Cine sunt pietonii?- Care sunt culorile semaforului?- Ce ne indica fiecare culoare?- Ce poezie am invatat despre semafor?

Conversatia

Problematizarea

III. Anuntarea temei si

enuntarea obiectivelor

Astazi copii vom discuta despre felul in care trebuie sa circulam pe strada ca pietoni respectand regulile de circulatie.

Conversatia

IV. Dirijarea procesului de

invatare

- Pe unde avem voie sa traversam strada?- Cum este marcata zebra pe strada?- Ce indicator ati observat acolo unde este marcata zebra?- Ce este desenat pe acest indicator?- Unde intalnim acest indicator?Voi arata copiilor doua imagini in care un copil traverseaza

Conversatia

Problematizarea

3

Page 4: Proiect Didactic Asa Da Asa Nu

strada.- In care imagine copilul “pietonul” respecta regulile de circulatie? Explicati.

Observatia

Nr.Crt. Evenimentul

didacticContinutul stiintific

Strategii didactice

Evaluare (instrumente si indicatori)

Voi intari raspunsurile copiilor folosind pentru imagini cuvintele:“Asa da, asa nu!” .In comuna noastra nu sunt semafoare. Ce facem inainte sa traversam strada?- Priviti aceasta imagine si spuneti ce observati!- Pe unde trebuie sa circulam?- Daca strada nu are trotuar pe unde trebuie sa circulam?- De ce circulam pe partea stanga a drumului?- Daca vrem sa mergem la oras cu ce putem ajunge acolo?- Unde este correct sa asteptam autobuzul?- Cand urcam in autobuz?Da copii, urcam in autobus cand este oprit si niciodata din mersul mijlocului de transport.- Unde va puteti juca fara sa va puneti viata in pericol?- Care sunt aceste locuri?Voi prezenta doua imagini si voi cere copiilor sa poarte discutii pe marginea lor.Voi intari raspunsurile copiilor din nou prin:“Asa da, asa nu!” indicand imaginea corecta sip e cea incorecta.- Cine se ocupa de respectarea regulilor de circulatie atat de catre pietoni cat si de catre mijloacele de transport?Da acolo unde nu exista semafor agentul de circulatie este cel care dirijeaza circulatia pentru a nu se produce aglomerari de

Explicatia

Conversatia

Problematizarea

Conversatia

Explicatia

Problematizarea

Explicatia

4

Page 5: Proiect Didactic Asa Da Asa Nu

autovehicole si pentru a nu fi accidentati pietonii.

Nr.Crt.

Evenimentul didactic

Continutul stiintificStrategii didactice

Evaluare (instrumente si indicatori)

Daca nu respectam regulile de circulatie agentul ne poate amenda.

Explicatia

V Evaluare Se va realiza cu ajutorul

fiselor individuale. Sarcina fisei este urmatoarea:“Colorati ochii semaforului!”

Explicatia “Colorati ochii semaforului!”

VI Incheierea activitatii

Dupa ce voi strange fisele, voi face aprecieri generale si individuale asupra modului cum s-a desfasurat activitatea dupa care voi acorda recompense copiilor.

Explicatia

5