Proiect didactic: Apele Americii de Nord

16
MINISTERUL EDUCAȚIEI AL REPUBLICII MOLDOVA DIRECȚIA ÎNVĂȚĂMÎNT, TINERET ȘI SPORT UNGHENI I.P. GIMNAZIUL FRĂSINEȘTI Proiect didactic la geografia continentelor şi oceanelor clasa a VII-a Subiectul lecţiei: Apele de suprafață ale Americii de Nord

description

Proiect didactic la geografie

Transcript of Proiect didactic: Apele Americii de Nord

Page 1: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

MINISTERUL EDUCAȚIEI AL REPUBLICII MOLDOVADIRECȚIA ÎNVĂȚĂMÎNT, TINERET ȘI SPORT UNGHENI

I.P. GIMNAZIUL FRĂSINEȘTI

Proiect didacticla geografia continentelor şi oceanelor

clasa a VII-a

Subiectul lecţiei:Apele de suprafață ale Americii de Nord

Gimnaziul Frăsinești2014

Proiect didactic

Page 2: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

Disciplina: GeografieClasa: a VII-aData: Durata: 45 minInstituția: Gimnaziul FrăsineștiTipul lecției: mixtProfesor: Beschieru CristinaSubiectul lecției Apele de suprafață ale Americii de Nord

Competențe specific ale disciplinei Geografie1. Utilizarea termenilor specifici în prezentarea și explicarea informației geografice2. Raportarea conținuturilor geografice la un suport cartografic și grafic. Citirea și

interpretarea hărții geografice

Subcompetențe:1. Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adegvată a termenilor geografici.2. Utilizarea posterului, proiectului și a altor metode complexe la caracterizarea

particularităților ce țin de componentele naturale ale continentelor.Obiective operaționale: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:O1 – să definească noțiiunile:regim hidrografic, cumpăna apelor, căderea rîului studiind un fragment de text;O2 – să determine poziția bazinelor hidrografice în cadrul continentului , analizînd harta;O3 – să caracterizeze un rîu în baza unui algoritm;O4 – să aprecieze rolul apelor în cadrul mediului natural al continentului,completînd o schemă.Strategii didactice.-metode/ procedee/ tehnici: conversaţia euristică, analiza hărţii, lucrul cu harta, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, problematizarea, tabelul ,,Cauză-efect”, prezentare power point, descrierea, algoritmizarea, lucru cu climograma, rebus,lucru cu harta contur,-mijloace de instruire: manualul şcolar, harta, computerul:-materiale necesare: harta fizică a Americii de Nord, harta climatică, fise de lucru, atlasele geografice, imagini.Forme de activitate: individuală, frontală, în grup.Tipuri/ metode/ tehnici de evaluare: evaluarea curentă, conversaţia de verificare, repovestirea, analiza schemelor,jocul evaluativ, rebus.

Desfășurarea lecției

Page 3: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

Etapele lecţiei O Activitatea profesorului Acticitatea elevului Metode

Evaluare

a

V

erif

icar

ea

.

tem

ei d

e ac

asă

Salutul reciproc.Clasa este împărțită în 3 grupe.-Grupă I vor analiza fișele cu climograme (anexa 2)și vor determina zonele climatice.-grupel II și III vor rezolva un rebus și zona climatică de pe vertical o va descrie. (anexa1)Între timp profesoru numește un elev să aleagă un plic și în depenteță de culoarea plicului să descrie zona climatică cu aceeași culoare de pe harta. climatică

Elevii din 1 grupă analizează independent fișele cu climograme și noteaza zona climatică specific. Elevii din grupa II și III rezolvă rebusul propus, și un reprezentant din grupă va descrie zona climatică de pe verticala rebusului. Elevul descrie zona climatică la harta Climatică după plicul ales

Conver sația,Lucru în grup,Rebus,Lucru cu climogrameleLucru cu harta

Com

plet

area

reb

usul

ui,

conv

ersa

ţia

de v

erif

icar

e

Evo

care

Prezentarea Power Point Anunț subiectul lecției și obiectivele.

Elevii notează în caiet tema

Page 4: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

Rea

liza

rea

sens

ului

Amintiți-vă ce includ apele de suprafață.. Studiind textul de la rubrica Termeni-cheie, explicați ce înțelegeți prin regim hidrologic, căderea rîului și cumpăna apelor Analizați harta bazinelor de scurgere din America de Nord și identificați bazinele de scurgere din cadrul acestui continent.În bazinul Oceanului Atlantic se varsă cele mai multe rîuri, majoritatea fiind scurte și bogate în apă, cu excepția sistemului fluvial Mississipi. Rîurile bazinului Oceanului Pacific sînt scurte, rapide cu văi înguste și adînci, cu numeroase cascade, cu alimentare mixtă. Rîurile bazinului Oceanului Arctic sînt tinere, cu numeroase praguri și numeroase lacuri cu alimentare preponderant nivală. Cea mai mare parte a anului aceste rîuri sînt acoperite cu gheață. Din cadrul bazinului endoreic fac parte rîurile care se varsă în lacurile fără scurgere ale Marelui Bazin. Cum credeți, care bazin de scurgere din

cele numite au o suprafață mai mare? Propun ca elevii sa lucreze în grup,

fiecare grup alege cite o fișă cu un bazin de scurgere. Numiți și găsiți rîurile din cadrul bazinului de scurgere ales. Fiecare grupă depune pe harta contur rîurile.

Numiți factorii care determină particularitățile rîului, întocmiți o schema.

Fiecare membru a grupei alege fisa în baza căreia caracterizarea rîul după algoritm: elevii cu numărul 1.- r.Mississipi

2.-r.Yukon3.-rîul Mackenzie4.-rîul Colorado5.-rîul Rio Grande

Analizați fig1.42 pag.30 „Clasificarea lacurilor după originea chiuvetei”

Analizați harta fizică determinați poziția lacurilor în cadrul continentului.

Analizați harta fizică,descoperiți regiunile Americii de Nord bogate în lacuri.

Analizați fig.1.41 Profil de la Marele Lacuri pînă la Oceanul Atlantic pag.30, numiți lacurile care constituie Marele Lacuri

Ghețarii asigură cea mai mare parte a apei pentru rîurile și lacurile învecinate.

Numiți rolul apelor de suprafață, completînd schema Anexa 4

Elevii raspund la întrebări

Elevii lucrează în grup

Elevii analizează harta bazinelor de scurgere și numesc bazinele:

1. Bazinul Oceanului Atlantic2. Bazinul Oceanului Pacific3. Bazinul Oceanului Arctic4. Bazinul endorei

Elevii ascultă și fac notițe în caiet

Elevii își spun părerea

Elevii lucrează în grup,găsesc cele mai mari rîuri din bazinele de scurgere numite și le pun pe harta contur.

Elevii numesc factorii și întocmesc o schema.

Elevii caracterizează rîurile după algoritm

Elevii analizează fig1.42 pag.30 „Clasificarea lacurilor după originea chiuvetei”

Elevii lucrează cu atlasul, analizează harta fizică

Elevii numesc lacurile ce alcatuiesc Marele Lacuri

Elevii numesc importanța apelor.

Conversația euristică, Lucru în grup

Lucru cu harta

Analiza

Descrierea

Conversația euristică,Lucru în grupLucru cu harta conturSchemăAlgoritmizarea,

Analiza

Lucru cu harta

ciorchinelor

Evaluare curentă

Analiza hărţii climatice

Conversaţia de verificare

Evaluare curentă

Page 5: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

Ref

lecţ

iaCompletați tabelul cauză- effect din fișă (anexă5)Cite un elev extrage din sacul cu scrisori o scrisoare unde vor fi indicat conturul unui rîu sau lac studiat la lecție, elevii vor fi nevoiți să lipească pe harta mută de pe tablă

Elevii completează tabelul cauză-efect

Elevii lipesc rîurile și lacurile pe harta mută.

Lucru cu hartaproblimatizarea

Evaluare curentă

Not

area

Aprecierea rezultatelor elevilor

Ext

inde

rea

Tema pentru acasă:1. Tema 7: Apele de suprafață, pag. 27-302. Depuneți pe harta contur rîurile și

lacurile (continuare)3. Notați deosebirile dintre rîurilor

Mississipi și Nil conform criteriile propuse.( anexa 6)

Elevii notează în caiet

Anexa 1.Fișă de lucru

1. F I Z I C O - G E O G R A F I C I

2 T O R N A D E

3 D I N A M I C I

4 R A D I A T I V I

5 M A R I A T O

6 C A L I F O R N I E I

7 P O L A R A

Page 6: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

8 S U B T R O P I C A L Ă

9

10

11

12

M E X I C

P A C I F I C

B E A U F O R T

L A B R A D O R

13 S U B E C U A T O R I A L Ă

1. Factori ce determină formarea climei în America de Nord2. Contopirea maselor de aer rece cu cea caldă formează?3. Factori ce determină formarea climei în America de Nord4. Factori ce determină formarea climei în America de Nord5. Capul extrem de sud a Americii de Nord6. Curent rece din oceanul Pacific, ce influențează la formarea climei în partea vestică.7. Zonă climatică unde domină iarna îndelungată și aspră și vara scurtă.8. Zona climatică cu mase de aer tropicale în timpul verii și mase de aer temperat - iarna.9. Golf din sudul Americii de Nord.10. Oceanul ce scaldă partea de vest a continentului.11. Mare din nordul continentului.12. Peninsulă din partea de Nord-Est13. Zonă climatică ce ocupă extremitatea sudică

1. -

2

3

4

5

6

7

8

Page 7: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

9

10

11

12

13

1. Factori ce determină formarea climei în America de Nord2. Contopirea maselor de aer rece cu cea caldă formează?3. Factori ce determină formarea climei în America de Nord4. Factori ce determină formarea climei în America de Nord5. Capul extrem de sud a Americii de Nord6. Curent rece din oceanul Pacific, ce influențează la formarea climei în partea vestică.7. Zonă climatică unde domină iarna îndelungată și aspră și vara scurtă.8. Zona climatică cu mase de aer tropicale în timpul verii și mase de aer temperat - iarna.9. Golf din sudul Americii de Nord.10. Oceanul ce scaldă partea de vest a continentului.11. Mare din nordul continentului.12. Peninsulă din partea de Nord-Est13. Zonă climatică ce ocupă extremitatea sudică.

1.

2

F I Z I C O - G E O G R A F I C I

T O R N A D E

3 D I N A M I C I

4

5

R A D I A T I V I

S U B T R O P I C A L A

6C A L I F O R N I A

7 A T L A N T I C

C A R A I B I L O R

Page 8: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

8

9

10

T R O P I C A L Ă

C H A R L E S

1. Factori ce determină formarea climei în America de Nord2. Contopirea maselor de aer rece cu cea caldă formează?3. Factori ce determină formarea climei în America de Nord4. Factori ce determină formarea climei în America de Nord5. Zona climatică cu mase de aer tropicale în timpul verii și mase de aer temperat - iarna.6. Peninsulă din partea de vest a continentului.7. Ocean ce scaldă continentul în partea de Est8. Mare ce scaldă partea de sud a continentului9. Zonă climatică ce este determinată de influiența maselor de aer tropical și a alizeelor10. Capul extrem de est a Americii de Nord.

1.

2

3

4

5

6

Page 9: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

7

8

9

10

1. Factori ce determină formarea climei în America de Nord2. Contopirea maselor de aer rece cu cea caldă formează?3. Factori ce determină formarea climei în America de Nord4. Factori ce determină formarea climei în America de Nord5. Zona climatică cu mase de aer tropicale în timpul verii și mase de aer temperat - iarna.6. Peninsulă din partea de vest a continentului.7. Ocean ce scaldă continentul în partea de Est8. Mare ce scaldă partea de sud a continentului9. Zonă climatică ce este determinată de influiența maselor de aer tropical și a alizeelor10. Capul extrem de est a Americii de Nord.

Anexa 2Fișă de lucru

1. Analizează climograma și numește zona climatică

Page 10: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

2. Analizează climograma și numește zona climatică

3. Analizează climograma și numește zona climatică

Page 11: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

4. Analizează climograma și numește zona climatică

5. Analizează climograma și numește zona climatică

Page 12: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

Anexa 3Algoritmul de caracterizare geografică a unui rîu

Page 13: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

1. Denumirea rîului 2. Poziția rîului în cadrul continentului3. Direcția de curgere.4. Izvorul rîului5. Unitățile de relief traversate de rîu6. Afluienții principali ai rîului7. Tipul de alimentație

Anexa 4

Anexa 4Relațiile dintre particularitțățile apelor și cauzele ce le determină

Nr. Particulazrități Cauza

1. Sunt multe rîuri mari Suprafața mare a continentului

2. Rețeaua hidrografică este repartizată neuniform Precipitațiile atmosferice sunt repartizate neuniform

3. În albiile rîurilor sunt multe praguri și cascade. Rîurile străbat munți și podișuri

4. Majoritatea rîurilor se varsă în Oceanul Atlantic În vestul continentului sunt munții Cordilieri

5. Rîurile din Estul extracordilieri au orientarea meridională iar cele din Vest - latitudională

Datorită înclinării rfeliefului

6. Pe rîul Mississipi deseori au loc mari inundații. Cad ploi torențiale și topirea zăpezii din munți

Relațiile dintre particularitțățile apelor și cauzele ce le determină

Rolul apelor

Pozitiv

apă potabilă

agricultură

industrie

formarea reliefului

turism

energie electrică

Negativ inundații

Page 14: Proiect didactic: Apele Americii de Nord

Nr. Particularități Cauza

1. Sunt multe rîuri mari

2. Rețeaua hidrografică este repartizată neuniform

3. În albiile rîurilor sunt multe praguri și cascade.

4. Majoritatea rîurilor se varsă în Oceanul Atlantic

5. Rîurile din Estul extracordilieri au orientarea meridională iar cele din Vest - latitudională

6. Pe rîul Mississipi deseori au loc mari inundații.

Anexa 5Notați deosebirile dintre rîurilor Mississipi și Nil conform criteriile propuse.

Criterii Mississipi Nil

Poziția geografică:a) În ce parte a continentului

este situatb) Izvorul, direcția, gura de

vărsare, lungimeac) Bazinul de scurgere

Zonele climatice străbătute

Surse de alimentare și regimul rîului.