proiect didactic activitate plastica

6
GRADINITA ASCHIUTA 2003 GRUPA : MICA „ CIUPERCUTELE” EDUCATOARE: GEORGIANA NITU SANDULOVICI DATA: PROIECT DIDACTIC NIVEL I – Grupa mica TEMA ANUALA:Cum este/a fost si va fi aici pe pamant?” TEMA SAPTAMANII: “Animale domestice” DOMENIUL DE ACTIVITATE : Domeniul estetic si creativ CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate plastica TEMA ACTIVITATII : „ Dalmatianul ’’ –punctul si pata de culoare TIPUL ACTIVITATII: consolidare de priceperi si deprinderi MIJLOC DE REALIZARE : Dactilopictura SCOPUL ACTIVITATII : dezvoltarea imaginaţiei creatoare; dezvoltarea simţului estetic şi critic; consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare prin tehnica dactilopicturii; OBIECTIVE OPERATIONALE : sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie ; să realizeze cu ajutorul degetului arătător puncte pe suprafaţa dată, respectand indicatiile primite să fixeze pe suprafaţa de lucru pata de culoare, prin apăsare; sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor, motivandu-si parerea. STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee: exercitiul,conversatia, explicatia, analiza,demonstratia, observatia Material didactic:plansa model, acuarele, servetele de hartie, pahare cu apa, tableta (secventa din filmul „101 dalmatieni”)

description

dactilopictura "Dalmatianul"

Transcript of proiect didactic activitate plastica

GRADINITA ASCHIUTA 2003GRUPA : MICA CIUPERCUTELEEDUCATOARE: GEORGIANA NITU SANDULOVICIDATA:

PROIECT DIDACTIC

NIVEL I Grupa micaTEMA ANUALA: Cum este/a fost si va fi aici pe pamant?TEMA SAPTAMANII: Animale domestice DOMENIUL DE ACTIVITATE : Domeniul estetic si creativCATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate plastica TEMA ACTIVITATII : Dalmatianul punctul si pata de culoareTIPUL ACTIVITATII: consolidare de priceperi si deprinderiMIJLOC DE REALIZARE : Dactilopictura

SCOPUL ACTIVITATII : dezvoltarea imaginaiei creatoare; dezvoltarea simului estetic i critic; consolidarea deprinderii tehnice de a realiza o lucrare prin tehnica dactilopicturii;

OBIECTIVE OPERATIONALE : sa denumeasca materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie ; s realizeze cu ajutorul degetului arttor puncte pe suprafaa dat, respectand indicatiile primite s fixeze pe suprafaa de lucru pata de culoare, prin apsare; sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si a colegilor, motivandu-si parerea.

STRATEGII DIDACTICE

Metode i procedee: exercitiul,conversatia, explicatia, analiza,demonstratia, observatia Material didactic:plansa model, acuarele, servetele de hartie, pahare cu apa, tableta (secventa din filmul 101 dalmatieni)

FORMA DE ORGANIZARE: frontal si individual

DURATA: 10-15minute MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Botez S., Solovastru D., Atlas cu elemente de limbaj plastic: indrumator pentru educatoare, Ed. Aramis Print, Bucuresti, 2007 Curriculum pentru nvmntul precolar , Editura DIDACTIC PUBLISHING HOUSE, 2009

EvenimentulDidactic Continutul Instructiv- EducativMetode Si ProcedeeEvaluare

Moment organizatoric Pentru ca activitatea sa se desfasoare in bune conditii, se vor realiza:- aerisirea salii de grupa;- aranjarea scaunelelor si a masutelor sub forma de careu deschis;- pregatirea materialului didactic la indemana copiilor.

Captareaatentiei Se va realiza prin vizionarea unei scurte secvente din filmul 101 dalmatieni

Anuntarea temei si a obiectivelor Copiii vor fi anuntati ca ei vor realiza o lucrare intitulata DalmatianulVoi repeta tema activitatii cu 2-3 copii pentru fixarea ei.

ConversatiaExplicatia

Prezentarea continutului sidirijarea invatarii

Prezentarea plansei modelEducatoarea prezinta plansa model copiilor: conturul unui catel este decorat cu puncte negre, realizate prin tehnica dactilopicturii. Cainele de culoare alba cu puncte negre se numeste dalmatian.

Intuirea materialului.Incurajez copiii sa enumere materialul primit .

Explicarea si demonstrarea modului de lucruVoi prezenta copiilor modelul realizat de mine insistand asupra tehnicilor de lucru si ordinea efectuarii lor. Explic si demonstrez tehnica de lucru: mai intai pun degetul aratator in apa, dupa care il pun in culoare, apoi se asaza pe corpul catelului, obtinandu-se astfel o bulina. Se repeta acelasi lucru obtinand alte buline, pentru a dactilopicta tot corpul catelului .Educatoarea face copiilor unele recomandari privind modul de lucru: sa lucreze frumos si ingrijit, sa nu murdareasca masa si sa nu se pateze.Va fi solicitat un copil sa descrie tehnica de lucru, pentru a se verifica daca toti copiii au inteles ceea ce au de facut

Exercitii de incalzire a muschilor mici ai mainii:-inchidem si deschidem pumnii; rotim pumnii; ne spalam pe maini; ploua, picura, tuna, apare soarele

Executarea propriu-zisa a lucrarii

Copiii lucreaza individual la realizarea lucrarii.Se supravegheaza copiii in timp ce lucreaza, (pozitia corpului in timpul lucrului) se ofera explicatii suplimentare si sprijin celor care necesita, stimuleaza verbal copiii, in vederea realizarii lucrarilor in timpul propus. Cand majoritatea copiilor au finalizat lucrarile, se anunta incheierea lucrului

ExplicatiaConversatiaObservatia

DemonstratiaExplicatia Conversatia

ConversatiaexercitiulObservarea Comporta-mentelui nonverbal

Evaluare frontala

Aprecieri asupra executarii miscarilor

Se considera performanta daca toti copiii respecta tehnica de lucru.

Evaluarea activitatiiAnaliza lucrarilor realizateSe numeste un copil care alege o lucrare si motiveaza de ce ii place acea lucrare. Vom expune lucrarile, copiii vor fi antrenati in analiza lucrarilor proprii si ale colegilor. Cei care au lucrat corect, frumos si ordonat vor fi aplaudati.ExercitiulConversatia Individuala

Se fac aprecieri individuale

Incheierea activitatii Se adreseaz copiilor ntrebri legate de activitatea desfurat. Se fac aprecieri privind modul de realizare a lucrrilor i asupra comportamentului copiilorConversatia Se fac aprecieri privind modul de realizare a lucrrilor i asupra comportamentului copiilor