PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web...

27
Proiect didactic Algoritm introductiv Clasa : a II –a Aria curriculară : Arte Disciplina : Educaţie muzicală Unitatea de învăţare : ’’Timbrul.Structura cântecului’’ Tema :Structura cântecului:strofă,refren,melodie Subiectul lecţiei : verificare :cântecul’’O,vino mai cu soare!’’ predare : cântecul’’Ştefan,Ştefan,domn cel Mare’’ Tipul lecţiei :mixtă Obiective de referinţă : 3.1,3.2,3.3,3.4 Obiective operaţionale : Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : O1-să interpreteze corect/expresiv cântecul’’O,vino mai cu soare!’’ ; O2-să asculte interpretarea model a cântecului ’’Ştefan,Ştefan,domn cel Mare’’ ; O3-să identifice corect elementele de structură ale noului cântec; O4-să diferenţieze corect linia melodică a strofelor de cea a refrenului; O5-să explice ,cu ajutorul cuvintelor proprii, sensul unor cuvinte/expresii din cântec; O6-să execute corect exerciţiile de respiraţie; O7-să execute corect exerciţiile vocale necesare încălzirii vocii; O8-să memoreze versurile noului cântec; O9-să-şi însuşască corect linia melodică a noului cântec . Strategii didactice: a).metode şi procedee : conversaţia,explicaţia, demonstraţia,exerciţiul;

Transcript of PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web...

Page 1: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Proiect didactic

Algoritm introductiv

Clasa : a II –a Aria curriculară : ArteDisciplina : Educaţie muzicalăUnitatea de învăţare : ’’Timbrul.Structura cântecului’’Tema :Structura cântecului:strofă,refren,melodieSubiectul lecţiei : verificare:cântecul’’O,vino mai cu soare!’’ predare : cântecul’’Ştefan,Ştefan,domn cel Mare’’Tipul lecţiei :mixtăObiective de referinţă : 3.1,3.2,3.3,3.4

Obiective operaţionale : Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : O1-să interpreteze corect/expresiv cântecul’’O,vino mai cu soare!’’ ; O2-să asculte interpretarea model a cântecului ’’Ştefan,Ştefan,domn cel Mare’’ ; O3-să identifice corect elementele de structură ale noului cântec; O4-să diferenţieze corect linia melodică a strofelor de cea a refrenului; O5-să explice ,cu ajutorul cuvintelor proprii, sensul unor cuvinte/expresii din cântec; O6-să execute corect exerciţiile de respiraţie; O7-să execute corect exerciţiile vocale necesare încălzirii vocii; O8-să memoreze versurile noului cântec; O9-să-şi însuşască corect linia melodică a noului cântec .

Strategii didactice:a).metode şi procedee : conversaţia,explicaţia, demonstraţia,exerciţiul;b).mijloace de învăţământ : fişe cu versurile noului cântec,portretul lui Ştefan cel Mare;

c).forme de organizare : frontal,individual,pe grupe.

Bibliografie : Programa pentru educaţie muzicală-clasa a II-a Anastasia Bălan,Corina Chirilă,Marcela Peneş,’’Educaţie muzicală-culegere de

cântece clasele I-IV’’,Bucureşti,Editura Ana,2004 Mihai Stanciu-’’Didactica postmodernă’’,Suceava,Editura Universităţii,2005

Timp : 50 minute

Page 2: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Secvenţele lecţiei

Ob. Conţinutul instructiv- educativ

Metode Mijloace deînvăţământ

Moduri deorganizare

Evaluare

Momentorganizato-ric

Captarea atenţiei

Anunţareatemei şi aobiective-loroperaţio-nale

Reactualiza-reacunoştinţelor

Prezentarea noului conţinut

Dirijarea

O1

O2

Se creează condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei.

Se realizează prin prezentarea portretului lui Ştefan cel Mare şi printr-o scurtş discuţie despre acesta:Exemplu:’’-Cine a fost Ştefan cel Mare?’’ ’’-Ce fel de domnitor a fost?’’’’-Unde a avut cetatea de scaun?’’

Pe lângă legende şi poezii,Ştefan cel Mare a inspirat şi multe cântece. Se anunţă titlul cântecului ce urmează să şi-l însuşească:’’Ştefan,Ştefan, domn cel Mare’’ Se intonează de către toţi elevii cântecul’’O,vino mai cu soare!’’(anexa 1). Voi interpreta model noul cântec(anexa 2).

Se prezintă elevilor

conversaţia

conversaţia

demonstra-ţia

portretullui Ştefancel Mare

frontal

frontal

frontal

frontal

Se evalueazăcapacitateade a participa la conversaţia cu tema Ştefan cel Mare.

Se evaluează capacitatea de a interpretaun cântecştiut.

Page 3: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

învăţării

Obţinerea performan-ţelor

O3

O4

O5

O6

O7

O8

O9

informaţii referitoare la structura cânteculu:*prezenţa strofelor;*a refrenului(versurilece se repetă dupăfiecare strofă);*ambele strofe se cântă pe aceeaşi linie melodică;*refrenul se cântă pe o altă linie melodică decât strofele; Se explică ,cu ajutorul elevilor,cuvintele/expresiile necunoscute. Se execută exerciţii de respiraţie,de încălzire a vocii şi de dicţie(anexa 3).

Se însuşeşte cântecul pe strofe,după auz,repetându-se câte două versuri de mai multe ori.

Se intonează cântecul în mai multe moduri:cântarea pe grupe(rânduri de bănci),cântarea în lanţ,(un elev cântă prima strofă,altul cântă refrenul,altul a doua strofă).

Se va realiza prinintonarea cântecului alternând cu audiţia interioară a unor versuri.

explicaţia

explicaţia

exerciţiul

fişe cuversurile cântecului

fişe cuversurile cântecului

frontal

frontal

frontal

frontal

frontal

pe grupe

frontal

Se evaluează capacitateade a explica/înţeege sensulunor cuvinte/expresii.

Se evaluează capacitatea de însuşire după auz a noului cântec.

Page 4: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Feedback-ul

Evaluarea

Încheierea lecţiei

Se va realiza prin întrebări-răspunsuri.Exemple:’’Ce cântec amînvăţat astăzi?’’’’Despre ce este vorba în cântec?’’’’Care este structura acestui cântec?/Din ce este format?’’

1-2 elevi vor interpreta individual noul cântec.

Se fac aprecieri globale şi individuale.

conversaţia

individual

frontal

Se evaluează capacitatea dea intonaindividualnoul cântec.

Page 5: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Anexa 1

O,vino mai cu soare!

1.O,vino mai cu soare!Cu verzile câmpiiŞi susur de izvoareCu floricele mii.

Refren : O!cât aş vrea să văd iar Frumoşii ghiocei Pe lunca-mpodobită Drăguţii mieluşei.

2.Să vină vremea bunăSub cerul însoritŞi firea să ne spunăCă totul s-a-nnoit.

3.Să vină păsăreleŞi-n crâng privighetoriŞi cucul să ne-ngâneVoios de mii de ori.

Page 6: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Anexa 2

Ştefan,Ştefan,domn cel Mare

Ştefan,Ştefan,domn cel Mare Seamăn pe lume nu are Decât numai mândrul soare. bis

Din Suceava când el sare bis Stă cu pieptul la hotare bis Ca un zid de apărare. bis

Lumea-ntreagă stă-n mirare Ţara-i mică,ţara-i mare Şi duşmanul spor nu are. bis

Page 7: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Anexa 3

1.Exerciţii de dicţie:-se vor face pe formule vorbite,la început pronunţate rar şi apoi din ce în ce mai repede: *Trenul pleacă de la gară

Şi străbate-ntreaga ţară.Tu,tu,tu,tu,tu.

*Bobocei,boboceiHai şla baltă dragii mei.

*Peste mare trec cocoareŞi se duc în depşrtare.

2.Exerciţii de respiraţie corectă : *mirosul florilor:copiii vor inspira nazal şi apoi vor expira bucal,pe cuvintele :’’Ce frumos miroase floarea! ’’ *zboară fulgul:elevii inspiră pen as şi expiră pe gură suflând fulgul imaginar din palmă. *stinge lumânarea

3.Încălzirea vocii:

ma me mi mo mu ta te ti to tura re ri ro ru da de di do du

a a a a a a a a a a a a a a a etc.o o o o o o o o o o o o o o oe e e e e e e e e e e e e e ei i i i i i i i i i i i i i i

Page 8: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

PROIECT DIDACTIC

Algoritm introductiv

Clasa : a II –a Aria curriculară : Limbă şi comunicareDisciplina : Limba şi literatura românăUnitatea de învăţare : ’’Textul literar-Strămoşii’’Subiectul lecţiei : ’’Ştefan cel Mare şi Vrâncioaia’’,după Alexandru VlahuţăTipul lecţiei : predare-învăţare-evaluareObiective de referinţă : 1.1,1.2,1.3,3.1,3.2,3.3,4.3,4.4

Obiective operaţionale : Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili : O1-să participe la brainstormingul de grup propus,pe baza informaţiilor aflate din fişă; O2-să alcătuiască oral un scurt text format din 4-5 enunţuri,pe baza imaginii mărite aferente textului; O3-să citească corect,fluent şi expresiv textul nou; O4-să identifice corect personajele din text; O5-să explice cu ajutorul cuvintelor proprii sensul unor cuvinte/expresii din text; O6-să construiască enunţuri corecte,logice orale/scrise; O7-să răspundă corect la întrebările de conţinut ; O8-să argumenteze hotărârea Vrâncioaiei; O9-să citească lecţia în lanţ/selectiv; O10-să extragă însuşirile corecte ale personajelor textului; O11-să desprindă corect mesajil textului; O12-să rezolve corect sarcinile de pe fişa de muncă independentă; O13-să asculte cu interes întreaga legendă audio ’’Ştefan cel Mare şi Vrâncioaia ’’ ; O14-să interpreteze expresiv poezia ’’Muma lui Ştefan cel Mare’’ de Dimitrie Bolintineanu. Strategii didactice:

a).metode şi procedee : lectura explicativă,conversaţia,explicaţia,observaţia, exerciţiul , problematizarea,brainstormingul,jocul didactic, ,munca independentă, ;b).mijloace de învăţământ :planşa mărită corespunzătoare noii lecţii,Ştefan cel Mare în luptă,,diverse planşe reprezentându-l pe marele domnitor,ilustrate :mănăstiri ctitorite de Ştefan,Cetatea de Scaun a Sucevei,Cetatea Neamţului ,chilia lui Daniil Sihastru,Stema Moldovei în timpul domniei lui Ştefan,CD cu legenda audio,planşă pentru realizarea brainstormingului de grup,fişe de muncă independentă,costume adecvate personajelor interpretare,textul

Page 9: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

suport ’’Muma lui Ştefan cel Mare ’’de Dimitrie Bolintileanu,harta fizică a României;

c).forme de organizare : frontal,individual.

Bibliografie : Programa pentru limba şi literatura română-clasa a II-a Marcela Peneş-’’Limba şi literatura română’’-manual pentru clasa a II-

a,Bucureşti,Editura Ana,2004 Carmen Iordăchescu-’’Să dezlegăm tainele textelor literare’’-clasa a II-

a,Piteşti,Editura Carminis,2004 Victoria Pârâială,Dumitru D.Pârâială, Cristian-George Pârâială ’’Limba şi literatura

română’’-auxiliar pentru clasa a II, Iaşi,Editura Euristica,2004 Mihai Stanciu-’’Didactica postmodernă’’,Suceava,Editura Universităţii,2005

Timp : 100 de minute

Secvenţele lecţiei

Ob. Conţinutul instructiv- educativ

Metode Mijloace deînvăţământ

Moduri deorganizare

Evaluare

Page 10: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Momentorganizato-ric

Captarea atenţiei

Anunţareatemei şi aobiective-loroperaţio-nale

Dirijareaînvăţării

O1

O2

O3

Se creează condiţiile necesare bunei desfăşurări a lecţiei.

Se realizează prin prezentarea următoarei ghicitori:’’E un domn numit cel MareÎl găsim în calendareDe câte ori a biruitMănăstiri a construit’’ (Ştefan cel Mare) Elevii citesc un scurt text informativ despre Ştefan cel Mare(anexa 1). Se solicită elevilor,pe baza informaţiilor noi aflate din textul informativ,să spună fiecare câte un cuvânt despre Ştefan cel Mare:-Spuneţi tot ce ştiţi sau ce credeţi că ştiţi despre Ştefan cel Mare.Daţi frâu liber imaginaţiei.

Se anunţă titlul lecţiei:’’Ştefan cel Mare şi Vrâncioaia’’şi se enumeră obiectivele operaţionale.

Se prezintă elevilor imaginea mărită corespunzătoare noului text.Pe baza imaginii prezentate,se solicită elevilor construirea orală a unui scurt text format din 4-5 enunturi. Se citeşte model lecţia

conversaţia

brainstor-mingul

conversaţia

observaţia

coală dehârtie,marcăr,imagini cu Ştefan înluptă,ilustratereprezen-tândmănăstirictitorite de Ştefan,Cetateade Scauna Sucevei

planşamărităaferentătextului

frontal

individual

frontal

frontal

Se evaluează

Page 11: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

O4

O5

O6

O7

de către un elev. Se adresează elevilor următoarele întrebări:-Ce v-a impresionat în acest text?-Care sunt personajele textului? Se prezintă elevilor câteva date despre Alexandru Vlahuţă. Se prezintă elevilor cartea ’’România pito-rească’’,specificând că textul din manual face parte din aceasta şi se intitulează’’ În Vrancea’’(o altă variantă a textului este scrisă de Dumitru Almaş). Se arată elevilor pe hartă ţinutul Vrancei.

2 elevi citesc integral lecţia. Se reia citirea pe alineate de către elevi şi se explică oral cuvintele/expresiile noi.

Se scrie la tablă titlul , autorul lecţiei şi explicaţia cuvintelor/expresiilor noi. Elevii notează în caiete explicaţia cuvintelor noi. Se solicită alcătuirea orală de enunţuri cu ajutorul cuvintelor noi. Două dintre enunţurile alcătuite oral sunt scrise pe tablă/în caiete.

Se solicită răspunsurile la următoarele întrebări:-Cine este călăreţul care se opreşte în faţa femeii?-Cum explicăm faptul că

explicaţia

conversaţia

lectura explicativă

conversaţia

carteaRomânia pitorească

hartafizică aRomâniei

ilustratăcu chilialui

frontal

frontal

frontal

frontal

frontal

frontal

capacitateade lectură a elevilor.

Se evaluează capacitatea de a explica cuvintele/expresiilenoi dintext.

Se evaluează capacitateaelevilor de a integracuvintelenoi înenunţuriproprii.

Page 12: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Obţinerea performan-ţelor

O8

O9

O10

O11

feciorii îi erau dragi mamei lor ’’ca lumina ochilor’’?-Există oameni fără lumina ochilor?-De ce femeia i s-a adresat lui Ştefan : ’’Ai tăi sunt ,doamne! ’’?Nu exagera spunându-i aşa?-De ce era ţara în primejdie?-Cum ieşea ’’oastea nouă ca din pământ’’?-Cum explicăm titlul lecţiei?Cine era Vrâncioaia?-A făcut bine Vrâncioaia trimiţându-şi cei şapte fii în luptă?De ce?

Se solicită alcătuirea orală de enunţuri în care să se folosească mai multe sensuri ale cuvântului’’ corn’’(bucium;corn al animalelor;fruct roşu,comestibil).

Elevii citesc lecţia în lanţ,selectiv.

Prin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele textelor literare’’-se identifică însuşirile lui Ştefan şi ale Vrâncioaiei(anexa 2). Se solicită elevilor descoperirea însuşirilor fiilor Vrâncioaiei.

Se solicită elevilor identificarea mesajului textului:dragostea de ţară,vitejia,sacrificiul,dăruirea.

problemati-zarea

exerciţiul

DaniilSihastru

culegerea ’’Să dezlegăm tainele textelor literare’’

frontal

frontal

Se evaluează capacitatea elevilorde a răspundeoralla întrebăridinlecţianouă.

Se evaluează capacitatea dea argumentahotărâreaVrâncioaiei.

Se evalueazăcapacitatea

de a extragedin text

însuşirile personajelor

textului.

Se evaluează capacitatea de a argumentacu citate din lecţieînsuşirilealese.

Se evaluează capacitatea de adesprindemesajultextului.

Page 13: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Evaluarea

Feedback-ul

Încheierea lecţiei

O12

O13

O14

Se rezolvă sarcinile de pe fişa de muncă independentă(anexa 3).

Elevii ascultă întreaga legendă audio citită de bunicul Grigore. Se explică oral cuvintele necunoscute. Se adresează elevilor câteva întrebări despre cele auzite.

Se realizează prin întrebări-răspunsuri:-Cine a fost Ştefan cel Mare?-Cine a fost Vrăncioaia?-Ce i-a oferit aceasta lui Ştefan ?De ce?-Cum s-au purtat feciorii în luptă?-În ce mod i-a răsplătit domnitorul?

Se prezintă poezia ’’Muma lui Ştefan cel Mare’’ de Dimitrie Bolintineanu. Se fac aprecieri globale şi individuale.

Tema pentru acasă:culegere

Ex.4.pag.148 Ex.9.pag.150

muncaindependen-tă

explicaţia

conversaţia

conversaţia

jocderol

fişe de muncă indepen-dentă

CD cu legendaAudio’’ŞtefanCelMareŞi Vrân-cioaia’’

textsuport,costume

individual

frontal

frontal

frontal

Se evalueazăcapacitateade a lucraindependent.

Se evaluează capecitateade a recitaexpresivversurilepoeziei.

Page 14: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Anexa 1

Ştefan cel Mare a fost un viteaz conducător de ţară. A domnit în Moldova timp de 47 de ani.

Page 15: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Voievodul avea Cetatea de Scaun(capitala)la Suceava. A fost un domn corect şi drept în judecăţi. A ocrotit şi sprijinit ţăranii. Adus războaie împotriva turcilor,tătarilor,polonilor. Ştefan cel Mare a construit foarte multe mănăstiri şi biserici:Voroneţ,Putna etc. Este înmormântat la Mănăstirea Putna. Este declarat Sfânt şi îl numim Binecredinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt. În calendarul creştin ortodox este sărbătorit la 2 iulie. A lăsat urmaşilor săi o ţară liberă,bogată.

Anexa 2

7.Bifaţi însuşirile care se potrivesc bătrânei Vrâncioaia:

Page 16: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

mamă iubitoare cu dragoste de ţarăbună inimoasăharnică egoistălacomă cu spirit de sacrificiurespectuoasă modestă

Motivaţi însuşirile alese cu citate din lectură.

8.Alegeţi însuşirile care i se potrivesc lui Ştefan cel Mare.

viteaz recunoscătordrept bun conducătoraspru cu dragoste de ţarăgeneros iubitor al oamenilor simpliîncrezător

Page 17: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Anexa 3

Fişă de muncă independentă

Obiective operaţionale:

O1-să sublinieze explicaţia corectă a expresiilor date,aşa cum reiese din text;O2-să alcătuiască enunţuri corecte cu ajutorul cuvintelor date;O3-să identifice corect personajele citate.

Conţinut:

1.Subliniază explicaţia corectă a următoarelor expresii,aşa cum se desprinde din text:

traversase un râu;a.’’calul în spume’’ transpirase de atâta fugă; îl spălase Ştefan cel mare cu spumă.

oştenii veneau din toate părţile ; b.’’oaste nouă ieşea ca din pământ’’ oştenii erau culcaţi la pământ oştenii ieşeau din pământ.

ţara e în sărbătoare; c.’’ţara e în primejdie’’ e petrecere în ţară ; au năvălit turcii în ţară.

2.Alcătuieşte câte un enunţ cu următoarele cuvinte: vădană , prispă , voievod .

3.Arătaţi ale cui sunt cuvintele:

a.’’---Ţara e în primejdie!’’..........................................

b.’’---Am şapte feciori voinici şi îmi sunt dragi ca lumina ochilor.’’....................................

c . ’’În Vrancea sunt şapte munţi.Ai voştri să fie de veci şi neam de neamul vostru să-i stăpânească în pace!’’..............................................

Descriptori de performanţă:

Foarte bine Bine Suficient Rezolvă corect cele trei situaţii date.

Alcătuieşte trei enunţuri corecte.

Identifică corect cele trei personajecitate.

Rezolvă corect două situaţii date.

Alcătuieşte două enunţuri corecte.

Identifică corect două personajecitate.

Rezolvă corect o situaţie dată.

Alcătuieşte un enunţ corect. Identifică corect un personaj citat.

Page 18: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Numele:………………………….. Data:………………………..Prenumele:………………………..

Fişă de muncă independentă

1.Subliniază explicaţia corectă a următoarelor expresii,aşa cum se desprinde din text:

traversase un râu;a.’’calul în spume’’ transpirase de atâta fugă; îl spălase Ştefan cel mare cu spumă.

oştenii veneau din toate părţile ; b.’’oaste nouă ieşea ca din pământ’’ oştenii erau culcaţi la pământ oştenii ieşeau din pământ.

ţara e în sărbătoare; c.’’ţara e în primejdie’’ e petrecere în ţară ; au năvălit turcii în ţară.

2.Alcătuieşte câte un enunţ cu următoarele cuvinte: vădană , prispă , voievod .

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3.Arătaţi ale cui sunt cuvintele:

a.’’---Ţara e în primejdie!’’.................................................................

b.’’---Am şapte feciori voinici şi îmi sunt dragi ca lumina ochilor.’’....................................................................

c .’’---În Vrancea sunt şapte munţi.Ai voştri să fie de veci şi neam de neamul vostru să-i stăpânească în pace!’’...............................................................

Page 19: PROIECT DIDACTIC 2 - Editura EDUedituraedu.ro/didactice/clasa a II-a/educatie muzicala... · Web viewPrin rezolvarea exerciţiilor 7,8-pagina 150-culegerea ’’Să dezlegăm tainele

Anexa 4

Tema pentru acasă

4.Legaţi cuvintele cu sens opus:

a începe urâttrudit învinsfrumos a terminabiruitor odihnit

9.Completaîi spaîiile după model:

Vrancea -vrâncean Banat -Bucovina - Ardeal -Moldova - Dobrogea -Muntenia - Oltenia -

a