Proiect Didactic 1

5
PROIECT DIDACTIC Domeniul: Industrie alimentară Calificarea : Tehnician in industria alimentara Clasa a IX a Disciplina: instruire practică Modulul: Procese şi utilaje în industria alimentară Data: 20 decembrie 2013 Tema Lecţiei: Deservirea malaxorului Unitatea de competenta: 16-Amestecarea materiilor prime şi auxiliare în industria alimentară. Competenta : 16.2-Execută amestecarea materialelor păstoase. Criterii de performanta : Conditii de aplicabilitate: (a) Identificarea tipurilor de malaxoarelor (b) Realizarea compoziţiilor păstoase (c) Igienizarea malaxoarelor Probe de Evaluare Probă practică de evaluare prin care elevul demonstrează că este capabil să identifice părţile componente aşa cum este specificat în criteriul de performanţă (a). Probă practică de evaluare prin care elevul demonstrează că este capabil să realizeze compoziţia păstoasă aşa cum este specificat în criteriul de performanţă (b) .

description

proiect didactic

Transcript of Proiect Didactic 1

Page 1: Proiect Didactic 1

PROIECT DIDACTIC

Domeniul: Industrie alimentară

Calificarea : Tehnician in industria alimentara

Clasa a IX a

Disciplina: instruire practică

Modulul: Procese şi utilaje în industria alimentară

Data: 20 decembrie 2013

Tema Lecţiei: Deservirea malaxorului

Unitatea de competenta: 16-Amestecarea materiilor prime şi auxiliare în industria alimentară.

Competenta : 16.2-Execută amestecarea materialelor păstoase.

Criterii de performanta :

Conditii de aplicabilitate:

(a) Identificarea tipurilor de malaxoarelor

(b) Realizarea compoziţiilor păstoase

(c) Igienizarea malaxoarelor

Probe de Evaluare

Probă practică de evaluare prin care elevul demonstrează că este capabil să identifice părţile componente aşa cum este specificat în criteriul de performanţă (a).

Probă practică de evaluare prin care elevul demonstrează că este capabil să realizeze compoziţia păstoasă aşa cum este specificat în criteriul de performanţă (b) .

Probă practică de evaluare prin care elevul este capabil să execute igienizarea cu substanţe de igienizare aşa cum este specificat în criteriul de performanţă ©.

Scopul lecţiei: dobândirea abilităţilor cheie:comunicare,igienă şi securitatea muncii,lucrul în echipă şi a competenţei execută amestecarea materialelor păstoase

Tipul lectiei:Formarea de priceperi si deprinderi practice.

Page 2: Proiect Didactic 1

Resurse de timp: 50min.

Locul de desfasurare: atelier panificatie

Competente vizate :

C2-enumeraea utilajelor folosite la amestecare.

C1-precizarea scopului operaţiei de amestecare.

C3-identificarea părţilor componente ale malaxorului.

C4-descrie funcţionarea utilajului.

C5-realizează fazele de deservire ale malaxorului(verificarea tehnică,alimentarea,evacuarea,igienizarea)respectând normele de protecţie a muncii si igiena

Strategia didactica

Resurse procedurale: -explicatia,studiu de caz , conversaţia ,problematizarea ,observaţia dirijată,demonstraţia,exerciţiul practic,joc de rol.

Resurse materiale: - utilajul din dotarea atelierului,planse,calculator ,CD cu imagini tipuri de malaoare ,fişe de lucru, test de evaluare.

Metode de evaluare:

- verificare orala si scrisă - test de evaluare

STRUCTURA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI

Activitatea desfăşurată de:

TimpProfesor specialist ELEVI

1.Moment organizatoric

- Verificarea prezenţei ;

- Verificare mijloacelor didactice ;

- Creaza atmosfera de lucru.

Răspund solicitărilor

1 min

-Prezintă tema si obiectivele lectiei ; Ascultă prezentarea m.s, îşi pregătesc materialele necesare

Page 3: Proiect Didactic 1

2. Captarea atenţiei elevilor

-Trasează sarcini .

desfăşurării orei.

1 min

3. Realizează o scurtă recapitulare. Cs1

m.s dirijează pe baza planului adresarea întrebărilor şi receptarea răspunsurilor

1.Enumeraţi operaţiile învăţate până acum.

2.Precizaţi necesitatea operaţiei tehnologice de amestecare.

4.Precizaţi utilajele folosite pentru amestecare.

Elevii răspund solicitărilor profesorului

3min

4 Prezentarea noilor continuturi.

Generarea entuziasmului şi a interesului.

Prezentare multimedia a unui malaxor,folosind mijloace IT.cs2

Demonstrază deservirea utilajului.cs3

Numeşte elevi pe sarcini,concrete privind fazele de deservire.Urmăreşte modul de execuţie şi corectează eventualele greşeli.cs4

Pregăteşte clasa pentru evaluarea cunoştinţelor(moment de relaxare)

-Noteaza în caiete si analizeaza

plansa ,imagini calculator:

-execută operaţia prin joc de rol,observă modul de desfăşurare

-Urmaresc explicatiile,

noteaza în caiet;

10 min

5min

5.Fixarea

cunostintelor cs5

Adresează întrebări.

Face evaluare practică prin activitate cu sarcină de lucru în echipă.

Propune exerciţii cu spaţii goale de completat

Răspund întrebărilor adresate de profesor.

Descrie modul de funcţionare al malaxorului cu propriile cuvinte.

Completează fişele de lucru.

Page 4: Proiect Didactic 1

17 min

6Evaluarea şi elevilor si concluzii finalecs6

Ordinea la locul de muncă.cs7

Apreciaza cu note participare elevilor la lectie; Prezinta concluzii finale.

Participa la actul notarii.

Asculta aprecierile profesorului. 11 min

2 min