Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

12
Proiect didactic FORMAREA AUTONOMIEI PERSONALE

Transcript of Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

Page 1: Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

Proiect didacticFORMAREA AUTONOMIEI PERSONALE

PROFESOR EDUCATOR:

Page 2: Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

RAD-CHIS ANCA-VERONICA

DATA: 11.02.2013CLASA: I Aria curriculară: Terapia educațională complexă și integratăModul: Formarea autonomiei personală

SUBIECTUL LECTIEI: CORPUL OMENESCTIPUL LECTIEI : Consolidare si sistematizare de cunoştinţeForma de organizare a activitatii : frontala si individuala .Durata : 45 minute .

Obiectiv general: Reamintirea si condolidare cunoştintelor privind alcătuirea corpului uman

Obiective operaţionale:A.Cognitive:

O1 – să denumească si sa arate părtile componente ale corpului uman; O2-Să descrie imaginea colegilor după criterii simple : culoarea pielii, dimensiunea ; O3-Să facă diverse comparaţii între corpurile colegilor de clasă ; O4-Să exprime stări de spirit avute, asociate cu prezenţa unui coleg de clasa ; O5-Să enumere părţile componente ale corpului uman ; O6-Să explice caracterul utilitar al părţilor corpului ; O7-Să argumenteze prin propriile cuvinte importanţa regulilor de igienă ; O8-Să identifice caracteristici comune băiatului şi fetei ;

B. Psihomotorii:

2

Page 3: Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

O9 – să exemplifice modul de realizare a igienei personale si de folosire a sălii de baie si a toaletei..

C.Afective:O10– Să manifeste interes pentru participarea la lecţie şi dorinţă de afirmare.

STRATEGIA DIDACTICA

METODE SI PROCEDEE : conversaţia euristica, explicaţia, exerciţiul, descrierea, demonstraţia,, jocul didactic, observaţia .MIJLOACE : : planşe, fişe de lucru,

3

Page 4: Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE LECTIEI

TIMP

OB.OP

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

METODE SI

PROCEDEE

MIJLOACEDE

INVATAMANT

1. MOMENT ORGANIZATORIC

5 Asigur condiţiile organizatorice şi psihologice necesare pentru desfăşurarea eficientă a lecţiei.

Se aseaza in bănci si aşteaptă începerea orei.

Conversatia

2. CAPTAREA ATENTIEI

3 O7

O8

Captarea atenţiei se va face prin conturarea siluetei unui copil din clasa,pe tabla

Sunt atenţi la ce li se spune si se arata interesaţi de planşele expuse.

.

Explicaţia

Conversaţia euristica

Planşe didactice

Frontala

Aprecieri verbale

3. 2 O7 Aşadar , astăzi ne vom aminti partile Asculta cu interes Explicaţia Observaţia

4

Page 5: Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

ANUNTAREA TEMEI

O8 corpului uman ,regulile de igienă personală şi importanţa respectării lor pentru sănătate. Sa fiţi foarte atenţi şi să răspundeţi cât mai bine.

sistematica a comportamentului elevilor

4. DIRIJAREA ACTIVITATII

25 O1

O7

O2

O3

O6

O7

O8

O5

O4

O2

Sa începem prin a ne aminti care sunt partile corpului omenesc?„ Capul ,trunchiul si membrele (mâinile si picioarele). Haide-ti sa jucam un joc : „Fa ca mine !” Daca eu duc mana la cap si va spun sa duceţi si voi mana la cap veţi face la fel. Toţi odată pentru început :

- ridica mâinile sus ;- du mana la burtica ;- arata-mi urechile tale ;- bate din picioare ;- pune mâinile la ochi ;- du mâinile la spate ;- ridica-te in picioare ;- pune mâna la gura ;

Acum o sa numesc pe rând cate doi copii care o sa vina in fata si o sa facă cum spun eu

- mana pe umăr colegului ;- mana pe genunchi colegului;- tine-te de nas ; - scoate limba ;- mâinile pe capul colegului ;- arata trunchiul colegului etc.

Aşez la tabla doua siluete,o fata si un băiat si rog doi copii sa vine sa arate capul, trunchiul si membrele. Cine poate sa îmi spună care sunt elementele fetei? Ochi,nas,gura,urechi. Cu ce e acoperit capul ?Cu par . Cum îngrijim capul si fata ?

Răspund la întrebare si arata partile corpului indicate .

Participa cu interes la joc

Executa cat mai corect comenzile primite .

Vin la tabla si arata partile corpului manechinelor de pe planşe .

Conversaţia euristica

Jocul didacticExplicaţia Demonstraţia

Exerciţiul

Conversaţia euristicaExplicaţia

Planşe didactice

Frontala

Aprecieri verbale

Observaţia sistematica a comportamentului elevilor

5

Page 6: Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

O2

O7

O8

O5

O2

O7

O8

O5

- Ne spălam pe fata de cate ori este nevoie. De ex.: dimineaţa la trezire sa ne învioram ,după ce venim de afara sa îndepărtam praful.

- Pieptănam zilnic parul. Cu ce ne pieptănam ? Cum mai îngrijim parul – îl spălam de cate ori este nevoie – de obicei o data pe saptamana, la baia generala si îl tundem periodic ca sa fie sănătos si ca sa arătam îngrijiţi.

- Ne spălam pe dinţi dimineaţa si seara . De ce este nevoie sa ne spălam pe dinţi ? Pentru ca trebuie sa îndepărtam resturile de mâncare care se descompun altfel in gura si ne strica dinţii ,iar respiraţia miroase urat. Cu ce ne spălam pe dinţi ? Cu periuţa si cu pasta de dinţi ? Cine îmi arata care sunt mişcările corecte ca sa curatam bine dinţii ? (perierea corecta se face cu miscari de sus in jos si de jos in sus pe ambele fete alea dinţilor , măselele se spăla cu miscari circulare si bineînţeles limba si obrajii fiindcă si pe ei se depun bacterii ). Ce se întâmpla daca nu ne spălam pe dinţi ? Bacteriile ataca dinţii si apar cariile , care dau dureri de dinţi si determina căderea acestora in cele din urma. Periuţa de dinţi se poate împrumuta de la

unul la altul ? NU , nici măcar intre copii si părinţi sau intre fraţi. - Cum avem grija de urechi ? Dimineaţa spălam cu apa si săpun, având grija sa nu dam cu apa in ureche. După baia generala ştergem si interiorul urechii cu beţişoare speciale, fara a

Răspund la întrebări pe baza planşelor ce se vor afişa treptat la tabla .

Un copil va demonstra cum se periază corect dinţii , urmărind etapele de pe planşa expusa la tabla.

Răspund la întrebări folosindu-se de imaginile de pe tabla.

Demonstraţia Explicaţia

Conversaţia euristica

Explicaţia

6

Page 7: Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

O2

O5

O7

O8

O4

O6

introduce beţişorul foarte adânc –sa nu ne spargem timpanul – o foita subţire care, daca e deteriorata nu ne mai permite sa auzim.

Afişez la tabla o alta planşa si întreb :Ce prezintă planşa? Un copil care se spăla pe mâini. Ia sa vedem daca voi ştiţi când trebuie sa ne spălam pe mâini ?- înainte si după masa .- după ce mergem la toaleta.- când venim din oraş ,de la joaca, de la

şcoala acasă.- Daca ne-am jucat cu un animal de

companie .- ori de cate ori simţim nevoia.

Este de ajuns sa ne spălam cu apa rece ? Nu, pentru a curata mâinile de microbi si murdărie trebuie sa ne spălam cu apa calda si săpun. Pentru a menţine igiena mâinilor ce trebuie sa mai facem periodic ? Sa ne tăiem unghiile , pentru ca sub unghi se pot ascunde microbii care ne pot îmbolnăvi. Cine va ajuta sa va tăiaţi unghiile ? Doar la mani avem unghii ? Nu si la picioare !Deci trebuie sa tăiem si unghiile la picioare . Daca nu vor creste aşa de mari incat nu ne vom mai putea incalta. Ca sa avem picioare curate trebuie doar sa tăiem unghiile ? Nu, trebuie sa ne si spălam. Când ne spălam pe picioare? Seara înainte de culcare , înainte sa ne urcam in pat , fiindcă daca nu sunt spălate, picioarele miros urat, va mirosi si lenjeria si plapuma si a doua seara nu ne va mai plăcea sa ne urcam intr-un pat care miroase . De cate ori faceţi voi dus sau baie

Asculta cu interes

Observa imaginile de pe tabla si răspund la întrebări.

Observaţia Descrierea Conversaţia euristica

7

Page 8: Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

generala ?.Corpul se spală în întregime cel puţin o dată pe săptămână , acum ca sunteţi copii si ca este iarna si frig . Adulţii sa spăla mai des – fac dus in fiecare seara , pentru ca mirosurile corpului lor sunt mai puternice . Vara insa , când este cald si voi transpiraţi si trebuie sa facem dus mai des. De ce este important sa avem grija de fiecare parte a corpului ? Ca sa ne menţinem sănătatea ! Un copil nespălat , nu doar ca nu arata bine si va fi respins de colegi , dar va fi tot timpul bolnav , fiindcă microbilor le place mizeria si se înmulţesc foarte repede . Acum ştim cum sa avem grija de noi si de ce e important acest lucru . Dar mai trebuie sa cunoaştem regulile dfolosire a sălii de baie si a toaletei.

Fise de lucru

5. FIXAREA CUNOSTINTELOR

5 O3O6O7 O8

Acum veti primi o fisa de lucru pe care va rog sa o rezolvati cu atentie.

Asculta instrucţiunile si rezolva sarcina cu ajutor minim din partea profesorului.

Explicaţia Conversaţia DemonstraţiaFise de lucru..

Obiecte de igiena .

Frontala Aprecieri verbale

6. APRECIERI SI RECOMANDARI

5 La final fac aprecieri şi recomandări, evidenţiez elevii activi şi răspunsurile bune si ii invit pe toţi sa fie si mai activi la ora care urmează, promiţându-le ca la sfârşitul zilei vor fi recompensaţi in funcţie de cum s-au comportat si cat de activi au fost .

Asculta recomandările , aplauda pe cei care sunt apreciaţi .

Evaluarea Frontala Aprecieri verbale

8

Page 9: Proiect Didactic Cunoasterea Corpului Uman (1)

9