Proiect Didacti Dezvoltare Personala Final Roxana (1)

download Proiect Didacti Dezvoltare Personala Final Roxana (1)

of 19

description

proiect didactic

Transcript of Proiect Didacti Dezvoltare Personala Final Roxana (1)

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    DATA: 25 MARTIE 2015

    Unitatea colar: COALA GIMNAZIAL PNGRAI-STRUCTURA :,,COALA GIMNAZIAL STEJARU

    NVTOARE: NISTOR ROXANA ALINA

    CLASA: a-I I-a

    ARIA CURRICULAR: Consiliere i orientare

    DISCIPLINA: Dezvoltare personal

    SUBIECTUL LECIEI: Respectul n relaiile cu ceilali

    FORMA DE REALIZARE: activitate integrat

    TIPUL DE ACTIVITATE: Lecie de formare a priceperilor i deprinderilor, formare de abiliti i atitudini

    DOMENII INTEGRATE: Comunicare n limba romn

    Matematic i explorarea mediului

    Arte vizuale i abiliti practice

    Muzic i micare

    Stimularea copiilor pe direcia unei exprimri emoionale deschise, autentice, spontane,

    Descoperirea abilitilor empatice, antrenarea conduitelor prosociale i de socializare,

    Dezvoltarea spontaneitii i exersarea potenialului creativ al copiilor.

    Manifestarea interesului pentru autocunoatere i a atitudinii pozitive fa de sine i fa de ceilali.

    SCOPURI EDUCAIONALE:

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    Dezvoltare personal

    1.1. Stabilirea unor asemnri i deosebiri ntre sine i ceilali, dup criterii simple.

    2.1. Exprimarea emoiilor de baz n situaii variate.

    2.2. Asocierea emoiilor de baz cu elemente simple de limbaj nonverbal i paraverbal.

    2.3. Explorarea abilitilor de relaionare cu ceilali.

    Comunicare n limba romn

    1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;

    1.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, n diferite contexte de comunicare;

    2.2. Transmiterea unor informaii prin intermediul mesajelor simple;

    2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, n diferite contexte de comunicare;

    2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestnd interes i ncredere n sine;

    3.2. Identificarea semnificaiei unui scurt text care prezint ntmplri, fenomene, evenimente familiare;

    Matematic i explorarea mediului

    2.1. Localizarea unor obiecte prin stabilirea unor coordonate n raport cu un sistem de referin dat, folosind sintagmele nvate 3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regulariti din mediul apropiat;

    6.2. Utilizarea unor uniti de msur pentru determinarea i compararea duratelor unor activiti cotidiene;

    Arte vizuale i abiliti practice

    2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale prin utilizarea punctului, liniei, culorii i formei.

    2.6. Participarea la activiti integrate adaptate nivelului de vrst, n care se asociaz elemente de exprimare vizual, muzical, verbal, kinestezic.

    COMPETENE SPECIFICE:

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    Muzic i micare:

    2.1. Cntarea individual sau n grup, asociind micarea sugerat de text i de ritm;

    3.2. Executarea unui dans cu micare repetat, pe un cntec simplu sau pe audiie;

    O1- S explice nelesul cuvntului respect .

    O2-S defineasc noiunea de respect i politee.

    O3-S identifice comportamente pozitive n diferite situaii.

    O4- S identifice persoanele i simbolurile fa de care trebuie s manifeste respect;

    O5- S identifice formele de manifestare a respectului fa de celelalte persoane i fa de ei nii;

    O6-S formuleze ntrebri i rspunsuri corecte, legate de coninutul leciei de astzi.

    O7- S utilizeze corect formule de politee n diverse situaii.

    O8.-S manifeste atitudine corect i degajat n comunicarea oral.

    O9.-S participe activ la realizarea sarcinilor propuse.

    O10- S adopte o atitudine pozitiv (respect, acceptare) fa de semeni;

    O11 - S exprime triri personale prin intermediul dansului;

    OBIECTIVE OPERAIONALE:

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    Tipuri de experiene de nvare: active i interactive - de exersare, aplicare practic;exerciii algoritmice, euristice, creative, simulate, imitaie de

    modele,activiti practice.

    Sistemul metodologic: conversaia, explicaia, observaia, problematizarea, exerciiul, jocul de rol, jocul didactic (metode didactice), brainstormingul,

    ciorchinele .

    Sistemul resurselor curriculare: planul de nvmnt, programa colar, documentele de proiectare curricular;

    Forme de organizare a activitii elevilor: frontal, individual, n perechi.

    Umane: 24 elevi;

    Materiale: fie,postere,carioci,laptop, , videoproiector, film de animaie, tabla, creta colorat, cartonae cu situaii, panou pentru afiat.

    Spaiale: sala de clas;

    Temporale: 35/40 minute + 15/10 minute activiti recreative;

    Bibliografice:

    1. Programa colar pentru disciplina Dezvoltare personal (clasa pregtitoare, clasa I i clasa a II-a), aprobat prin ordinul ministrului

    Nr. 3418/19.03.2013;

    2. Curs formare - Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV, program de

    formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvmntul primar;

    3. Breben, Silvia, Jocuri pentru dezvoltarea inteligenei emoionale la vrsta precolar i colar mic, Ed. Reprograph, Craiova, 2010.

    Strategii, metode i instrumente de evaluare: observarea sistematic a activitii i a comportamentului elevilor, aprecierea verbal, ntrebri-problem.

    STRATEGIA DIDACTIC:

    RESURSE:

    EVALUARE:

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    NR.

    CRT.

    SECVENELE INSTRUIRII

    CONINUTUL INFORMAIONAL I DEMERSUL DIDACTIC

    ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTIC

    EVALUARE RESURSE PROCEDURALE

    RESURSE

    MATERIALE

    FORME DE

    ORGANIZARE

    1.

    Moment

    organizatoric

    Se creeaz condiiile optime pentru buna

    desfurare a activitii propuse (spaiu

    educaional, materiale didactice, climat

    psihoafectiv).

    ntlnirea de diminea debuteaz prin

    recitarea unei poezii.(Gndul bun). Se realizeaz

    salutul i prezena elevilor.

    Mesajul zilei: Bun dimineaa, copilai

    curajoi! (Anexa 1)

    Instructajul

    verbal

    Conversaia

    Conversaia

    Materiale

    necesare

    activitii

    Mesajul

    zilei

    Frontal

    Individual

    Frontal

    Observarea

    comportamentului

    elevilor

    Observarea

    sistematic

    Aprecieri verbale

    2.

    Captarea ateniei

    Dimineaa cnd eu plec,

    Iat-n u m opresc,

    i salut, cald, cu plcere:

    V-am pupat! La revedere!

    Dar la prnz m-ntorc acas,

    Mulumit, bucuroas!

    i-o salut frumos pe buna:

    Buni-am venit! Srut-mna!

    Ziua iar s-a isprvit!

    De la joac am venit;

    Soarele coboar "scara",

    i salut cu: Bun seara!

    Conversaia

    Explicaia

    Versuri

    Poezia

    Salutul

    Frontal

    Observarea

    sistematic

    Observarea

    sistematic

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    3.

    4.

    Anunarea temei

    Prezentarea

    noului coninut /

    Dirijarea

    nvrii

    -5min.

    Citesc elevilor poezia Salutul de Aurora

    Luchian.

    Ce face fetia din poezie?(salut)

    Cnd salut ea?(dimineaa, la prnz i seara.)

    Cum este ea n acest caz?(o feti

    respectuoas.)

    Cnd vrem s dm dovad de respect folosim

    anumite cuvinte magice.

    Astzi vom avea ca tem Respectul n relaii cu

    ceilali . Vom desfura diverse aplicaii la

    aceast tem. Dac suntei ateni la sfritul orei

    vei ti ce anume se cuvine s respectai n via i

    modalitile prin care o putei face .

    Eu notez titlul leciei pe tabl.

    Elevii vor spune ce cred ei c nseamn cuvntul

    respect, apoi li se d explicaia din DEX.

    RESPCT -s. n. Atitudine sau sentiment de

    Explicaia

    Conversaia

    Problematizarea

    Plana

    PPT

    Frontal

    Frontal

    Observarea

    sistematic

    Aprecieri verbale

    Bun ziua! Salut!

    V rog frumos! Te rog frumos!

    M scuzai! Scuz-m!

    V mulumesc! i mulumesc!

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    stim, de consideraie sau de preuire deosebit

    fa de cineva sau de ceva.

    4.

    Dirijarea

    nvrii /

    Aplicarea noului

    coninut

    Prin ntrebri succesive , nvtoarea conduce

    elevii s descopere ce nseamn respectul .

    Se vizioneaz ppt-ul.

    Elevii discut despre cele audiate i identific

    persoanele fa de care trebuie s se comporte cu

    respect: prinii , dasclii , prietenii , vecinii ,

    persoanele vrstnice etc. Ei neleg c trebuie

    respectate simbolurile naionale, precum i munca.

    Joc-exerciiu:

    Pe tabl au fost scrise enunurile:

    Andrei a gsit un stilou n clas i-l ia.

    Andrei vede c a czut stiloul colegului su, l ia pe furi i-l ascunde n ghiozdanul su.

    Andrei gsete un stilou pe strad i-l ia. Li se cere elevilor s ordoneze enunurile n

    funcie de gravitatea faptelor svrite de ctre

    Andrei. Se analizeaz.

    Cuvntul nvtorului:

    -Cinstea e legat de adevr i dreptate, nu poi s fii cinstit fr sa ai dreptate i s spui adevrul.

    Trebuie s fii cinstit cu tine nsui, din respect de

    sine i nu din team a fi dat de gol, sau a opiniei

    publice.

    Explicaia

    Conversatia

    Observaia

    Conversaia

    Problematizarea

    PPT

    Cartonae

    cu situaii

    Frontal

    Frontal

    Observarea

    sistematic

    Aprecierea

    rspunsurilor

    elevilor

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    Dirijarea

    nvrii /

    Aplicarea noului

    coninut

    Ce subnelegem prin cuvntul RESPECT?

    RESPECT

    Cinste Stim Preuire

    Fa de cine manifestm RESPECT?

    MANIFESTM RESPECT FA DE

    Prini Colegi nvtori Maturi

    Cum manifestm RESPECT?

    NE MANIFESTM RESPECTUL

    inndu-ne prin politee oferind locul

    promisiunile folosind formulele nostru unei

    de salut persoane n

    i vrst(n

    adresare potrivite mijloacele

    de transport)

    Problematizarea

    Exerciiul

    Conversatia

    Explicaia

    Exerciiul

    Conversaia

    Panou

    Plane

    Plana

    suport

    Frontal

    Fontal

    Aprecieri verbale

    Analiza produselor

    Evaluarea global

    Apreciere verbal

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    Ce subnelegem prin cuvntul politee ?

    POLITEE

    Amabilitate Atenie Buncuviin

    Asociaz aciunile enumerate n coloana A cu

    formele de respect din coloana B:(ANEXA 2).

    coloana A coloana B

    1. n autobuz ofer locul unei persoane mai n

    vrst;

    2. atunci cnd salut, mi

    scot apca de pe cap i minile din buzunare;

    3. cnd se intoneaz Imnul de stat m ridic n picioare;

    4. nu deranjez niciodat orele i sunt atent la tot ceea ce ne comunic d-na nvtoare;

    5. ascult ntotdeauna

    sfaturile prinilor mei.

    a) respect fa de prini;

    b) respect fa de simbolurile naionale;

    c) respect fa de persoanele mai n

    vrst;

    d) respect fa de nvtori;

    e) respect fa de regulile de politee.

    Rezolvarea i discutarea fielor.

    Explicaia

    Conversaia

    Explicaia

    Exerciiul

    Observaia

    Conversaia

    Observaia

    Problematizarea

    Plana

    suport

    Fie de

    lucru

    Individual

    Frontal

    Frontal

    Aprecierea

    reazultatelor

    Observarea

    sistematica

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    1 2 3 4 5

    a b c d e

    Individual

    Evaluarea global

    5.

    Obinerea

    performanei i

    asigurarea feed-

    back-ului

    6.Evaluarea

    cunotinelor

    dobndite

    Se subliniaz faptul c respectul se ctig, datorit

    unui anumit comportament.

    Modalitile prin care se poate manifesta respectul

    sunt notate sub forma unui ciorchine

    Vor rezolva fiele date(ANEXA3).

    Vor rezolva fiele date(ANEXA4).

    Concluzii la lecie.

    - Cui sunt specifice atitudinile de respect,

    ncredere?

    - Omului!

    Conversaia

    Explicatia

    Exerciiul

    Explicatia

    Fie de

    lucru

    Frontal

    Observarea

    sistematic

    Aprecierea

    rspunsurilor

    elevilor

    6.

    Activitate

    recreativ

    Joc de micare: Dac vesel se trieti !i

    audiie cntecul Ce frumos e omul!

    Cantec

    Individual

    Aprecieri verbale.

    7.

    ncheierea i

    evaluarea

    Se fac aprecieri i recomandri asupra modului de

    lucru al elevilor.

    Elevii care au fost activi n timpul orei i au

    rspuns corect vor fi aplaudai, iar restul ncurajai.

    Conversaia

    Coronie

    Frontal

    Aprecieri verbale

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    activitii Se apreciaz i se recompenseaz participarea

    elevilor la activitate printr-o coroana- Coroana

    RESPECTULUI.

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    Anexa 1

    Mesajul zilei

    Bun dimineaa, copilai curajoi!

    Azi, n zi de srbtoare

    Zi, cu invitai de soi,

    Vom explica cu ardoare

    Ce respect avem noi!

    Astronautul ,fiind mare artist

    Sigur,astzi , va nva

    Ce este respectul i cum va respecta.

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    GNDUL BUN

    N FIECARE DIMINEA

    S-AVEM GNDUL BUN PE FA!

    CTRE SOARE S PRIVIM,

    IUBIRE S DRUIM,

    I RESPECT S OFERIM !

    S ADUNM DOAR VORBE BUNE

    N LUME S LE RSPNDIM.

    SI-ATUNCI, ORICE COPIL,

    N FIECARE DIMINEA,

    ACAS I LA COAL NOI RESPECT S OFERIM.

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    Asociaz aciunile enumerate n coloana A cu formele de

    respect din coloana B:

    coloana A coloana B

    1. n autobuz ofer locul

    unei persoane mai n

    vrst;

    2. atunci cnd salut,

    mi scot apca de pe cap i minile din buzunare;

    3. cnd se intoneaz Imnul de stat m ridic n picioare;

    4. nu deranjez

    niciodat orele i sunt atent la tot ceea ce ne

    comunic d-na nvtoare;

    5. ascult ntotdeauna

    sfaturile prinilor mei.

    a) respect fa de prini;

    b) respect fa de simbolurile naionale;

    c) respect fa de persoanele mai n vrst;

    d) respect fa de nvtori;

    e) respect fa de regulile de politee.

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    Coninutul nvrii:Respectul n relaii cu ceilali Numele i prenumele :

    Fi de lucu====ANEXA 3

    Ce a uitat s spun Ionel ?

    Completeaz proverbele : *Vorba .. mult aduce.

    *Ce ie nu-i altuia nu-i face.

    *.. ca s fii respectat.

    ( respect, dulce, place )

    Ionel intr n clas unde au

    sosit aproape toti colegii. Fr s

    spuna nimic se aaz n banc.

    Mama i-a pregatit lui Ionel

    mncarea preferat. A mncat i a

    ieit repede la joac.

    n curtea colii, copii se joac. Din fug Ionel a mbrncit-o pe Daria i aceasta a czut. Ionel se

    joac mai departe.

    La ora de desen, Ionel nu are

    acuarelele. Trebuie s deseneze i s

    coloreze.

    - D-mi i mie culorile s colorez!

    .

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    JOC.Ordoneaz i descoper secretul!

    Ordonai cresctor urmtoarele numere- 12, 30, 11, 8, 24, 17 ,5

    5-R,8-E,11-S,12-P,17-E,24-C,30-T

    Ordonai descresctor urmtoarele numere-16, 2,29, 18, 0, 25, 16 , 69,289,999

    999-M, 289-U, 69-L 29-,25-U,18-M,16-E, 2-S, 0-C

    Cine poate fi personajul , tiind c i se potrivesc formulele de adresare alturate ?

    Srut mna !

    V mulumesc !

    mi permitei s m aez ?

    Jocul Sunt respectuos.(Elevii unesc prin linii ce se potrivete.)

    Vine bunicul n vizit. Salut!

    M ridic de la mas. Bun ziua!

    M ntlnesc cu un coleg. Mulumesc!

    Primesc un cadou. La revedere!

    Doamna nvtoare iese din clas. Mulumesc pentru mas!

    Bifeaz varianta corect:

    Un elev este lipsit de respect atunci cnd:

    Uit s i fac tema Minte

    Salut la intrarea n clas Vorbete urt

    Vorbete n timpul orei Este rutcios cu colegii

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

    1.n cminul familiei , tinerii s respecte pe prinii lor , n afar de cmin pe toat lumea , n singurtate pe ei nii .

    2.Adu-i aminte de mama ta i de tatl tu cnd ezi n mijlocul oamenilor .

    3.Cinstete pe tatl tu i pe mama ta , ca s- i fie bine i s trieti ani muli

    4.Dasclul este printele meu de suflet .

    5.Scoatei respectul din prietenie i i vei lua cea mai frumoas podoab .

    De micu am nvat

    Cum e s fii respectat

    Am plcere foarte mare FA DE CINE NE ARTM RESPECTUL?---- ANEXA ---4

    S-l salut pe fiecare,

    Chiar i pe colegii mei,

    S nvee-astfel i ei.

    Cnd suntem respectuoi,

    Cei din jur sunt bucuroi;

    Ei se bucur s vad

    C strdania d road.

    RESPECTUL

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA

  • COALA GIMNAZIALNICOLAE IORGA PNGRAI STEJARU Prof.nv.primar .NISTOR ROXANA ALINA