Proiect Def Ctin 13.5

11
PROIECT DIDACTIC Propunător: Data: Unitatea de învățământ: Clasa: a VI-a B Disciplina: Religie Unitatea de învățare: Biserica in primele veacuri crestine Subiectul lecției: Sfintii Imparati Constantin și mama sa Elena Tipul lectiei: mixtă Scopul lectiei : Însușirea unor cunoștințe și formarea unei atitudini pozitive despre Sfintii Imparati Constantin si Elena, pentru a le urma exemplul. Competențe specifice: 2.2 Formularea de opinii personale în aprecierea unor evenimente cu conținut religios-moral 3.2Explicarea contribuției sfinților martiri și a Sfinților Împărați Constantin și Elena la dezvoltarea Bisericii Creștine 4.3Explicarea importanței modelelor spirituale din Istoria Bisericii în formarea caracterului moral-religios Competenţe derivate: La sfarsitul lectiei, elevii vor: C1–descrie convertirea imparatului Constantin, pe baza informatiilor primate; C2-preciza modalitatile prin care imparatul Constantin a sprijinit si ocrotit pe crestini; C3-descrie contributia imparatesei Elena, in viata Bisericii crestine din primele veacuri; C4-explica sintagmele ‹‹cel intocmai cu Apostolii›› si ‹‹parintii crestinatatii››, atribuite Sfintilor Imparati Constantin si Elena; C5-prezenta modalitatile prin care Biserica Ortodoxa ii cinsteste pe Sfintii Imparati Constantin si Elena; Strategia didactica 1.Metode si procedee: lectura explicativa, povestirea, conservatia, observarea dirijata, expunerea, explicatia. 2.Mijloacele de invatamant: fise de lucru, videoproiector- icoana Sfintilor Imparti Constantin si Elena, harta Imperiului Roman, imagini cu biserici ctitorite de Imparatul Constantin cel Mare si mama sa, Elena, imagine cu arcul de triumph al lui Constantin cel Mare. 3.Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala si activitatea individuala. Resurse: 1.Oficiale: -Programa scolara pentru disciplina religie, clasa aVI-a; -Planificarea calendaristica orientativa, clasa a VI-a; -Proiectarea unitatii de invatare: Timpul de aur al Bisericii 2.Temporale: -numar de lectii:1 -durata: 50 minute 1

description

proiect lectie

Transcript of Proiect Def Ctin 13.5

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Propuntor: Data: Unitatea de nvmnt: Clasa: a VI-a B

Disciplina: Religie

Unitatea de nvare: Biserica in primele veacuri crestine

Subiectul leciei: Sfintii Imparati Constantin i mama sa Elena

Tipul lectiei: mixt

Scopul lectiei : nsuirea unor cunotine i formarea unei atitudini pozitive despre Sfintii Imparati Constantin si Elena, pentru a le urma exemplul.

Competene specifice:

2.2 Formularea de opinii personale n aprecierea unor evenimente cu coninut religios-moral

3.2Explicarea contribuiei sfinilor martiri i a Sfinilor mprai Constantin i Elena la dezvoltarea Bisericii Cretine

4.3Explicarea importanei modelelor spirituale din Istoria Bisericii n formarea caracterului moral-religios

Competene derivate:

La sfarsitul lectiei, elevii vor:

C1descrie convertirea imparatului Constantin, pe baza informatiilor primate;

C2-preciza modalitatile prin care imparatul Constantin a sprijinit si ocrotit pe crestini;

C3-descrie contributia imparatesei Elena, in viata Bisericii crestine din primele veacuri;

C4-explica sintagmele cel intocmai cu Apostolii si parintii crestinatatii, atribuite Sfintilor Imparati Constantin si Elena;

C5-prezenta modalitatile prin care Biserica Ortodoxa ii cinsteste pe Sfintii Imparati Constantin si Elena;

Strategia didactica

1.Metode si procedee: lectura explicativa, povestirea, conservatia, observarea dirijata, expunerea, explicatia.

2.Mijloacele de invatamant: fise de lucru, videoproiector- icoana Sfintilor Imparti Constantin si Elena, harta Imperiului Roman, imagini cu biserici ctitorite de Imparatul Constantin cel Mare si mama sa, Elena, imagine cu arcul de triumph al lui Constantin cel Mare.

3.Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala si activitatea individuala.

Resurse:1.Oficiale:

-Programa scolara pentru disciplina religie, clasa aVI-a;

-Planificarea calendaristica orientativa, clasa a VI-a;

-Proiectarea unitatii de invatare: Timpul de aur al Bisericii

2.Temporale:

-numar de lectii:1

-durata: 50 minute

3.Bibliografice:

1.Biblia, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti, 1982,

2.Chifar, Pr. Prof. Dr. Nicolae, Istoria crestinismului, vol.II, Editura Trinitas, Iasi, 1996,

3.Eusebiu de Cezareea, Viata lui Constantin cel Mare, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane, Bucuresti, 1991,

4.Ilie,Arhim. Cleopa,Predici la praznice imparatesti si la sfintii de peste an,Editura Episcopiei Romanului, 1996,

5.Muha Camelia, Caiet de religie calsa a VI-a, Editura Sf. Mina, Iasi,2002.

6.Sebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opris Monica, Metodica predarii religiei, Editura Reintregirea, Alba Iulia, 2000.

Demersul didactic:

Nr. crt.Etapele LecieiTimp Activitatea profesorului/ Activitatea elevuluiMetodei procedeeMijloacede nv-mntForme de organi-zareEvaluare

12345678

1.Momentul organizatoric

2'- Salutul

Rugciunea Hristos a nviat

Notarea absenelor.

Pregtirea pentru nceperea leciei.ExerciiulActivitate frontal

2.Verificarea cunotinelr nsuite anterior

7'Profesorul i ntreab pe elevi cteva ntrebri din lecia anterioar: Martiri cretini n Dacia n secolele III-IV

1.Ce conditii de viata aveau crestinii din primele secole crestine?

2.Cunoasteam numarul exact al crestinilor

care au suferit si care si-au dat viata pentru pastrarea credintei in Hristos?

3.Cum ii numeste Biserica pe cie care au

murit pentru Hristos?

4.dar pe teritoriul rii noastre au existat

martiri?

5.ce demonstreaza existenta martirilor inca din primele secole?

Precizare:

Biserica Ortodoxa a trecut in calendarul

crestin-ortodox si cinsteste aproape zilnic

cate un martir.

4.Care au fost cei mai aspri prigonitori ai crestinilor, dintre imparatii primelor secole crestine?

Precizare:Dupa trei secole de suferinta

pentru crestini au venit si timpuri de

liniste care au adus pacea mult asteptata

de crestinii

din tot Imperiul Roman.

Conversa-

ia

Conversa-

ia

ExplicaiaActivitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontalAprecieri verbale

Aprecieri verbale

3.Anunarea titlului lecieii aobiectivelorleciei1'Azi vom afla:

1.Cum s-a convertit Impatarul Constantin la crestinism;

2.Cum i-a sprijinit si ocrotit el pe crestini:

3.Cum a contribuit Imparateasa Elena, in viata Bisericii crestine din primele veacuri;

4.De ce li s-au atribuit sintagmele cel intocmai cu Apostolii si parintii crestinatatii;

5.Cum ii cinsteste Biserica Ortodoxa pe Sfintii Imparatii Constantin si Elena;

ExplicaiaActivitate frontal

4.Comunicarea/ nsuirea noilor cunotine

20'Completati n caiete schema lectiei pe parcursul desfasurari lectiei:

1. Familia i convertirea Imparatului Constantin

2.Faptele importante din politica religioasa a Imparatului Constantin cel Mare

3.Sfintii Imparati Constantin si mama sa Elena- cei intocmai cu Apostolii si parintii crestinatatii;

elevii primesc fie cu lectia

-cititi (aleg un elev) lectia pe fragmente (delimitate in prealabil in unitati logice de continut).Fragmentul 1.

Dupa 300 de ani de suferinte si de prigoniri, Biserica crestina s-a pututbucura si de zile mai senine, mai ales in zilele de domnie ale imparatului Constantin cel Mare. Indemnat si de imparateasa Elena, mama sa, care era o crestina cu frica de Dumnezeu, Constantin cel Mare a aratat multa dragoste pentru crestini si a oprit persecutiile impotriva lor.

Constantin cel Mare stapanea numai partea apuseana a Imparatiei Romane. Spre sud, in partile Italiei de azi domnea Maxentiu, care era un mare dusman al crestinismului. Maxentiu il dusmanea de moarte sip e Constantin si, in ascuns, lucra la darmarea putetii lui. Din aceste pricini intre cei doi imparati s-a iscat un razboi. Constantin cel Mare a pornit catre Maxentiu. Oastea lui nu era prea numeroasa, dar avea cu ea nadejde in victorie, caci ostasii lui Constantin erau in cea mai mare parte crestini.

In drum spre campul de batalie, lui Constantin I s-a aratat la amiaza, deasupra soarelui, o cruce stralucitoare pe care sta scris: Prin acest semn vei invinge. In noaptea urmatoare, Mantuitorul Hristoc I S-a aratat in vis imparatului si ii spuse ca Sfanta Cruce are sa-I fie semn de izbanda. A doua zi, la porunca lui Constantin, pe toate steagurile s-a cusut semnul crucii, iar ostasii l-au asezat pe coifurile si scuturile lor

Intr-adevar, Constantin cel Mare a iesit biruitor din lupta si, in chipul acesta, a ajuns stapan peste partea de sud a Imparatiei Romane.

-povestiti (un elev, cu propriile cuvinte) continutul fragmentului despre familia lui Constantin si convertirea acestuia.prezint la harta (video-proiector) imparatia Imperiului Roman din sec. IV si cucerirea acestuia de catre Imparatul Constantin cel Mare.:

(306-312) - stapan al unei parti din Apus;

(312-324) - stapan al Imperiului Roman de Apus;

(325-337) - Imparat unic al Imperiului Roman.

-prezint imaginea cu Arcul de triumf al lui Constantin, care se pastreaza pana azi la Roma, pe care este consemnat faptul ca Victoria asupra lui Maxentiu, care stapanea teritoriul Italiei de azi, a fost prin inspiratie divina.

Arc de triumph=monument specific romanilor, ridicat de imparati pentru glorificarea biruintelor in razboaie.

Precizare:

Aceasta inscriptie dovedeste ca Imparatul Constantin cel Mare a fost convins ca bituinta sa a venit prin ajutor divin. Aceasta i-a fost sugerata de aparitia minunata a semnului Sfintei Cruci format din stelele de pe bolta cerului, inainte de a pleca in lupta impotriva lui Maxentiu. Indemnul divin:Cu acest semn () vei invinge pus in aplicare de Imparatul Constantin l-a ajutat sa aiba o mare biruinta in octombrie 312 si sa fie incoronat dupa aceasta ca Imparat al intregului Imperiu Roman de Apus.

In cele din urma, in anul 324, Imparatul Constantin a reusit sa-l invinga pe Liciniu, care stapanea in rasaritul Imperiului si devine astfel imparat unic al imperiului roman pana in momentul mortii sale, 21 mai 337.

-cititi al doilea fragment ( cu faptele importante din politica religioasa a Imparatului Constantin) si subliniati-le.

Fragmentul 2

In semn de pretuire pentru crestini, Constantin a alcatuit un act foarte important, cunoscut sub numele de Edictul de la Milan (in anul 313). Prin el li se dadea crestinilor dreptul de ase inchina in libertate deplina.

Constantin cel Mare avea un cumnat cu numele Liciniu. El stapanea in rasaritul imperiului.Dupa o vreme, Liciniu s-a indepartat de imparatul Constantin si ii persecute pe crestinii din partea locului.

De aceea Constantin a pornit razboi si impotriva lui, l-a invins si i-a luat tronul. Liciniu a murit, iar Constantin cel Mare a ajuns singurul stapanitor peste intreaga Imparatie Romana.

Cu biruinta lui Constantin cel Mare a izbandit si crestinismul. Imparatul i-a scos pe crestini din temnite, le-a restituit averile pe care ei le pierdusera in vremea prigoanelor, i-a asezat pe multi in slujbe de seama si le-a ridicat biserici marete, chiar pe cheltuiala imperiului.

In luarea de masuri favorabile Bisericii, imparatul proceda cu mult tact si treptat (el insusu s-a botezat numai inainte de a muri ).

-enumerati faptele importante ale imparatului Constantin cel Mare, prin care el devine ocrotitor si sprijinitor al crestinilor;

-completati schema lectieicu aceste fapte:

a. Edictul de la Milan din 313 prin care se acorda libertate religiasa deplina crestinismului.

Edict = decret cu caracter normativ dat de un imparat cu privire la o anumita problema.

b.Inlaturarea dispozitiilor si pedeselor date prin lege, contrare spiritului crestinismului:

-rastignirea;

-zdrobirea picioarelor;

-stigmatizarea (arderea cu fierul rosu);

-vanzarea oamenilor pentru datorii;

-lupte de gladiatori;

c.Sprijinirea si ocrotirea crestinilor prin:

-eliberarea crestinilor itemnitati;

-scutirea Bisericii de darii;

-inapoierea bunurilor confiscate, Bisericii;

-acordarea unor sume importande de bani din tezaurul statlui pentru ridicarea de biserici;

-transformarea unor temple pagane in biserici;

-generalizarea zilei de duminica, ca zi de repaus in tot imperiul, in anul 321;

-numirea crestinilor in functii inalte ale statului, in detrimetriul paganilor;

-convocarea sinodului I ecumenic de la Niceea din anul 325 pentru a defini adevarurile de credinta si a asigura unitatea crestinismului;

Precizare:

Imparatul Constantin, ca om de stat experimentat, si-a dat seama ca rezistenta Imperiului Roman depinde de pacea si linistea crestinismului, care era preferat in locul religiilor pagane multiple.

De aceea, a decis sa convoace pe toti episcopii Imperiului intr-un sinod, cand a vazut tulburarea provocata printer crestini de catre ereticul Arie.

d.Infiintarea unei noi resedinte imperiale la Constantinopol, om anul 330, care a devenit de fapt,

a doua Roma.

Precizare:

Imparatul Constantin dorea o capitala crestina pentru Imperiul Roman, care sa fie aratata prin biserici, monumente si intreaga atmosfera. Acest oras a fost intarit cu puternice ziduri de aparare care l-a facut de necucerit timp de 11 secole.

-cititi al treilea fragment (contributia Imparatesei Elena la viata Bisericii crestine in secolul al IV-lea)

Fragmentul 3

La fel de multa vrednicie a aratat si mama sa, Elena. Ea s-a asezat cu locuinta tocmai la Locurile Sfinte si si-a cheltuit averea intreaga pentru a ajutorarea celor necajiti si nepoliticosi si pentru inaltarea unor lacusuri sfinte. Imparateasa Elena a pus lucratori sa sape pe Golgota sis a dezgroape crucea Mantuitorului. Sapan, ei au aflat trei cruci, darn u stiau pe care a fost rastignit Domnul. Traditia spune ca o femeie foarte bonlava, atingandu-se de cele trei cruci, se tamadui indata atunci cand atinse Crucea lui Iisus. Sfanta Cruce a fost apoi ridicata de acolo si inaltata su toata cinstea in una din bisericile Ierusalimului.

De atunci la 14 septembrie din fiecare an, praznuim sarbatoarea Inaltarea Sfintei Cruci.

Mama imparatului, Elena, impreuna cu sotia si sora acestuia, a acordat sprijin material si moral crestinismului. Astfel s-au construit unele biserici crestine, unele din ele monumente (amintim pe cele din Palestina, Roma, Nicomidia), iar unele temple au fost transformate in Biserici crestine. Construirea unei noi capitale, Constantinopol, fara edificii pagane, cu biserici crestine, a aratat ca imparatul Constantin dorit sad ea imperiului o capitala crestina.

Noua capitala a avuto deosebita importanta atat din punct de vedere politic, cat si religios. Constantinopolul era mai aproape de centrele crestine si astfel punea in umbra vechea capitala.

Un alt mare sprijin acordat Bisericii de Imparatul Consatantin a fost convocarea Sinodului I ecumenic de la Niceea (325). Sinodul a combatut erezia ariana si a deschis calea ortodoxiei, pe care imparatul Teodosie cel Mare o va decreta ca religie oficiala si de stat a intregului Imperiu Roman.

Imparatul Constantin cel Mare a fost botezat cu putin timp inainte de a muri. Pentru meritele sale si pentru sprijinul acordat crestinismului, dupa lunga perioada de persecutii, Biserica l-a trecut in randul sfintilor, impreuna cu mama sa, Elena, numindu-I pe amandoi cei intocmai cu Apostolii.Explicaia

Lectura

Lectura explicativ

Conversaia

Explicaia

Lectura explicativ

Lectura explicativ

Explicaia

Explicaia

Lectura explicativ

Explicaia

Conversaia

Lectura explicativ

Explicaia

Lectura explicativ

Explicaia

Explicaia

Explicaia

Prezentare Power Point Prezentare Power Point Prezentare Power Point Prezentare Power Point Prezentare Power Point Prezentare Power Point Prezentare Power Point Prezentare Power Point

Activitate frontal

Activitate individual

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Aprecieri verbale

Capacitatea de a identifica

pcatul i urmrile lui

Capacitatea de a identifica

pcatul i urmrile lui

5.Fixarea i sistematizarea cunotinelor

15Profesorul mparte fia nr 1 pentru a fi completat de elevi, apoi acestia rspund pe rand cerinelor

Se adreseaza ntrebarea: care este diferena ntre situaia cretunilor dinainte i dup Constantin cel Mare?; merit numele de ntocmai cu apostolii?

Explicaia

Conversaia

Exerciiul

Fia de lucru

Activitate frontal

Activitate frontal

Capacita- tea de a

Raspunde corect la ntrebrile rebusuluiAprecieri verbale

6.Apreciereaactivitiielevilor2'Voi face aprecieri generale i individuale, privind implicarea elevilor n predarea noilor cunotine.

Notez elevii care au participat la lecie.

- Elevii ascult cu atenie.ExpunereaActivitate frontal

Aprecieri verbale

7.Precizarea iexplicareatemei pentruacas

2'Voi anuna i explica tema pentru acas.

Eseu cu tema ,, Cum pot urma exemplul Sfinilor mprai Constantin i Elena?ExplicaiaActivitate frontal

8.ncheierea activitii

1'Rostesc rugciunea mpreun cu elevii, salut i ies din sal;

- elevii rostesc rugciunea i rspund la salut;ExerciiulActivitate frontal

1