proiect de lectii ed. muzicala.doc

11
Student: DUŢĂ (BOGHEANU) MARIA MAGDALENA Anul III Institutori Profesor mentor: Vasile

Transcript of proiect de lectii ed. muzicala.doc

Page 1: proiect de lectii ed. muzicala.doc

Obiectul: Educaţie muzicală – clasa a -a

Duţă (Bogheanu) Maria Magdalena – Proiect de lecţie

Student:DUŢĂ (BOGHEANU) MARIA MAGDALENAAnul IIIInstitutori

Profesor mentor: Vasile Vasile

Page 2: proiect de lectii ed. muzicala.doc

Şcoala: nr. 157 „Ion Dumitriu” – sector 6 BucureştiData: ……………………………Clasa: a IV-a

Subiectul: a) Sunetul şi nota Lab) Iepuraşii – din folclorul copiilorc) Audiţie: Răţoiul – muzica Cristian Alivej text Marin Stere (cântare după auz pe negativ- CD)

Tipul lecţiei: de comunicare/dobândire de noi cunoştinţeObiective de referinţă:R1: să intoneze sunetele cuprinse între do1 şi do2 (2. 1.)R2: să reprezinte grafic sunetele cuprinse între do1 şi do2 (2. 2.)R3: să solfegieze cântece simple, demonstrând cunoaşterea elementelor de bază ale citit- scrisului muzical (2. 3.)R4: să reproducă un repertoriu de cântece receptate după auz, respectând cerinţele unei emisii, intonaţii şi dicţii corecte (1 . 1.)R5: să distingă în lucrări sau fragmente muzicale de diverse genuri şi stiluri, timbruri specifice anumitor voci sau instrumente muzicale (2. 4.)Obiective operaţionale: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili O1: să recunoască sunetul La, în relaţie cu sunetele Sol şi Mi; O2: să recunoască nota LaO3: să intoneze sunetul La, faţă de sunetul Sol;O4: să scrie nota La pe portativ, cu diverse valoriO5: să intoneze cântecul Iepuraşii – din folclorul copiilorO6: să exprime păreri cu privire la mesajul liniei melodice după audierea piesei muzicale Răţoiul – muzica Cristian Alivej text Marin Stere

Conţinut 1: sunetul şi nota La (recunoaştere în relaţie sunetele Sol şi Mi, intonarea sunetului, recunoaşterea notei La, scrierea notei pe portativ cu diverse valoriConţinut2: cântecul Iepuraşii – din folclorul copiilor (solfegiere)Conţinut3: audiţie Răţoiul – muzica Cristian Alivej text Marin Stere (cântare după auz pe negativ- CD)

Sarcini de lucru:O1 – S1: recunosc sunetul La, în relaţie cu sunetele Sol şi Mi;O2 – S2: recunosc nota LaO3 – S3: intonează sunetul La, faţă de sunetul Sol;

Duţă (Bogheanu) Maria Magdalena – Proiect de lecţie

Page 3: proiect de lectii ed. muzicala.doc

O4 – S4: scrie nota La pe portativ, cu diverse valoriO5 – S5: intonează cântecul Iepuraşii – din folclorul copiilorO6 – S6: exprimă păreri cu privire la mesajul liniei melodice după audierea piesei muzicale ….Strategii didactice:

Metode: conversaţia, conversaţia euristică, discuţia colectivă, exerciţiul, învăţarea prin descoperire, descrierea, explicaţia, jocul didactic, Mijloace: manualul, CD - Răţoiul – muzica Cristian Alivej text Marin Stere, planşe didactice

Modul de organizare a activităţii elevilor: frontal, individualMaterial bibliografic: suport curs Vasile Vasile Credis, 2005

Evenimentele Ob. Conţinut informativ Sarcini de învăţare Strategii Evaluare

Page 4: proiect de lectii ed. muzicala.doc

lecţiei didacticeMoment organizatoric/Pregătirea aperceptivă

Ţinuta: spatele drept, rezemat de speteaza băncii, mâinile lejer pe lângă corp sau pe genunchi Respiraţie costodiafragmatică (tragerea umerilor înapoi, scoaterea pieptului în faţă, sunetele se emit pe expiraţie)Dicţie şi emisie clară şi corectă a sunetelor Atmosferă de linişte şi relaxare

Îşi reamintesc cerinţele care trebuie să le respecte pentru buna desfăşurare a lecţiei de muzică şi cântarea/ascultarea unei melodii

Metode: conversaţia

frontală

Anunţarea temei, a obiectivelor

Se anunţă tema: sunetul şi nota La Se anunţă obiectivele activităţii.

conversaţia

Dirijarea învăţării

O1 C1: sunetul şi nota La (recunoaştere în relaţie sunetele Sol şi Mi, intonarea sunetului, recunoaştere a note La, scrierea notei pe portativ cu diverse valori

S1: recunosc sunetul La, în relaţie cu sunetele Sol şi Mi; Marcaţi linia melodică prin mişcarea mâinii în plan

vertical, comparaţi înălţimea sunetelor cântate pe silabele colorate.

Metode: învăţarea prin descoperire, conversaţia

Mijloace: planşă cu partitura mărită

Forme de organizare: frontal

observarea directă a comportamentului elevilor

O2 C1: sunetul şi nota La S2: recunosc nota La Metode: observarea

Page 5: proiect de lectii ed. muzicala.doc

(recunoaştere în relaţie sunetele Sol şi Mi, intonarea sunetului, recunoaştere a note La, scrierea notei pe portativ cu diverse valori

Completaţi scara muzicală indicând poziţia notei La faţă de celelalte note învăţate (Sol şi Mi).

Scrieţi în caiete nota La.

conversaţia, exerciţiul

Mijloace: desen didactic pe tablă

Forme de organizare: frontal

directă a comportamentului elevilorprezentarea rezultatelor activităţii

O3 C1: sunetul şi nota La (recunoaştere în relaţie sunetele Sol şi Mi, intonarea sunetului, recunoaştere a note La, scrierea notei pe portativ cu diverse valori

S3: intonează sunetul La, faţă de sunetul Sol; Intonaţi următorul exerciţiu muzical:

Cântaţi şi tactaţi măsura. Comparaţi înălţimea sunetelor.

Metode: învăţarea prin descoperire,discuţia colectivă, Mijloace: partitura exerciţiuluiForme de organizare: frontal

observarea directă a comportamentului elevilorprezentarea rezultatelor activităţii

O4 C1: sunetul şi nota La (recunoaştere în relaţie sunetele Sol şi Mi, intonarea sunetului, recunoaştere a note La, scrierea notei pe portativ cu diverse valori

S4: scrie nota La pe portativ, cu diverse valori Scrieţi nota La pe portativul muzical cu valorile:

doime, optime, pătrime.

Metode: învăţarea prin descoperire Mijloace: tabla, caietele de muzicăForme de organizare: frontal, individual

observarea directă a comportamentului elevilor

O5 C2: cântecul Iepuraşii – din Metode: observarea

Page 6: proiect de lectii ed. muzicala.doc

folclorul copiilor S5: intonează cântecul Iepuraşii – din folclorul copiilor prezentarea cântecului de către învăţător (sau audiţie) citire ritmică pe note şi pe silabe; citire melodică pe note şi pe silabe; citire ritmico- melodică; Intepretarea cântecului de către elevi.

conversaţiaMijloace: partitura cântecelului,imagini, fotografiiForme de organizare: frontal, individual

directă a comportamentului elevilor

O6 C3: audiţie Răţoiul – muzica Cristian Alivej text Marin Stere

S6: exprimă păreri cu privire la mesajul liniei melodice după audierea piesei muzicale ….

Audiţie piesa audiţie Răţoiul – muzica Cristian Alivej text Marin Stere

Metode: conversaţia, Mijloace: partitura cântecelului,imagini, fotografiiForme de organizare: frontal, individual

observarea directă a comportamentului elevilor

Atingerea feed-back-ului

O5 O6

O6

Alte informaţii: Diapazonul este un instrument mic, din metal, care prin lovirea lui produce sunetul La.Tonul telefonului (linia fixă) este sunetul La.

Realizarea unui desen sugerat de linia melodică a piesei şi de versurile acesteia

Completări, comentarii pe textul melodiei Învăţarea piesei după auz (textul piesei este scris pe

tablă)

Interpretarea melodiei după auz.

Metode: conversaţia, exerciţiulMijloace:Mijloace: textul melodieiForme de organizare: frontal,

Prezentarea rezultatelor activităţii Aprecieri generale

Page 7: proiect de lectii ed. muzicala.doc

Obţinerea performanţe

O6

individualMetode: conversaţia, exerciţiulMijloace:Mijloace: textul melodieiForme de organizare: frontal, individual

Anunţarea temei pentru acasă

Sunetul şi nota LA

Page 8: proiect de lectii ed. muzicala.doc
Page 9: proiect de lectii ed. muzicala.doc

IepuraşiiDin folclorul copiilor

Audiţie Răţoiul – muzica Cristian Alivej text Marin Stere