Proiect de Lectie, Traductoare de Presiune

4
PROIECT DE LECŢIE TRADUCTOARE Profesor ing. : Radu Violeta Student: Eremiea Andreea,IMST Data :08.05.2015 -Disciplina: TRADUCTOARE - Clasa: 10 B. - Unitatea de învăţare: COLEGIUL TEHNIC DE POSTA SI TELECOMUNICATII „GH.AIRINEI” - Titlul lecţiei: TRADUCTOARE DE PRESIUNE - Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la traductoarele de presiune - Tipul lecţiei: comunicare (transmitere) de noi cunoştinţe. - Locul desfăşurării lecţiei: sala de clasa - Durata lecţiei: 50 minute. Competente specifice: C1. Realizarea corespondenţei dintre mǎrimea fizicǎ neelectricǎ şi modul de conversie în mǎrime electricǎ. C2. Identificarea tipurilor constructive de traductoare de presiune. C3. Interpretarea caracteristicii traductoarelor . Competente derivate: CD1. Descrierea fenomenelor care stau la baza construcţiei traductoarelor de presiune CD2. Identificarea aplicatiilor acestor traductoare in practica curenta

description

proiect de lectie

Transcript of Proiect de Lectie, Traductoare de Presiune

PROIECT DE LECIE EDUCATIV

PROIECT DE LECIE

TRADUCTOAREProfesor ing. : Radu VioletaStudent: Eremiea Andreea,IMST

Data :08.05.2015

-Disciplina: TRADUCTOARE

- Clasa: 10 B.

- Unitatea de nvare: COLEGIUL TEHNIC DE POSTA SI TELECOMUNICATII GH.AIRINEI- Titlul leciei: TRADUCTOARE DE PRESIUNE

- Scopul leciei: nsuirea cunotinelor referitoare la traductoarele de presiune

- Tipul leciei: comunicare (transmitere) de noi cunotine.

- Locul desfurrii leciei: sala de clasa- Durata leciei: 50 minute.

Competente specifice:

C1. Realizarea corespondenei dintre mrimea fizic neelectric i modul de conversie n mrime electric.

C2. Identificarea tipurilor constructive de traductoare de presiune.C3. Interpretarea caracteristicii traductoarelor .Competente derivate:

CD1. Descrierea fenomenelor care stau la baza construciei traductoarelor de presiuneCD2. Identificarea aplicatiilor acestor traductoare in practica curentaCD3. Explicarea construciei i functionarii traductoarelor de presiuneCD4. Interpretarea parametrilor specifici traductoarelor de presiuneStrategie didactic :

Metode i procedee de instruire:

-conversaia;

-explicaia;

-expunerea

Resurse materiale :

- calculator, videoproiector.

Forma de evaluare :

IntrebariDesfurarea leciei:

Strategii didactice

Nr.

crt.Etapele lectiei si evenimentele instruiriiActivitatea

profesoruluiActivitatea

elevilorMetode de inva-

tamantMijloace

de inva-

tamantForme de orga-

nizare a

activitatiiTimpEvaluare

1.Moment

organizatoric-face prezena

-pregtete clasa pentru lecie

-pregtete materialul didactic-raspund solicitrilor profesorului---frontal5min-

2.Verificarea cunotinelor anterioare-adreseaz intrebri frontal i individual in legtura cu traductoarele studiate anterior -rspund la intrebari- metoda ,,turul galeriei

-caiete

-portofolii

-frontal7min-oral

3.

Transmiterea noilor cunotine

-Captarea ateniei

-Anunarea titlului leciei i a obiectivelor

-Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

-trezete curiozitatea si interesul pentru tema anuat

-anun titlul leciei i comunic elevilor obiectivele leciei i modul de organizare a acesteia-prezint o clasificare a traductoarelor de presiune, n funcie de principiul de funcionare

-sunt ateni

-sunt ateni

-noteaz n caiete

-noteaza in caiete -prezentare video-expunerea

-demonstra-ia

-observarea sistematic

-explicaia

-caiete

-frontal

-frontal

25min-oral

- fie de lucru

4. Asigurarea conexiunii inverse, (feed-back) -prezinta cateva imagini si cere identificarea acestora pe baza detaliarii tipurilor de traductoare de presiune

-urmresc imaginile-identific tipul traductoarelor

-activitate practic-calculator

- video-proiector

-frontal

10min-proba practica

5.Formularea concluziilor-argumentarea necesitii utilizrii traductoarelor de presiune-realizeaza intrebari in legatura cu modul de predare-isi exprima opinia3min