Proiect de Lectie Tipuri de Com

20
PROIECT DE LECŢIE Unitatea de învăţământ: Colegiul Tehnic “I.C. Brătianu” Propunător: Vînturiş Cezara Data: 12.05.2015 Clasa: a X-a B Aria curriculară: Om şi Societate Obiectul/Disciplina: Comerţ Subiectul/Tema: Tipuri de comunicare Tipul de lecţie: dobândire de cunoştinţe Obiective operaţionale: O 1 - să identifice importanţa celor trei tipuri de comunicare O 2 - să înţeleagă diferenţele dintre cele trei tipuri de comunicare (verbală, nonverbală, paraverbală) O 3 - să sesizeze influenţa comportamentului asupra comunicării O 4 - să înţeleagă necesitatea adaptării conţinutului informativ la auditoriu

description

da

Transcript of Proiect de Lectie Tipuri de Com

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: Colegiul Tehnic I.C. BrtianuPropuntor: Vnturi CezaraData: 12.05.2015Clasa: a X-a BAria curricular: Om i SocietateObiectul/Disciplina: ComerSubiectul/Tema: Tipuri de comunicareTipul de lecie: dobndire de cunotineObiective operaionale:O1- s identifice importana celor trei tipuri de comunicareO2- s neleag diferenele dintre cele trei tipuri de comunicare (verbal, nonverbal, paraverbal)O3- s sesizeze influena comportamentului asupra comunicriiO4- s neleag necesitatea adaptrii coninutului informativ la auditoriu Strategia didactic:Metode didactice: Conversatia, explicatia, problematizarea, conversaia euristic, tiu-Vreau s tiu Am nvatMijloace didactice: caiete, tabl, manual.Modul de organizare a clasei: frontal, frontal-dirjat, individual-dirijat.Evaluare: Observarea sistematica a comportamentului elevilor Analizarea modului de lucru si a raspunsurilorBibliografie: P. Tntica, V. Capot, G. Simionescu, Comer, Ed. Cd. Press, clasa a X-a

Secvenele lecieiTimpObiective operaionaleConinutul nvriiStrategia didacticStrategia de evaluare

MetodeMijloaceTipul de nvareForma de organizare

1.Moment oraganizatoric 3-Se asigur mijloacele didactice necesare desfurrii optime a leciei. Profesorul va realiza prezena.

Conversaia

--

Frontal-

2. Captarea atentie

5

-Profesorul le va capta atenia elevilor prin nceperea unei discuii referitoare la importana comunicrii n cadrul unor echipe. n timpul explicaiei profesorul va gesticula din mini ntr-un mod deranjant i se va plimba stnga-dreapta prin clas foarte repede fr s aib nici cel mai mic contact vizual cu auditoriul. De asemenea va pstra acelai ton al vocii, fr nici o inflexiune, fr s accentueze punctele importante ale subiectului, iar volumul vocii va fi foarte sczut. Dup ce trec 2-3 minute i i ncheie jocul de rol profesorul le va destinui elevilor c a ncercat s atrag atenia asupra unor aspecte ale comunicrii i i va ntreba dac n toat scena de mai devreme a existat ceva care i-a deranjat i dac au reinut vreo informaie din cele expuse. Important este ca elevii s observe c poziia corpului este foarte important n cadrul comunicrii, c micrile abundende atrag deplaseaz atenia auditoriului ctre corpul interlocutorului fr s mai fie ateni la coninutul prezentat i ritmul, volumul i tonul vocii trebuie s se adapteze numrului de persoane care audiaz i spaiului n care se desfoar comunicarea. O sal de clas oblig la un volum ridicat al vocii iar pentru explicarea unor noiuni noi i pentru a menine atenia i curiozitatea, paraverbalul este de nelipsit.

DemonstraiaConversaia

-

Creativ

Frontal

3. Anunarea temei si a obiectivelor

2Profesorul va anuna tema:Tipuri de comunicare. De asemenea, profesorul va face o meniune. i anume c jocul de rol realizat mai devreme este ntr-o puternic corelaie cu noile coninuturi ce vor fi predate. Misiunea jocului a fost nelegerea mai aprofundat (prin puterea exemplului) a importanei comunicrii verbale, nonverbale i paraverbale.

Conversaia

ManualTablCaiete

Inteligibil

Frontal

4. Dirijarea nvrii

6

Profesorul va alege ca metod de predare, una dintre metodele alternative i anume: TIU VREAU S TIU AM NVAT. Acesta i va antrena pe elevii si la o dezbatere de idei i i va ndemna s enune toate noiunile deja nvate anterior cu privire la tema n discuie i s formuleze opinii cu privire la ceea ce vor s descopere n continuare. Profesorul va nota pe tabl rspunsurile elevilor.

Conversaiatiu-Vreau s tiu- Am nvat

ManualTablCaiete

Receptiv-ReproductivInteligibil

Frontal-Dirijat

5.Prezentarea noului coninut

16

O1

O2

innd cont de dorinele de cunotere ale elevilor si profesorul va prezenta noile coninuturi corelndu-le desigur cu curiozitile elevilor.

Tema leciei, care urmeaz a fi prezentat, este Tipuri de comunicare: comunicarea verbal, nonverbal i paraverbal.

Comunicarea poate fi analizat din multe puncte de vedere, cunoscnd forme diverse. Dintre acestea, comunicarea uman, se difereniaz, dup natura substanial calitativ a semnalelor i alfabetelor utilizate pentru transmiterea mesajelor(codul folosit) i canalul predilect de transmitere n :-comunicare verbal- prin cuvnt. Este specific uman, are form oral sau scris, permite transmiterea unor coninuturi extrem de complexe.-comunicare paraverbal-prin nsuiri vocale care nsoesc cuvntul ,cum ar fi :caracteristicile vocii, intensitatea ,ritmul, debitul vorbirii, intonaia, etc.-comunicarea nonverbal-prin semne legate direct de postur, micare, gesturi, mimica, nfiare.

n cadrul formelor de comunicare, a fost evideniat valoarea comunicativ a tcerii.Exist tceri-nedumeriri, tceri-proteste, tceri-aprobri, tceri-laborioase(gndete intens), tceri-provocatoare, tceri-pedeaps,etc.Formele de comunicare se intercondiioneaz i se sprijin reciproc.Exprimarea verbal este facilitat de prezena gestualitii i micrii, iar interzicerea acestora, din considerente ntmpltoare sau experimentale , poate produce perturbri ale comunicarii.S reinem : vorbim cu ajutorul organelor vocale, dar comunicm cu ntregul nostru corp i nu numai. Comunicative sunt i mbrcmintea, relaiile pe care le stabilim, spaiul pe care l ocupm , distanele la care ne plasm fa de interlocutor.Concluzii :

- Comportamentele comunicative reale pot fi cu dominant verbal, nonverbal sau mixte.- Se apreciaz c promptitudinea este apanajul comunicrii nonverbale, pe aceast cale, informaiile sunt de patru ori i jumtate mai rapid decodificate dect pe cale verbal.- Coninuturile afectiv-atitudinale , indispensabile dimensiunii relaionale a oricrei comunicri, se transmit, n proporii hotrtoare, prin comunicare nonverbal.- n comunicarea coninuturilor explicite comunicarea nonverbal are un rol explicativ sau ilustrativ, dar are o importan redus.- In comunicarea unor coninuturi implicite, rolul formelor nonverbale este foarte important, multe dintre acestea neputnd fi detectate altfel.- Fa de implicarea voluntar i contient a partenerilor comunicrii n formele verbale, comunicarea nonverbal scap cel mai adesea contientizrii, gradul de spontaneitate al acesteia fiind ridicat.- In orice comunicare predominant verbal, componenta paraverbal i cea nonverbal completeaz comunicarea, formnd un ntreg bine structurat, complex i convergent.

Avantaje ale comunicrii verbale:

- se poate realiza n diferite moduri: -n limbaj oral(monolog, dialog,..), -n limbaj scris -n limbajul intern.-permite transmiterea unui coninut complex, sistemul de informaii transmis i receptat poate fi logic structurat, sistematizat, exprimat ntr-un limbaj elevat, etc.-pune n eviden capacitatea de gndire i creativitatea uman-limbajul intern, vorbirea cu sine i pentru sine, prezint un maximum de economicitate, uznd de prescurtri, condensri, substituind cuvintele cu imagini, viteza de lucru fiind de sute de ori mai mare dect a vorbirii.-pe msura constituirii sale , limbajul intern ndeplinete funcii de anticipare, proiectare, coordonare a limbajului oral i scris.-se intercondiioneaz cu funcia cognitiv i cea reglatorie a limbajului.

Dezavantaje ale comunicrii verbale:

-este lipsit de expresivitate, dac nu apeleaz la mijloace paraverbale i nonverbale.

-transmite mai greu o anumit stare afectiv( suprare. bucurie, etc), cuvintele nu sunt ntotdeauna suficiente.

-viteza de transmitere si mai ales de receptare a mesajului este mai mic, uneori se poate mai uor i mai rapid exprima printr-un simplu gest.

Avantaje ale comunicrii nonverbale:

-cel mai important avantaj se refer la expresivitate.De exemplu, intonaia si nalimea vocii poate sa sugereze mesaje diferite ale aceluiai cuvnt .G.Bernard Shaw spunea c exist 1000 de feluri de a spune da i 100 de feluri de a spune nu.-mijloacele extralingvistice de expresivitate-gesturile, mimica, postura- nsoesc formele comunicrii verbale, antrennd ntraga personalitate.-faciliteaz comunicarea, o completeaz cu o component afectiv , persuasiv sau ludic.-dispune de spontaneitate i mare vitez de comunicare.-nu se poate imagina nici un fel de comunicare eficient n absena unor componente extraverbale.

Dezavantaje ale comunicrii nonverbale:

-nu poate fi utilizat n procesele de comunicare a unor coninuturi complexe fr s fie utilizat i comunicarea verbal.-n condiiile excesului de gesticulaie, mesajul poate fi alterat, reacia fiind de respingere sau negare a coninutului transmis.

Concluzie: Toate formele de comunicare sunt importante i se condiioneaz reciproc.

Pentru o comunicare eficient i complet sunt necesare att mijloace de comunicare verbale ct i nonverbale.

Conversaia Explicaia

Conversaia Explicaia

CaieteTablManual

CaieteTablManual

CaieteTablManual

CaieteTablManual

CaieteTablManual

CaieteTablManual

CaieteTablManual

Inteligibil

Inteligibil

Inteligibil

Inteligibil

Inteligibil

Inteligibil

Inteligibil

Frontal

Frontal

7. Intensificarea renteniei i asigurarea transferului

12

O3

O4Dup ce a prezentat coninuturile, profesorul va numi aleator 3 elevi care vor fi rugati sa faca o prezentare oral n faa celorlai elevi de 3 minute cu unsubiect la alegere (hobby, meserie, filmul preferat, familie). Dup ce toate prezentrile au luat sfrit, acestea vor fiurmrite de ntregul grup i se va dezbate modalitile de utilizare a gesturilor, limbajuluicorporal, posturii, mimicii .a.m.d. Se va decide cine a urmat regulile de utilizare alimbajului corporal la discuii i prelegeri n cea mai mare msur i va fi premiat cuposibilitatea de a prezenta cursul urmtor la discuplina Comer timp de 15 minute.

ProblematizaraConversaie euristic

-

Operatorie

Individual dirijat

Frontal-dirijat

8.ncheierea activitii

4Profesorul va specifica i tema: realizarea unui eseu de 3 pagini cu titlul Importana comunicrii interculturale la locul de munc. Profesorul va completa cu ajutorul elevilor ultima coloan a tabelului tiu-Vreau s tiu-Am nvat solicitndu-le elevilor s enune noiunile noi care au fost predate pe parcursul orei.Conversaie

CaieteTabl

InteligibilFrontal-dirijat