proiect de lectie - psalmul 8 al lui david
-
Upload
diana-elena-tudurachi -
Category
Documents
-
view
245 -
download
1
description
Transcript of proiect de lectie - psalmul 8 al lui david
Proiect didacticData: 18.05 .2010Clasa: a VII-a Şcoala de Arte şi Meserii PîngăraţiProfesor: Coste Elena-Diana Disciplina: Limba şi literatura românǎSubiectul: Psalmul 8 al lui DavidTipul lecţiei: Receptarea unui text literar
Competenţe generale:1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare3. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite context de realizare, cu scopuri diverse
Competenţe specifice:
1.1 identificarea informaţiilor esenţiale dintr-un mesaj oral, în scopul înţelegerii sensului global al acestuia3.3 identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau nonliterar3.5 Folosirea unor tehnici/ strategii de lucru cu textul/ cartea4.1 redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan4.2 utilizarea, în redactare, a unor sinonime, antonime şi derivate adecvate temei date
Competente derivate:
C1- citirea expresivă a textului liric, folosind o intonaţie corespunzătoare;
C2 - identificarea sinonimelor cuvintelor şi expresiilor date; C3 - analiza principalelor componente de structură, de compoziţie şi de limbaj specifice textului liric religios;C4 - identificarea informaţiilor esenţiale din text;C5 - identificarea figurilor de stil;C6 - prezentarea trăsăturilor psalmului biblic.
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: învǎţarea prin descoperire, conversaţia, explicaţia, schema la tablǎ, brainstorming, exerciţiul, exemplul;
b) Mijloace de învăţământ: calculatorul, fişe de lucru, manualul, videoproiectorul.
c) Forme de organizare a activităţii : activitate frontală, activitate individualǎ.
d) Bibliografie:
Limba şi literatura română, Curriculum clasele V – VIII, Bucureşti, 2009
1
Şerban A., Şerban S., Limba română, manual pentru clasa a VII-a, Editura All, Bucureşti, 2000. Parfene, C., Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura Polirom, Iaşi, 1999. Brânzei Gheorghe, Limba si literatura română, repere metodice, Editura Alfa, Piatra Neamt, 2005 Dosoftei, Psaltirea în versuri, Editura 100+1 GRAMAR, Bucuresti, 1998
Scenariu didactic
2
3
Momentele lecţiei Timp
Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategia didactică Evaluare
Metode de învăţământ
Mijloace deînvăţământ
Forme de organizare
Moment organizatoric
1 min.
Se notează absenţele în catalog. Se verifică dacă elevii au pe bancă materialele necesare desfăşurării lecţiei.
- elevul de serviciu numeşte absenţii (dacă este cazul);
Verificarea lecţiei anterioare
5min.
Se verifică tărsăturile operei epice.Se face verificarea cantitativă şi calitativă a temei
Unul sau doi elevi numiti prin sondaj isi prezintă tema
Caietele elevilor
Activitate frontală
orală
Captarea atenţiei
3 min.
Va avea loc o audiţie a „Psalmului 8” recitat de Marcel Iureş. În paralel va rula pe videoproiector un material power-point cu imagini inspirate din acelaşi psalm.
Scrieţi primul cuvânt la care vă puteţi gândi după vizionarea materialului Pe cine laudă aceste imagini? Voi v-aţi gândit vreodată să scrieţi o operă, să desenaţi ceva pentru ca să slăviţi creaţia lui Dumnezeu?
Elevii ascultă înregistrarea şi privesc imaginile din materialul ppt, urmărind în acelaşi timp şi textul.
Elevii răspund la întrebări.
Conversaţia
Brainstorming
Videoproiector, laptop
Activitate frontalǎ
Anunţarea temei noi şi a obiectivelor operaţionale
1 min.
Profesorul anunţǎ tema lecţiei şi obiectivele pe înţelesul elevilor. Se noteazǎ titlul la tablǎ.
Notează în caiete titlul lecţiei.
expunerea
Dirijarea învăţării
5 min.
6 min.
Li se cere elevilor să explice de ce unele cuvinte din materialul audiat sunt putin diferite faţă de textul redat de manualProfesorul va numi câţiva elevi să citească expresiv Psalmul 8.
Către cine se adresează opera?Identificaţi cuvinte care trimit la divinitate.
Elevii sunt împărţiţi pe 3 grupe.Profesorul propune elevilor o fişă
Elevii sunt antrenaţi de profesor în lecturarea expresivă şi explicită a textului (sunt explicate cuvintele necunoscute)Se caută în dicţionar unii termeni necunoscuţi. Elevii răspund la întrebări.
Rezolvă fişa.Prezintă rezolvările.
lectura
Exerciţiulconversaţia
Exerciţiul
manualul
Fişa de lucruCaietele elevilor
Activitate frontală
Activitate frontală
Activitate pe grupe
răspunsurile elevilor
orală
evalure orală
4
Anexa 1
Grupa nr. 1
Fişa nr. 1a. Indicaţi câte un sinonim pentru cuvintele şi sintagmele următoare: slava, a săvârşi laudă, vrăjmaş, a întemeia, dobitoace, a sălăşlui, a povăţui. b. Motivaţi scrierea cu majusculă a pronumelor din text.
Fişa nr. 2a. Explicaţi ce sentimente încearcă poetul faţă de Dumnezeu.b. Extrageţi câte un exemplu de interogaţie retorică, monolog, enumeraţie, repetiţie şi inversiune.
Grupa nr. 2
Fişa nr. 1a. Selectaţi formele inverse ale verbului şi explicaţi rolul expresiv al acestora.b. Explicaţi sensul cu care este folosit aici verbul a întemeia. Construiţi o propoziţie în care acest verb să fie folosit cu un alt sens decât cel din text.
Fişa nr. 2a. Explicaţi de ce poetul înalţă laudă lui Dumnezeu.b. Observaţi în text o simetrie a compoziţiei. Cum se realizează simetria?
Grupa nr. 3
Fişa nr. 1a. Indicaţi construcţiile în Vocativ.b. Motivează folosirea cratimei în structura “pusu-l-ai”.
Fişa nr. 2a. Cum se comunică cu divinitatea?b. Ce credeţi că indică cifrele de la 1 la 9 în structura psalmului?
5
Anexa 2 Diagrama Venn
6
ImnulPsalmul
Anexa 3
Realizaţi o compoziţie în care să vă exprimaţi atitudinea faţă de Dumnezeire sub forma unui cvintet
Regulile de întocmire a unui cvintet : 1) primul vers format dintr-un cuvânt exprimat totdeauna printr-un substantiv 2) al doilea vers format din două cuvinte exprimate prin adjective caresă arate însuşirile substantivului 3)al treilea vers format din trei verbe la gerunziu care exprimă acţiuni ale substantivului 4) al patrulea vers format ditr-o propoziţie din patru cuvinte ce exprimă o afirmaţie esenţială despre substantivul din primul vers 5) al cincilea vers format dintr-un cuvânt exprimat printr-un verb care sintetizează ideea sau tema poeziei
7
Fişa nr. 3- este o operă lirică;- poezia este organizată în strofe; - reprezintă o scriere lirică în proză, uneori ritmată şi având aparenţa unui vers liber;- strofele au aceeaşi formă;- este structurat pe versete numerotate cu cifre, reprezentând un paragraf scurt format din una sau mai multe propoziţii;- se exprimă sentimente de admiraţie, mulţumire şi iubire faţă de divinitate; - are un ton solemn;- se bazează pe paralelismul poetic ca procedeu stilistic;- are forma unui monolog, îmbrăcând forma adresării directe către divinitate.- se cântă în cadrul ceremoniilor religioase;
8
Realizaţi o compoziţie în care să vă exprimaţi atitudinea faţă de Dumnezeire sub forma unui cvintet
Regulile de întocmire a unui cvintet : 1) primul vers format dintr-un cuvânt exprimat totdeauna printr-un substantiv 2) al doilea vers format din două cuvinte exprimate prin adjective caresă arate însuşirile substantivului 3)al treilea vers format din trei verbe la gerunziu care exprimă acţiuni ale substantivului 4) al patrulea vers format ditr-o propoziţie din patru cuvinte ce exprimă o afirmaţie esenţială despre substantivul din primul vers 5) al cincilea vers format dintr-un cuvânt exprimat printr-un verb care sintetizează ideea sau tema poeziei
Realizaţi o compoziţie în care să vă exprimaţi atitudinea faţă de Dumnezeire sub forma unui cvintet
Regulile de întocmire a unui cvintet : 1) primul vers format dintr-un cuvânt exprimat totdeauna printr-un substantiv 2) al doilea vers format din două cuvinte exprimate prin adjective caresă arate însuşirile substantivului 3)al treilea vers format din trei verbe la gerunziu care exprimă acţiuni ale substantivului 4) al patrulea vers format ditr-o propoziţie din patru cuvinte ce exprimă o afirmaţie esenţială despre substantivul din primul vers 5) al cincilea vers format dintr-un cuvânt exprimat printr-un verb care sintetizează ideea sau tema poeziei
Realizaţi o compoziţie în care să vă exprimaţi atitudinea faţă de Dumnezeire sub forma unui cvintet
Regulile de întocmire a unui cvintet : 1) primul vers format dintr-un cuvânt exprimat totdeauna printr-un substantiv 2) al doilea vers format din două cuvinte exprimate prin adjective caresă arate însuşirile substantivului 3)al treilea vers format din trei verbe la gerunziu care exprimă acţiuni ale substantivului 4) al patrulea vers format ditr-o propoziţie din patru cuvinte ce exprimă o afirmaţie esenţială despre substantivul din primul vers 5) al cincilea vers format dintr-un cuvânt exprimat printr-un verb care sintetizează ideea sau tema poeziei
9
“ Dezvoltaţi într-o compunere afirmaţia lui G. Călinescu:În “Amintiri din copilărie” se simbolizează destinul oricărui copil : de a face bucuria şi supărarea părinţilor şi de a o lua şi el pe acelaşi drum pe care l-au luat şi-l vor mai lua toţi. ... Căci Creangă povesteşte copilăria copilului universal.” George Călinescu
Dezvoltaţi într-o compunere afirmaţia lui G. Călinescu:În “Amintiri din copilărie” se simbolizează destinul oricărui copil : de a face bucuria şi supărarea părinţilor şi de a o lua şi el pe acelaşi drum pe care l-au luat şi-l vor mai lua toţi. ... Căci Creangă povesteşte copilăria copilului universal.” George Călinescu
Dezvoltaţi într-o compunere afirmaţia lui G. Călinescu:În “Amintiri din copilărie” se simbolizează destinul oricărui copil : de a face bucuria şi supărarea părinţilor şi de a o lua şi el pe acelaşi drum pe care l-au luat şi-l vor mai lua toţi. ... Căci Creangă povesteşte copilăria copilului universal.” George Călinescu
Dezvoltaţi într-o compunere afirmaţia lui G. Călinescu:În “Amintiri din copilărie” se simbolizează destinul oricărui copil : de a face bucuria şi supărarea părinţilor şi de a o lua şi el pe acelaşi drum pe care l-au luat şi-l vor mai lua toţi. ... Căci Creangă povesteşte copilăria copilului universal.” George Călinescu
Dezvoltaţi într-o compunere afirmaţia lui G. Călinescu:În “Amintiri din copilărie” se simbolizează destinul oricărui copil : de a face bucuria şi supărarea părinţilor şi de a o lua şi el pe acelaşi drum pe care l-au luat şi-l vor mai lua toţi. ... Căci Creangă povesteşte copilăria copilului universal.” George Călinescu
Dezvoltaţi într-o compunere afirmaţia lui G. Călinescu:În “Amintiri din copilărie” se simbolizează destinul oricărui copil : de a face bucuria şi supărarea părinţilor şi de a o lua şi el pe acelaşi drum pe care l-au luat şi-l vor mai lua toţi. ... Căci Creangă povesteşte copilăria copilului universal.” George Călinescu
10