Proiect de Lectie Primavara de v. Alecsandri

8
PROIECT DE LECŢIE Data: 18 martie 2011. Clasa: a II-a. Şcoala: cu clasele I-VIII Bălileşti, Argeş. Învăţător: Simonica Sonia Neagoe Aria curriculară: Limbă şi comunicare. Obiectivul: Limba şi literatura română. Unitatea de învăţare: Întrebări şi răspunsuri- PRIMĂVARA- Subiectul: Vasile Alecsandri, „Primăvara” Tipul lecţiei: de însuşire şi dobândire a cunoştinţelor Obiectiv general: Dezvoltarea sentimentelor de dragoste, a sensibilităţii faţă de frumosul natural Obiective de referinţă: 1. să construiască enunţuri logice; 2. să desprindă semnificaţia globală a unui text dat; 3. să citească în ritm propriu un text cunoscut;

Transcript of Proiect de Lectie Primavara de v. Alecsandri

Page 1: Proiect de Lectie Primavara de v. Alecsandri

PROIECT DE LECŢIE

Data: 18 martie 2011.Clasa: a II-a.Şcoala: cu clasele I-VIII Bălileşti, Argeş.Învăţător: Simonica Sonia NeagoeAria curriculară: Limbă şi comunicare.Obiectivul: Limba şi literatura română.Unitatea de învăţare: Întrebări şi răspunsuri-PRIMĂVARA-Subiectul: Vasile Alecsandri, „Primăvara” Tipul lecţiei: de însuşire şi dobândire a cunoştinţelorObiectiv general: Dezvoltarea sentimentelor de dragoste, a sensibilităţii faţă de frumosul natural

Obiective de referinţă:1. să construiască enunţuri logice;2. să desprindă semnificaţia globală a unui text dat;3. să citească în ritm propriu un text cunoscut;4. să manifeste interes pentru lectura unor variante literare sau nonliterare;

Obiective operaţionale: O1: să citească expresiv respectând intonaţia impusă de semnele de punctuaţie; O2: să determine sensul unor cuvinte în contexte date; O3: să selecteze comunicările cerute din text; O4: să-şi imagineze şi să realizeze o convorbire cu „ primăvara”; O5: să memoreze versuri folosind tehnica memorării combinate; O6: să explice şi să folosească în enunţuri personale cuvinte şi expresii din text;

Page 2: Proiect de Lectie Primavara de v. Alecsandri

Strategii didactice:Metode şi procedee:

a) expozitiv euristice: conversaţia, lectura explicativă, problematizarea;b) algoritmice: exerciţiul operaţional;c) evalutiv-stimulative: observaţia, aprecierea verbală.

Mijloace şi materiale: planşă cu păsări cântătoare, manuale, telefoane mobile, postere, markere color, caietele speciale (sem.II).

Bibliografie: Silvia Nuţă „Metodica predării limbii române în clasele primare”, Editura Aramis, Bucureşti 2000;Olga Duţu „Didactica limbii române şi comunicării în ciclul primar”, Editura Europolis, Constanţa, 2002;Curriculum naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, MEN, CNC, Bucureşti, 1998.

2

Page 3: Proiect de Lectie Primavara de v. Alecsandri

NR. CRT.

MOMENTELELECŢIEI

Tp ELEMENTELE ESENŢIALE DE CONŢINUTO

STRATEGIIDIDACTICE TIP DE

ÎNV.Op. MET. MAT.

1.

Pregătirea pentru activitatea de învăţare.

2 min.

Pregătirea mijloacelor şi materialelor necesare desfăşurării lecţiei. Captarea atenţiei: GHICITOARE 1. Cu sprâncene de poiene Cu codiţe de mlădiţe Şi cu flori la cingătoare A sosit în toată ţara Cine oare? ( PRIMĂVARA) GHICITOARE 2. Cin’ te-ajută să vorbeşti Din Brăila-n Bucureşti? (TELEFONUL)

O2Conversaţieintroductivă

Ghicitori.

2. Dirijarea învăţării:- anunţarea temei şi enumera-rea

obiectivelor.

10 min

3 min

Vom continua ora de comunicare cu joc: „Alo! Primăvara?” Echipe de doi parteneri(1+2;3+4), prin colaborare, vor formula două dialoguri „COPILUL”, apoi „PRIMĂVARA”. Se inversează rolurile, se repetă dialogul.

O4

Joc didactic în perechi.

Telefoane mobile.

Observareasistematică

MODEL DIALOG COPIL-PRIMĂVARĂ C- Alo! Primăvara? Bine-ai venit! P- Mulţumesc de urare, bine te-am găsit! C- Mi-aş permite să întreb dacă-a sosit şi Zâna Florilor. P- Cu bucurie te anunţ c-au venit cu mine multe zâne bune. Scuză-mă, te rog, dar mă grăbesc să vestesc primăvara-n toată ţara. Pe curând! Dobândirea noilor cunoştinţe:

Convorbire pe baza unui plan de întrebări: O3 Conversaţie Plan de

întrebări

3

Page 4: Proiect de Lectie Primavara de v. Alecsandri

1-Ce fel de pasăre este ciocârlia? 2-Ce se numesc păsări călătoare? 3-Care sunt acestea? 4-Când pleacă ele? 5-Unde pleacă? 6-De ce? 7-Când se întorc? 8-Ce fac la întoarcere? Vă voi recita o poezie despre primăvară şi păsări: „PRIMĂVARA” de Vasile Alecsandri. (pag 120)

3. Dobândirea noilor cunoştinţe. 10min Scrierea titlului. Citirea pe strofe.1-Lexic: sturzul = turturelele = miere = dumbrăvioară =

Citirea pe fragmente logice, alcătuirea planului de idei:a) Sosirea primăverii este anunţată de sturzul aurit şi

rândunele.b) Timpul frumos este vestit (prognozat) de: gânguritul

turturelelor, cântecul cucului, bâzâitul albinelor, zborul mătăsos al fluturaşilor.

Ideea centrală: Poetul întâmpină primăvara în armonie cu natura: „Salutare, primăvară,

Timp frumos, bine-ai venit!”

O2

O3

O6

Citire explicativă.

Ex. de citire explicativă.Conversaţie.

Problematiza- re.Conversaţie

DEX.

Manuale

Operaţio- nală.

Învăţarea dirijată

4. Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor.

3min Discuţii de generalizare: Ce sentimente l-au cuprins pe poet la sosirea primăverii, a

O6 Exerciţiul oral.

Operaţio-nală.

4

Page 5: Proiect de Lectie Primavara de v. Alecsandri

2 min

timpului frumos? Care sunt păsările călătoare amintite? Dar stătătoare? Ce alte vietăţi revin la viaţă? Cum îşi manifestă poetul bucuria? Citirea de încheiere. O1

5.

Obţinerea performanţei. 10min

Memorarea poeziei în clasă folosind metoda combinativă. Învăţătorul recită prima strofă, apoi 1-2 elevi. Învăţătorul recită a doua strofă, apoi1-2 elevi. Învăţătorul recită prima si a doua strofă, apoi 1-2 elevi. Se procedează la fel cu a treia strofă, apoi primele trei. Aceeaşi tehnică la a patra şi ultima strofă, apoi cele patru împreună.

O5

6.

Tema pentru acasă şi aprecieri finale.

5min

Aprecieri generale şi individuale. Temă, pag.120. Recompensă: JOC: GLASUL PĂSĂRELELOR. Ghicitori cu răspunsul ghicit în glasul păsărelelor, în onomatopee:1) Singuratic şi hai-hui,

Îşi cântă numele lui! (CUCUL) (CU-CU-CU!)

2) Stă la noi necontenitŞi cântă „tivit, tivit!” (PIŢIGOIUL) (TIVIT-TIVIT!)

3) Ce moţată dragii mei,A prins Nică într-un tei? (PUPĂZA) (PU-PU-PUP! PU-PU-PUP!)

4) Lacomă, gălăgioasă,Ţopăie pe lângă casă. (VRABIA) (CIP-CIRIP! CIP-CIRIP!)

5