PROIECT DE LECTIE -...

6
PROIECT DE LECTIE Scoala Gimnaziala HERECLEN Profesor: Malaescu Carmen Clasa a V-a Disciplina: Limba si literatura romana Subiectul: Compunerea(compozitia) Tipul lectiei : de fixare si formare de noi priceperi si deprinderi Tinta: Creşterea capacitatii de utilizare a unei gama variate de instrumente pentru a aprecia suficient cat de bine au atins elevii obiectivele lecţiei si a curriculumu-lui Motivatia: este o lecţie valoroasa din perspectiva explorarii experientei personale si folosirea metodelor activ-participative, in sprijinul dezvoltării unor competente, lectia se sprijina pe formarea unor noi priceperi si deprinderi in vederea realizarii unor compozitii proprii si urmareste, in principal, perfectionarea continua a capacitatii de redactare prin valorificarea noţiunilor insusite. Obiective cadru : - dezvolatarea capacitatii de exprimare scrisa Obiective operaţionale : la sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa: cognitive - sa defineasca compunerea(compozitia) - sa precizeze tipurile de compuneri - sa recunoasca etapele elaborarii unei compuneri - sa precizeze partile unei compuneri - sa respecte indicatiile cu privire la aspectul general al compunerii - sa formuleze opinii personale in legătura cu tema data - sa redacteze o compunere afective: sa nutresca sentimente fata de frumusetile naturii Metode si procedee : . spargerea ghetii, , conversatia, lucrul cu manualul , turul galeriei. Forme de organizare a invatarii : Activitatea pe grupe in alternanta cu activitatea individuala Mijloace de invatare : manualul , fise de lucru , retroproiectorul, Cd-player

Transcript of PROIECT DE LECTIE -...

PROIECT DE LECTIE

Scoala Gimnaziala HERECLEN Profesor: Malaescu Carmen Clasa a V-a Disciplina: Limba si literatura romana Subiectul: Compunerea(compozitia) Tipul lectiei : de fixare si formare de noi priceperi si deprinderi

Tinta: Creşterea capacitatii de utilizare a unei gama variate de instrumente pentru a aprecia suficient cat de bine au atins elevii obiectivele lecţiei si a curriculumu-lui

Motivatia: este o lecţie valoroasa din perspectiva explorarii experientei personale si folosirea metodelor activ-participative, in sprijinul dezvoltării unor competente, lectia se sprijina pe formarea unor noi priceperi si deprinderi in vederea realizarii unor compozitii proprii si urmareste, in principal, perfectionarea continua a capacitatii de redactare prin valorificarea noţiunilor insusite. Obiective cadru : - dezvolatarea capacitatii de exprimare scrisa Obiective operaţionale: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa:

cognitive - sa defineasca compunerea(compozitia) - sa precizeze tipurile de compuneri - sa recunoasca etapele elaborarii unei compuneri - sa precizeze partile unei compuneri - sa respecte indicatiile cu privire la aspectul general al compunerii - sa formuleze opinii personale in legătura cu tema data - sa redacteze o compunere

afective: sa nutresca sentimente fata de frumusetile naturii

Metode si procedee: . spargerea ghetii, , conversatia, lucrul cu manualul , turul galeriei. Forme de organizare a invatarii: Activitatea pe grupe in alternanta cu activitatea individuala Mijloace de invatare: manualul , fise de lucru , retroproiectorul, Cd-player

Scenariu didactic

1. Moment organizatoric - notarea absentelor si pregatirea elevilor pentru ora - reorganizarea clasei pe grupe 2. Verificarea temei de casa si a cunostintelor dobândite anterior - corectarea eventualelor greseli si oferirea explicaţiilor necesare 3. Captarea atenţiei -se realizeaza prin metoda spargerea ghetii : elevii impartiti in doua grupe se vor juca jocul Cine sunt eu? -profesorul poarta discutii cu elevii despre anotimpul preferat si le cere sa-si aminteasca cateva poezii invatate/citite in care au fost surprinse diferite anotimpuri - profesorul face o prezentare power point a poeziei Toamna de O.Goga si le cere elevilor sa-si aminteasca cateva versuri

4. Anunţarea temei noi si a obiectivelor -notarea titlului pe tabla si in caiete - anunţarea obiectivelor 5. Desfasurarea activitatii - profesorul le spune elevilor ca pe langa compunerile cu care au fost obisnuiti in

calasele mici , mai sunt si alte tipuri de compuneri : extemporalele, lucrarile scrise semestriale, scrisorile

- profesorul le da elevilor definitia compunerii - se discuta cu elevii despre etapele elaborarii unei compuneri - se atrage atentia asupra aspectului general al compunerii 6. Asigurarea transferului si a feed-back-ului - se realizeaza prin dialog continuu intre elevi si profesor pe baza unei prezentari power point - elevii trebuie sa precizeze cele trei parti ale continutului compunerii: Introducere, Cuprins si sa mentioneze ce trebuie scris in fiecare parte a compunerii

-se pune elevilor peisaje cu anotimpul toamna

7. Evaluarea formativa - se face prin metoda turul galeriei - se cere elevilor sa deseneze ceva specific anotimpului in care se afla - desenele sunt puse la expozitie - fiecare membru a grupei va nota desenele celeilalte grupe

8. Tema de casa - elevii au de redactat o compunere dupa planul dat

Anexa 1

CINE SUNT EU?

GHICITORI

Este tânară, frumoasă, Poartă haine verzi cu flori Armonie şi culoare Natura-i în sărbătoare Cine-i oare? (primavară) A venit baba din munţi, Peste râuri făcând punţi Şi a prins spunând poveşti, Flori de gheaţă la fereşti. (iarna)

Regina mândră în culoare Ne-a desenat fără pensoane: Frunze-arămii şi galben-ruginii, Rotunde, înroşite mere Şi galben-parfumate pere, Brumate prune şi cât puii, Chiar rotunjimile gutuii.(toamna)

Sus pe cer bătrânul soare, Arde fără încetare Păsarile călătoare Dau concerte-nălţatoare

Codrul este înverzit Câmpul este înflorit Cine a venit ?(vara)

Septembrie

Eu sunt luna cea de toamnă

Frunze cad din pomi şirag,

Către şcoală se îndreaptă

Paşii voştri cu mult drag.

Octombrie

Brumărel mi-a zis o lume,

Vin cu fructe şi legume,

Vin cu bruma pe ogoare,

Dar cu aur în hambare!

Noiembrie

Dau rugina florilor,

Verde grâu ogoarelor,

Vin cu note, teme noi,

Iar în geamuri bat cu ploi.

Anexa2

CE TREBUIE SA STIM DESPRE COMPUNERE…

Orice compunere are un titlu. Titlul exprimă pe scurt conţinutul compunerii şi poate fi: un cuvânt, mai multe cuvinte, o exclamaţie sau o întrebare.

Orice compunere are trei părţi: introducere ( I ) cuprins ( C ) incheiere ( I ) Introducerea cuprinde începutul acţiunii: locul, timpul acţiunii, personajele care sunt implicate în acţiune. Cuprinsul este partea cea mai întinsă în care se prezintă fapte şi întâmplări în ordinea în care s-au petrecut. Incheierea este partea care arată cum s-a terminat acţiunea, întamplarea. Poate cuprinde o învăţătură, un sfat, un proverb sau impresii personale. Ficare idee este marctă printr-un alineat.

Planul compunerii

Toamna în pădure

1. Introducere - Prezentarea pădurii la începutul toamnei 2. Cuprins -înfăţişarea pădurii, comportamentul animalelor, păsarilor şi fenomenelor naturii -relatarea unei înâmplări din pădure 3. Încheierea - Impresia voastră despre anotimp

Anexa 3 EXPRESII FRUMOASE DESPRE TOAMNĂ

1.DESPRE REGINA TOAMNĂ: -s-au aurit a toamnă pădurile; -toamna soseşte pe meleagurile noastre plină de belşug; -toamna cu alaiul ei de frunze arămii; -toamna cea harnică şi de bunuri darnică; -toamna-cea mai darnică fiică a bătrânului an; -toamna soseşte într-o caleaşcă aurie; -toamna şi-a îmbrăcat haina ruginie; 2.DESPRE FRUNZELE TOAMNEI: -roşul covor al frunzelor -covor foşnitor în nuanţe arămii; -frunzele ruginii plutesc ca nişte bărcuţe legănate de vânt; -noian de frunze ruginii; -ierburi arse de brumă; -Regina Toamnă a pictat frunzele în culori vii de la galben-auriu la roşu-rubiniu; -ultimele frunze stralucesc ca niste monezi de aursi de bronz 3.DESPRE BOGĂŢIILE TOAMNEI: -mere ca focul; -prune brumate; -struguri parfumaţi; -gutuile amărui cu puf galben ca de pui; 4.DESPRE PLECAREA PĂSĂRILOR: -păsările călătoare pleacă vâslind în înălţimi; -şiruri negre de cocori; -păsările se pregătesc pentru lungul drum către sudul însorit; -se aud în zare strigătele jalnice ale păsărilor; -păsările duc pe aripile lor cântecele pădurii şi soarele nostru; -păsările risipesc în urma lor tristeţe şi deznădejde; 5.DESPRE FENOMENELE NATURII(TOAMNA): -tomnaticul vânt împrăştie norii plumburii; -zile umede şi reci; -nori albi cu ace de gheaţă; -norii suri se plimbă pe cerul posomorât; -vânt iute şi rece; vantul sufla fara mila -vântul nemilos împrăştie frunzele uscate; -soarele palid mai trimite câte o rază pe pământul rece şi umed. Oaspeţii caselor noastre, cocostârci şi rândunele/ Părăsit-au a lor cuiburi ş-au fugit de zile rele. Vesela verde câmpie acu-i tristă, vestezită. Val de bruma argintie Norii suri isi poarta plumbul Cu podoaba zdrentuita tremura pe camp porumbul Vantul sufla fara mila Lunca, bătută de brumă, acum pare ruginita Frunzele-i cad, zbor în aer şi de crengi se dezlipesc/ Ca frumoasele iluzii dintr-un suflet omenesc

Schema tablei

Compunerea (compozitia) 1. Tipuri de compuneri - extemporalele - lucrarile scrise - scrisorile 2. Definitia-Compunerea este o lucrare despre un anumit subiect - are titlu care sugereaza cuprinsul 3. In compuneri - se povestesc(opere,filme) -se caracterizeazapersonaje -se descrie o fiinta, un loc -se fac prezentari de carti Etapele elaborarii unei compuneri 1. Analiza subiectului -compunerile libere( atentie la titlu) -extemporalele(atentie la cerinte) 2. Documentarea-adunarea de materiale(citate, expresii frumoase) 3. Alcatuirea planului -introducere(locul, timpul,unele personaje) -cuprinsul este partea cea mai întinsă în care se prezintă fapte şi întâmplări în ordinea în care s-au petrecut. -incheierea este partea care arată cum s-a terminat acţiunea, întamplarea. 4. Redactarea-dezvoltarea ideilor in ciorna 5. Verificarea finala-corectarea greselilor si transcrierea compunerii 6. Aspectul general al compunerii -exprimarea (clara, frumoasa) -scrierea caligrafica -asezarea in pagina( titlul la mijloc, aliniate)