PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ -...

43
PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ ŞCOLA GIMNAZIALÂ “MIHAI VITEAZUL” nr.34 DATA: 15 mai 2006 CLASA: a VIII- a B TEMÃ: ROMANIA INTRE DEMOCRATIE SI AUTORITARISM LECŢIA: Romania in al doilea razboi mondial DISCIPLINA: Istoria Romanilor PROPUNÃTOR: ROŞU DANIELA PROFESOR METODIST: CERNAT FLORIN OBIECTIV GENERAL: De a evalua tema Romania intre Democratie si Autoritarism; De a transmite, de a sistematiza şi de a consolida cunoştinţele privind tema Romania in al doilea razboi mondial , avand in vedere urmatoarele: situatia Romaniei la inceputul celui de al doilea razboi mondial , regimul antonesciano – legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1944 ) si guvernarea antonesciana ( ianuarie 1941 – 23 august 1944 ) . OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii trebuie : Obiective operaţionale cognitive: O1. sa precizeze care au fost cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial; O2. sa reliefeze care era contextul european in anul 1940 si ce influenta a avut asupra Romaniei; 1

Transcript of PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ -...

Page 1: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ

ŞCOLA GIMNAZIALÂ “MIHAI VITEAZUL” nr.34DATA: 15 mai 2006CLASA: a VIII- a BTEMÃ: ROMANIA INTRE DEMOCRATIE SI AUTORITARISMLECŢIA: Romania in al doilea razboi mondialDISCIPLINA: Istoria RomanilorPROPUNÃTOR: ROŞU DANIELAPROFESOR METODIST: CERNAT FLORIN

OBIECTIV GENERAL:

De a evalua tema Romania intre Democratie si Autoritarism;De a transmite, de a sistematiza şi de a consolida cunoştinţele privind tema Romania in al doilea razboi mondial , avand in vedere urmatoarele: situatia Romaniei la inceputul celui de al doilea razboi mondial, regimul antonesciano – legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1944 ) si guvernarea antonesciana ( ianuarie 1941 – 23 august 1944 ) .

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfârşitul lecţiei elevii trebuie :

Obiective operaţionale cognitive:

O1. sa precizeze care au fost cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial;O2. sa reliefeze care era contextul european in anul 1940 si ce influenta a avut asupra Romaniei;O3. sa enumere factorii care au contribuit la accentuarea crizei regimului monarhiei autoritare; O4. sa mentioneze care au fost mijloacele folosite de legionari pentru controlul integral al tarii;O5. sa explice de ce Germania l-a sustinut pe Antonescu in lupta cu legionarii;

Obiective operaţionale afective:

1

Page 2: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

O6. sã argumenteze de ce Antonescu a refuzat Conditiile de armistitiu propuse Romaniei de U.R.S.S. , la 12 aprilie 1944;

Obiective operaţionale psihomotrice:

O7. sa localizeze la harta teritoriile pierdute de Romania in anul 1940.

STRATEGIA DIDACTICA:

Procedurale :- metode şi procedee: expunerea, conversatia examinatoare, invatarea prin descoperire, explicatia, expunerea

- forme de organizare: frontalã, individualã.

Mijloace didactice: manualul de istorie pentru clasa a VIII-a,documente; dicţionar explicativ; harti / atlase.

BIBLIOGRAFIE :

1. B. TEODORESCU, Istoria Romanilor, Ed. Corint, Bucuresti 2003;2. GHEORGHE TANASA, Metoda predãrii – învãţãrii istoriei în şcoalã, Ed. Spiru Haret, Iaşi 1996;3. GHID DE EVALUARE, Serviciul Naţional de Evaluare şi Examinare, Ed.Prognosis, 2001;4. I. SCURTU, Istoria Romanilor, Ed. Petrion, Bucuresti5. N. DUMITRESCU, Istoria Romanilor, Ed. Humanitas Educational, Bucuresti 2001.

ANEXA I

2

Page 3: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Planul de predare – învãţareRomania in al doilea razboi mondial

Inceputul razboiului:

contextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial:Tratatul de la Versailles – prin care s-a incercat reglementarea problemelor europene pe baza principiilor nationele;expansionismul Germaniei şi Japoniei. Marea Criză Economică ( 1929 – 1933 ) - creată de marile monopoluri a radicalizat mişcările politice atât în Europa, cât şi pe plan internaţional. apariţia şi dezvoltarea naţionalismului, rasismului şi militarismului fascismului italian, nazismului german şi imperialismului japonez;

contextul national : pierderile teritoriale din anul 1940:

26 iunie 1940 – negocierile romano-ruse;27 / 28 iunie – un nou ultimatum sovietic; 21 august 1940 – negocierele romano – bulgare ;16 august 1940 – negocieri romano-maghiare;27 august 1940 – interventia lui Hitler ; 30 august 1940 – Dictatul de la Viena .

Regimul antonesciano-legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1941): 4 septembrie 1940 – Ion Antonescu este numit prim-ministru;5 septembrie 1940 – Antonescu ii cere regelui sa abdice si sa paraseasca tara;6 septembrie 1940 – Carol renunta la tron, in favoarea fiului sau Mihai;14 septembrie 1940 – formarea unui nou guvern antonesciano – legionar; ianuarie 1941 – conflictul dintre legionari si Ion Atonescu se amplifica;14 februarie 1941 – „statul national-legionar” este abrogat;23 noiembrie 1940 – semnarea actului aderarii Romaniei la Pactul Tripartit ( sau Axa: Germania, Italia, Japonia ).

Guvernarea antonesciana ( ianuarie 1941 – 23 august 1944 ):

a. in plan intern – masurile luate de Ion Antonesu;

in plan extern: - 22 iunie 1941 - Romania intra in razboiul antisovietic, alaturi de Germania;- 27 iulie 1941 - teritoriile romanesti cedate U.R.S.S. sunt reintegrate in granitele Romaniei;

3

Page 4: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

- iulie 1942 - februarie 1943 - batalia de la Stalingrad;

ANEXA II : Evaluare

Romania intre Democratie si Autoritarism

1. Ce presupunea reforma agrara din anul 1921?

- circa 1,4 mil de taranmi au primit aproape 6 mil ha de pamant;- Romania ajunge astfel o tara de mici proprietari ( proprietatile pana la 5 ha reprezentau 85% din totalul suprafetei agricole);- fragmentarea excesiva a proprietatii agricole s-a dovedit o piedica in calea modernizarii agriculturii;

4

Page 5: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

- productia agricola incepe sa creasca abia dupa criza din anii 1929 – 1933, datorita interesului Germaniei pentru produsele agricole romanesti.

2. Ce este liberalismul?

- punea accentul pe dezvoltarea industriei ; - doctrina economica liberala avea drept deviza „prin noi insine” pentru ca acorda intaietate capitalului romanesc.

3. Ce este taranismul?

- punea accentul pe dezvoltarea agriculturii;- doctrina economica taranista era numita „politica portilor deschise” deoarece incuraja patrunderea capitalului strain in economia tarii.

4. Care au fost masurile adoptate de catre Partidul National Liberal (1922-1928; 1933-1937) ?

- in timpul primului sau mandat s-a votat noua Constituie a tarii;- s-a votat o lege pentru unificarea administrativa, prin care s-au hotarat unitatile administrative : judetul; plasa; comuna si satul;- s-a votat o lege electorala conform careia partidul ce obtinea 40% din voturi beneficia de 70% dintre locurile din parlament.

5. Care erau prevederile Constitutiei din anul 1923?

- egalitatea in fata legii;- votul universal;- libertatea presi, a cuvantului, a intrunirilor;- drepturi egale cu cele ale romanilor pentru nationalitatile conlocuitoare;- introducea astfel principiile unei democratii reale.

6. Dictatura regala.

- la 10 februarie 1938 - Carol inlocuieste guvernul Goga – Cuza cu cel al patriarhului Miron Cristea;- 20 februarie 1938 - a fost alcatuita o noua constitutie prin care regele isi atribuia atat puterea executiva, cat si pe cea legislativa, parlamentul fiind mentinut formal;- partidele politice au fost desfiintate , locul lor finnd luat de Frontul Renasterii Nationale ( 3,5 milioane de membri );

8. „Legiunea Arhanghelului Mihail”.

miscare de dreapta, ancorata in nationalism si antisemitism;fondata de catre Corneliu Zelea Codreanu;din 1930 va fi cunoscuta sub numele Garda de Fier ;

5

Page 6: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

in anul 1937 –la alegerile parlamentare a obtinut 15,58% din voturi .

ANEXA III

MIHAIL MANOLESCU despre DICTATUL DE LA VIENA

„ Pe masa statea impaturita harta ca o sentinta de moarte (,,,) Am observat intai ca este o harta romaneasca. Am desfacut-o cu nordul in jos , ceea ce m-a facut sa nu inteleg nimic. Ochii mei cautau taietura de la granita de vest pe care cu totii o asteptam. Am

6

Page 7: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

urmarit cu ochii granita care pornea de la Oradea catre rasarit alunecand sub linia ferata si am inteles ca cuprindea si Clujul (,,,) am inceput sa nu mai vad. Cand mi-am dat seama ca granita coboara in jos ca sa cuprinda secuimea, am mai avut in disperarea mea un singur gand : Brasovul. O noua usurare: Brasovul ramanea la noi...”

M.Manolescu - Memorii vol.II iulie – august 1940

ANEXA IV

HARTA ROMANIEI CU CEDARILE TERITORIALE DIN ANUL 1940

7

Page 8: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

ANEXA V

DOCUMENT – INVESTIREA GENERALULUI ANTONESCU CU DEPLINE PUTERI ( REGELE CAROL AL II-LEA, 5 SEPTEMBRIE 1940 )

„ ART. I. Investim pe domnul general Ion Antonescu , presedintele Consiliului de Ministri, cu depline puteri pentru conducerea statului roman.

ART.II . Regele exercita urmatoarele prerogative regale :

a ) El este capul ostirii; b) El are dreptul de a bate moneda;

c) El confera decoratiunile romane;

8

Page 9: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

d) El primeste si acrediteaza ministri plenipotentiari.

ART. III. Toate celelalte puteri ale statului se exercita de presedintele Consiliului de Ministri.”

DECRET – LEGE DIN 14 SEPTEMBRIE 1940

Statul Roman devine stat national – legionar. Miscarea legionara este singura miscare recunoscuta in noul stat. Domnul general Ion Antonescu conducatorul statului legionar siseful regimului legionar. Domnul Horia Sima este conducatorul miscarii legionare.

ANEXA VI

DINU C.GIURESCU „ROMANIA IN AL DOILEA RAZBOI MONDIAL”

„Regimul a fost fascist pe durata Statului National Legionar ( 14 septembrie 1940 – 23 ianuarie 1941 ) , dar cu o dualitate a puterii in stst. Carmuirea autoritara a maresalului Ion Antonescu ( 23 ianuarie 1941 – 23 august 1944 ) a avut o orientare de centru dreapta; a fost net anticomunista [...] Regimul Antonescu a pastrat alcatuirile de baza traditionale ale tarii. A interzis activitatea partidelor politice , dar nu a luat masuri impotriva fruntasilor si cadrelor partidelor National Taranesc, National Liberal sau Social Democrat.

9

Page 10: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

[...] Ion Antonescu a respectat o regula de baza a politicii romanesti din epoca moderna pana in 1944: existenta unei echipe de rezerva pentru eventualele schimbari geostrategice pe plan politic, rasturnarea Aliantelor si alaturarea la Natiunile Unite.”

ANEXA VII

MIJLOACELE FOLOSITE DE LEGIONARI PENTRU CONTROLUL INTEGRAL AL TARII ( 6 SEPTEMBRIE 1940 – 23 IANUARIE 1941 )

1. ECONOMIC - comisariatele de romanizare; - vanzari fortate;

- confiscari de bunuri;

2. ARMATA SI POLITIA - incercarea de infiltrare in armata; - controlul asupra politiei; - crearea politiei legionare;

3. ADMINISTRATIA - controlul asupra prefecturilor si primariilor;

4. MASS – MEDIA - cenzura; - controlul presei;

10

Page 11: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

5. POLITIC - abuzuri; - asasinate.

ANEXA VIII

DOCUMENT – ADERAREA ROMANIEI LA PACTUL TRIPARTIT

ART.I . Romania adera la Pactul Tripartit , semnat la 27 septembrie 1940 la Berlin, de Germania , Italia si Japonia.”

ORDINUL DE ZI CATRE ARMATA AL GENERALULUI ION ANTONESCU , 22 IUNIE 1941

„ Ostasi , Va ordon : Treceti Prutul . [...] Reimpliniti in trupul tarii glia strabuna a Basarabiei si Codrii voievodali ai Bucovinei, ogoarele si plaiurile voastre”

11

Page 12: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

ANEXA IX

CONDITIILE DE ARMISTITIU PROPUSE ROMANIEI DE URSS ( 12 APRILIE 1944 )

1. Ruptura cu germanii si lupta comuna a trupelor romane si a trupelor aliate , inclusiv Armata Rosie , impotriva germanilor , pentru restabilirea independentei si suveranitatii Romaniei.

2. Restabilirea frontierei romano – sovietice dupa tratatul din 1940.

3. Repararea pagubelor provocate Uniunii Sovietice prin operatiunile militare si prin ocuparea teritoriilor sovietice de catre Romania.

Inapoierea tuturor prizonierilor de razboi sovietici si aliati, cat si a internatilor.

Aceste conditii minime pot fi inrautatite in cazul in care Romania nu le accepta imediat”.

12

Page 13: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

13

Page 14: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Momentele lectiei Ob.Oper.

Conţinuturile activitãţii instructiv -educative Strategia didactica

Activitatea cadrului didactic Activitatea elevului Metode Forme mijloace

Moment organizatoric2 min.

Salutã elevii, solicitãnumele elevilor absenţi , asigurã ordinea, liniştea şi un climat favorabil în clasã;

Rãspund lasalutul profesorului , nominalizeazã absenţii şi pregãtesc materialele necesare desfãşurãrii lecţiei;

conversaţia frontalã - manualul;-documente;- atlasul / harta;

Verificarea cunoştinţelor15 min.

Profesorul realizeazãevaluarea temei „Romania intre Democratie si Autoritarism”

Raspund întrebarilor;- Conversatia examinatoare

- Frontala- Individuala

Anexa II

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min.

Prezintă noile cunoştinţe urmãrind schema lecţiei care se notează pe tablă şi se completează ulterior:

I. Inceputul razboiului:

a) contextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial:

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la

cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial

- Expunerea

- explicaţiafrontala

- N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; - I.Scurtu „Istoria Romanilor”; - B.Teodorescu „Istoria Romanilor”;

14

Page 15: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min

O1

- Tratatul de la Versailles – prin care s-a incercat reglementarea problemelor europene pe baza principiilor nationele ; - Germania pretindea ca granitele si conditiile impuse prin tratatul de la Versailles ii sufoca dezvoltarea ; - dorinte de expansiune manifesta si Italia in zona Mediteraneeana si in Africa si Japonia in Extremul Orient mai ales in dauna Chinei; - Japonia dorea acapararea resurselor economice din Pacificul de vest si din Asia de sud-est. - Marea Criză Economică ( 1929 – 1933 ) - creată de marile monopoluri a radicalizat mişcările politice atât în Europa, cât şi pe plan internaţional; marile capitaluri acaparează economia României, adâncirea discrepanţelor între bogaţi si săraci creând premisele ascensiunii mişcărilor politice radicale; - apariţia şi dezvoltarea

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la

cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial

- Expunerea

- explicaţia

- frontala

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor”;

- Dictionar explicativ;

15

Page 16: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min

naţionalismului, rasismului şi militarismului fascismului italian, nazismului german şi imperialismului japonez.

Explicatie: Fascism = orientare politica de extrema dreapta fondata de Benito Mussolini in perioada interbelica in Italia;

Nazism = ideologie , elaborata de Adolf Hitler , ce promova lupta intre rase, hegemonia rasiala a arienilor, antisemitismul, organizarea totalitara a societatii;

b) contextul national:

1. pe plan extern, regele Carol al II lea a incercat sa mentina alianta traditionala cu Franta si Anglia , stare ce garantase granitele Romaniei; aceasta pozitie a nemultumit Germania, aflata in plina ascensiune, sustinand astfel

- isi insusesc termenii ;

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la situatia Romaniei in preajma celui de al doilea razboi mondial

explicatia

expunerea

- frontala

- frontala

- Dictionar explicativ;

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor”;

16

Page 17: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min O2

O3

O7

revendicarile teritoriale ale vecinilor Romaniei : U.R.S.S. , Ungaria si Bulgaria.

2. pierderile teritoriale din anul 1940:- 26 iunie 1940 – ministrul de externe sovietic Viaceslav Molotov cere in mod ultimativ predarea Basarabiei si a nordului Bucovinei;- 27 / 28 iunie – un nou ultimatum sovietic: Romania era silita sa evacueze teritoriul in termen de patru zile;- Consiliul de Coroana de la Bucuresti hotaraste cedarea (in speranta salvarii statului roman) Basarabiei si Bucovinei de Nord, tinutul Hertei fiind ocupat in mod abuziv; - Romania pierdea astfel, un teritoriu de 50 725 km2 cu o populatie de 3,9 milioane de

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la situatia Romaniei in preajma celui de al doilea razboi mondial

- expunerea

expunerea

modelarea

- frontala

- Frontala

- frontala- individuala

Document – Dinu C.Giurescu „Romania in al doilea razboi mondial”ANEXA VI

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor”;

hartaRomaniei cu cedarile teritoriale din 1940 ANEXA IV

17

Page 18: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min

O2

O3

locuitori;- 21 august 1940 – negocierele romano – bulgare ( ce au loc la Craiova ) - semnarea unui tratat care prevedea cedarea Cadrilaterului si revenirea la granitele din 1921;- 16 august 1940 – negocieri romano-maghiare ( Turnu-Severin) - se soldeaza cu un esec datorita pretentiilor inacceptabile ale maghiarilor care solicitau un teritoriu de 69 000 km2 cu o populatie de 3 900 000 locuitori;- 27 august 1940 –interventia lui Hitler – a trasat o noua granita intre Romania si Ungaria ;- 30 august 1940 – Dictatul de la Viena – Romania ceda Ungariei 43 492 km2 din nord-vestul Transilvaniei , cu o populatie de 2 267 000 locuitori ( 50, 2 % romani );- Romania Mare inceta astfel sa mai existe.

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la situatia Romaniei in preajma celui de al doilea razboi mondial

Expunerea

modelarea

Frontala

FrontalaIndividuala

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor”;

- Mihail Manolescu „Memorii” vol.II ( august 1940 ) ANEXA III

hartaRomaniei cu cedarile teritoriale din 1940 ANEXA IV

18

Page 19: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min

II. Regimul antonesciano-legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1941):

- cedarile teritoriale din vara anului 1940 au accentuat criza regimului carlist (in total 99 738 km2 cu o populatie de

6 821 000 locuitori) - 4 septembrie 1940 – Ion Antonescu este numit prim-ministru;- Regele a suspendat Constitutia si a dizolvat Parlamentul;- 5 septembrie 1940 – Antonescu ii cere regelui sa abdice si sa paraseasca tara;- 6 septembrie 1940 – Carol renunta la tron, in favoarea fiului sau Mihai;- 14 septembrie 1940 – formarea unui guvern antonesciano-legionar; Romania fiind proclamata „stat national-legionar”, iar Ion Antonescu devenind „conducatorul statului” - incepea astfel un regimde factura dictatoriala – cu

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la Regimul antonesciano-legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1941)

Expunerea Frontala

Document – investirea generalului Antonescu cu depline puteri ( Regele Carol al II-lea, 5 septembrie 1940)ANEXA V

Decret – lege din 14 septembrie 1940 ANEXA V

19

Page 20: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min

O4

O5

trasaturi specifice : eliminarea separarii puterilor in stat; anularea drepturilor silibertatilor cetatenesti; desfiintarea institutiilor carliste; conducerea prin decrete-legi; incurajarea nationalismului si a antisemitismului;- legionarii doreauintreaga putere in stat – ceea ce a provocat o stare de dezordine si teroare – au fost asasinati 64 de fosti demnitari la Jilava ( 26 noiembrie 1940 ) ; au fost omorati profesorii Nicolae Iorga si Virgil Madgearu ( 27 noiembrie 1940 ) ;- ianuarie 1941 – conflictul dintre legionari si Ion Atonescu se amplifica – cu acordul lui Hitler , care avea nevoie de ordine in Romania in perspectiva razboiului impotriva U.R.S.S., generalul Antonescu a apelat la armata, inlaturandu-i astfel pe legionari de la putere;- 27 ianuarie 1941 –se constituie un guvern format

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la Regimul antonesciano-legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1941)

Expunerea Frontala

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor”;

- mijloacele folosite de legionari pentru controlul integral al tarii ( 6 septembrie 1940 – 23 ianuarie 1941 )ANEXA VII

20

Page 21: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min

din 25 de militari si 8 civili – asigurarea ordinii publice si a unei administratii eficiente;- 14 februarie 1941 – „statul national-legionar” este abrogat;- 23 noiembrie 1940 – semnarea actului aderarii Romaniei la Pactul Tripartit ( sau Axa: Germania, Italia, Japonia ), care cunoaste doua etape: noiembrie 1940 – iunie 1941 – aderarea Romaniei la Axa fara participarea la razboi; iunie 1941 – august 1944 – beligeranta alaturi de Pactul Tripartit.

III. Guvernarea antonesciana ( ianuarie 1941 – 23 august 1944 ):

a) in plan intern :

- dupa reprimarea rebeliunii legionare : militari activi au fost numiti prefecti in fruntea judetelor; au fost desemnati noi primari in orase si comune; si- a denumit

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la Regimul antonesciano-legionar ( septembrie 1940 – ianuarie 1941)

Expunerea Frontala

DOCUMENT – aderarea Romaniei la Actul Tripartit ANEXA VIII

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor

21

Page 22: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min

carmuirea „regim autoritar” :a detinut puterea legislativa si executiva; avea autoritatea de a initia toate legile si de a le modifica pe cele in vigoare;de a numi si concedia orice functionar al statului, inclusiv ministri; de a incheia tratate, a declara razboi si a incheia pace; - intre 1941 – 1944 – economia romaneasca a fost obligata sa faca fata presiunilor germane;-intreprinderile au fost militarizate; - organizatiile politice si sindicale au fost interzise;

b) in plan extern:

- 22 iunie 1941 - Romania intra in razboiul antisovietic, alaturi de Germania;- 27 iulie 1941 – teritoriile romanesti cedate U.R.S.S. sunt reintegrate in granitele Romaniei;- august 1941 – Ion Antonescu este ridicat la gradul de maresal;

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la Guvernarea antonesciana ( ianuarie 1941 – 23 august 1944 )

Expunerea

Expunerea

Frontala

Frontala

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor

ordinul de zi catre armata al generalului Ion Antonescu , 22 iunie 1941ANEXA VII

22

Page 23: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Comunicarea/ însuşireanoilor cunoştinţe30 min

O5

- la insistentele lui Hitler, Antonescu accepta cererea germanilor de continuare a razboiului dincolo de Nistru in speranta ca va obtine anularea dictatului de la

Viena;- armata romana s-a angajat in batalii foarte grele la Odessa,, in Crimeea si Caucaz;- iulie 1942 – februarie 1943 batalia de la Stalingrad – s-au inregistrat peste 180 mii de morti, raniti sau disparuti;- negocieri purtate de guvernul Antonescu la Ankara (septembrie 1943 – martie 1944) si la Stokholm(noiembrie 1943 – iunie 1944) si de catre opozitie la Cairo (martie – iunie 1944);- 12 aprilie 1944 –conditilee armistitiului au fost respinse de catre guvernul roman;- 20 iunie 1944 – partideledin opozitie ( PNT, PNL,PSD si PCR ) au pus bazele unei coalitii nationale – Blocul National Democrat care avea

Elevii îşi însuşesc noile cunoştinţe cu privire la Guvernarea antonesciana ( ianuarie 1941 – 23 august 1944 )

Expunerea

Invatarea prin descoperire

Fronatala

Frontala

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor

Conditiile De Armistitiu Propuse Romaniei De URSS ( 12 Aprilie 1944 )ANEXA IX

23

Page 24: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Sistematizarea şi fixarea cunoştinţelor 5 min

O1

O2

ca obiective: inlaturarea lui Antonescu; incheierea armistitiului cu Natiunile Unite si revenirea la regimul democratic.

- precizati care au fost cauzele izbucnirii celui de al doilea razboi mondial;

- reliefati care era contextul european in anul 1940 si ce influenta a avut asupra Romaniei;

- lupta pentru impartirea lumii;- Tratatul de la Versailles- tendinteleexpansioniste ale Germaniei, Japoniei, Italiei;- Marea Criza Economica;- apariţia şi dezvoltarea naţionalismului, rasismului şi militarismului fascismului italian, nazismului german şi imperialismului japonez;

- la inceputul razboiuluiRomania s-a declarat neutra; URSS, Ungaria si Bulgaria aveau revendicari teritoriale

Expunerea

Conversatia examinatoare

Expunerea

FrontalaIndividuala

FrontalaIndividuala

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor

Documente

24

Page 25: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Sistematizarea şi fixarea cunoştinţelor 5 min

O3

O4

- enumerati factorii care au contribuit la accentuarea crizei regimului monarhiei autoritare;

- mentionati care au fost mijloacele folosite de legionari pentru controlul integral al tarii;

asupra Romaniei, tara ramanand fara aliati, intrucat Franta fusese cucerita de catre Hitler, iar Anglia rezista cu greu presiunilor germane;

- pe plan extern, regele Carol al II lea a incercat sa mentina alianta traditionala cu Franta si Anglia , stare ce garantase granitele Romaniei; aceasta pozitie a nemultumit Germania, aflata in plina ascensiune, sustinand astfel revendicarile teritoriale ale vecinilor Romaniei : U.R.S.S. , Ungaria si Bulgaria;

- comisariatele de romanizare; vanzari fortate;confiscari de bunuri; incercarea de infiltrare in armata; controlul asupra politiei; crearea politiei legionare; controlul asupra prefecturilor si primariilor;cenzura; controlul presei;

Expunerea

Conversatia examinatoare

Expunerea

Frontala

Explicatia

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor

Documente

25

Page 26: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Sistematizarea şi fixarea cunoştinţelor 5 min

O5

O6

O7

- explicati de ce Germania l-a sustinut pe Antonescu in lupta cu legionarii;

- argumentati de ce Antonescu a refuzat Conditiile de armistitiu propuse Romaniei de U.R.S.S. , la 12 aprilie 1944;

- localizati la harta teritoriile pierdute de Romania in anul 1940.

abuzuri; asasinate.

- avea nevoie de ordinein Romania in perspectiva razboiului impotriva U.R.S.S.;

au in vedere textul documentului;

indica la harta teritoriile pierdute de Romania in anul 1940.

Expunerea Explicatia

Invatarea prin descoperire

Modelarea

Frontala Individuala

Frontala Individuala

FrontalaIndividuala

N.Dumitrescu „Istoria Romanilor”; -I.Scurtu „Istoria Romanilor”;-B.Teodorescu „Istoria Romanilor

Documente

26

Page 27: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Temã pentru acasã/ aprecierea activitãtii elevilor3 min.

Se fac aprecieriGenerale şi individuale privind implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.

Se notează elevii careAu participat activ la lecţie Noteazã tema

pentru ora urmãtoareExplicaţia Frontala

27

Page 28: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

Universitatea “Dunãrea de Jos” GalaţiFacultatea de Istorie şi Filosofie

Proiect de activitate educativã

Studentã :Daniela RoşuSpecializare : Istorie – Filosofie III

Anul universitar2005-2006

28

Page 29: PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVÂ - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/clasa_a... · Web viewcontextul international si cauzele izbucnirii celui de al doilea

29