PROIECT DE LECŢIE pe Fonetica

6
PROIECT DE LECŢIE DATA: 10 - XI - 2010 ŞCOALA: Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” CLASA: A VIII-A A DISCIPLINA: Limba şi literatura română UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente de limbă română SUBIECTUL: Fonetică TIPUL LECŢIEI: de actualizare şi de dobândire de noi cunoştinţe STUDENTĂ: Ciolacu Elena PROFESOR COORDONATOR: Bobaru Virginia DURATA: 50 de minute COMPETENŢE GENERALE: 1: Receptarea mesajului scris în diferite situaţii de comunicare 2: Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producera de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată 3: Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse

Transcript of PROIECT DE LECŢIE pe Fonetica

Page 1: PROIECT DE LECŢIE pe Fonetica

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 10 - XI - 2010ŞCOALA: Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza”CLASA: A VIII-A ADISCIPLINA: Limba şi literatura românăUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Elemente de limbă românăSUBIECTUL: FoneticăTIPUL LECŢIEI: de actualizare şi de dobândire de noi cunoştinţeSTUDENTĂ: Ciolacu ElenaPROFESOR COORDONATOR: Bobaru VirginiaDURATA: 50 de minute

COMPETENŢE GENERALE:1: Receptarea mesajului scris în diferite situaţii de comunicare2: Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producera de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată3: Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte

de realizare, cu scopuri diverse

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să definească fonetica, sunetul, litera, alfabetul, accentul O2: să clasifice sunetele O3: să identifice corespondenţa sunet-literă

O4: să definească grupurile de sunete: diftong, triftong, hiat

Page 2: PROIECT DE LECŢIE pe Fonetica

O5: să recunoască vocalele, consoanele şi semivovalele limbii romaneO6: să diferenţieze sensul unor cuvinte în funcţie de silaba accentuată

STRATEGIA DIDACTICĂ:Resurse procedurale:- metode şi procedee: explicaţia, exerciţiul, discuţia

- forme de organizare: frontalResurse materiale: manulalul, fişa de lucru

BIBLIOGRAFIE:- de specialitate:Crişan, Alexandru, Dobra, Sofia, Sâmihăian, Florentina, Limba română. Manual pentru clasa a VIII-A, Editura Humanitas, Bucureşti, 2004.Boatcă, Silvestru, Crihană, Marcel, Mardare, Mircea, Gramatica limbii române, Editura Cartea Şcolii, Bucureşti, 1995

- didactică: Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ghid teoretico-aplicativ, Editura Polirom, Iaşi, 1999.

Page 3: PROIECT DE LECŢIE pe Fonetica

Nr crt Evenimentele

InstruiriiComp

.

Conţinutul învăţăriiStrategii didactice Modalitati

de evaluare

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor Resurse procedurale

Resurse materiale

Forme de organizare

1. Moment organizatoric (1min)

Asigură cadrul necesar pentru începerea orei

Se pregătesc pentru oră

Instructaj verbal

Frontal Observare curentă

2. Captarea atenţiei (5 min).

Împarte fişe de lucru (Anexa 1).

Ascultă indicaţiile profesorului.

Metoda rebusului

Fişa de lucru

3. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale(2 min).

Spune că se va începe aprofundarea noţiunilor de fonetică studiate în anii anteriori şi anunţă obiectivele operaţionale ce urmează a fi atinse.

Notează pe caiete titlul lecţiei şi ascultă instrucţiunile profesorului.

ExplicaţiaFrontal

Page 4: PROIECT DE LECŢIE pe Fonetica

4. Desfăşurarea lecţiei (30 min). O1

O2

O3

O4

O5

O6

Ce este fonetica?Ce este sunetul?Ce este litera?Ce este alfabetul?

Cum se clasifică sunetele?(Anexa 2)

Care sunt vocalele consoanele şi semivocalele limbii române?

Idenificaţi corespondenţa literă-sunet. (Anexa 3).

Definiţi grupurile de sunete: diftong, triftong, hiat. (Anexa 4).

Definiţi accentul (Anexa5)

.

Discuţia

Exerciţiul

Fişe de lucru

Frontal Apreciere verbală

5. Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor(5 min).

Distribuie fişe de lucru elevilor (Anexa 6).

Exerciţiul Fişa de lucru

Individual

Frontal

Apreciere verbală

6. Evaluarea activităţii(7 min).

Distribuie fişe de lucru elevilor.(Anexa 7).

Exerciţiul Fişe de lucru

Individual

Frontal

Apreciere verbală

Page 5: PROIECT DE LECŢIE pe Fonetica

7 Încheierea lecţiei(1 min).

Se dă tema pentru acasă:

Exerciţiile 1, 2, 3, 4 de la pagina 50.

Notează tema pentru acasă.

Frontal