Proiect de Lectie Finala muzica prescolar

download Proiect de Lectie Finala muzica prescolar

of 6

description

proiect de lectie muzica

Transcript of Proiect de Lectie Finala muzica prescolar

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

PROPUNTOR : Pralea Iuliana Emanuiela

DATA: 21.V.2014

GRDINIA: cu program prelungit numrul 18, Iai.

GRUPA: mic A

DOMENIUL EXPERENIAL: Estetic i creativ

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educaie muzical.

SUBIECTUL ACTIVITII: a) Albinua mea

b) Vine melcul suprat

MIJLOC DE REALIZARE: a) joc cu cnt: predare- nvare

b) cntec- repetare

TEM: Interpretarea corect n colectiv; coordonarea ritmico-melodic.

TIPUL DE ACTIVITATE: mixt

SCOPUL ACTIVITII: Consolidarea deprinderii de a intona corect un cntec n colectiv i nvarea liniei melodice, versurile i micrile noului joc cu cnt

OBIECTIVE OPERIONALE:

O1 - s respecte poziia corect a corpului n timpul cntatului;

O2- formarea inutei i exersarea respiraiei corespunztoare obinerii unei emisii vocale curate;

O3 s interpreteze n grup, corect, cntecul anterior nvat, respectnd linia melodic i versurile;

O4 s rein textul i succesiunea micrilor din noul joc cu cnt.

STRATEGIA DIDACTIC:

a) metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul;

b) materiale didactice: plane cu imagini;

c) mod de organizare: individual, pe grupe, frontal;

RESURSE UMANE : grupa de 25 de copii;

RESURSE TEMPORALE: 15-20 minute.

RESURSE BIBLIOGRAFICE: Cntece pentru precolari, versuri i partituri de J. Lupu, G. Aldea, T. Capsa, A.Iacob; Editat de S.C. Tribuna nvmntului.

Desfurarea activitii

Etapele

activitiiOb.

Op.Coninutul instructiv-educativStrategii didacticeEvaluarea

Metode i procedee didacticeMijloace de nvmntMod de organizareTimp

1. Moment

organizatoric

Partea IVoi asigura o bun desfurare a activitii prin:

-aerisirea slii de grup

-aranjarea mobilierului n form de semicerc

-pregtirea materialului didactic

-intrarea organizat a copiilorConversaiaFrontal1Capacitatea copiilor de a asculta indicaiile date.

2. Introducerea n activitate i captarea ateniei-Copiii, eu sunt o vestitoare trimis din partea Reginei Albinuelor care mi-a spus numai lucruri frumoase despre voi. Ea m-a trimis astzi cu un cntecel foarte frumos la voi i m-a rugat s l cntm mpreun. Ce zicei? Cntm mpreun acest cntecel? ConversaiaFrontal1Capacitatea precolarilor de a-i concentra atenia.

3. Cultura vocal

4. Predarea jocului cu cnt

Partea a II aO1

O2

O3

O4Exerciii de respiraie

-Pentru nceput s facem cteva exerciii de respiraie:

-nchidem ochiorii i tragem aer n piept

- ne imaginm c suntem n natur

-mirosim firele de iarb

Exerciii ritmico-melodice

La la la

Zum zum zum

Anunarea titlului a jocului cu cntec

Regina Albinuelor m-a trimis la voi cu un cntecel foarte frumos ce se numete Albinia mea

Interpretarea model a jocului cu cntec de ctre educatoare

Zum zum zum

Albinia mea

Prin cmpii i prin rzoare

Alergm din floare-n floare

Zum, zum, zum albinia mea!

Zum zum zum

Albinia mea

Cutm prin floricele

i-adunm miere din ele

Zum, zum, zum albinia mea!

Zum zum zum

Albinia mea

Ne-am ntors cu toate acas

i-am adus mncare-aleas

Zum, zum, zum albinia mea!

Familiarizarea copiilor cu textul cntecului

Copiii ce tii voi despre albinue?

De unde se hrnesc ele?

Cu ce se hrnesc ele?

Unde caut ele hran?

Unde credei voi c i duc ele mierea pe care o culeg din flori?

nvarea cntecului de ctre copii

a)nvarea cntecului se va face fragmentar. Voi recita prima strof, iar copiii vor repeta pe rnd, apoi mpreun. Dup ce copiii au reinut versurile, voi cnta strofa ca model, apoi mpreun cu copiii. Apoi pe rnd cu strofa a doua i a treia.

Apoi voi cnta mpreun cu copiii cntecul n ntregime(de 2 ori).

b)Intonarea cntecului se va realiza individual i n grupuri mici.

Micrile sugerate de textul jocului cu cnt vor fi ilustrate de ctre educatoare imitate treptat de ctre copii pe msur ce linia melodic este repetat (se mimeaz cutarea mierei, culesul acesteia etc).

ncheierea primei pri a activitii

-Ce joc cu cntec am nvat noi astzi?

Se fac aprecieri cu privire la atenia cu care copiii au ascultat i la modul n care au interpretat cntecul.

Recunoaterea unui fragment melodic din cntecul nvat anterior

-Copii,acum v voi interpreta un fragment dintr-un cntec nvat. Voi va trebui s recunoatei despre ce cntec este vorba, dar nu voi rosti cuvintele.

La la la la la

La la la la la Exerciiul

Simularea

Conversaia

Conversaia

Exerciiul

Explicaia

Demonstraia

Jocul

SimulareaPlana sugestivFrontal

Frontal

Frontal

Individual

Pe grupe

Frontal

Frontal

Individual

Pe grupe

1

2

5

4

4

1Capacitatea copiilor de a executa corect exerciiile de cultur vocal.

Capacitatea copiilor de a cnta corect, de a emite sunetele clar, omogen

Capacitatea copiilor de a executa corect micrile sugerate de textul jocului cu cnt

Capacitatea copiilor de a interpreta corect, expresiv i omogen cntecul

5. ncheierea

activitiia)Fixarea temei

-Ce joc cu cntec am nvat astzi?

-i ce cntec am repetat?

b)Voi face aprecieri generale i individuale

Voi mpri copiilor stimulente.ConversaiaBulineFrontal1