Proiect de Lectie Economie Cererea

12
PROIECT DE LECŢIE DATA: UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Agricol "Viaceslav Harnaj" Bucuresti CLASA: a XI-a A PROFESOR: Ionescu Anca STUDENT PRACTICANT : DRAGNE RUXANDRA-TEODORA DISCIPLINA: Economie SUBIECTUL LECŢIEI: „ Cererea ” TIPUL LECŢIEI mixtă (predare-învăţare-evaluare), formarea de deprinderi şi cunoştinţe SCOPUL LECŢIEI: Asimilarea de noi cunoştinţe METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia euristicǎ, problematizarea, modelarea analogicǎ, jocul didactic, lucrul pe echipe; MIJLOACE ŞI MATERIALE: manualul, caietele elevilor, tabla, foi A4 OBIECTIVE- la finalul lecţiei elevii vor fi capabili:

description

dfgbdhghjkhghjgvhfghtgedthryutuyhgtujygihkkjoljouiuyutuytyutuytyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

Transcript of Proiect de Lectie Economie Cererea

Page 1: Proiect de Lectie Economie Cererea

PROIECT DE LECŢIE

DATA:

UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Agricol "Viaceslav Harnaj" Bucuresti CLASA: a XI-a A

PROFESOR: Ionescu Anca

STUDENT PRACTICANT : DRAGNE RUXANDRA-TEODORA

DISCIPLINA: Economie

SUBIECTUL LECŢIEI: „ Cererea ”

TIPUL LECŢIEI mixtă (predare-învăţare-evaluare), formarea de deprinderi şi cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: Asimilarea de noi cunoştinţe

METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia euristicǎ, problematizarea, modelarea analogicǎ, jocul didactic, lucrul pe echipe;

MIJLOACE ŞI MATERIALE: manualul, caietele elevilor, tabla, foi A4

OBIECTIVE- la finalul lecţiei elevii vor fi capabili:O1- să definească „ cererea ” O2- să cunoască rolul preţului asupra cererii (elasticitatea cererii în funcţie de preţ )O3- să definească cererea elastică O4- să definească cererea inelasticăO5- să exemplifice cererea elasticăO6- să exemplifice cererea inelasticăO7- să cunoască rolul venitului asupra cererii (elasticitatea cererii în funcţie de venit )

Page 2: Proiect de Lectie Economie Cererea

BIBLIOGRAFIE : Manual pentru clasa a X-aAutori : I. Gavrilă, P.Tănase, D.Niţescu, C.PopescuEditura Economică, Bucureşti

Etapele lecţiei Obiective operaţiona

-le

Conţinutul informativ şi aplicativ Activita-tea

profeso-rului

Activita-tea elevi-

lor

1.Moment organizatoric

1’, 2’

Stabileşte ordinea în clasă şi verifică prezenţa elevilor

2.Informarea elevilor cu privire la

obiectivele urmărite

2’, 3’

Titlul lecţiei: „Cererea”Scopul lecţiei: Asimilarea de noi cunoştinţePrezentarea generală a conţinuturilor:

1. Definiţia cererii2. Elasticitatea cererii în

funcţie de preţ3. Cererea elastică /

inelastică/unitară4. Elasticitatea cererii în

funcţie de venit

Anunţă titlul lecţiei şi îl notează pe tablă.Sti-mulează interesul elevilor pentru noua lecţie, subliniind importan-ţa studierii materia-lului.

Notează în caiete titlul lecţiei: ‚Cererea’

3.Stimularea şi reactualizarea elementelor şi capacităţilor

învăţate anterior

5’

Să identifice, clasifice şi să recunoască cunoştinţe-le predate anterior:

Prezentaţi principalele forme concrete de piaţă. Care sunt cele mai importante funcţii pe care le îndeplineşte piaţa într-o economie de piaţă?

Scrie pe tablă materia-lul.For-mulează cerinţe, adresează

Notează în caiete materia-lul şi reacţio-nează la solicitări-lr

2

Page 3: Proiect de Lectie Economie Cererea

1.Definiţia pieţei;2.Variabile-le pieţei

întrebări frontal şi individual elevilor privitor la respectiva lecţie.

profeso-rului.Definesc, răspund la întrebări, clasifică şi recunosc diferite compo-nente ale lecţiei.

4.Prezentarea materialului

stimul25’

1.Definiţia cererii

Cererea reprezintă cantitatea dintr-un bun pe care un agent economic sau toţi agenţii economici (menajele, firmele ) sunt dispuşi să o achiziţioneze la un anumit preţ în decursul unei perioede. Ea costituie partea din nevoie care este satisfăcută prin intermediul pieţei.

2.Elasticitatea cererii în funcţie de preţ

Un rol determinant asupra cererii îl deţine preţul. Astfel, cererea pentru un bun de modifică în sens contrar modificării preţului unitar, cu alte cuvinte cererea se contractă când preţul creşte şi se extinde când preţul scade. Contracţia cererii când preţul creşte se explică prin tendinţa consumatorului de a-şi reduce achiziţiile din bunul al cărui preţ a crescut şi înlocuirea acestuia în consum cu alte bunuri substituibile, dar ale căror preţuri nu au crescut sau au crescut mai puţin.

Sublinia-ză importan-ţa şi legătura noii lecţii cu elemente-le anterioa-re ale materiei. Explică şi argumen-tează particula-rităţile de manifes-tare a noilor elemente.

Consemn-ează în caiete precizări-le făcute de profesor.Întreabă şi cer lămuriri suplimen-tare pentru a depăşi dificultă-ţile în înţelege-rea noii teme.

3

Page 4: Proiect de Lectie Economie Cererea

Extinderea cererii când preţul scade are ca explicaţie economică comportamentul consumatorului de a-şi mări consumul pentru o mai bună satisfacere a nevoilor, inclusiv prin restrângerea ori renunţarea la consumul altor bunuri, ale căror preţuri au rămas neschimbate sau au scăzut mai puţin. Elasticitatea cererii în funcţie de preţ se exprimă prin coeficientul de elasticitate, care se calculează ca raport între modificarea procentuală sau relativă a cererii şi modificarea procentuală sau relativă a preţului, folosind una dintre relaţiile:

Unde:Ke =coeficientul de elaticitate a cererii în funcţie de preţ la bunul XΔ%C =modificarea procentuală a cererii pentru bunul XΔ%P =modificarea procentuală a preţului unitar pentru bunul XC =cererea mofificatăC =cererea iniţialăP =preţul modificatP =preţul iniţial

3.Cererea elastică, inelatică şi cererea uniatră

Cererea elastică este specifică bunurilor care au o plajă mare de înlocuitori şi nu sunt de strictă necesitate pentru consumator. Ea se caracterizează prin aceea că

4

Page 5: Proiect de Lectie Economie Cererea

modificarea preţului unitar determină modificarea în sens contrar a cantităţii cerute, dar mai intensă. Cererea inelastică (rigidă) este specifică pentru majoritatea bunurilor considerate de stricră necesitate pentru un consumator dat. Ea se caracterizează prin aceea că modificarea preţului unitar determină modificarea în sens contrar a cantităţii cerute, dar mai lentă. Cererea de elasticitate unitară se caracterizează prin faptul că modificarea preţului unitar determină modificarea în sens contrar a cantităţii cerute cu aceeaşi intensitate. Cunoaşterea tipului de elasticitate a cererii în funcţie de preţ reprezintă o informaţie de maximă importanţă şi pentru cumpărător, dar mai ales pentru vânzător. Acesta va lua decizia să influenţeze preţul unitar-în sensul scăderii sau creşterii-după cum cererea pentru bunul pe care îl produce şi comercializează este elastică, inelastică sau unitară.

4.Elasticitatea cererii în funcţie de venit

Cererea pentru un bun depinde nu numai de preţ, ci şi de venitul consumatorului. Cererea se află în relaţie pozitivă cu venitul: modificarea venitului, variabilă independentă (preţul constant), atrage după sine modificarea în acelaşi sens a cererii. Dependenţa cererii faţă de modificarea venitului

5

Page 6: Proiect de Lectie Economie Cererea

consumatorului se apreciază prin elasticitatea cererii în funcţie de venit. Ea se măsoară prin coeficientul de elasticitate a cererii în funcţie de venit ( ), care se calculează ca un raport între modificarea relativă sau procentuală a cererii şi modificarea relativă sau procentuală a venitului, folosind una din relaţiile:

În care:C , C , ΔC , Δ%C au semnificaţiile anterioare;V=venitul iniţial al consumatorului;V=venitul modificatΔ%V=modificarea procentuală a venituluiΔV=modificarea absolută a venitului

5.Asigurarea „dirijării învăţării”

3’,4’

Elevii trebuie să recunoască în anumite contexte noile elemente.

Ex.Coeficientul de elasticitate a cererii unui bun în funcţie de preţul său unitar este 2. Iniţial, când preţul unitar era de 2000 u.m/buc, cererea săptămânală era de 15000 buc. Care va fi cererea săptămânală dacă preţul unitar creşte cu 20%?

Descom-pune sarcinile complexe în sarcini de detaliu.

Participă activ la îndeplini-rea sarcinilor stabilite d profesor.

6.Obţinerea performanţei

3’

Elevii construiesc diferite exerciţii, scenarii în care să fie

De ce în mod normal, cererea pentru un bun dat este în relaţie negativă faţă de preţul unitar?

Profeso-rul crează în mod deliberat obstacole

Demons-trează măsura în care pot opera cu

6

Page 7: Proiect de Lectie Economie Cererea

folosite noile conţinuturi

în calea rezolvării sarcinilor de către elevi.

noţiunile nou introduse în lecţie. Consem-nează în caiete exemplele de pe tablă.

7.Asigurarea conexiunii

inverse5’

Elevii corectează răspunsuri-le greşite sub atenta supraveghere a profesoru-lui.

Se insistă analitic asupra exemplelor scrise pe tablă.

Comen-tează greşelile tipice.Oferă lămuriri suplimen-tare pentru dispersa-rea ambigui-tăţilor

Notează în caiete precizări-le profeso-rului. Cer lămuriri suplimen-tare dacă este cazul.

8.Evaluarea performanţelor

2’,5’

Să rezolve exerciţii.

Evaluare: Alegeţi răspunsul corect: 1.Un bun de larg consum, consumat cotidian de un cerc mare de agenţi economici are o cerere în funcţie de preţ:a)elastică;b)unitară;c)inelastică.

2.Fie un comerciant care vinde bunuri a căror cerere în funcţie de venit se caracterizează prin elasticitate ridicată. Pentru a-şi mări încasările, se recomandă ca el să:a)majoreze preţurile;b)reducă preţurile;c)lase preţurile neschimbate.

3. Coeficientul de elasticitate a cererii de pâine a unei familii în funcţie de venit este 0,4. Se

Verifică perfor-manţele prin sondaj, prin numirea aleatorie a unui elev care scrie pe tablă modul în care a rezolvat sarcinile.

Se angajează activ în rezolvarea problemei. Corectea-ză pe caiete greşelile pe care le depistea-ză în momentul comentă-rii sarcinilor la tablă.

7

Page 8: Proiect de Lectie Economie Cererea

preconizează că, în perioada următoare, venitul lunar al familiei creşte de la 2 milioane la 3 milioane. Care va fi procentul modificării cererii de pâine ca urmare a modificării venitului?

9.Intensificarea procesului de

retenţie (fixare şi transfer)

1’

Revizuirea în mod pasiv a noţiunilor nou introduse în lecţie.

1.Definiţia cererii2.Elasticita-tea cererii în funcţie de preţ3.Cererea elastică/inelastică4.Elasticitatea cererii în funcţie de venit

Realizea-ză o scurtă sinteză asupra noţiunilor nou introduse în lecţie.Stabileşte lecţia pentru acasă.Tema: ex.5, 6, 7/p.100 din culegere

Ascultă activ sinteza realizată de către profesor.Notează în caiete tema pentru acasă.

8