Proiect de Lectie Compozitia Si Structura Solului

9
PROIECT DE LECTIE I. PARTEA INTRODUCTIVA NUME, PRENUME: Macovei Ioana-Roxana, grupa 2, an 2, Biologie DATA: 02.12.2008 SCOALA: Scoala Generala Nr.88 CLASA: clasa a V-a DISCIPLINA: Botanica DURATA DE DESFASURARE A LECTIEI: 40 minute SCOPUL LECTIEI: Elevii sa cunoasca procesul de formare a solului, compozitia si structura acestuia. OBIECTIVE OPERATIONALE: Elevii vor fi capabili: O1: Sa explice procesul de formare a solului pe baza cunostintelor predate; O2: Sa descrie compozitia solului enumerand cel putin 3 componente pe baza informatiilor din manual; O3: Sa caracterizeze structura solului explicand notiunile de sol cu structura si sol fara structura pe baza informatiilor predate TIPUL SI VARIANTA DE LECTIE: de asimilare de noi cunostinte si formare de noi deprinderi. RESURSE PROCEDURALE ( METODE DE INVATAMANT): observare independenta, invatare prin descoperire, explicatia, conversatia, demonstratia. RESURSE MATERIALE ( MIJLOACE DE INVATARE): planse, experimente BIBLIOGRAFIA: Botnariuc Nicolae, Vadineanu Angheluta – Ecologie, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti 1

Transcript of Proiect de Lectie Compozitia Si Structura Solului

Page 1: Proiect de Lectie Compozitia Si Structura Solului

PROIECT DE LECTIE

I. PARTEA INTRODUCTIVA

NUME, PRENUME: Macovei Ioana-Roxana, grupa 2, an 2, Biologie

DATA: 02.12.2008

SCOALA: Scoala Generala Nr.88

CLASA: clasa a V-a

DISCIPLINA: Botanica

DURATA DE DESFASURARE A LECTIEI: 40 minute

SCOPUL LECTIEI: Elevii sa cunoasca procesul de formare a solului, compozitia si structura acestuia.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Elevii vor fi capabili:

O1: Sa explice procesul de formare a solului pe baza cunostintelor predate;

O2: Sa descrie compozitia solului enumerand cel putin 3 componente pe baza informatiilor din manual;

O3: Sa caracterizeze structura solului explicand notiunile de sol cu structura si sol fara structura pe baza informatiilor predate

TIPUL SI VARIANTA DE LECTIE: de asimilare de noi cunostinte si formare de noi deprinderi.

RESURSE PROCEDURALE ( METODE DE INVATAMANT): observare independenta, invatare prin descoperire, explicatia, conversatia, demonstratia.

RESURSE MATERIALE ( MIJLOACE DE INVATARE): planse, experimente

BIBLIOGRAFIA: Botnariuc Nicolae, Vadineanu Angheluta – Ecologie, Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti

ANTICIPAREA DIFICULTATILOR:

- Dificulatea de intelegere a notiunilor de sol cu structura si sol fara structura

1

Page 2: Proiect de Lectie Compozitia Si Structura Solului

2

Page 3: Proiect de Lectie Compozitia Si Structura Solului

II. DESFASURAREA LECTIEI

OBIECTIVE OPERATIONALE

ETAPA LECTIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI EVALUARE

1. MOMENT ORGANIZATORIC

Profesorul saluta elevii si intreaba daca sunt absenti.

2. VERIFICAREA LECTIEI ANTERIOARE

Profesorul rezolva cu elevii exercitiile 9 si 10 de la pagina 77 din manual.

Elevii rezolva exercitiile Se realizeaza evaluare orala a cunostintelor anterior dobandite.

3.ANUNTAREA OBIECTIVELOR

Profesorul anunta elevii ca tema noii lectii este “ Compozitia si structura solului” si noteaza pe tabla titlul lectiei.

Elevii sunt atenti la profesor si isi noteaza in caiete titlul lectiei.

O1

4. PREZENTAREA NOILOR CUNOSTINTE

Profesorul explica elevilor: „In clasa a IV-a ati invatat ca solul este stratul de la suprafata Pamantului pe care se dezvolta vegetatia” Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete.: „ Solul - este stratul de la suprafata Pamantului pe care se dezvolta vegetatia”. Profesorul explica elevilor: „Solul a luat nastere din faramitarea rocilor infragmente din ce in ce mai mici, sub actiunea unor factori externi. S-a ajuns la formarea unui strat, la inceput subtire, in care au putu sa creasca unele plante ( de exemplu, muschi). Prin putrezirea lor, acest strat subtire de sol a devenit valoros si pentru cresterea altor plante.”

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete.: „Solul- a luat nastere din faramitarea rocilor in fragmente din ce in ce mai mici, sub actiunea unor factori externi → formarea unui strat la inceput subtire, in care au putut sa traiasca

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

3

Page 4: Proiect de Lectie Compozitia Si Structura Solului

O2

anumite plante ( ex: muschi), prin putrezirea lor stratul subtire a devenit valoros si pentru cresterea altor specii de plante”. Profesorul explica elevilor: „ Procesul de formare a solului este de lunga durata. Dupa varsta, solurile sunt tinere sau batrane, respectiv mai subtiri sau mai groase. De exemplu, spre varful muntilor, patira de sol este foarte subtire, astfel ca radacinile copacilor sunt la suprafata, putand fi usor smulsi de vant. In zonele de campie si deal, patura de sol este groasa si formata din mai multe straturi. Unele plante pot sa-si infinga radacinile foarte adanc in astfel de soluri.”

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: „Solurile, dupa varsta : - tinere ( mai subtiri) → in varful muntilor; - batrane ( mai groase) → campie si deal”. Profesorul explica elevilor: „1. Compozitia solului. Solul este format din partea minerala ( fragmente mai mari sau mai mici de roca), humus, apa, aer si unele vietuitoare (plante si animale)”.

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: „Compozitia solului: - partea minerala( fragmente mai mari sau mai mic de roca); - humus; - apa + aer; - unele vietuitoare” Profesorul explica elevilor: „Partea minerala aprovizioneaza plantele cu substante minerale, care sunt dizolvate in apa.Dupa tipul de roca solurile pot fi: nisipoase, argiloase, calcaroase etc. In aceste soluri plantele se dezvolta in mod diferit.”

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: „Partea minerala aprovizioneaza plantele cu

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

4

Page 5: Proiect de Lectie Compozitia Si Structura Solului

O3

substante minerale, care sunt dizolvate in apa; Dupa tipurile de roca, solurile pot fi: nisipoase, argiloase, calcaroase.” Profesorul explica elevilor: „ Humusul este componenta organica a solului provenita din putrezirea plantelor si animalelor moarte. El este partea cea mai valoroasa a solului. Cu cat cantitatea de humus este mai mare, cu atat solul este mai inchis la culoare. De obicei straturile superioare ale unui sol sunt cele mai bogate in humus.”

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: „Humusul este componenta organica solului, provenita din putrezirea plantelor si animalelor moarte. E partea cea mai valoroasa a solului.” Profesorul explica elevilor: „ Apa si aerul se gasesc printre spatiile libere mai mari sau mai mici din sol.”

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: „Apa+ aerul se gasesc printre spatiile libere mai mari sau mai mici din sol.” Profesorul explica elevilor: „ Vietuitoarele din sol sunt numeroase. Unele sunt foarte mici si nu se vad cu ochiul liber. Acestea au un rol in formarea humusului, deoarece descompun plantele si animalele moarte. Alte vietuitoare care traiesc in sol sunt: rame, diferite insecte, rozatoare etc.”

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: „Vietuitoarele : numeroase: rame, insecte, rozatoare, unele foarte mici, nu se vad cu ochiul liber, rol in formarea humusului.” Profesorul explica elevilor: „ 2. Structura solului. Cu ajutorul calciului, humusul aduna si cimenteaza particele minerale din sol,

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

5

Page 6: Proiect de Lectie Compozitia Si Structura Solului

formand glomerule. Acestea sunt consistente si nu se desfac in apa.”

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: „Structura solului: Cu ajutorul calciului, humusul aduna si cimenteaza particelele minerale din sol, formand glomerule.” Profesorul explica elevilor: „ Intre glomerule se afla spatii ( pori) ocupate cu aer si apa, unele mai largi, altele mai inguste. Un astfel de sol se numeste sol cu structura. El este strbatut usor de radacini si se lucreaza bine. Humusul este factorul principal in formarea structurii solului.”

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: „Intre glomerule se afla spatii ( pori) ocupate cu aer si apa, unele mai largi, altele mai inguste → sol cu structura” Profesorul explica elevilor: „ La multe soluri, particulele nu sunt unite in glomerule. Acestea sunt soluri fara structura. Ele pot fi folosite pentru agricultura numai daca sunt bine lucrate, irigate si ingrasate.”

Profesorul scrie pe tabla si le cere elevilor sa noteze si ei in caiete: „Particulele nu sunt unite in glomerule → soluri fara structura”

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

Elevii sunt atenti la explicatiile profesorului si isi noteaza in caiet ce scrie pe tabla.

5. FIXAREA Profesorul rezolva cu elevii exercitiile din caietul elevului, paginile 43-44, si ii ajuta acolo unde au nevoie.

Elevii rezolva exercitiile cu ajutorul profesorului.

6