Proiect de Lectie Clase Simultane

9
Şcoala cu clasele I-IV Mlenauti Comuna Hudesti, judeţul Botoşani Profesor, Gilca Valentin Clasele a II-a, a III-a, a IV-a PROIECT DIDACTIC Ora 12 10 - 13 Clasa: a II-a Aria curriculară: Educaţia fizică şi sport Obiectul: Educaţia fizică Unitatea de învăţare: Deprinderi motrice de bază Subiectul: 1. Săritura în lungime cu elan peste baston; 2. Aruncarea si prinderea mingii de handbal; 3. Joc :„Mingea prin tunel” Locul de desfăşurare: terenul de sport Obiective operaţionale -să-şi însuşească corect poziţiile fundamentale de prindere şi pasare a mingii, din jocul de handbal. Clasa: a III-a Aria curriculară: Educaţia fizică şi sport Obiectul: Educaţia fizică Unitatea de învăţare: Deprinderi motrice de bază Subiectul: 1. Săritura în lungime cu elan peste zone marcate; 2. Aruncarea mingii de oină la ţintă fixă; 3. Joc : « Mingea călătoare » Locul de desfăşurare: terenul de sport Obiective operaţionale - să execute cu corectitudinea maxima de care sunt capabili, exerciţiile pentru influenţarea selectiva a aparatului locomotor; Clasa a IV-a Aria curriculară: Educaţia fizică şi sport Obiectul: Educaţia fizică Unitatea de învăţare: Deprinderi motrice de bază Subiectul: 1. Săritura în lungime cu elan de 3,5,7 paşi; 2. Aruncarea mingii de la nivelul pieptului la poartă; 3. Joc :„Mingea prin tunel” Locul de desfăşurare: terenul de sport Obiective operaţionale -să-şi consolideze fazele săriturii în lungime la groapa cu nisip; -să execute corect săritura; -să execute cu plăcere

description

clasele primare

Transcript of Proiect de Lectie Clase Simultane

Page 1: Proiect de Lectie Clase Simultane

Şcoala cu clasele I-IV MlenautiComuna Hudesti, judeţul BotoşaniProfesor, Gilca Valentin

Clasele a II-a, a III-a, a IV-aPROIECT DIDACTIC

Ora 1210- 13 Clasa: a II-aAria curriculară: Educaţia fizică şi sportObiectul: Educaţia fizicăUnitatea de învăţare: Deprinderi motrice de bazăSubiectul: 1. Săritura în lungime cu elan peste baston; 2. Aruncarea si prinderea mingii de handbal;3. Joc :„Mingea prin tunel”

Locul de desfăşurare: terenul de sportObiective operaţionale-să-şi însuşească corect poziţiile fundamentale de prindere şi pasare a mingii, din jocul de handbal. -să-şi însuşească mecanismul de bază al prinderii şi pasării mingii de pe loc.-să cunoască fazele săriturii;-să cunoască bine tehnica de execuţie;-să cunoască mecanismul alergării; -să execute corect săritura;-să execute corect aruncarea;-să fie apt din punct de vedere fizic-să execute cu plăcere indicaţiile învăţătorului;-să manifeste interes pentru desfăşurarea lecţiei;-să-si dezvolte spiritul de echipa;

Clasa: a III-aAria curriculară: Educaţia fizică şi sportObiectul: Educaţia fizicăUnitatea de învăţare: Deprinderi motrice de bazăSubiectul:1. Săritura în lungime cu elan peste zone marcate;2. Aruncarea mingii de oină la țintă fixă;3. Joc : « Mingea călătoare »

Locul de desfăşurare: terenul de sportObiective operaţionale- să execute cu corectitudinea maxima de care sunt capabili, exercițiile pentru influențarea selectiva a aparatului locomotor;- Să execute corect aruncarea mingii la țintă;- Să execute corect prinderea cu doua mâini a mingii;- Să aplice deprinderile elementare, în condiții de joc.

Clasa a IV-aAria curriculară: Educaţia fizică şi sportObiectul: Educația fizicăUnitatea de învăţare: Deprinderi motrice de bazăSubiectul:1. Săritura în lungime cu elan de 3,5,7 paşi;2. Aruncarea mingii de la nivelul pieptului la poartă;3. Joc :„Mingea prin tunel” Locul de desfăşurare: terenul de sportObiective operaţionale-să-şi consolideze fazele săriturii în lungime la groapa cu nisip;-să execute corect săritura;-să execute cu plăcere indicaţiile învăţătorului;-să manifeste interes pentru desfăşurarea lecţiei;-să-şi însuşească corect pozițiile fundamentale de prindere şi pasare a mingii, din jocul de handbal. -să-şi însuşească mecanismul de bază al prinderii şi pasării mingii de pe loc.

Page 2: Proiect de Lectie Clase Simultane

Tipul lecţiei: mixtResurse : - umane : 11 elevi - mingi de handbal, groapa de nisip, fluier; - procedurale: expunerea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, munca independentă , aprecierea verbală ; - forme de organizare : coloane, şiruri Timp : 50 min.

Tipul lecţiei: mixtResurse : - umane : 1 elev - mingi de handbal, groapa de nisip, fluier; - procedurale: expunerea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, munca independentă , aprecierea verbală ; - forme de organizare : coloane, şiruri

Timp : 50 min.

Tipul lecţiei: mixtResurse : - umane : 7 elevi - materiale : - mingi de handbal, groapa de nisip, - procedurale: expunerea, explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, munca independentă , aprecierea verbală ; - forme de organizare : coloane, şiruriTimp: 50 min.

STRATEGII DIDACTICE: demonstrația, explicația, exersarea, corectarea greșelilor de execuțieMIJLOACE SPECIFICE: exercițiul fizic, întrecereaRESURSE MATERIALE: ținte, mingi, fluierBIBLIOGRAFIE:

1. M.E.C., „Programa scolara de educatie fizica pentru clasa a II-a, a III-a şi a IV-a”, Ed. „Didactica Press”, București, 2004

Page 3: Proiect de Lectie Clase Simultane

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Veriga lecţiei Conţinuturile învăţării, exerciţii DozareStrategii didactice, forme de

lucru, metode, indicaţii metodice

Observaţii

1 Organizarea colectivului de elevi

-adunarea,-alinierea-salutul ;-verificarea echipamentului si a stării de sănătate ;-prezenta ;-anunţarea temelor lecţiei ;

3 min. In linie pe un rând;

2. Pregătirea organismului pentru efort

Variante de mers :- mers pe călcâie;- mers pe vârfuri, braţele întinse sus în prelungirea trunchiului;- cu răsuciri de trunchi ;- pe călcâie;- treceri din mers in alergare si invers;Variante de alergare :- cu joc de gleznă ;- cu pendularea gambelor înapoi ;- genunchi la piept;- pas sălta ;- pas sărit ;- deplasare în poziţii diferite: cu fata, cu spatele, lateral fata de poziţia de deplasare;- cu pas încrucişat;- alergare cu fata ,cu spatele;

6 min. In coloana câte unulSe va folosi şi semnale sonore

-se atinge uşor şezuta ;-spatele drept ;

-încrucişarea braţelor în faţă, braţ picior opus;

-rotari de cap la dreapta şi la stânga, de voie ;-răsuciri, aplecări de cap ;

- Două rotari de braţe înainte, două înapoi ;

De voie

2 x 8T

In coloana de gimnastică câte patru

Page 4: Proiect de Lectie Clase Simultane

3 Influenţa selectivă a aparatului locomotor

-Rotarea braţelor cu încrucişare in faţă;

-Două arcuiri de braţe lateral, două aplecări alternative la câte un picior;

-Două arcuiri sus, două ghemuiri atingând solul cu palmele lateral;

-Balans de picior cu atingerea palmei;

-Fondări laterale cu încrucişarea braţelor;

-Ghemuire urmată de aruncarea picioarelor înapoi;

-Spate în spate apucat de coate,sărituri în cerc. Le semnal, unulîl urmăreşte pe celălalt;

- Alergare cu genunchii sus, cel din spatecu palmele pe umerii celui djn faţă.La semnal, execută luptă în doi.

- Deplasare in poziţie de roabă

2 x 8T

2 x 8T

4 x 8T

4 x 8T

2 x 8T

2x8T

8F, 10B;de voie

2 limgimi de teren

Exersarea, demonstraţia, observaţia,aprecierea

Page 5: Proiect de Lectie Clase Simultane

- mers cu mişcări de respiraţie20 metri

în linie pe un rând4. Învăţarea, consolidarea, perfecţionarea şi evaluarea deprinderilor motrice

Clasa nu se împart pentru că temele sunt asemănătoare săritura în lungime cu elan.a - consolidarea săriturii şi a mişcării de avântare (imitarea mişcărilor de desprindere de pe un picior, de pe loc, executarea desprinderii de pe un picior din mers; executarea desprinderii de pe un picior din mers, apoi din alergare uşoară ,desprindere de pe un picior cu avânt;b.- învăţarea acţiunilor din timpul zborului şi aterizării;- elan 5-7 paşi, bătaie pe un postament, aterizare pe piciorul de desprindere;c.- consolidarea elanului şi corelarea acestuia cu celelalte faze ale sărituriiClasa a II-a- Săritura în lungime cu elan peste baston; - Aruncarea si prinderea mingii de handbal;- aruncarea cu o mână şi prinderea cu două a mingii de handbal de pe loc şi cu deplasare;- consolidarea deprinderilor de prindere şi aruncare prin încercări repetate;Clasa a III-a- Săritura în lungime cu elan peste zone marcate;- Aruncarea mingii de oină la țintă fixă;- aruncarea cu o mână şi prinderea cu două a mingii de handbal de pe loc şi cu deplasare;- consolidarea deprinderilor de prindere şi aruncare prin încercări repetate; Clasa a IV-a:

30 min.

Page 6: Proiect de Lectie Clase Simultane

- Săritura în lungime cu elan de 3,5,7 paşi; - Aruncarea mingii de la nivelul pieptului la poartă;- Dribling de pe loc şi din deplasare, dribling printre jaloane, cu mâna dreaptă apoi cu mâna stângă, şut la poartă;-structura: dribling până la jumătatea terenului - pasă cu un coechipier aflat la centru - reprimire-dribling printre jaloane-aruncare la poarta din săritură ;-idem şi pe partea cealaltă a terenului după care se schimbă grupele;

5. Revenirea organismului după efort

- jocul: „Mingea prin tunel”- jocul „Mingea călătoare!- mers normal cu mişcări de respiraţie

7 min. - Se insistă și pe exerciţii de respiraţie

6. Concluzii, aprecieri, recomandări

- Reorganizarea colectivului de elevi;-Aprecieri asupra obiectivelor propuse;-Aprecieri pozitive sau negative asupra activităţii desfăşurate;- Salutul.

4 min

În linie pe un rând