Proiect de Lectie - Clasa VP

download Proiect de Lectie - Clasa VP

of 5

description

Proiect de Lectie - Clasa VP educatie fizica

Transcript of Proiect de Lectie - Clasa VP

PROIECT DE LECTIE

PROIECT DE LECTIESCOALA : LICEUL DE ARTESIGISMUND TODUTA DEVAPROFESOR: DATA: .CLASA : a V ..EFECTIV : LOCUL DESFASURARII LECTIEI : Sala de sportARIA CURRICULARA: EDUCATIE FIZICA SI SPORT

OBIECTUL: EDUCATIE FIZICA

TEME SI OBIECTIVE:1. DEZVOLTAREA C.M. INDEMANAREA O.P. - Dezvoltarea indemanarii prin manevrarea de obiecte individual i n relaie cu partenerii2 ELEMENTE DE GIMNASTICA ACROBATICA (rostogolire din ghemuit in ghemuit inainte si inapoi, rostogolire din departat in departat inapoi, podul de jos, stand pe omoplati, semisfoara, cumpana pe un picior) O.P. - Consolidarea elementelor de gimnastica acrobatica invatate OBIECTIVE OPERATIONALE:

1. sa-si imbunatateasca capacitatea de orientare spatio-temporala vizand: directia, traiectoria, viteza si amplitudinea miscarilor corporale2. Sa cunoasca elementele de gimnastica acrobatica invatate3. Sa cunoasca bine tehnica de executie a elementelor de gimnastic acrobatic4. Sa manifeste interes pentru desfasurarea lectiei5. Sa execute corect exercitiile prezentate de profesorTIPUL LECTIEI : CONSOLIDARESTRATEGII DIDACTICE :

METODE : Exercitiul, explicatia, demonstratia, repetarea, problematizarea MIJLOACE : saltele de gimnastica, fluierBIBLIOGRAFIE:

Educatie fizica Ghid metodologic privind proiectarea activitatilor de predare-invatare-evaluare - LUCIAN STAN, Editura Aramis, Bucuresti 2002 Educatie fizica si sport EUGENIU SCARLAT, Editura Didactica si Pedagogica, Bucuresti 2003VERIGILE

LECTIEICONTINUTDOZAREINDICATII METODICEOBS.

1.

ORGANIZAREA COLECTIVULUI DE ELEVI

2`AdunareaSalutul

Verificarea tinutei si a starii de sanatate

Anuntarea temelor lectiei

Captarea atentiei prin intoarceri pe loc la stanga, dreapta si stanga imprejur 6 x- in linie pe un rand

oooooooooooo

X

2.

PREGATIREA ORGANISMULUI PENTRU EFORT

6`nclzirea se va efectua prin jocul BucheteleleElevii se vor deplasa pe toat sala executnd diferite miscri dup

comenzile date de profesor, ca: mers obinuit, mers pe varfuri cu bratele sus,mers pe calcaie cu mainile la spate, pas alergator, mersul piticului, alergare cu genuncii sus, srituri ca iepuraul etc. La un moment dat, profesorul strig un numar. La auzul acestei comenzi, elevii se strng n grupe.

Gruparea se face sub form de bucheele. Cei care nu au reuit s se grupeze n bucheele conform numarului strigat primesc cate un punct. La final castiga elevii care nu au cumulate nici un punct.6`

3.

INFLUENTAREA SELECTIVA A APARATULUI LOCOMOTOR

9`1.P.I.:Stand:

T 1-2:aplecarea capului inainte cu arcuire

T 3-4 extensia capului cu arcuire

T 5-6 intoarcera capului spre stanga cu arcuire

T 7-8 intoarcerea capului spre dreapta cu arcuire

2. P.I Stand departat cu M pe S:

T 1-4 rotiri ale capului spre stg

T 5-8 rotiri ale capului spre dr

3. P.I Stand:

T1 ridicarea laterala a br.stg.si rasucirea capului spre stg;

T2 ridicarea laterala a br.dr.si rasucirea capului spre dr;

T3-ridicarea br.stg.sus si privirea dupa br;

T4-ridicarea br.dr.sus;

T5-coborarea br.stg. lateral;

T6-coborarea br.dr.lateral;

T7-coborarea br.stg.jos;

T8-P.I.

4. P.I Stand departat

T1-2 ridicarea br.indoite la nivelul pieptului cu arcuire;

T3-4 ducerea br.intinse lat.cu arc.;

T5-6 ridicarea br.dr.intins sus si coborarea br.stg.intins jos cu arc.;

T7-8 idem t 5-6 cu schmbarea br.;

5. P.I Stand departatcu M pe S

T 1 - 2 indoirea trunchiului lateral spre stanga, cu arcuire

T3 - 4 indoirea trunchiului lateral spre dreapta, cu arcuire

T5-6 indoirea tr.spre stg.cu ridicarea br.dr.sus si arc.;

T7-8 indoirea tr.spre dr.cu ridicarea br.stg.sus si arc.;

6. P.I.:Stand departatcu M pe S:

T1 -2 rasucirea tr. spre stg, cu arc.;

T3 - 4 rasucirea tr. spre dr., cu arc.;

T5-6 rasucirea tr.spre stg.cu br.dr.indoit la nivelul pieptului iar celalalt intins;

T-8 idem 5-6 spre dr.;

7. . P.I Stand departat:

T1-2 ridicarea br.intinse sus cu arc.;

T3-4 indoirea tr.inainte cu arc.;

T5-6 indoirea rasucita spre stg.cu arc.;

T7-8 idem spre dr.;

8. . P.I Stand departat cu M pe S:

T1-4 rotirea tr.spre stg.;

T5-8 rotirea tr.spre dr.;

9.P.I. Stand

T1-ducerea pic.stg.in lat.si ridicarea br.intinse in lat.;

T2-fandarea pic.stg.;

T3-rev.la T1;

T4-rev.la P.i.;

T5-8-idem T1-4 cu pic.dr.;

10. P.I Stand:

T1 4 sarituri ca mingea cu apropierea si departarea picioarelor

T5 8 sarituri ca mingea cu forfecarea picioarelor 8Tx4

2/4

8Tx4

2/4

8Tx4

2/4

8Tx4

2/4

8Tx4

34

8Tx4

3/4

8Tx4

2/4

8Tx4

2/4

8Tx4

2/4

8Tx4

4/4- in coloana cate patru

o o o o o

o o o o o

o o o o o

o o o o o

o o o o o

X

Dezvoltarea C.M. indemanarea10`Mingea prin tunel

Copiii sunt mprii n doua echipe, egale ca numr, aezate pe iruri, n stnd deprtat, napoia liniei de plecare, formnd un tunel. Primul din fiecare echip este conductorul jocului i are n mn o minge.

La comanda de ncepere a jocului, primii rostogolesc mingea prin tunel spre ultimul din echip. Acesta prinde mingea, alearga prin dreapta irului i se aseaz n fat cu picioarele deprtate, se apleac nainte i rostogolete mingea prin tunel. Jocul continu astfel pn cnd primul copil din fiecare echipa revine n capul irului. Dac mingea iese afar din tunel, copilul pe lng care a ieit alearg dup ea, se ntoarce la locul su i otransmite mai departe.

Echipa al crei conductor a revenit primul la locul iniial este declarat ctigtoare.Mingea pe deasupra

Copiii sunt mprii n dou sau mai multe echipe, aezate pe iruri. Primul juctor din fiecare echip primete o minge.

La semnalul dat de profesor, cel din captul irului ridic mingea deasupra capului i cu braele ntinse sus, transmite mingea urmatorului din spate, care la randul lui o transmite mai departe, pan ce mingea ajunge la ultimul. Acesta alearg cu ea i se aeaz n captul irului, procednd la fel. Echipa al crei prim juctor revine cel mai repede la locul su este ctigtoare.

Dac un juctor scap mingea, el trebuie s se duc dup ea, apoi s revin la loc i s continue jocul.

5`5`

5.GIMNASTICA ACROBATICA20`Consolidarea elementelor de gimnastica acrobatica:- rulari;

- rostogolire inainte si inapoidin ghemuit in ghemuit;

- rostogolire inpoi din ghemuit in departat;

- cumpana pe un picior;

- stand pe omoplati;

- podul de jos [fete]

4x

4x

4x

4x

4x

4x

4x

4x- in grupe de cate 4 elevi

6.

REVENIREA ORGANISMULUI DUPA EFORT

2` Mers obisnuit

Alergare usoara cu miscari de relaxare

Mers corectiv cu mainile la ceafa

Mers cu exercitii de respiratie15m.

15m.

15m.

15m.- in coloana cate unul

o

o

o X

o

o

7.

INCHEIEREA ORGANIZATA

A LECTIEI

1` Adunarea Aprecieri si recomandari individuale si colective

Recomandari

Salutul- in linie pe un rand

oooooooooooo

X