PROIECT de LECTIE Clasa_ a VIII-A Biologie - Retele Si Piramide Trofice

3
28.3.2014 PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Biologie - Retele si piramide trofice http://www.rasfoiesc.com/educatie/didactica/PROIECT-DE-LECTIE-Clasa-a-VIII39.php 1/3 Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica Istorie Literatura Matematica Psihologie Didactica Index » educatie » Didactica » PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Biologie - Retele si piramide trofice PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Biologie - Retele si piramide trofice SCOALA CU CLASELE I-VIII HOREZU POENARI PROFESOR: Data: Clasa: a VIII-a A, B Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Obiectul: Biologie Unitatea de invatare: Relatii trofice in ecosisteme Tema: Retele si piramide trofice . Scopul lectiei: cunoasterea relatiilor trofice care se stabilesc intre speciile unei biocenoze, ce pot fi redate sub forma retelelor si piramidelor trofice. Obiective de referinta: Þ Sa identifice elementele componente ale unui ecosistem (1.1); Þ Sa explice organizarea spatiala si functionala a unui ecosystem (1.2) Þ Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii ecosistemelor (2.1) Þ Sa demonstreze un mod de gandire ecologic in luarea unor decizii (4.1); Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebuie: Þ Sa defineasca correct reteaua si piramida trofica si sa le reprezinte grafic; Þ Sa intocmeasca cel putin cate o schema de retea si piramida trofica; Þ Sa identifice rolul speciilor polifage in mentinerea biocenozei, exemplificand minim 2 specii. Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte; Demersul didactic: a) Resurse procedurale: descoperirea deductive, demonstratia, conversatia euristica, modelarea, observatia. b) Resurse procedurale: manual, planse cu diferite ecosisteme, planse cu retele trofice, piramida trofica. c) Forma de activitate: frontal, pe grupe. Bibliografie: Þ Aglaia Ionel, Victoria Oaida - Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas; Þ Aurora Mihail - Mic atlas de ecologie, Ed. All; Þ Viorel Lazar, Mariana Nicolae - Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Ed. Arves. Þ MEN programa scolara; Þ Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC Related Searches: Game For The Wii Wii Virtual Console Nintendo Wii Accessories Grimm Brothers Nintendo Wii Sports Wii Points Card Philip Morris USA Fairy Tales For Children Nintendo's Virtual Console Downloadable Wii Games ? Yahoo Search

Transcript of PROIECT de LECTIE Clasa_ a VIII-A Biologie - Retele Si Piramide Trofice

  • 28.3.2014 PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Biologie - Retele si piramide trofice

    http://www.rasfoiesc.com/educatie/didactica/PROIECT-DE-LECTIE-Clasa-a-VIII39.php 1/3

    Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica

    Istorie Literatura Matematica Psihologie

    Didactica

    Index educatie Didactica PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Biologie - Retele si piramide trofice

    PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Biologie - Retele si piramidetrofice

    SCOALA CU CLASELE I-VIII HOREZU POENARI

    PROFESOR:

    Data:

    Clasa: a VIII-a A, B

    Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

    Obiectul: Biologie

    Unitatea de invatare: Relatii trofice in ecosisteme

    Tema: Retele si piramide trofice .

    Scopul lectiei: cunoasterea relatiilor trofice care se stabilesc intre speciile unei biocenoze, ce pot fi redate sub forma retelelor si piramidelortrofice.

    Obiective de referinta:

    Sa identifice elementele componente ale unui ecosistem (1.1);

    Sa explice organizarea spatiala si functionala a unui ecosystem (1.2)

    Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii ecosistemelor (2.1)

    Sa demonstreze un mod de gandire ecologic in luarea unor decizii (4.1);

    Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebuie:

    Sa defineasca correct reteaua si piramida trofica si sa le reprezinte grafic;

    Sa intocmeasca cel putin cate o schema de retea si piramida trofica;

    Sa identifice rolul speciilor polifage in mentinerea biocenozei, exemplificand minim 2 specii.

    Tipul lectiei: dobandire de noi cunostinte;

    Demersul didactic:

    a) Resurse procedurale: descoperirea deductive, demonstratia, conversatia euristica, modelarea, observatia.

    b) Resurse procedurale: manual, planse cu diferite ecosisteme, planse cu retele trofice, piramida trofica.

    c) Forma de activitate: frontal, pe grupe.

    Bibliografie:

    Aglaia Ionel, Victoria Oaida - Biologie, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas;

    Aurora Mihail - Mic atlas de ecologie, Ed. All;

    Viorel Lazar, Mariana Nicolae - Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina

    biologie, Ed. Arves.

    MEN programa scolara;

    Ghid metodologic de aplicare a programei de biologie, CNC

    Related Searches:

    Game For The Wii

    Wii Virtual Console

    Nintendo Wii

    Accessories

    Grimm Brothers

    Nintendo Wii Sports

    Wii Points Card

    Philip Morris USA

    Fairy Tales For

    Children

    Nintendo's Virtual

    Console

    Downloadable Wii

    Games

    ?

    Yahoo Search

  • 28.3.2014 PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Biologie - Retele si piramide trofice

    http://www.rasfoiesc.com/educatie/didactica/PROIECT-DE-LECTIE-Clasa-a-VIII39.php 2/3

    DESFASURAREA LECTIEI

    ETAPELELECTIEI

    ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI

    Organizarealectiei

    Verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarealectiei. Noteaza in catalog elevii absenti. Pregatestematerialul didactic necesar desfasurarii lectiei.

    Isi pregatesc cartile si caietele.

    Verificareacunostintelor

    Prin test de evaluare. Se gandesc si rezolva testul.

    Captareaatentiei si

    reactualizareacunostintelor

    Solicita elevilor sa realizeze individual scheme delanturi trofice in care aceeasi specie sa faca parte dinmai multe lanturi trofice. Cere elevilor sa subliniezespeciile care fac parte din mai multe lanturi trofice sisa precizeze ce fel de specii sunt dupa modul de

    hranire.

    Realizeaza sarcina atribuita de professor.

    Anuntareatemei si

    obiectivelor

    Noteaza pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivelede referinta.

    Noteaza in caiete titlul lectiei si urmarescobiectivele.

    Dirijareainvatarii

    Solicita elevilor sa urmareasca imaginile din manual cereprezinta o retea trofica dintr-o pajiste si o reteatrofica dintr-o balta si sa spuna cum se numescvietuitoarele care reprezinta verigi commune pentrumai multe lanturi trofice s ice rezulta din intretaierealanturilor trofice.

    Subliniaza faptul ca nodul trofic reprezinta verigicommune pentru mai multe lanturi trofice, iarnumarul nodurilor trofice dintr-o retea depinde deabundenta speciilor dintr-un ecosystem.

    Scrie la tabla urmatoarea situatie problema:

    Si cere elevilor sa incerce sa explice proverbul: "Dacaimpusti un vulture vei avea asupra ta un roi delacuste"

    Explica ca este important sa cunoastem reteleletrofice pentru ca distrugerea unei verigi aecosistemului duce la perturbarea lui.

    Prin conversatie euristica la nivel frontal subliniazafaptul ca raporturile numerice dintre nivelurile troficeale unei biocenoze pot fi redate graphic sub formaunei piramide trofice, la baza carora stau producatoriiiar in varful lor stau consumatorii tertiari.

    Analizeaza cu atentie imaginile si afirma caintr-o pajiste broasca, soparla, prepelita,ariciul, soimul si bufnita; iar intr-o balta:crapul si stiuca fac parte din mai multelanturi trofice care se intrepatrund inanumite puncte de contact ca niste noduri sitoate acestea formeaza o retea trofica.

    Analizeaza schema de pe tabla, se gandescsi emit ipoteze.

    Noteaza in caiete explicatia profesorului.

    Obtinereaperformantei

    elevilor

    Inventariaza principalele informatii si solicita elevilorsa dea raspunsuri clare pentru a verifica masura incare notiunile nou prezentate au fost intelese corectsi fixate de catre elevi.

    Raspund la intrebarile adresate de profesorfacand apel la cunostintele obtinute in aniianteriori si lectiile precedente.

    Evaluareaperformantei

    elevilor

    Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei, prinrezolvarea exercitiilor 1-5 /pg. 110

    Se gandesc si rezolva exercitiile.

  • 28.3.2014 PROIECT DE LECTIE Clasa: a VIII-a Biologie - Retele si piramide trofice

    http://www.rasfoiesc.com/educatie/didactica/PROIECT-DE-LECTIE-Clasa-a-VIII39.php 3/3

    SCHEMA LECTIEI

    Reteaua trofica = un ansamblu de lanturi trofice care au verigi comune (noduri trofice);

    - nodurile trofice = specii cu regim variat de hrana;

    - numarul nodurilor determina stabilitatea biocenozei;

    - numarul nodurilor depinde de numarul speciilor cu regim variat de hrana;

    Piramida trofica = modalitate de redare a raporturilor numerice dintre nivelurile trofice ale unei biocenoze;

    - fiecare treapta a piramidei reda o categorie trofica (un nivel trofic);

    - numarul indivizilor/nivel descreste de la nivelul consumatorilor primari spre cel tertiar.

    TEST DE EVALUARE

    1. Completati spatiile punctate cu notiunile care lipsesc:

    Principalele categorii trofice dintr-un ecosistem sunt: _____________________, _______________ si_____________________.

    ____________________sunt singurele vietuitoare care cu ajutorul energiei solare, sunt capabile sa produca, prin procesul defotosinteza substante organice din substante anorganice.

    Descompunatorii sunt___________________________________________________

    Consumatorii____________________deoarece se hranesc cu plante se numesc_______________, iarcei__________________si_________________ deoarece se hranesc cu animale se numesc.

    Lantul de tip________________trecerea substantei de la o veriga la alta se face prin pradarea unui consumator de catre altconsumator.

    Lantul trofic de tip_________________________are ca baza trofica materialul vegetal sau mort.

    2. Precizati trei exemple de lanturi trofice:

    a) lant trofic de tip parazit in care omul sa fie consumator secundar;

    b) lant trofic acvatic in care omul sa fie consumator tertiar;

    c) lant trofic terestru.

    Punctaj: oficiu = 40p; subiect 1 = 30p (6x5); subiect 2 = 30p (3x10).

    Autoevaluare: oficiu = 40p; subiect 1 = p; subiect 2 = p

    Nota acordata de profesor: oficiu = 40p; subiect 1 = ; subiect 2 =

    C opyright 2014 - Toate drepturile rezervate