proiect de lectie adjectiiiv

6
Proiect de lecţie Profesor : Slabu Maria Viviana Unitate de învăţămînt : Colegiul Naţional „Roman-Vodă” Disciplina : Limba şi literatura romînă Data : 4.05.2015 Clasa : a V-a B Tema lecţiei : Adjectivul Tipul lecţiei : Lecţie de evaluare Obiective operaţionale : La finalul lecţiei elevul va fi capabil : O1 : Să distingă diferitele tipuri de adjective din textele date, în funcţie de structura şi flexiunea lor O2 : Să recunoască gradul de comparaţie al adjectivelor analizate O3 : Să explice valoarea stilistică a adjectivelor din textele studiate, luînd în considerare şi topica acestora

description

proiect de lectie adjectiiiv

Transcript of proiect de lectie adjectiiiv

Proiect de lecie

Profesor : Slabu Maria VivianaUnitate de nvmnt : Colegiul Naional Roman-VodDisciplina : Limba i literatura romnData : 4.05.2015Clasa : a V-a BTema leciei : AdjectivulTipul leciei : Lecie de evaluare

Obiective operaionale :La finalul leciei elevul va fi capabil :O1 : S disting diferitele tipuri de adjective din textele date, n funcie de structura i flexiunea lorO2 : S recunoasc gradul de comparaie al adjectivelor analizateO3 : S explice valoarea stilistic a adjectivelor din textele studiate, lund n considerare i topica acestoraO4 : S construiasc enunuri n care s foloseasc adjective care nu au grad de comparaieO5 : S analizeze adjectivele din punct de vedere att morfologic ct i sintactic

Resurse 1. Temporale : 50 minute pe activiti de nvare2. Strategice : - metode : conversaia euristic, analiza gramatical, exerciiul individual, autoevaluarea, observaia -materiale didactice : tabla, creta colorat, manualul, caietul, fie de evaluareForme de organizare : frontal, individual, pe grupeForme de evaluare : oral prin aprecieri, scris prin note

Etapele lecieiOActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiTimpMetode/procedee

Moment organizatoricSe stabilete ordinea n clas. Se asigur condiiile optime desfurrii leciei. Se face prezena.Elevii i pregtesc materialele didactice : manualul i caietul2Conversaia

Captarea atenieiAnunarea coninutului ce urmeaz a fi evaluat i gruparea clasei n 5 echipe de 4 persoane, fiecare echip avnd cte un lider. Elevii vor fi informai c membrii echipei cu cele mai bune rezultate vor primi note maxime n catalog, ceilali urmnd s primeasc note la testul de evaluare de la finalul orei.Elevii vor forma echipele i si vor alege un lider care va nota rspunsurile pe tabl sau va rspunde oral, dup cerina profesorului.3Conversaia

Rezolvarea sarcinilor de ctre eleviO1

O2

O3

O4

O5Profesorul va coordona sarcinile de lucru atribuite elevilor. Acesta le va mpri elevilor fie de lucru i le va explica ce au de fcut. Elevii vor trebui s clasifice,prin completarea unui tabel, o list de adjective n funcie de structura, flexiunea i gradul lor de comparaie. La finalul activitii liderul fiecarei grupe va citi rspunsurile, urmnd ca profesorul s evalueze grupele n funcie de cte rspunsuri corecte au avut.

Profesorul le indic elevilor un text din manual i le cere elevilor s explice valoarea stilistic a adjectivelor subliniate lund n seam i topica acestora. Profesorul cere fiecrui lider de echip s scrie pe tabl rspunsul la care ei au ajuns, urmnd ca la finalul activitii profesorul mpreun cu elevii s decid care este cel mai potrivit rspuns.

Profesorul anun elevii c vor lucra individual. Acesta le cere s construiasc 3 enunuri n care s foloseasc adjective care nu au grad de comparaie.Prin sondaj, profesorul va numi civa elevi s rspunda oral la aceast cerin.

Profesorul mparte fiecrui elev cte o fi de evaluare care conine un text studiat anterior cu 9 adjective subliniate. Cerina este ca fiecare elev s analizeze morfo-sintactic toate adjectivele indicate, dup toate criteriile nvate n leciile anterioare : felul adjectivului, clasificarea lui din privin structural i flexionar, gradul lui de comparaie i funcia sintactic. La finalul activitii elevii i vor autoevalua munca punndu-i not. Profesorul va corecta testele acas i le va comunica notele elevilor n ora urmtoare.

Elevii vor lucra n echip i vor completa fiecare rubric cu adjectivele corespunztoare, consultnd materialele despre adjectiv pe care le au de la leciile anterioare.

Elevii vor lucra tot pe echipe i vor da rspunsuri creative, opinii proprii cu privire la valoarea stilistic a adjectivelor.Liderul fiecrei echipe si scrie rspunsul pe tabl. La final, toat clasa va decide care este rspunsul corect.

Elevii vor lucra individual i dup ce vor construi cele trei enunuri, vor ridica mna s rspund.

Elevii lucreaz individual, far s apeleze la maculator sau carte. Cnd termin i apreciaz lucrarea cu o not de la 1 la 10.5

10

5

15Lucrul n echip.Exerciiul

Observaia .Lucrul n echip

Exerciiul.Lucrul individual

Lucrul individual. Analiza gramatical.Autoevaluarea

Discutarea rspunsurilor i aprecierea rezultatelor

Stabilirea modalitilor de corectare a lipsurilorProfesorul va verifica oral rspunsurile elevilor de la lucrul n echip i va desemna echipa cu cele mai bune rspunsuri. Aceti elevi vor primi nota 10 n catalog, chiar dac mai primesc o not pentru testul de evaluare.

Profesorul le explic elevilor unde au greit, dac este cazul, i care era varianta corect. Acesta le rspunde la ntrebri sau neclariti.

Elevii pot pune ntrebri cu privire la chestiunile teoretice neclare i i pot nota eventualele greeli spre a nu le mai repeta.4

4

Conversaia

Conversaia

Tema pentru acasProfesorul indic elevilor tema pentru acas, exerciiile de la finalul capitolului din manual, explicndu-le acestora ce anume au de fcut la fiecare exerciiu.Elevii i vor nota n caiete tema pentru acas.2Conversaia

SCENARIUL DIDACTIC