Proiect de Lectie
description
Transcript of Proiect de Lectie
[Type text][Type text]
COALA CU CLASELE I-VIII,CIUCUROVA
P R O I E C T D I D A C T I C
DATA: 01.12.2010
CLASA: a VI-a
PROPUNTOR: DASCALU DANIELA-LILIANA
OBIECTUL : LIMBA ENGLEZA
SUBIECTUL: PAST SIMPLE OF REGULAR AND IRREGULAR VERBS
TIPUL.: predare- nvare-evaluare
POZIIA LECIEI N MODUL: Unitatea de nvare : Girls screamed and wept.
a)Competente specifice (din programa):
-Recunoasterea si distingerea sunetelor specifice limbii engleze;
-Desprinderea sensului global al unui text scurt,continand lexic cunoscut,citit in gand;
- Transpunerea formei sonore in forma scrisa a cuvantului;
-Executarea instructiunilor scrise,simple si scurte
- Selectarea informatiilor pentru descoperirea unor aspecte legate de gramatica limbii engleze.
b)Obiective operaionale:
- sa sesizeze ordinea evenimentelor relatate intr-un text scurt.
- sa identifice verbele regulate si neregulate.
- sa diferentieze verbele regulate de verbele neregulate.
- sa ofere informatii despre activitati din trecut.
- sa recunoasca verbele dintr-un cantec.
FORME DE ORGANIZARE
a)a coninuturilor: modular, interdisciplinara.
b)a activitii: frontal, individual, n grupuri.
TIPURI DE INTERACIUNI : profesor-elev, elev- profesor; elev-elev;
TIPURI, FORME,
STRATEGII
I INSTRUMENTE
DE EVALUARE : formativ, sumativ,
oral i scris, individual i n grup,
interevaluarea n cadrul grupului.
RESURSE:
a)pedagogice (metode i procedee): conversaia, activitatea independent, lectura explicativ,
brainstorming-ul, studiul de caz,ciorchinele.
b)materiale : fie de lucru pe grupe, texte-suport din manual,planse,tabla,creta,flipchart,carioci,creioane colorate,markere,handouts.
specifice disciplinei : -manual cls.VI-a, Ed - Longman autori-Brian Abbs, Chris
Barker si Ingrind Freebairn.
c) bibliografice:
interdisciplinare:Cantecul Mary had a little lamb- Sara Josepha Hale.
Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.
Predarea-nvarea interactiv centrat pe elev;
Evaluarea continu la clas;
Cunoaterea elevului;
d) temporale: 45 minute
D E S F U R A R E A L E C I E I
ETAPELE LECIEI
OB.
RESURSE PROCEDURALE
EVALUARE (metode, instrumente, indicatori)
de coninut
de timp
forme de organizare
metode i procedee
mijloace didactice
1. Captarea ateniei
Profesorul le cere elevilor sa citeasca textul de le pagina 49 despre Beatles si sa sublinieze verbele din text.
10min.
frontal ( T-Ss)
reading
manual
2. Anunarea obiectivelor
O.O1 O.O2 O.O3
Profesorul scrie titlul lectiei pe tabla: Past Simple of Irregular Verbs Profesorul realizeaza un chiorchine simplu din toate verbele pe care elevii le citesc. Acesta le cere elevilor sa imparta in doua categorii verbele si sa lucreze in perechi.
1min. 3min. 1min.
individual frontal (T-Ss) individual
explicatia
tabla creta caiete
3. Dirijarea invatarii a)Prezentarea coninutului ce urmeaz a fi predat, recapitulat, sistematizat i evaluat
O.O1 O.O2
Profesorul le repeta elevilor modul de constituire a formei de past simple in cazul verbelor regulate,oferind exemple de propozitii. Deasemenea le da exemple de verbe neregulate si le ofera un tabel in care sunt inscrise cele mai uzuale verbe. Profesorul realizeaza doua ciorchine acum,revizuite cu regular and irregular verbs.
5min.
frontal(T-Ss) individual
conversatia
chiorchinele
tabla creta colorata caiete carioci flipchart markere
d) organizarea pentru activitatea de grup-
O.O1
Profesorul le cere elevilor sa vorbeasca despre activitatile facute in trecut,cand erau mici si sa realizeze desene care sa evidentieze.Desenele sunt insotite de propozitii. Profesorul corecteaza greselile oral.
10min.
frontal(T-Ss)
lucru pe grupe
descrierea
creioane colorate,carioci
4) Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniial, cu solicitarea elevilor
O.O1 O.O2 O.O3 O.O4
Profesorul imparte clasa in doua grupe,organizand elevii pe doua cercuri concertice astfel incat sa stea fata in fata(metoda schimba perechea)pentru a lucra pe fisa data fiecaruia;se lucreaza diferentiat pe nivel de intelegere. Astfel,elevii din cercul interior vor construi,prin identificare forma de past simple a verbelor date,iar cei din cercul exterior vor completa spatiile libere cu formele verbelor obtinute. Elevii din cercul exterior se vor roti in sensul acelor de ceasornic la intervale de 1 minut,astfel incat fiecare elev din cercul exterior va avea ocazia sa lucreze cu fiecare elev din cercul interior. Profesorul va participa,deasemenea,la activitate,facand parte din cercul exterior intrucat numarul de elevi ai clasei este impar.
1min. 10min.
conversatia euristica
schimba perechea (Pw)
discutia colectiva
fise de lucru
5) Obtinerea performantelor
Profesorul le imparte elevilor handouts cu,cantecul Mary had a little lamb. Acestia va trebui sa sublinieze verbele regulate si neregulate din cantec. Apoi profesorul citeste cate un vers din cantec dupa care elevii repeta. La sfarsit profesorul si elevii canta cantecul impreuna.
3min.
individual frontal(T-Ss)
lucru individual
handouts
6)Asigurarea reteniei i transferul de cunotine
O.O1
Profesorul va desena tabelul SVI in care elevii vor complecta cu ce stiau ce,ce mai vor sa afle si ce cunostinte si-au insusit in decursul acestei lectii.
1min.
individual
instructajul
7) ncheierea leciei
O.O1
Profesorul face observatii corespunzatoare elevilor care au raspuns in cadrul orei si le cere sa scrie ca o tema viitoare, exercitiul 3,pagina 50 din manual,unde acestia vor avea doua puncte de atins, a)unde vor trebui sa puna verbele la trecut; b) unde vor trebui sa complecteze cateva propozitii cu forma corecta a verbelor din paranteza.
1min.
individual
frontal(T-Ss)
individual
manual
LIST OF MOST FREQUENTLY IRREGULAR VERBS
Nr.
Infinitive
Past simple
Past participle
Traducere
1
to be
was/were
been
a fi
4
to bring
brought
brought
aduce
5
to build
built
built
a construi
6
to burn
burnt
burnt
a arde
7
to catch
caught
caught
a prinde
8
to choose
chose
chosen
a alege
9
to come
came
come
a veni
10
to cut
cut
cut
a taia
11
to do
did
done
a face
12
to drink
drank
drunk
a bea
13
todrive
drove
driven
a conduce
14
to eat
ate
eaten
a manca
15
to fall
fell
fallen
a cadea
16
to feel
felt
felt
a simti
17
to forget
forgot
forgotten
a uita
18
to get
got
got
a primi
19
to give
gave
given
a da
20
to go
went
gone
a merge
21
to have
had
had
a avea
22
to make
made
made
a face
23
to read
read
read
a citi
24
to see
saw
seen
a vedea
25
to write
wrote
written
a scrie
Worksheet on Past Tense
1. Find the following the past tense of the following verbs: have, be, write, cook, play, visit, eat, come, buy, work.
A
F
H
A
D
G
H
A
A
W
Q
S
C
B
J
O
P
H
F
S
C
V
S
R
A
D
C
X
S
D
W
O
R
K
E
D
B
O
V
C
X
Z
P
L
A
Y
E
D
G
S
A
T
E
Z
V
A
J
R
N
T
Y
U
I
O
P
E
C
G
I
G
C
V
T
D
C
F
Q
R
T
Y
U
I
S
R
B
N
E
W
A
S
T
Y
U
I
K
L
I
W
M
L
D
G
M
E
W
Q
E
R
M
L
T
P
K
J
H
F
E
D
S
A
C
O
O
K
E
D
B
O
U
G
H
T
O
Q
W
T
J
N
D
M
2. Fill in the gaps with the past form of the verbs in brackets:
1. ______he (go) ________ to school yesterday?Top of Form2. You (do) ______________ your homework last night.3. That woman (buy) ________________ a new book this morning.4. My mother (not cook) _______________ food yesterday.5. He(is) ______________ hungry yesterday.6. They ( play) _____________football yesterday.7. Five years ago they (has) ______________ a dog named Spike.8. We (work) _______________ hard last week.
9. She (not visit) ________________ her grandparents last week.
10. ________you (eat) ________ the food?
MARY HAD A LITTLE LAMB
Mary had a little lamb, Little lamb, little lamb, Mary had a little lamb, Its fleece was white as snow. Everywhere that Mary went, Mary went, Mary went, Everywhere that Mary went
The lamb was sure to go
It followed her to school one day School one day, school one day It followed her to school one day Which was against the rules. It made the children laugh and play, Laugh and play, laugh and play, It made the children laugh and play To see a lamb at school. And so the teacher turned it out, Turned it out, turned it out, And so the teacher turned it out, But still it lingered near, And waited patiently about, Patiently about, patiently about, And waited patiently about Till Mary did appear. Why does the lamb love Mary so?" Love Mary so? Love Mary so? "Why does the lamb love Mary so," The eager children cry. "Why, Mary loves the lamb, you know, , The lamb,you know,the lamb ,you know Why Mary loves the lamb,you know
The teacher did replayed.