Proiect de Lectie

8
PROIECT DE LECTIE CLASA: a VII-a OBIECTUL: Limba si literatura romana; SUBIECTUL: Timp, spatiu, actiune si personaje inSCRISOAREA III de M. Eminescu TIPUL LECTIEI: Asimilare de noi cunostinte OBIECTIV SPECIAL: cultivarea receptivitatii literar- artistice a elevilor OBIECTIVE OPERATIONALE: a) COGNITIVE: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili: O1: sa inteleaga semnificatiile cuvintelor si expresiilor in functie de contextul in care apar; O2: sa retina sensul informatiilor esentiale din versurile date; O3: identifice personajele; 848c29i O4: sa recunoasca figurile de stil si sa descifreze valoarea lor expresiva; O5: sa distinga limbajul poetic de cel obisnuit; b) AFECTIVE: O8: sa dovedeasca incredere in posibilitatile proprii de nuantare a exprimarii ; O9: sa dovedeasca un stil de lucru caracterizat prin adecvare, claritate, variatie, cursivitate; STRATEGIA DIDACTICA:

Transcript of Proiect de Lectie

Page 1: Proiect de Lectie

PROIECT DE LECTIE

CLASA:  a VII-a

OBIECTUL: Limba si literatura romana;

SUBIECTUL:  Timp, spatiu, actiune si personaje inSCRISOAREA III  de M. Eminescu

TIPUL LECTIEI: Asimilare de noi cunostinte

OBIECTIV SPECIAL: cultivarea receptivitatii literar-artistice a elevilor

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a)    COGNITIVE:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:

O1: sa inteleaga semnificatiile cuvintelor si expresiilor in functie de contextul in care apar;

O2: sa retina sensul informatiilor esentiale din versurile date;

O3: identifice personajele; 848c29i

O4: sa recunoasca figurile de stil si sa descifreze valoarea lor expresiva;

O5: sa distinga limbajul poetic de cel obisnuit;

b)    AFECTIVE:

O8: sa dovedeasca incredere in posibilitatile proprii de nuantare a exprimarii ;

O9: sa dovedeasca un stil de lucru caracterizat prin adecvare, claritate, variatie, cursivitate;

STRATEGIA DIDACTICA:

1. METODE SI PROCEDEE: lectura expresiva, conversatia, invatarea prin descoperire,  problematizarea, munca independenta;

2. FORME DE ORGANIZARE: activitate frontala si independenta (individuala si prin cooperare), lucrul pe grupe.

3. MIJLOACE DE INVATAMANT:

Page 2: Proiect de Lectie

a) materiale didactice: fise de lucru, tabla, textul suport, fise de sistematizare si de evaluare;

b) materiale bibliografice: manualul de limba romana, Editura Humanitas;  Alina Pamfil -Limba si literatura romana in gimnaziu. Structuri  didactice deschise, Editura Pararela 45, Buc., 2003; colectii si editii din creatia poetica a lui M. Eminescu

4. RESURSE:

a) continuturi vizate: textul din manual; psalmul, interogatia retorica, inversiunea;

b) capacitati: clasa cu nivel mediu;

c) locul: sala de clasa.

5. FORME DE EVALUARE: orala si scrisa (intarirea raspunsurilor, observatia sistematica).

CONCRETIZAREA DEMERSULUI DIDACTIC

Organizarea clasei (1 min.).

1)     Actualizarea unor cunostinte anterioare (3 min)

Elevii au avut de alcatuit rezumatul fragmentului reprodus in manual;

2)     Captarea atentiei pentru activitatea care urmeaza (5 min):

Li se cere elevilor sa prezinte subiectul unei alte opere studiate care evoca  o batalie. (Pasa Hassan de George Cosbuc)

3)     Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale (2 min.):

Sa descifram tainele textului: timpul, spatiul actiunea si personajele in Scrisoarea III de M. Eminescu. La sfarsitul activitatii veti sti sa (se enunta obiectivele)

4)     Cunoasterea treptata a textului, dirijarea acestui proces (25 min.):

-         Elevii citesc expresiv fragmentul din manual si prima parte a poemului  "Scrisoarea a III-a" de Mihai Eminescu ( anexa 1)

Prin activitate frontala  se identifica timpul, spatiul si actiunea; personajele literare individuale si colective, mijloacele artistice.

SCHEMA TABLEI

Page 3: Proiect de Lectie

Timp. Spatiu. Actiune si personaje

in

Scrisoarea III de Mihai Eminescu

1. Timpul: 1394,in timpul domniei lui Mircea Cel Batran

2 .Spatiul: Rovine, la poala codrilor, pe campul de batalie

3. Actiunea: Fragmentul prezinta un aspect al bataliei de la Rovine dintre armata romana si armata turceasca

4. Personajele:

- personaj principal: Mircea cel Batran,

- personaj secundar: Baiazid

- personaje episodice: armata romana, armata turceasca

5. Realizarea artistica:

a) imagini vizuale:

b) imagini auditive:

c) imagini dinamice:

-         Elevii vor fi impartiti in doua grupe; fiecare grupa va extrage imaginile artistice si vor identifica figurile  de stil prin care s-au realizat aceste imagini. O grupa se  va ocupa de prima parte a fragmentului, iar cea de a doua de ultima parte

           In aceasta parte a activitatii se folosesc intrebarile si cerintele din manual. Activitatea se desfasoara ca dialog continuu intre clasa si profesor sau chiar intre elevi..

-         Se vor comenta figurile de stil identificate

-         Li se cere elevilor sa formuleze o concluzie privind realizarea artistica.

-        

Evaluare formativa (5 min.):

 Fise de evaluare:

Page 4: Proiect de Lectie

A)Identificati trasaturile celor doua personaje prezentate in antiteza:

-         extrageti fragmentul unde este prezentat fiecare personaj;

-         precizati procedeul artistic prin care sunt prezentate cele doua personaje;

B) Comparati portretul lui Mircea cu cel al lui Mihai Viteazul din balada "Pasa Hasan" (5-8 randuri)

5)     Asigurarea retentiei si transferului (6 min): Se comenteaza raspunsurile elevilor inregistrate pe fise, se completeaza, daca e cazul

Tema pentru acasa:

a)    Memorati un fragment din Scrisoarea III de M. Eminescu

b)    Alcatuiti o compunere de 10- 15 randuri in care sa prezentati

continutul fragmentului studiat si modalitatile artistice folosite, exprimandu-va opinia despre mesajul transmis cititorului.

 

Anexa 1 SCRISOAREA A III-a(FRAGMENT)

La un semn, un tarm de altul, legand vas de vas, se leagaSi in sunet de fanfare trece oastea lui intreaga;Ieniceri, copii de suflet ai lui Allah si spahiiVin de-ntuneca pamantul la Rovine in campii;Raspandindu-se in roiuri, intind corturile mariNuma-n zarea departata suna codrul de stejari.

Iata vine-un sol de pace c-o naframa-n varf de bat.Baiazid, privind la dansul, il intreaba cu dispret:- Ce vrei tu?- Noi? Buna pace! Si de n-o fi cu banat,Domnul nostru-ar vrea sa vaza pe maritul imparat.

La un semn deschisa-i calea si s-apropie de cortUn batran atat de simplu, dupa vorba, dupa port.- Tu esti Mircea?- Da-mparate!- Am venit sa mi te-nchini,De nu, schimb a ta coroana intr-o ramura de spini.- Orice gand ai, imparate, si oricum vei fi sosit,Cat suntem inca pe pace, eu iti zic: Bine-ai venit!Despre partea inchinarii insa, Doamne, sa ne ierti;Dar acu vei vrea cu oaste si razboi ca sa ne certi,Ori vei vrea sa faci intoarsa de pe-acuma a ta cale,Sa ne dai un semn si noua de mila Mariei tale

Page 5: Proiect de Lectie

De-o fi una, de-o fi alta Ce e scris si pentru noi,Bucurosi le-om duce toate, de e pace, de-i razboi.- Cum? Cand lumea mi-e deschisa, a privi gandesti ca potCa intreg Aliotmanul sa se-mpiedice de-un ciot?O, tu nici visezi, batrane, cati in cale mi s-au pus!Toata floarea cea vestita a intregului Apus,Tot ce sta in umbra crucii, imparati si regi s-adunaSa dea piept cu uraganul ridicat de semiluna.S-a-mbracat in zale lucii cavalerii de la Malta,Papa cu-a lui trei coroane, puse una peste alta,Fulgerele adunat-au contra fulgerului careIn turbarea-i furtunoasa a cuprins pamant si mare.N-au avut decat cu ochiul ori cu mana semn a face,Si Apusul isi impinse toate neamurile-ncoace;Pentru-a crucii biruinta se miscara rauri-rauri,Ori din codri rascolite, ori starnite din pustiuri;Zguduind din pace-adanca ale lumii inceputuri,Innegrind tot orizontul cu-a lor zeci de mii de scuturi,Se miscau ingrozitoare ca paduri de lanci si sabii,Tremura inspaimantata marea de-ale lor corabii!La Nicopole vazut-ai cate tabere s-au stransCa sa steie inainte-mi ca si zidul neinvins.Cand vazui a lor multime, cata frunza, cata iarba,Cu o ura ne'mpacata mi-am soptit atunci in barba,Am jurat ca peste dansii sa trec falnic, fara pas,Din pristolul de la Roma sa dau calului ovasSi de crunta-mi vijelie tu te aperi c-un toiag?Si, purtat de biruinta, sa ma-mpiedec de-un mosneag?- De-un mosneag, da, imparate, caci mosneagul ce privestiNu e om de rand, el este domnul Tarii Romanesti.Eu nu ti-as dori vrodata sa ajungi sa ne cunosti,Nici ca Dunarea sa-nece spumegand a tale osti.Dupa vremuri multi venira, incepand cu acel oaspe,Ce din vechi se pomeneste, cu Dariu a lui Istaspe;Multi durara, dupa vremuri, peste Dunare vrun pod,De-au trecut cu spaima lumii si multime de norod;Imparati pe care lumea nu putea sa-i mai incapaAu venit si-n tara noastra de-au cerut pamant si apa -Si nu voi ca sa ma laud, nici ca voi sa te-nspaimant,Cum venira, se facura toti o apa s-un pamant.Te falesti ca inainte-ti rasturnat-ai valvartejOstile leite-n zale de-mparati si de viteji?Tu te lauzi ca Apusul inainte ti s-a pus?Ce-i mana pe ei in lupta, ce-au voit acel Apus?Laurii voiau sa-i smulga de pe funtea ta de fier,A credintei biruinta cata orice cavaler.Eu? Imi apar saracia si nevoile si neamulSi de-aceea tot ce misca-n tara asta, raul, ramul,Mi-e prieten numai mie, iara tie dusman este,Dusmanit vei fi de toate, far-a prinde chiar de veste;N-avem osti, dara iubirea de mosie e un zidCare nu se-nfioreaza de-a ta faima, Baiazid!

Page 6: Proiect de Lectie

Si abia pleca batranul Ce mai freamat, ce mai zbucium!Codrul clocoti de zgomot si de arme si de bucium,Iar la poala lui cea verde mii de capete pletoase,

 

Anexa 2

 Fisa de evaluare:

1.Identificati trasaturile celor doua personaje prezentate in antiteza

-         extrageti fragmentul unde este prezentat fiecare personaj;

-         precizati procedeul artistic prin care sunt prezentate cele doua personaje;

2.Comparati portretul lui Mircea cu cel al lui Mihai Viteazul din balada "Pasa Hasan" (5-8 randuri)