Proiect de Lectie 3 Pentru Joi, 25.02.2016

8
Proiect de lecție CLASA III CLASA IV DATA: 25 februarie 2016 ÎNVĂȚĂTOR: xyz ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiințe ale naturii DISCIPLINA: Ştiințe ale naturii SUBIECTUL: Rolul componentelor observabile la animale. Insectele TIPUL LECȚIEI: predare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O1 – să recunoască denumirea insectelor din manual; O2 – să descrie corect corpul unei insecte ; O3 – să conştientizeze importanța insectelor în natură; O5- să rezolve corect fişa de lucru; O6 - să enumere insectele folositoare şi dăunătoare din viața omului. STRATEGII DIDACTICE: 1. METODE ŞI PROCEDEE: - explicația; - conversația; - observația; - munca independentă; DATA: 25 februarie 2016 ÎNVĂȚĂTOR: xyz ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiințe DISCIPLINA: Matematică SUBIECTUL:Folosirea parantezelor rotunde şi pătrate TIPUL LECȚIEI: consolidare OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul activităţii didactice, elevii vor fi capabili: O1 - să respecte ordinea efectuării operațiilor într-o expresie numerică cu sau fără paranteze; O 2 - să-şi perfecționeze tehnicile învățate, având la bază cunoştințele anterioare; O 3 - să utilizeze corect parantezele învățate într-un exercițiu dat, pentru a obține rezultatul indicat; O 4 - să rezolve corect o problemă, având la dispoziție textul şi planul de rezolvare al problemei.

description

Proiect de lectie clasa a 3-a - stiinte ale naturii, clasa a 4-a matematica

Transcript of Proiect de Lectie 3 Pentru Joi, 25.02.2016

Page 1: Proiect de Lectie 3 Pentru Joi, 25.02.2016

Proiect de lecție

CLASA III CLASA IVDATA: 25 februarie 2016

ÎNVĂȚĂTOR: xyz

ARIA CURRICULARĂ:

Matematică şi Ştiinţe ale naturii

DISCIPLINA: Științe ale naturii

SUBIECTUL: Rolul componentelor observabile

la animale. Insectele

TIPUL LECŢIEI: predare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să recunoască denumirea insectelor din

manual;

O2 – să descrie corect corpul unei insecte ;

O3 – să conștientizeze importanța insectelor în

natură;

O5- să rezolve corect fișa de lucru;

O6 - să enumere insectele folositoare și

dăunătoare din viața omului.

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ŞI PROCEDEE:

- explicaţia;

- conversaţia;

- observaţia;

- munca independentă;

- exercițiul;

- demonstrația;

- dialogul dirijat;

2. MATERIAL DIDACTIC:

- manual;

- fișa de lucru;

- laptop;

DATA: 25 februarie 2016

ÎNVĂȚĂTOR: xyz

ARIA CURRICULARĂ:

Matematică și științe

DISCIPLINA: Matematică

SUBIECTUL:Folosirea parantezelor rotunde și

pătrate

TIPUL LECŢIEI: consolidare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul activităţii didactice, elevii vor fi

capabili:

O1 - să respecte ordinea efectuării operaţiilor

într-o expresie numerică cu sau fără paranteze;

O 2 - să-şi perfecţioneze tehnicile învăţate,

având la bază cunoştinţele anterioare;

O 3 - să utilizeze corect parantezele învăţate într-

un exerciţiu dat, pentru a obţine rezultatul

indicat;

O 4 - să rezolve corect o problemă, având la

dispoziţie textul şi planul de rezolvare al

problemei.

O 5 - să compună probleme cu cele patru

operaţii aritmetice;

STRATEGII DIDACTICE:

1. METODE ŞI PROCEDEE:

- explicaţia;

- conversaţia;

- observaţia;

- munca independentă;

- problematizarea;

- jocul didactic ;

Page 2: Proiect de Lectie 3 Pentru Joi, 25.02.2016

- videoproiector;

3. FORME DE ORGANIZARE

- frontal;

- individual;

4. EVALUARE

- continuă, finală;

5. LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

6. RESURSE TEMPORALE: 50 minute

7. BIBLIOGRAFIE:

Octavian Mândruț, Maria Ilinca, Ștefania

Pelmuș Giersch, Științe ale Naturii – manual

pentru clasa a III-a, editura CD Press, București

2005

2. MIJLOACE DE ÎNVĂŢARE:

- fişe de lucru;

- manual;

3. FORME DE ORGANIZARE

- frontal;

- individual;

4. EVALUARE

- continuă, finală;

5. LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

6. RESURSE TEMPORALE: 50 minute

7. BIBLIOGRAFIE:

Ștefan Pacearcă, Mariana Mogoș,

Matematică – manual pentru clasa a IV –a,

editura Aramis

Page 3: Proiect de Lectie 3 Pentru Joi, 25.02.2016

SCENARIU DIDACTIC

CLASA III CLASA IV1. Moment organizatoric

Se asigură condiţiile optime pentru

desfăşurarea activităţii didactice.

Elevii se pregătesc pentru oră.

(1 minut)

2. Captarea atenţiei

Elevii vor primi ghicitori despre insecte și vor

încerca să le dezlege.

(3 minute)

3. Reactualizarea cunoştinţelor

Vom discuta despre principalele grupe de

animale.

Se vor adresa elevilor câteva întrebări din lecția

anterioară:

- Ce sunt animalele?

- Care sunt principalele grupe de animale?

- Care este cel mai important element care le

caracterizează?

(8 minute)

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Anunț titlul lecției ,, Insectele “ și îl voi scrie pe

tablă. Enumăr câteva obiective pe înțelesul

elevilor.

(2 minute)

5. Dirijarea învăţării

Elevii vor nota pe caiet titlul și schema lecției.

Urmărim un material PowerPoint unde aflăm

noutăți despre aceste mici viețuitoare și discutăm

1. Moment organizatoric

Se asigură condiţiile optime pentru

desfăşurarea activităţii didactice.

Elevii se pregătesc pentru oră.

(1 minut)

2. Verificarea temei

Se verifică tema scrisă și se fac aprecieri, se

corectează eventualele greşeli.

În timpul verificării frontale a temei, elevii

vor rezolva fișa de lucru primită.

(anexa 1)

(10 minute)

3. Captarea atenţiei

Prezint elevilor un material PowerPoint. Elevii

vor fi rugați să-l ajute pe băiețelul de clasa a IV –

a să rezolve câteva exerciții.

(5 minute)

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Voi anunța titlul lecției ,,Folosirea

parantezelor rotunde și pătrate” și voi enumera

obiectivele lecției pe înțelesul elevilor.

(2 minute)

5. Dirijarea învăţării

Propun exerciţii pentru consolidarea

respectării şi aplicării corecte a ordinii efectuării

operaţiilor într-o expresie numerică cu sau fără

paranteze:

Page 4: Proiect de Lectie 3 Pentru Joi, 25.02.2016

pe baza materialului urmărit.

Joc didactic

Vom confectiona albinute din cârlige și hârtie

creponată.

Pe o coală de hârtie elevii vor fi rugați să o

descrie .

(25 minute)

6. Evaluarea și aprecierea lucrărilor

Propun rezolvarea unei fișe de lucru folosind

metoda Brainstorming .

La sfârșitul lecției vom fredona

cântecelul ,,Fluturașul meu”.

  (10 minute)

7. Încheierea activităţii

Se fac aprecieri verbale asupra lecției și se va

da tema pentru acasă.

(1 minut)

1). 120 : 6 x 4 -100 : 2 + 107x 4 =

2). 9450 – [9x9 + 6x7) – (56 : 8 +7x7)]x 8 –

4325 =

Elevii vor ieși pe rând la tablă pentru rezolvarea

exercițiilor propuse de învățător.

Ex:

1. Calculați, respectând regulile învățate.

[267+117x9-(832:2-531:9)]x10=

205:[(46-3x7)x2:10]=

2. „ Elena rezolvă într-o zi 25 de probleme,

Viorica cu 9 probleme mai multe, iar Georgiana

cu 5 probleme mai puţine decât Elena.

Câte probleme vor rezolva cele 3 şcolăriţe,

lucrând în acelaşi ritm, timp de 4 zile?

Dirijez rezolvarea problemei:

- cunoaşterea enunţului;

- înţelegerea enunţului;

- analiza problemei şi întocmirea planului logic;

(28 minute)

6. Obţinerea performanţei

Joc didactic:

Puneți paranteze rotunde în expresia de mai

jos pentru a obține rezultatul corect:

1 + 2 x 4 x 5 – 7 = 27

Se cere elevilor să pună paranteze rotunde,

astfel încât rezultatul să fie 27 .

Soluţie: 1 + 2 x ( 4 x 5 – 7 ) = 27

(3 minute)

7. Încheierea activităţii

Se fac aprecieri verbale asupra lecției și

se va da tema pentru acasă.

(1 minut)

Page 5: Proiect de Lectie 3 Pentru Joi, 25.02.2016

Anexa 1

1. Calculează:

[ ( 20 x 20 – 20 ) : 2 – 190 ] x 765 : 5 + 25 =

A. 26 B. 25 C. 178 D. 0

2. Produsul dintre vecinii celui mai mic număr natural scris cu 3 cifre, după ce i-ai micşorat cu 4, este :

A. 9 215 B. 1992 C. 1665 D. 855

3. 9 caiete de acelaşi fel costă 81 lei. 6 caiete vor costa:

A. 9 lei B. 90 lei C. 54 lei D. 15 lei

M-am verificat şi am ……. răspunsuri corecte.

Page 6: Proiect de Lectie 3 Pentru Joi, 25.02.2016

Anexa 1

Are-un ac în coadă pusŞi te-nţeapă pe ascuns. (Viespea) Are ac, dar nu-i albinăStrop de miere n-a cărat,Vai de cel ce l- a- nţepat! ( Viespea ) Pare-albină, dar nu prea,Fiindcă-i leneşă şi rea ! (Viespea)

Harnică și strângătoare,Cară boabe -n spinare,Te-nvaţă cu bucurie Lecţia de hărnicie. (Furnica)

Noi muncim întreaga vară Să o dăm din cas-afară, Că-i urâtă și murdară?! (Musca)